Dekabrın 6-da AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Elmi şuranın növbəti iclası keçirilib. İclası açan institutun baş direktoru, AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova institutun baş elmi işçisi, b.e.d. Şahniyar Bayramovu 60-illik yubileyi münasibətilə kollektiv adından təbrik edib və ona fəxri fərman təqdim edib. Akademik İradə Hüseynovanın sədrliyi ilə keçən iclasda Karbonun fotosintetik assimilyasiyasının enzimologiyası laboratoriyasının, Proteomiks beynəlxalq laborartoriyasının, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının və Mülki Müdafiə Qərargahının illik hesabatları dinlənilib.
Karbonun fotosintetik assimilyasiyasının enzimologiyası laboratoriyasının mudiri, AMEA-nın müxbir üzvü, prof. Novruz Quliyev “Fotosintezin molekulyar mexanizmlərinin tədqiqi, tənzimlənməsi və modelləşdirilməsi” mövzusu ətrafında görülən işlər və əldə olunan nəticələr, laboratoriyanın elmi-təşkilati fəaliyyəti, əməkdaşların yerli və xarici elmi ezamiyyələri, nəşr olunan məqalələr, kadr hazırlığı haqqında şura üzvlərinə məlumat verib.
Proteomks beynəlxalq laboratoriyasının müdiri, b.ü.f.d. İsmayıl Zülfüqarov cari ildə “Bitkilərin ətraf mühitin stres amillərinə cavab reaksiyalarının molekulyar-genetik və proteomik tədqiqi” mövzusuna uyğun tədqiqatların uğurla aparıldığını söyləyib. Fosfoproteom yanaşmadan istifadə etməklə ilk dəfə olaraq düyü bitkisində xlorofil flüoressensiyasının enerjidən asılı sönməsində tilakoid zülallarının fosforlaşmasının rolu aydınlaşdırılıb, PsbS, PSII və LHCII zülalları və onların fosforlaşmış formaları arasında işıqdan asılı qarşılıqlı təsirlər aşkar edilib. Qeyd olunub ki, laboratoriya gənc olmasına baxmayaraq, burada kadr hazırlığı sahəsində böyük uğurlar əldə olunub. Kiçik elmi işçi Aynurə Paşayevanın “Dənli bitkilərdə işıqla induksiya olunan proteom və metabolom dəyişiklikləri” mövzusunda dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi keçirilib. Kiçik elmi işçi Lalə Qurbanova “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı” çərçivəsində keçirilən müsabiqənin qalibi kimi Koreya Respublikasının “Kyunq Hee Universitety” universitetində doktorantura təhsili almaq üçün təqaüd haqqı qazanıb.
Gənc alim və mütəxəssislər şurasının sədri Nərgiz Bayramova şuranın yeni formalaşdırılan tərkibi haqqında məlumat verib, cari ildə institutun gənclərinin elmi tədqiqat işlərində və institutun ictimai həyatındakı fəaliyyətindən bəhs edib.
Mülki müdafiə qərargahının rəisi Valeh İmanov əməkdaşların təhlükəsizliyinin təmin edilməsi və fövqaladə halların qarşısının alınması istiqamətində il ərzində institutda görülən mülki müdafiə əməliyyat tədbirləri və hazırlığının gedişi haqqında hesabat verib.
Çıxışlar ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, sual və təkliflər səsləndirilib. Sonda Elmi şura üzvləri təqdim olunan hesabatların qəbul edilməsinə yekdilliklə səs veriblər.

The discussion of the annual reports continues + Photo Dec 06, 2021 | 16:30 / Conferences, assemblies
The regular meeting of the Scientific Council was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies on December 3. Opening the meeting, Director-General of the institute, Vice-President of ANAS Irada Huseynova congratulated doctor of biological sciences Shahniyar Bayramov on his 60th anniversary on behalf of the staff of the institute and presented him an Honorary Decree. Annual reports of the Laboratory of Enzymology of Photosynthetic Carbon Assimilation, the international laboratory of Proteomics, the Council of Young Scientists and Specialists, Civil Defense Headquarters were delivered.
Head of the Laboratory of Enzymology of Photosynthetic Carbon Assimilation, correspondent member of ANAS, professor Novruz Guliyev gave a detailed report to the council members on the work carried out and results obtained on “Research, regulation, and modeling of molecular mechanisms of photosynthesis”, the scientific-organizational activity of the laboratory,  local and foreign trips of, local and foreign scientific trips of employees, published articles, staff training.
Head of the international laboratory of Proteomics, Ph.D. in Biology Ismayil Zulfugarov said that research on "Molecular-genetic and proteomic studies of plant responses to environmental stressors" was successfully conducted this year.
The role of phosphorylation of thylakoid proteins in the energy-dependent attenuation of chlorophyll fluorescence in rice was clarified for the first time using the phosphoprotein approach, and light-dependent interactions between PsbS, PSII, and LHCII proteins and their phosphorylated forms were identified. It was noted that despite the young age of the laboratory, great success has been achieved in the field of staff training. Preliminary discussion of the dissertation work of junior researcher Aynura Pashayeva on "Light-induced proteome and metabolome changes in cereals". Junior researcher Lala Gurbanova won a scholarship for a doctoral study at Kyung Hee University in the Republic of Korea as the winner of the competition held under the "State Program to Increase the International Competitiveness of the Higher Education System in the Republic of Azerbaijan for 2019-2023".
Chairman of the Council of Young Scientists and Specialists Nargiz Bayramova informed about the newly formed composition of the council, spoke about the activities of the youth of the institute in scientific research and public life of the institute this year.
Chief of the Civil Defense Quarters Valeh Imanov reported on the progress of civil defense operations and training carried out at the institute during the year to ensure the safety of employees and prevent emergencies.
Extensive discussions were held around the speeches. In the end, the members of the Scientific Council unanimously voted for the adoption of the submitted reports.