Azərbaycanlı alim: Koronavirusa qarşı kokteyl-peyvənd insanlar üzərində sınaqlar üçün hazırdır Okt 08, 2021 | 18:54 / Mühüm hadisələr
Türkiyənin Səhiyyə Nazirliyinin Sağlamlıq İnstitutları Başkanlığının Peyvənd Elmi Komitəsinin üzvü, Akdeniz Universitetinin professoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tərlan Məmmədovun rəhbərlik etdiyi komandanın 2 ilə yaxındır apardığı tədqiqatlar nəticəsində Nicotiana Benthamiana adlı tütün bitkisindən COVID-19 əleyhinə hazırlanan kokteyl-peyvənd insanlar üzərində sınaqlar üçün hazırdır.
Tərlan Məmmədov bildirib ki, tədqiqat çərçivəsində tütün bitkisində S1 zülalının, RBD və N zülalının ekspresiya edilərək immunogenliyi öyrənilib. Tədqiqatçılar qrupu ilk dəfə olaraq N antigenlərini tək və ya S1 va RBD domein antigenleri ilə birlikdə istehsal (sintez) edib. Əksər bitki mənşəli peyvənd istehsalçıları isə antigen olaraq RBD, S1 protein və S zülalını hədəf alırlar.
Alimin sözlərinə görə, 1 kq bitkidən 25 milliqrama qədər, başqa sözlə, 5 min insana kifayət edəcək qədər kokteyl peyvənd hazırlanması mümkündür.
T.Məmmədov qeyd edib ki, SARS-CoV-2-nin Spike proteinində az mutasiyalar getsə də, Nukleokapsid proteinin ardıcıllığı daha çox qorunub saxlanılır. Bu səbəbdən onların hər ikisinin qarışığından ibarət N+RBD kokteyl peyvəndinin hazırlanmasına qərar verilib.
Professor artıq heyvanlar üzərində tədqiqatların tamamlandığını, patent üçün müraciət olunduğunu və insanlar üzərində tədqiqatlara başlamaq üçün hazır olduqlarını vurğulayıb.

As a result of almost two years of work by the group of Tarlan Mammadov, a member of the Scientific Committee on Vaccination of the Ministry of Health of Turkey, professor of Akdeniz University, a corresponding member of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, the cocktail vaccine against COVID-19, made from the tobacco plant Nicotiana Benthamiana, is ready for clinical trials.
Tarlan Mammadov reported that the immunogenicity of the vaccine was studied by expressing the S1, RBD, and N proteins. The group of researchers for the first time obtained (synthesized) N antigens separately, and in combination with antigens of the S1 and RBD domains. Most herbal vaccine manufacturers target the use of RBD, S1, and S proteins as antigens.
According to the scientist, up to 25 milligrams of a cocktail vaccine can be made from 1 kg of a plant, which will be enough to vaccinate 5 thousand people. T. Mamedov noted that, despite the small number of mutations in the Spike protein of SARS-CoV-2, the nucleocapsid protein sequence remained more protected. Therefore, it was decided to develop an N + RBD cocktail vaccine.
The professor noted that research on animals has already been completed, a patent application has been filed, and they are ready to move on to clinical trials.