İnstitutun əməkdaşı Leyla Xəlilova Gənc Alim və Tədqiqatçıların 6-cı qrant müsabiqəsinin qalibi olub Yan 24, 2022 | 16:33 / Mühüm hadisələr
Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bionanotexnologiya beynəlxalq laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Leyla Xəlilova Elmin İnkişafı Fondu tərəfindən təşkil olunan Gənc Alim və Tədqiqatçıların 6-cı qrant müsabiqəsinin qalibi olmuşdur.  Müsabiqə gənc alim və tədqiqatçıların elmi fəaliyyətinin stimullaşdırılması və onlara elmi tədqiqatlar aparmaq üçün əlverişli imkanların yaradılması, gənc kadr potensialının gücləndirilməsi üçün proqramların işlənib hazırlanması, onların elmi və peşəkarlıq səviyyələrinin yüksəldilməsi, innovasiya fəaliyyətinin dəstəklənməsi, regional və beynəlxalq səviyyəli proqram və layihələrdə iştirak etməyə cəlb edilməsi məqsədi ilə elan edilmişdir. Himayədarlar Şurasının qərarına əsasən Gənc Alim və Tədqiqatçıların 6-cı qrant müsabiqəsində 32 layihədən fundamental-tətbiqi xarakterli 13 layihə, o cümlədən Leyla Xəlilovanın “Fotosintetik, karboanhidraza və qlütation reduktaza aktivliyinin inhibitorları kimi benzimidozoldihidrotiofen və dihidropiridinkarboksamid törəmələri” layihəsi qalib olmuşdur.

Cотрудник Международной лаборатории бионанотехнологии Института молекулярной биологии и биотехнологий Лейла Халилова стала победительницей 6-го конкурса грантов молодых ученых и исследователей Янв 24, 2022 | 16:33 / Важные события
Младший научный сотрудник Международной лаборатории бионанотехнологии Института молекулярной биологии и биотехнологий Лейла Халилова стала победительницей 6-го конкурса грантов для молодых ученых и исследователей, организованного Фондом развития науки при Президенте Азербайджанской Республики. Целью конкурса является стимулирование научной активности молодых ученых и исследователей, и создание им благоприятных условий для проведения научных исследований, разработка программ по укреплению потенциала молодых кадров, повышение их научного и профессионального уровня, поддержка инновационной деятельности, участие в региональных и международных программах и проектов. Согласно решению Попечительского совета, 13 из 32 проектов фундаментально-прикладного характера стали победителями VI грантового конкурса молодых ученых и исследователей, в том числе проект Лейлы Халиловой «Производные бензимозолдигидротиофена и дигидропиридинкарбоксамида как ингибиторы фотосинтеза, карбоангидразы и глутатионредуктазной активности».