20 Yanvar faciəsi Azərbaycan xalqının iradəsini qıra bilmədi Yan 19, 2022 | 09:51 / Mühüm hadisələr
Artıq 32 ildir ki, xalqımız 20 Yanvar şəhidlərinin xatirəsini yad edir. Bakının küçələrinə və meydanlarına çıxıb ölkəmizə qarşı ərazi iddiaları irəli sürən Ermənistana və keçmiş SSRİ rəhbərliyinin onları dəstəkləməsinə öz etirazını bildirən geniş xalq kütlələrinə qarşı sovet ordusunun döyüş hissələrinin yeridilməsi ilə Azərbaycanda misli görünməmiş faciə törədildi. Həmin faciəli günlərdə öz ölkəsinin, xalqının azadlığını, şərəf və ləyaqətini hər şeydən uca tutan mərd Vətən övladları canlarından keçərək şəhidlik zirvəsinə ucaldılar. Müstəqilliyimizin şərəf səhifəsinə, tariximizin qəhrəmanlıq salnaməsinə çevrilən Vətən müharibəsi təkcə işğal altında olan torpaqlarımızın azad edilməsi demək deyildi, bu Zəfər həm də illər əvvəl bu torpaqlar uğrunda qan tökmüş şəhidlərimizin, sinəsini sipər etmiş qəhrəmanlarımızın ruhunun dinclik tapması, qazilərimizin ürəyinə Vətən torpağının sərin suyunun səpilməsi idi. Xüsusilə 32 il əvvəl baş vermiş, qan yaddaşımızda özünə əbədiyyət qazanmış hər ilin Qanlı 20 Yanvar tarixi gəldikdə boynumuz bükük, başımız aşağı, şəhidlərin ruhu qarşısında utanaraq yollandığımız Şəhidlər Xiyabanına artıq onlar qarşısında mənəvi borcumuzu yerinə yetirmişcəsinə, qanlarını yerdə qoymamağın qüruru ilə üz tuta bilirik. Milli iradəmizin zəfər çaldığı 20 Yanvar tarixinə düz 30 il sonra Milli Ordumuzun zəfər çaldığı 8 Noyabr tarixi ilə yeni nəfəs verdik. Bəlkə də bir çoxlarına uzun görünən bu tarix əslində özündə o qanlı-qadalı hadisələri görmüş, o çətin, ağrılı günlərdə əzizlərini, yaxınlarını itirmiş, qan yaddaşı ilə qidalanmış igidlər, ərənlər böyütdü.
30 il əvvəl əli silahsız xalqa təpədən dırnağa silahlanmış, havadarlarının yardımı ilə hücum edən düşmən bu qədər acınacaqlı vəziyyətə düşəcəyini ağlına da gətirməzdi. Bacarmadı… Bu dəfə mənfur düşmənə nə havadarları, nə ondan-bundan diləndiyi silah-sursat, nə də “ordu”su kömək ola bilmədi. Çünki qarşısında özündən qat-qat güclü ordu, öz torpağını düşməndə qoymayacağına and içmiş bir dövlətin qisas eşqi ilə 30 illik hazırlığı, arxa-dayaq olacaq sadiq dostları və bir də güclü lideri vardı. Bəli, 30 il öncə  Azərbaycan xalqının başına gətirilən qanlı faciənin qisası Cənab Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin qüdrətli sərkərdəliyi, qəhrəman əsgər və zabitlərimizin, şəhidlərimizin qanı və canı bahasına alındı, Azərbaycanın çoxəsrlik tarixinə bu Qələbə qızıl hərflərlə yazıldı. Xalqımız və rəşadətli Ordumuz 44 gündə şanlı tarix yazaraq, 30 illik işğala son qoydu, ərazi bütövlüyümüz bərpa olundu. Bu qələbə ilə Prezident İlham Əliyev Azərbaycanı qalib ölkəyə, Azərbaycan xalqını qalib xalqa çevirdi.

The tragedy of January 20 did not break the will of the Azerbaijani people Jan 19, 2022 | 09:51 / Important events
Our people have been commemorating the martyrs of January 20 for 32 years. An unprecedented tragedy was committed in Azerbaijan by the incursion of Soviet troops into the streets and squares of Baku against civilians, who protested Armenian territorial claims supported by the former USSR leadership. In those tragic days, the brave sons of the Motherland, who valued the freedom, honor, and dignity of their country and people above everything sacrificed their lives and rose to the peak of martyrdom. The Patriotic War, which became a heroic page of our independence and a heroic chronicle of our history, not only liberated our occupied lands but also endowed peace in the souls of our martyrs and heroes who shed blood for these lands years ago. Now we are not ashamed when visiting the alley of martyrs as during the years of occupation. We fulfilled our moral duty to the Martyrs, liberated our territories, and avenged the spilled blood of innocent people.
Thirty years ago, the armed enemy attacking civilians could not imagine that he would be in such a miserable situation. Failed… This time, neither the patrons, nor the weapons, nor the "army" could help the enemy. Because the enemy faced an army much stronger, a state that had vowed not to leave its land to the enemy, 30 years of preparation for revenge, loyal friends, and a strong Leader. Yes, the mighty leadership of President, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, the heroism of our soldiers and officers took revenge for the bloody tragedy that occurred 30 years ago. This victory was written in golden letters in the centuries-old history of Azerbaijan. Our people and our brave Army have made a glorious history in 44 days, put an end to 30 years of occupation, and restored our territorial integrity. With this victory, President Ilham Aliyev turned Azerbaijan into a victorious country and the Azerbaijani people into victorious people.