Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Ulu Öndər Heydər Əliyevin anım gününə həsr olunmuş onlayn tədbir keçirilib + Foto Dek 12, 2021 | 16:42 / Tədbirlər
12 dekabr 2021-ci il tarixində Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) birgə təşkilatçılığı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anım gününə həsr olunmuş onlayn tədbir keçirilib.
Öncə Ulu Öndərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun baş direktoru akademik İradə Hüseynova müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, dünya şöhrətli siyasi xadim, türk dünyasının böyük oğlu, xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin vəfatından 18 il keçdiyini xatırladaraq, qeyri-adi şəxsiyyəti, zəngin dövlətçilik təcrübəsi, fenomenal siyasi bacarığı, böyük istedadı ilə fərqlənən Heydər Əliyevin hələ sağlığında canlı əfsanəyə çevrildiyini bildirib. Akademik İradə Hüseynova əlavə edib ki, Ümummilli Lider öz əməli fəaliyyəti ilə nəinki Azərbaycan, eləcə də insanlıq, bəşəriyyət üçün dəyərli bir tarix yaratmışdır.
Tədbirdə AMEA YAP Ərazi Təşkilatının sədri, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun aparıcı elmi işçisi biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ulduzə Qurbanova Ulu öndərin adının Azərbaycan xalqının rəmzinə, keçdiyi ömür yolu doğma torpağa məhəbbət və sədaqət meyarına çevrildiyini qeyd edib. Ulu öndər Azərbaycan xalqının və dövlətinin milli mənafeyini hər şeydən uca tutan, onu ümumi məqsədlər naminə səfərbər etməyi bacaran, cəmiyyətdə qanunçuluğu, hüquq qaydalarını təmin edən bir rəhbər olmasını bildirib.
İnstitutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Nərgiz Bayramova Heydər Əliyevin Azərbaycan, o cümlədən elmin inkişafı üçün gördüyü tarixi işlərdən və xalqın Ulu Öndərə olan sevgisindən danışıb.
Tədbirdə eyni zamanda Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar institutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının digər əməkdaşları da çıxış ediblər.

В Институте молекулярной биологии и биотехнологий прошло онлайн-мероприятие, посвященное Дню памяти общенационального лидера Гейдара Алиева + Фото Дек 12, 2021 | 16:42 / Мероприятия
12 декабря 2021 года в Институте молекулярной биологии и биотехнологий организован онлайн-мероприятие, посвященное памяти Общенационального Лидера Гейдара Алиева, совместно организованное Советом молодых ученых и специалистов (ГАМС). Открывая мероприятие, Генеральный директор Института академик Ирада Гусейнова отметила, что со дня смерти архитектора и основателя Независимого Азербайджанского Государства, всемирно известного политического деятеля, великого сына тюркского мира, общенационального лидера Гейдара Алиева прошло 18 лет. Она подчеркнула, что Гейдар Алиев, отличавшийся незаурядной личностью, богатым опытом государственности, феноменальными политическими способностями и большим талантом, ещё при жизни стал живой легендой. Академик Ирада Гусейнова добавила, что Общенациональный лидер своей практической деятельностью создал ценную историю не только для Азербайджана, но и для всего человечества. На мероприятии Председатель территориальной организации YAP НАНА, ведущий научный сотрудник института молекулярной биологии и биотехнологий, доктор философских наук Улдуза Гурбанова отметила, что имя великого лидера стало символом азербайджанского народа, испытанием любви и преданности родному краю. Великий лидер превыше всего ставит национальные интересы Азербайджанского народа и государства, сумел мобилизовать все свои силы для достижения общих целей и обеспечил верховенство закона в обществе. Председатель Совета молодых ученых и специалистов института Наргиз Байрамова рассказала об исторической работе Гейдара Алиева для развития Азербайджана, в том числе науки, и любви народа к Великому руководителю. В мероприятии приняли участие и другие члены Совета молодых ученых и специалистов Института молекулярной биологии и биотехнологий. В конце мероприятия был показан фильм, посвященный памяти Великого лидера.