AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin və akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə AMEA-nın müxbir üzvü Rafiq Qasımovun 90 illik yubileyinə həsr olunmuş "İnsan və ekosfer: Qlobal problemlər və perspektiv həllər" mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Konfransın açılış mərasimində çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, AMEA-nın müxbir üzvü Rafiq Qasımov həm Fiziologiya İnstitutunun, həm də akademiyanın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin həyatında önəmli şəxs olub. Akademik bildirib ki, Rafiq Qasımov səmərəli elmi fəaliyyətinə, yüksək ixtisaslı kadr hazırlığında əldə etdiyi nailiyyətlərə görə dəfələrlə AMEA-nın və BTEB-in fəxri fərmanları ilə təltif edilib. Tanınmış alimin intellektual səviyyəsini, gözəl insani keyfiyyətlərini, geniş dünyagörüşünü və müxtəlif sahələrdə dərin biliklərini yüksək qiymətləndirən akademik İradə Hüseynova çıxışının sonunda yubliyarı səmimi şəkildə təbrik edib, ona xoş arzularını bildirib.
Sonra Fiziologiya İnstitutunun baş direktoru b.e.d., professor Ulduz Həşimova Rafiq Qasımovun həyat və yaradıcılığı haqqında məruzə ilə çıxış edib. O qeyd edib ki, alim Azərbaycanda balıqların ekoloji fiziologiyası sahəsində məktəb yaradıb, onun tədqiqatlarının nəticələri biomüxtəlifliyin ən qədim nümayəndələrindən biri olan nərəkimilərin təbii populyasiyalarının mühafizəsi və qorunub saxlanması ilə bağlı müxtəlif səviyyələrdə həyata keçirilən fəaliyyətin elmi əsaslarının işlənib hazırlanmasında müstəsna rol oynayıb. Onun rəhhbərliyi altında aparılan Xəzərlə bağlı ekotoksikoloji tədqiqatların nəticələri dünya alimləri tərəfindən yüksək qiymətləndirilib, Ümumittifaq Xalq Təsərrüfatı Nailiyyətləri sərgisində nümayiş etdirilib, Leypsiq Yarmarkasının qızıl medalı ilə təltif edilib. Natiq 90 yaşlı alimin bu gün də Fiziologiya İnstitutunda elmi tədqiqat və kadr hazırlığı sahəsində fəaliyyətlərini davam etdirdiyini bildirib.
Tədbirdə Ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini, b.e.d., prof. Rauf Hacıyev çıxış edərək bildirib ki,  Rafiq Qasımovun rəhbərliyi ilə həm fəlsəfə, həm də elmlər doktorluğu üzrə dissertasiya işlərini yerinə yetirib. Rauf Hacıyev müəllimi haqqında xatirələrini danışıb, Rafiq Qasımovun keçən əsrin 50-ci illərində sənaye əhəmiyyətli balıq növlərinin, o cümlədən nərəkimilərin populyasiyalarının qorunması üçün onların süni artırılmasını əsaslandıran ilk alim olduğunu diqqətə çatdırıb.
Konfransın işinə Rusiya Federasiyasının Sankt-Peterburq şəhərindən onlayn formatda qatılan Rusiya Elmlər Akademiyasının İ.Pavlov adına Fiziologiya İnstitutunun Neyrogenetika laboratoriyasının müdiri, b.e.d., professor Yelena Vladimirovna Savvateyeva Rafiq Qasımovun Leninqradda aspirantura təhsili aldığı, sonradan kiçik elmi işçi kimi tədqiqatlar apardığı illərdə əldə etdiyi elmi nailiyyətlərdən və insani keyfiyyətlərindən bəhs edib. Belarus MEA-nın Genetika və Sitologiya İnstitutundan b.e.d. Aleksandr Mixayloviç Slukvin, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin professoru, b.e.d. Ədalət Fərəcov tədbirə onlayn qoşularaq Rafiq Qasımovun elmi və elmi-pedaqoji fəaliyyətindən bəhrələndiklərini bildiriblər.
Sonra Biologiya və Tibb elmləri Bölməsi Elmi şurasının üzvləri, Bölmə institutlarının direktorları tərəfindən yubilyara gül dəstələri və hədiyyələr təqdim edilib.

Состоялась международная конференция, посвященная 90-летию члена-корреспондента НАН Азербайджана Рафика Гасымова + Фото Окт 20, 2021 | 15:13 / Конференции, встречи
Отделением Биологических и Медицинских наук НАН Азербайджана и Институтом Физиологии имени академика Абдуллы Гараева была совместно организована международная конференция «Человек и экосфера: глобальные проблемы и перспективные решения», посвященная 90-летию члена-корреспондента НАНА Рафика Гасымова.
Выступая на церемонии открытия конференции, вице-президент НАН Азербайджана, академик Ирада Гусейнова отметила, что член-корреспондент НАНА Рафик Гасымов был важной личностью в жизни как Института физиологии, так и Отделения Биологических и Медицинских наук НАН Азербайджана. Академик сообщила, что Рафик Гасымов неоднократно награждался почетными грамотами НАН Азербайджанаи и отделением Биологии и Медицины академии за плодотворную научную деятельность и достижения в подготовке высококвалифицированных кадров. Высоко оценив интеллектуальный уровень, прекрасные человеческие качества, широкий кругозор и глубокие познания известного ученого, академик Ирада Гусейнова искренне поздравила его с юбилеем и выразила наилучшие пожелания.
Затем генеральный директор Института физиологии д.б.н., профессор Улдуз Хашимова выступила с докладом о жизни и творчестве Рафика Гасымова. Она отметила, что ученый создал в Азербайджане школу в области экологической физиологии рыб, результаты его исследований сыграли исключительную роль в разработке научных основ деятельности на различных уровнях по защите и сохранению естественных популяций осетровых рыб – одной из древнейших представителей биоразнообразия. Результаты проведенных под его руководством экотоксикологических исследований на Каспии получили высокую оценку мировых ученых, они были продемонстрированы на Всесоюзной выставке достижений народного хозяйства и удостоены золотой медали Лейпцигской ярмарки. Спикер сообщил, что 90-летний ученый продолжает свою деятельность в области научных исследований и стажировок в Институте физиологии.
В мероприятии принял участие заместитель министра экологии и природных ресурсов, д.б.н., профессор Рауф Гаджиев, сообщив, что под руководством Рафика Гасымова он защитил диссертацию по философским наукам и докторскую степень. Рауф Гаджиев рассказал о воспоминаниях, связанных с учителем, отметив, что Рафик Гасымов был первым ученым в 1950-х годах, обосновавшим искусственное разведение промышленно важных видов рыб, в том числе популяций осетровых.
В конференции приняли онлайн-участие представители Российской академии наук из Санкт-Петербурга. Заведующая лабораторией нейрогенетики Института Физиологии им. Павлова, доктор философских наук (д.ф.н.), профессор Елена Владимировна Савватеева рассказала о научных достижениях и человеческих качествах Рафика Гасымова в период его аспирантуры в Ленинграде, а затем и в качестве младшего научного сотрудника. В онлайн формате выступили доктор биологических наук НАН Беларуси, профессор Института Генетики и Цитологии Александр Михайлович Слуквин и профессор Педагогического Университета д.б.н., профессор Адалат Фараджов, отметившие пользу научной и научно-педагогической деятельности наставника – Рафика Гасымова.
Затем члены Ученого совета отдела Биологических и Медицинских наук, директора институтов преподнесли юбилейный букет и подарки. В завершение мероприятия был показан фильм о жизни и творчестве Рафика Гасымова.