AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının iclası keçirilib + Foto Yan 21, 2022 | 20:00 / Konfranslar, iclaslar
AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) Elmi şurasının 2022-ci ildə ilk iclası keçirilib.
İclasda bölməyə daxil olan institutların baş direktorları ilə yanaşı, icraçı direktorları da iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, bölmənin Elmi şurasının sədri, akademik İradə Hüseynova iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış etdikdən sonra AMEA Rəyasət Heyətinin 19 yanvar 2022-ci il tarixində keçirilmiş iclasında Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin 2021-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin müzakirə edildiyini və müsbət qiymətləndirildiyini bildirib. O, AMEA Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarında bölmə institutlarına işğaldan azad edilmiş ərazilərdə elmin bərpası, Qarabağın bioloji müxtəlifliyinin, mövcud bioloji və ekoloji durumunun, gələcək inkişaf perspektivlərinin öyrənilməsi, Azərbaycanın “Qırmızı kitab”ının hazırlanması, Xəzərin problemləri, yoluxucu xəstəliklərin, o cümlədən COVID-19-un tədqiqi, biologiya elminin ən müasir sahələrində tədqiqatların və yüksək ixtisaslı kadr hazırlığının gücləndirilməsi, beynəlxalq əlaqələrin, elektron elmin inkişafı və s. məsələlər üzrə verilmiş tapşırıqlar, BTEB-in institutlarının 2022-ci il üçün elmi tədqiqatlarının əhatəli planları, il ərzində planlaşdırılan beynəlxalq və respublika səviyyəli elmi tədbirlər haqqında danışıb, bütün tapşırıq və planların yerinə yetirilməsi üçün daha əzmlə çalışmaq lazım gəldiyini vurğulayıb.
Akademik İradə Hüseynova bölmə institutlarının elmi kadr potensialı, əməkdaşların yaş qrupları üzrə bölgüsü ilə bağlı iştirakçıları məlumatlandırıb, çatışmazlıqlardan danışıb, tövsiyə və tapşırıqlarını verib.
Sonra bölmənin müəssisələrində attestasiyaların keçirilməsi ilə bağlı ümumi maraq doğuran məsələlər müzakirə edilib, təkliflər səsləndirilib.

Состоялось заседание Ученого совета Отделения биологических и медицинских наук НАНА + Фото Янв 21, 2022 | 20:00 / Конференции, встречи
В 2022 году состоялось первое заседание Ученого совета Отделения биологических и медицинских наук (ОБМН) НАНА. В совещании приняли участие генеральные директора и исполнительные директора институтов, входящих в состав Отделения. Открывая мероприятие, вице-президент НАНА, председатель Ученого совета Отделения, академик Ирада Гусейнова ознакомила участников с текущими вопросами, а также проинформировала о том, что на состоявшемся 19 января 2022 года заседании Президиума НАНА была обсуждена и положительно оценена научная и научно-организационная деятельность Отделения биологических и медицинских наук в 2021 году.
Она поручила институтам задачи, данные в соответствующем решении Президиума НАНА по восстановлению науки на освобожденных территориях, изучению биологического разнообразия Карабаха, современной биологической и экологической ситуации, перспективам дальнейшего развития, подготовке «Красной книги» Азербайджана, проблемам Каспийского моря, исследованию инфекционных заболеваний, в том числе COVID-19, усилению научных исследований и подготовке высококвалифицированных кадров в самых современных областях биологической науки, развитию международных связей и электронной науки и др. Она рассказала о комплексных планах научных исследований институтов ОБМН на 2022 год, запланированных на год международных и национальных научных мероприятиях, и подчеркнула необходимость приложить больше усилий для реализации всех задач и планов.
Академик Ирада Гусейнова проинформировала участников о кадровом научном потенциале институтов Отделения, распределении сотрудников по возрастным группам, рассказала о недостатках, дала рекомендации и указания.
Затем были обсуждены представляющие общий интерес вопросы, связанные с сертификацией предприятий Отделения, озвучены предложения.
На совещании также был рассмотрен ряд других актуальных вопросов, связанных с деятельностью Отделения.