Oktyabrın 25-də AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, İnstitutun direktoru akademik İradə Hüseynova oktyabrın 22-də Tərtər rayonunun Şıxarx qəsəbəsində böyük Zəfər gününə həsr olunmuş “AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun Qarabağ Elmi-Tədqiqat Bazasının infrastrukturunun bərpası, bölgə üçün yaradılmış buğda va arpa sortlarının toxumçuluğunun təşkili məsələləri” mövzusunda keçirilmiş tarla seminarı haqqında iclas iştirakçılarına məlumat verərək bildirib ki, seminar AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin işğaldan sonra qədim Qarabağ torpağında keçirilən ilk tədbirdir. Akademik Qarabağda ənənəvi sahələrin bərpası ilə yanaşı, kartof, tərəvəz, bostan və yem bitkilərinin də becərilməsinin,  bu sahələrin inkişafı üçün elmi tədqiqatların aparılmasının vacibliyini qeyd edib.
Sonra iclasın sədri – akademik İ. Hüseynova Elmi şura üzvlərini gündəlikdə duran məsələlərlə tanış edib. O, şura üzvlərini AMEA-nın və respublikanın digər elm və ali təhsil müəssisələrində 2021-ci ildə aparılmış elmi tədqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatlar haqqında AMEA Rəyasət Heyətinin 1 oktyabr 2021-ci il tarixli 17/30 nömrəli qərarının mətni ilə tanış edib, hesabatların hazırlanması və vaxtında təqdim olunması üçün tövsiyyələr verib. İclasda institutun Karbonun fotosintetik assimilyasiyasının enzimologiyası laboratoriyasının baş elmi işçisi, b.e.d., dos. Şahniyar Bayramovun Yunanıstan Respublikasının Haniya şəhərində keçirilən Roxsi COST proqramının illik konfransında iştirakı ilə bağlı hesabatı dinlənilib, Hesablama struktur biologiyası laboratoriyasının böyük elmi işçisi Rəfiqə Məsməliyevanın Almaniyanın Hamburq Universitetində "CUl: Maddənin təkmilləşdirilmiş görünüşü" layihəsi çərçivəsində tədqiqatlar aparmaq üçün 2 il müddətinə akademik məzuniyyətə göndərilməsi, Zəfər bayramı ilə bağlı İnstitutda həyata keçiriləcək tədbirlər planı və digər  məsələlər geniş müzakirə olunub.

The regular meeting of the Scientific Council was held + Photo Oct 25, 2021 | 15:00 / Conferences, assemblies
On October 25, the regular meeting of the Scientific Council of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies was held. Opening the meeting, Vice-President of ANAS, director of the Institute, Academician Irada Huseynova informed the meeting participants about the field seminar on "issues on the restoration of the infrastructure of the Karabakh Scientific Research Base of the Institute of Genetic Resources of ANAS, organization of seed production of wheat and barley varieties created for the region" dedicated to the Great Victory Day on October 22 in Shikharkh settlement of Tartar region. ", she said that the seminar was the first event held by the Division of Biological and Medical Sciences of ANAS in the land of ancient Karabakh after the occupation. Along with the restoration of traditional fields in Karabakh, the academician noted the importance of growing potatoes, vegetables, melons, and fodder crops, and conducting scientific research for the development of these areas.
Then the chairman of the meeting - academician I. Huseynova acquainted the members of the Scientific Council with the issues on the agenda. She acquainted the members of the council with the text of the decision of the Presidium of ANAS dated October 1, 2021 No. 17/30 on the reports on the results of scientific research work carried out in 2021 in ANAS and other scientific and higher educational institutions of the republic. gave recommendations for timely submission. At the meeting, the senior researcher of the Laboratory of Enzymology of Photosynthetic Carbon Assimilation, doctor of biological sciences Shahniyar Bayramov delivered a report on his participation in the annual conference of the Roxy COST program in Haniya, Greece. Sending senior researcher of the Laboratory of Computational Structural Biology Rafiga Masmaliyeva on academic leave for 2 years to conduct research at the University of Hamburg, Germany within the project "CUl: Advanced imaging of matter", the events plan to be implemented at the Institute in connection with Victory Day and other issues were widely discussed.