Oktyabrın 5-də Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, İnstitutun direktoru akademik İradə Hüseynova 5 oktyabr - müəllimlər günü münasibətilə şura üzvlərini təbrik edərək bu şərəfli peşə sahiblərinin cəmiyyətimizə və gələcəyimizə verdiyi töhfələrdən danışıb. Bir şəxsiyyət kimi tələbələrinə daim örnək olan böyük alim və müəllim, akademik Cəlal Əliyevin adını ehtiramla yad edən akademik İradə Hüseynova Elmi şura üzvləri adından onun ilk tələbələrindən olan AMEA-nın müxbir üzvü, professor İbrahim Əzizovu və İnstitutun müəllimlər ordusunu təmsil edən Təhsil şöbəsinin müdiri, b.ü.f.d., dos. Samirə Rüstəmovanı müəllimlər günü münasibətilə təbrik edib.
Sonra iclasın sədri – akademik İ. Hüseynova Elmi şura üzvlərini gündəlikdə duran məsələlərlə tanış edib. İclasda 2021-ci tədris ilində institutun fəlsəfə doktoru hazırlığı proqramı üzrə doktoranturasına və dissertanturasına qəbul olunmuş doktorant və dissertantların, eyni zamanda institutun magistraturasına qəbul olunmuş magistrantların dissertasiya mövzularının müəyyən edilməsi və elmi rəhbərlərin təyin olunması, “Molekulyar biologiya” ixtisası üzrə institutun sabiq doktorantı, Molekulyar biotexnologiya laboratoriyasının böyük elmi işçisi Aytən Ağayevanın “Yüksək virulent və dərman preapatalarının təsirinə davamlı xəstəlik törədicilərinə  qarşı yeni antibiotikin işlənilib hazırlanması” mövzusunda dissertasiya işinin tamamlanması məqsədilə yaradıcılıq məzuniyyətinə göndərilməsi, İnstitutun Elmi Əsərləri məcmuəsinin növbəti nömrəsinə məqalələrin təqdim olunması və digər  məsələlər müzakirə olunub.

В Институте Молекулярной биологии и биотехнологии состоялось очередное заседание Ученого Совета + Фото Окт 05, 2021 | 16:07 / Конференции, встречи
5 октября состоялось очередное заседание Ученого совета института Молекулярной биологии и биотехнологий. Со вступительной речью заседание открыла вице-президент НАН Азербайджана, академик Ирада Гусейнова, которая поздравила с Днем учителя всех членов Ученого совета и отметила вклад этих достойных профессионалов в наше общество и в наше будущее. С большим уважением почтив память великого ученого Джалала Алиева, ставшего для своих учеников примером для подражания, академик Ирада Гусейнова от лица всех членов Ученого совета поздравила одного из первых его учеников, члена корр. НАНА профессора Ибрагима Азизова и представителя большой армии преподавателей института –  заведующую отделом образования, д.ф. по биологии Рустамову Самиру с Днем учителя. Затем академик Ирада Гусейнова ознакомила всех участников Ученого совета с повесткой дня:  рассматривались темы диссертаций докторантов и диссертантов, принятых в докторантуру института в 2021 учебном году. На Ученом Совете присутствовали магистры, поступившие в магистратуру института, а также научные руководители, бывшие докторанты и студенты института. Также обсуждались вопросы  о подаче статей по разработке нового антибиотика против лекарственно-устойчивых возбудителей;  статей для опубликования в очередном выпуске научного сборника института и другие вопросы.