Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Ulu Öndər Heydər Əliyevin anım gününə həsr olunmuş onlayn tədbir keçirilib + Foto Dek 12, 2021 | 16:42 / Tədbirlər
12 dekabr 2021-ci il tarixində Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) birgə təşkilatçılığı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anım gününə həsr olunmuş onlayn tədbir keçirilib.
Öncə Ulu Öndərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun baş direktoru akademik İradə Hüseynova müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, dünya şöhrətli siyasi xadim, türk dünyasının böyük oğlu, xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin vəfatından 18 il keçdiyini xatırladaraq, qeyri-adi şəxsiyyəti, zəngin dövlətçilik təcrübəsi, fenomenal siyasi bacarığı, böyük istedadı ilə fərqlənən Heydər Əliyevin hələ sağlığında canlı əfsanəyə çevrildiyini bildirib. Akademik İradə Hüseynova əlavə edib ki, Ümummilli Lider öz əməli fəaliyyəti ilə nəinki Azərbaycan, eləcə də insanlıq, bəşəriyyət üçün dəyərli bir tarix yaratmışdır.
Tədbirdə AMEA YAP Ərazi Təşkilatının sədri, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun aparıcı elmi işçisi biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ulduzə Qurbanova Ulu öndərin adının Azərbaycan xalqının rəmzinə, keçdiyi ömür yolu doğma torpağa məhəbbət və sədaqət meyarına çevrildiyini qeyd edib. Ulu öndər Azərbaycan xalqının və dövlətinin milli mənafeyini hər şeydən uca tutan, onu ümumi məqsədlər naminə səfərbər etməyi bacaran, cəmiyyətdə qanunçuluğu, hüquq qaydalarını təmin edən bir rəhbər olmasını bildirib.
İnstitutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Nərgiz Bayramova Heydər Əliyevin Azərbaycan, o cümlədən elmin inkişafı üçün gördüyü tarixi işlərdən və xalqın Ulu Öndərə olan sevgisindən danışıb.
Tədbirdə eyni zamanda Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar institutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının digər əməkdaşları da çıxış ediblər.

IMBB held an online event dedicated to the National Leader Heydar Aliyev's Memorial Day + Photo Dec 12, 2021 | 16:42 / Events
On December 12, 2021, an online event dedicated to the memory of National Leader Heydar Aliyev, jointly organized by the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, and Council of Young Scientists and Specialists (CYSS), was held.
First, the memory of the Great Leader was commemorated with a minute of silence. Opening the event, Director General of the Institute Academician Irada Huseynova reminded us that 18 years have passed since the death of the architect and founder of the independent Azerbaijani state, world-famous political figure, eldest son of the Turkic world, National Leader Heydar Aliyev, and she said that Heydar Aliyev, who was distinguished by his ability and great talent, had become a living legend during his lifetime. Academician Irada Huseynova added that the National Leader with his practical activity created a valuable history not only for Azerbaijan but also for humanity.
At the event, the chairman of the NAP Territorial Organization of ANAS, leading researcher of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, Doctor of Philosophy in Biology Ulduza Gurbanova noted that the name of the great leader became a symbol of the Azerbaijani people, his life became a criterion of love and loyalty to the native land. She said that the great leader was a leader who put the national interests of the Azerbaijani people and state above all else, who was able to mobilize them for common goals, and who ensured the rule of law in society.
Nargiz Bayramova, Chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute, spoke about the historical work done by Heydar Aliyev for the development of Azerbaijan, including science, and the love of the people for the Great Leader.
The event was also attended by other employees of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies.