AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin 31 dekabr – Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni il münasibətilə Akademiya əməkdaşlarına təbriki Dek 31, 2021 | 10:28 / Mühüm hadisələr
Hörmətli həmkarlar!
31 dekabr tarixinin Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü elan olunması bu gün müstəqil Azərbaycan Respublikasının güclü, qüdrətli dövlətə çevrilməsində, milli birliyimizin təmin edilməsində, xalqımızın ölkə rəhbərliyinin ətrafında sıx birləşməsində mühüm rol oynamışdır. Məhz bu əlamətdar günün aşıladığı dəyərlərin həmvətənlərimizin və soydaşlarımızın dünyanın harasında yaşamasından asılı olmayaraq milli mənsubiyyətini qorumasında, onların azərbaycançılıq ideologiyasından çıxış etməsində, daim Vətənini düşünməsində və onun çətin günündə köməyinə çatmasında, dövlətimizin iqtisadi cəhətdən güclənməsində önəmli rolu vardır.
70 il SSRİ-nin tərkibində yaşayan xalqımız dünyanın başqa bölgələrindəki soydaşlarımız ilə əlaqə qurmaq imkanlarından məhrum olmuş, nəhayət 1980-ci illərin sonlarında bu arzularını həyata keçirməyə başlamış, dövlət müstəqilliyimizi əldə etdikdən sonra isə bu istək reallığa çevrilmişdir.
Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məclisinin 1991-ci il 16 dekabr tarixli qərarı ilə dekabrın 31-i Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü elan olunmuş, daha sonra bütün respublikada bayram günü kimi qəbul edilmişdir.
Daim xalqımızı “yumruq” kimi birləşdirməyə çalışan Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 23 may 2001-ci il tarixli Sərəncamı ilə xaricdə yaşayan soydaşlarımızın və həmvətənlərimizin müstəqil Azərbaycan Respublikası ilə əlaqələrinin daha da möhkəmləndirilməsi, dünya azərbaycanlıları arasında birliyin və həmrəyliyin təmin olunması məqsədilə həmin ilin 9-10 noyabr tarixlərində Bakıda Dünya Azərbaycanlılarının I Qurultayı keçirilmişdir.
Qurultayda Ulu Öndər Heydər Əliyev bu gün də dillər əzbəri olan tarixi nitqində qeyd edirdi: “Biz istəyirik ki, müxtəlif ölkələrdə yaşayan azərbaycanlılar həmin ölkələrin vətəndaşı kimi, istədikləri kimi yaşasınlar. Ancaq heç vaxt öz milli köklərini, milli mənsubiyyətlərini itirməsinlər. …Bizim hamımızı birləşdirən, həmrəy edən azərbaycançılıq ideyasıdır, azərbaycançılıqdır. …Hər bir insan üçün milli mənsubiyyəti onun qürur mənbəyidir. Həmişə fəxr etmişəm, bu gün də fəxr edirəm ki, mən azərbaycanlıyam”.
Görkəmli dövlət xadimi bununla yetinməmiş, soydaşlarımızın təşkilatlanması, onlarla əlaqələrin genişləndirilməsi, o cümlədən Azərbaycan barədə həqiqətlərin dünyada təbliği məqsədilə 2002-ci ildə “Xaricdə Yaşayan Azərbaycanlılarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin yaradılması haqqında” Fərman imzalamışdır.
Dahi liderin bu istiqamətdə atdığı addımların mahiyyətini dərk edən cənab Prezident İlham Əliyev Ulu Öndərin azərbaycançılıq, milli birlik və həmrəylik siyasətini uğurla davam etdirərək 2006-cı il martın 16-da Bakıda Dünya Azərbaycanlılarının II Qurultayının keçirilməsi haqqında Sərəncam imzalamışdır.
Məhz Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Gününün qeyd olunduğu ötən 30 il ərzində qəbul edilmiş sənədlərin, həyata keçirilmiş çoxşaxəli silsilə tədbirlərin nəticəsi idi ki, 44 günlük Vətən müharibəsində həmvətənlərimiz və xaricdə yaşayan hər bir soydaşımız bütün imkanları ilə Ali Baş Komandan İlham Əliyevin, ordumuzun, dövlətimizin yanında olaraq Azərbaycanın haqq səsinin dünyaya çatdırılmasında və qəbul olunmasında mühüm rol oynadı, düşmənin informasiya təxribatlarının qarşısını aldı, milli birliyimizi tarixdə misli görünməmiş həddə çatdıraraq Qələbəmizi şərtləndirdi.
