Oktyabrın 25-də AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, İnstitutun direktoru akademik İradə Hüseynova oktyabrın 22-də Tərtər rayonunun Şıxarx qəsəbəsində böyük Zəfər gününə həsr olunmuş “AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun Qarabağ Elmi-Tədqiqat Bazasının infrastrukturunun bərpası, bölgə üçün yaradılmış buğda va arpa sortlarının toxumçuluğunun təşkili məsələləri” mövzusunda keçirilmiş tarla seminarı haqqında iclas iştirakçılarına məlumat verərək bildirib ki, seminar AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin işğaldan sonra qədim Qarabağ torpağında keçirilən ilk tədbirdir. Akademik Qarabağda ənənəvi sahələrin bərpası ilə yanaşı, kartof, tərəvəz, bostan və yem bitkilərinin də becərilməsinin,  bu sahələrin inkişafı üçün elmi tədqiqatların aparılmasının vacibliyini qeyd edib.
Sonra iclasın sədri – akademik İ. Hüseynova Elmi şura üzvlərini gündəlikdə duran məsələlərlə tanış edib. O, şura üzvlərini AMEA-nın və respublikanın digər elm və ali təhsil müəssisələrində 2021-ci ildə aparılmış elmi tədqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatlar haqqında AMEA Rəyasət Heyətinin 1 oktyabr 2021-ci il tarixli 17/30 nömrəli qərarının mətni ilə tanış edib, hesabatların hazırlanması və vaxtında təqdim olunması üçün tövsiyyələr verib. İclasda institutun Karbonun fotosintetik assimilyasiyasının enzimologiyası laboratoriyasının baş elmi işçisi, b.e.d., dos. Şahniyar Bayramovun Yunanıstan Respublikasının Haniya şəhərində keçirilən Roxsi COST proqramının illik konfransında iştirakı ilə bağlı hesabatı dinlənilib, Hesablama struktur biologiyası laboratoriyasının böyük elmi işçisi Rəfiqə Məsməliyevanın Almaniyanın Hamburq Universitetində "CUl: Maddənin təkmilləşdirilmiş görünüşü" layihəsi çərçivəsində tədqiqatlar aparmaq üçün 2 il müddətinə akademik məzuniyyətə göndərilməsi, Zəfər bayramı ilə bağlı İnstitutda həyata keçiriləcək tədbirlər planı və digər  məsələlər geniş müzakirə olunub.

Состоялось очередное заседание Ученого совета + Фото Окт 25, 2021 | 15:00 / Конференции, встречи
25 октября состоялось очередное заседание Ученого совета Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий НАН Азербайджана. Открывая встречу, вице-президент НАН Азербайджана, директор института, академик Ирада Гусейнова проинформировала участников встречи о полевом семинаре на тему «Восстановление инфраструктуры Карабахской Научно-Исследовательской Базы Института Генетических Ресурсов НАН Азербайджана, вопросы организации семеноводства сортов пшеницы и ячменя, созданных для региона», посвященном Дню Великой Победы, состоявшемся 22 октября в поселке Шихарх Тертерского района. Академик отметила, что семинар является первым мероприятием, проведенным отделением Биологических и Медицинских наук на земле древнего Карабаха после оккупации. Наряду с восстановлением традиционных полей в Карабахе академик Ирада Гусейнова рассказала о важности выращивания картофеля, овощей, бахчевых и кормовых культур, а также о значимости проведения научных исследований для развития этих территорий.
Затем, председатель собрания – академик И. Гусейнова ознакомила членов Ученого совета с вопросами повестки дня. Она ознакомила членов совета с текстом постановления Президиума НАН Азербайджана от 1 октября 2021 года № 17/30 об отчетах о результатах научно-исследовательских работ, проведенных в 2021 году в НАН Азербайджана и других научных и высших учебных заведениях и представила рекомендации для своевременной сдачи отчетов. На встрече был заслушан отчет об участии старшего научного сотрудника лаборатории энзимологии фотосинтетической ассимиляции углерода, д.б.н., доц. Шахнияра Байрамова в ежегодной конференции программы Roxy COST в г. Хания, Греция.  Помимо этого, старший научный сотрудник лаборатории вычислительной структурной биологии Рафига Масмалиева была отправлена в академический отпуск на 2 года для проведения исследований в Гамбургском университете Германии, в рамках проекта «СUl: Improved View of Matter». плана действий, который будет реализован в Институте. На собрании широко обсуждались план мероприятий, которые предстоит реализовать в институте в связи с Днем Победы, и другие вопросы.