31 Dekabr Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günüdür Dek 30, 2021 | 10:01 / Mühüm hadisələr
Xalqımız, eləcə də dünyanın müxtəlif ölkələrində məskunlaşmış soydaşlarımız, hər il dekabrın 31-ni, Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Gününü qeyd edir. Dünya azərbaycanlılarının həmrəyliyi Ümummilli Liderimiz, dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin uzaqgörənliyini, xalqı öz ətrafında birləşdirməyə qadir olduğunu nümayiş etdirdi. "Hər bir insan üçün onun milli mənsubiyyəti onun qürur mənbəyidir. Mən həmişə fəxr etmişəm, bu gün də fəxr edirəm ki, mən azərbaycanlıyam!" - müdrik rəhbərin bu kəlamları hər bir həmvətənimiz üçün milli qürur rəmzinə çevrilmişdir. Prezident İlham Əliyev yorulmaz fəaliyyəti ilə Azərbaycan xalqının dahi oğlu Heydər Əliyevin bu sahədəki xidmətlərini də uğurla davam etdirir.
Bu gün dünyada 50 milyondan çox azərbaycanlı yaşayır.  Diasporumuzun təşkilatlanması prosesi bu gün daha sürətlə gedir. Artıq dünya azərbaycanlıları yaşadıqları ölkələrin sosial-iqtisadi, ictimai-siyasi və mədəni həyatında daha fəal rol oynayır, respublikamızla qarşılıqlı əlaqələrin genişlənməsinə böyük töhfə verir, Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında, zəngin mədəni irsimizin təbliğində qətiyyət nümayiş etdirirlər. 44 günlük Vətən müharibəsi dövründə xaricdəki soydaşlarımız siyasi baxışından, düşüncəsindən, yaşadığı ölkədən, çalışdığı yerdən asılı olmayaraq, milli birlik nümayiş etdirərək bütün imkanları ilə dövlətimizə və ordumuza dəstək göstərdi. Onlar orduya, yaralı əsgərlərə, şəhid ailələrinə, cəbhəboyu ərazilərdə yaşayan, müharibədən zərər çəkən dinc sakinlərə maddi, humanitar yardımlar göndərməklə yanaşı, haqq səsimizin dünyaya çatdırılmasında da böyük mütəşəkillik və fədakarlıq nümayiş etdirdi. Milli birliyimiz cəbhədə Azərbaycanın böyük qələbəsi ilə nəticələndi. Böyük qələbənin qazanılmasında Azərbaycanı özünə tarixi Vətən bilən hər bir şəxsin həmrəylik nümayiş etdirməsi qürurvericidir.

31 December is the Solidarity Day of World Azerbaijanis Dec 30, 2021 | 10:01 / Important events
Our people, as well as our compatriots living in different countries of the world, annually celebrate December 31, the Day of Solidarity of World Azerbaijanis. The solidarity of the Azerbaijanis of the world demonstrated the foresight of our national leader, genius Heydar Aliyev, his ability to unite the people around him. "For every person, his nationality is a source of pride. I have always been proud, and today I am proud to be Azerbaijani!" - These words of the wise leader have become a symbol of national pride for each of our compatriots. With his tireless activity, President Ilham Aliyev successfully continues the services of the great son of the Azerbaijani people Heydar Aliyev in this field.
Today, more than 50 million Azerbaijanis live in the world. The process of organizing our diaspora is going faster today. Azerbaijanis around the world are already playing a more active role in the socio-economic, socio-political, and cultural life of the countries they live in, making a great contribution to the expansion of relations with our republic, demonstrating determination in conveying the realities of Azerbaijan to the world community and promoting our rich cultural heritage. During the 44-day war, our compatriots abroad, regardless of their political views, thoughts, country of residence, place of work, demonstrated national unity and supported our state and army with all their capabilities. In addition to sending material and humanitarian aid to the army, wounded soldiers, families of martyrs, civilians living on the front lines and affected by the war, they also showed great organization and self-sacrifice in conveying our voice to the world. Our national unity resulted in a great victory of Azerbaijan on the front. It is a matter of pride for everyone who considers Azerbaijan their historical homeland to show solidarity in achieving a great victory.