Cənab Prezident İlham Əliyevin Dünya Azərbaycanlılarının II Qurultayında dediyi kimi, “Bizim hamımızın bir Vətəni var - Azərbaycan. Çalışmalıyıq ki, doğma Vətənimizi möhkəmləndirək, zənginləşdirək, qüdrətli dövlətə çevirək”.
Dəyərli Akademiya əməkdaşları, Sizi bir daha əlamətdar günlər münasibətilə təbrik edir, Azərbaycanımızın inkişafı yolunda daim həmrəyliyə səsləyir, Yeni ildə xoş günlər arzulayır, elmi yaradıcılığınızda uğurlar diləyirəm.

Поздравление президента НАНА, академика Рамиза Мехтиева с 31 декабря – Днем солидарности азербайджанцев мира и Новым годом Дек 31, 2021 | 10:28 / Важные события
Уважаемые коллеги!
Объявление 31 декабря Днем солидарности азербайджанцев мира сыграло сегодня важную роль в превращении независимой Азербайджанской Республики в сильное, могучее государство, обеспечении нашего национального единства, сплочении нашего народа вокруг руководства страны. Именно ценности, привитые в этот знаменательный день, играют важную роль в защите национальной принадлежности наших соотечественников и соплеменников , независимо от того, где они живут, в их выступлении из идеологии азербайджанства, в постоянном созерцании Родины и помощи ей в трудную минуту, а также в экономическом укреплении нашего государства.
Наш народ, проживший 70 лет в составе СССР, был лишен возможности общаться с соотечественниками в других странах мира, наконец, в конце 1980-х годов начал претворять эти мечты в жизнь, а после обретения нашей государственной независимости это желание стало реальностью.
16 декабря 1991 года по инициативе Великого лидера Гейдара Алиева и решением Верховного меджлиса Нахчыванской Автономной Республики 31 декабря был объявлен Днем солидарности азербайджанцев мира, а затем был принят как праздничный день во всей республике.
Распоряжением Общенационального лидера, постоянно стремящегося объединить наш народ вокруг единой идеи Гейдара Алиева 23 мая 2001 года, с целью дальнейшего укрепления связей с независимой Азербайджанской Республикой наших соотечественников и соплеменников, проживающих за рубежом, а также обеспечения единства и солидарности между азербайджанцами мира, 9-10 ноября того же года в Баку был проведен I Съезд азербайджанцев мира.
На Съезде великий лидер Гейдар Алиев отметил в своей исторической речи: «Мы хотим, чтобы азербайджанцы, проживающие в разных странах, жили так, как они хотят, как граждане этих стран. Но пусть они никогда не теряют своих национальных корней, национальной принадлежности. …Это идея азербайджанства, которая объединяет всех нас, делает нас солидарными. …Национальная принадлежность – источник гордости для каждого человека. …Я всегда гордился и сегодня горжусь тем, что я – азербайджанец»
Видный государственный деятель этим не ограничился и в целях организации наших соотечественников, расширения связей с ними, в том числе пропаганды в мире правды об Азербайджане, в 2002 году подписал Указ «О создании Государственного комитета по работе с азербайджанцами, проживающими за рубежом».
Господин Президент Ильхам Алиев, успешно продолжив политику азербайджанства, национального единства и солидарности Великого лидера, 16 марта 2006 года подписал Распоряжение о проведении в Баку II Съезда азербайджанцев мира.
Именно празднование Дня солидарности азербайджанцев мира стало результатом принятых за прошедшие 30 лет документов, осуществленного многогранного комплекса мер, которые сыграли важную роль в том, что в 44-дневной Отечественной войне наши соотечественники и каждый наш соплеменник, проживающий за рубежом, всеми возможными способами, находясь рядом с Верховным главнокомандующим Ильхамом Алиевым, нашей армией и  государством, донесли до мира голос Азербайджана, предотвратили информационные провокации противника, обусловили нашу Победу, доведя наше национальное единство до небывалых в истории пределов.
Как сказал господин Президент Ильхам Алиев на II Съезде азербайджанцев мира, «У всех нас есть одна Родина - Азербайджан. Мы должны стремиться укрепить, обогатить и превратить нашу  Родину в могучее государство».
Уважаемые сотрудники Академии, еще раз поздравляю вас со знаменательными днями, постоянно призываю к солидарности на пути развития Азербайджана, желаю хороших дней в новом году, а также успехов в научном творчестве.