İnstitutun aparıcı elmi işçisi Gülnarə Balakişiyeva Fransanın Strasburq şəhərində Avropa Şurasının Bioetika komitəsinin iclasında iştirak etmişdir. + Foto Noy 23, 2018 | 10:06 / Konfranslar, iclaslar
AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, Azərbaycan Milli Bioetika Komitəsinin elmi katibi b.ü.f.d. Gülnarə Balakişiyeva    20-22 Noyabr 2018-ci il tarixlərində Fransanın Strasburq şəhərində Avropa Şurasının Bioetika komitəsinin 14-cü iclasında iştirak etmişdir.  İclasda Avropa şurasına daxil olan 47 ölkənin təmsilçiləri ilə yanaşı Orqan Trasplantasiyası üzrə Avropa Komitəsi,  Qanköçürmə üzrə Avropa Komitəsi, Uşaq Hüquqları Komitəsi, İnsan Hüquqları üzrə Əlaqələndirmə Komitəsinin nümayəndələri də iştirak etmişlər. İclas  Bioetika sahəsində ölkələrdə olan yeniliklər haqqında məlumat mübadiləsi ilə başlamışdır. İclasda komitənin hazırladığı Biotibb və Sağlamlıq üzrə İctimai Müzakirələr layihəsi təqdim edilmiş,  onun əsas məqsədləri geniş müzakirə olunmuşdur. İclasın gündəliyində duran digər məsələ DH-BIO komitəsinin  2020-2025-ci illərdə Strateji Fəaliyyət Planının  müzakirəsi olmuşdur. İştirakçılar komitənin iş metodları və gələcək fəaliyyətləri haqqında təkliflərini irəli sürmüş və bu istiqamətdə geniş  fikir mübadiləsi aparmışlar. İclas zamanı həmçinin psixi pozğunluğu olan şəxslərin məcburi xəstəxanaya yerləşdirilməsi və məcburi müalicəsi baxımından onların hüquqlarının qorunmasına dair Əlavə Protokol layihəsinə Avropa Şurasının digər müvafiq komitələrinin verdiyi rəylərin müzakirəsi aparılmış, təklif edilən dəyişikliklərin edilməsi və layihənin təkmilləşdirilməsi istiqamətində işlərin davam etdirilməsi qərarı alınmışdır. İclasda uşaq hüquqlarının qorunması məsələsinə də toxunulmuş və yeni ailə formaları və bioetika aspektlərində uşaqların maraqlarının qorunmasının vacibliyi vurğulanmışdır.   İclasın yekununda DH-BIO komitəsinin prezidenti, vitse-prezidenti və büro üzvlərinin seçkisi keçirilmişdir.

Гюльнара Балакишиева приняла участие в заседании Комитета по Биоэтике Европейского Совета + Фото Ноя 23, 2018 | 10:06 / Конференции, встречи
С 20 по 22 ноября 2018 года во французском Страсбурге проходило 14-е заседание Комитета по Биоэтике Европейского Совета, в работе которого приняла участие ведущий научный сотрудник Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий НАНА, ученый секретарь Азербайджанского Национального Комитета по Биоэтике, доктор философии по биологии Гюльнара Балакишиева. В заседании наряду с представителями 47 стран, входящих в Европейский Совет, также приняли участие представители Европейского Комитета по Трансплантации Органов, Европейского Комитета по Переливанию Крови, Комитета по Правам Ребенка, Координационного Комитета по Правам Человека. Заседание началось с обмена информацией о новостях в области биоэтики из стран-участниц. В заседании состоялось представление подготовленного Комитетом проекта Общественного Обсуждения по Биомедицине и Здоровью, и были обсуждены его основные цели. Другим вопросом, стоящим на повестке дня заседания, было обсуждение Стратегического Плана Деятельности на 2020-2025 годы DH-BIO Комитета. Участники заседания поделились мыслями о методах работы и дальнейшей деятельности Комитета, после чего произошел широкий обмен мнениями в этом направлении. В ходе заседания также прошло обсуждение отзывов других соответствующих комитетов Европейского Совета на проект Дополнения к Протоколу по защите прав личностей с психическими отклонениями, принудительно помещаемых в клиники и подвергаемых принудительному лечению, и было принято решение по внесению предложенных изменений и
продолжению работы по дальнейшему усовершенствованию проекта. В ходе заседания также коснулись проблемы защиты прав детей и подчеркнули важность защиты интересов детей с точки зрения аспектов новых форм семьи и биоэтики. В заключение заседания прошли выборы президента, вице-президента и членов бюро DH-BİO Комитета.