Azərbaycanlı alim: Koronavirusa qarşı kokteyl-peyvənd insanlar üzərində sınaqlar üçün hazırdır Okt 08, 2021 | 18:54 / Mühüm hadisələr
Türkiyənin Səhiyyə Nazirliyinin Sağlamlıq İnstitutları Başkanlığının Peyvənd Elmi Komitəsinin üzvü, Akdeniz Universitetinin professoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tərlan Məmmədovun rəhbərlik etdiyi komandanın 2 ilə yaxındır apardığı tədqiqatlar nəticəsində Nicotiana Benthamiana adlı tütün bitkisindən COVID-19 əleyhinə hazırlanan kokteyl-peyvənd insanlar üzərində sınaqlar üçün hazırdır.
Tərlan Məmmədov bildirib ki, tədqiqat çərçivəsində tütün bitkisində S1 zülalının, RBD və N zülalının ekspresiya edilərək immunogenliyi öyrənilib. Tədqiqatçılar qrupu ilk dəfə olaraq N antigenlərini tək və ya S1 va RBD domein antigenleri ilə birlikdə istehsal (sintez) edib. Əksər bitki mənşəli peyvənd istehsalçıları isə antigen olaraq RBD, S1 protein və S zülalını hədəf alırlar.
Alimin sözlərinə görə, 1 kq bitkidən 25 milliqrama qədər, başqa sözlə, 5 min insana kifayət edəcək qədər kokteyl peyvənd hazırlanması mümkündür.
T.Məmmədov qeyd edib ki, SARS-CoV-2-nin Spike proteinində az mutasiyalar getsə də, Nukleokapsid proteinin ardıcıllığı daha çox qorunub saxlanılır. Bu səbəbdən onların hər ikisinin qarışığından ibarət N+RBD kokteyl peyvəndinin hazırlanmasına qərar verilib.
Professor artıq heyvanlar üzərində tədqiqatların tamamlandığını, patent üçün müraciət olunduğunu və insanlar üzərində tədqiqatlara başlamaq üçün hazır olduqlarını vurğulayıb.

Азербайджанский ученый: Коктейльная вакцина от коронавируса готова к испытанию на людях Окт 08, 2021 | 18:54 / Важные события
В результате почти двухлетней работы группы Тарлана Мамедова – члена Научного Комитета по вакцинации Министерства здравоохранения Турции, профессора университета Акдениз, члена-корреспондента НАН Азербайджана, коктейльная вакцина от COVID-19, изготовленной на основе растений табака Nicotiana Benthamiana, готова к клиническим испытаниям.
Тарлан Мамедов сообщил, что иммуногенность вакцины была изучена путем экспрессии белков S1, RBD и N. Группа исследователей впервые получила (синтезировала) антигены N отдельно, и в комбинации с антигенами S1- и RBD-доменов. Большинство производителей травяных вакцин нацелены на использование RBD, белков S1 и S в качестве антигенов.
По словам ученого, из 1 кг растения можно изготовить до 25 миллиграммов коктейльной вакцины, что будет достаточным для вакцинирования 5 тысяч человек.
Т. Мамедов отметил, что, несмотря на малое количество мутаций в белке Spike SARS-CoV-2, последовательность белка нуклеокапсида остается более защищенной (консервативной). По этой причине, было решено разработать коктейльную вакцину N+RBD, состоящую из их смеси.
Профессор отметил, что исследования на животных уже завершены, подана заявка на патент, и они готовы перейти к клиническим испытаниям.