İnstitutun aparıcı elmi işçisi Gülnarə Balakişiyeva Fransanın Strasburq şəhərində Avropa Şurasının Bioetika komitəsinin iclasında iştirak etmişdir. + Foto Noy 23, 2018 | 10:06 / Konfranslar, iclaslar
AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, Azərbaycan Milli Bioetika Komitəsinin elmi katibi b.ü.f.d. Gülnarə Balakişiyeva    20-22 Noyabr 2018-ci il tarixlərində Fransanın Strasburq şəhərində Avropa Şurasının Bioetika komitəsinin 14-cü iclasında iştirak etmişdir.  İclasda Avropa şurasına daxil olan 47 ölkənin təmsilçiləri ilə yanaşı Orqan Trasplantasiyası üzrə Avropa Komitəsi,  Qanköçürmə üzrə Avropa Komitəsi, Uşaq Hüquqları Komitəsi, İnsan Hüquqları üzrə Əlaqələndirmə Komitəsinin nümayəndələri də iştirak etmişlər. İclas  Bioetika sahəsində ölkələrdə olan yeniliklər haqqında məlumat mübadiləsi ilə başlamışdır. İclasda komitənin hazırladığı Biotibb və Sağlamlıq üzrə İctimai Müzakirələr layihəsi təqdim edilmiş,  onun əsas məqsədləri geniş müzakirə olunmuşdur. İclasın gündəliyində duran digər məsələ DH-BIO komitəsinin  2020-2025-ci illərdə Strateji Fəaliyyət Planının  müzakirəsi olmuşdur. İştirakçılar komitənin iş metodları və gələcək fəaliyyətləri haqqında təkliflərini irəli sürmüş və bu istiqamətdə geniş  fikir mübadiləsi aparmışlar. İclas zamanı həmçinin psixi pozğunluğu olan şəxslərin məcburi xəstəxanaya yerləşdirilməsi və məcburi müalicəsi baxımından onların hüquqlarının qorunmasına dair Əlavə Protokol layihəsinə Avropa Şurasının digər müvafiq komitələrinin verdiyi rəylərin müzakirəsi aparılmış, təklif edilən dəyişikliklərin edilməsi və layihənin təkmilləşdirilməsi istiqamətində işlərin davam etdirilməsi qərarı alınmışdır. İclasda uşaq hüquqlarının qorunması məsələsinə də toxunulmuş və yeni ailə formaları və bioetika aspektlərində uşaqların maraqlarının qorunmasının vacibliyi vurğulanmışdır.   İclasın yekununda DH-BIO komitəsinin prezidenti, vitse-prezidenti və büro üzvlərinin seçkisi keçirilmişdir.

PhD Gulnara Balakishiyeva participated in the Bioethics Committee of the Council of Europe's 14th meeting held in Strasbourg, France + Photo Nov 23, 2018 | 10:06 / Conferences, assemblies
Azerbaijan National Bioethics Committee was represented at the 14th meeting of the Bioethics Committee of the Council of Europe. Senior researcher of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of ANAS, scientific secretary of the Azerbaijan National Bioethics Committee, PhD Gulnara Balakishiyeva participated in the  Bioethics Committee of the Council of Europe's 14th meeting held in Strasbourg, France, on 20-22 November. Representatives from 47 countries included in the Council of Europe, as well as representatives of the European Committee on Organ Transplantation, the European Committee on  Blood Transfusion, the Committee on the Rights of the Child, and the Coordinating Committee on Human Rights participated in the meeting. The meeting began with the exchange of information on innovations in the countries in the field of Bioethics. Public debates on Biomedical and Health prepared by Committee were presented and their main goals were discussed widely at the meeting. Another issue on the agenda of the meeting was the discussion of the Strategic Action Plan of the DH-BIO Committee for 2020-2025. The work methods and future activities of the committee were proposed by participants and they exchanged views on this issue. The opinions of other relevant committees of the Council of Europe on the project of Additional Protocol on the Protection of people with mental disorders, their mandatory hospitalization and compulsory treatment were discussed and it was decided to continue the work on the proposed changes and improvement of the project. The meeting also touched upon the protection of children's rights and emphasized the importance of protecting the interests of children in new family forms and bioethics aspects. At the end of the meeting, the election of president, vice-president and bureau members of DH-BIO Committee was held.