Akademik Cəlal Əliyevin xatirəsi anılıb + Foto Fev 01, 2022 | 21:00 / Mühüm hadisələr
Böyük alim və ictimai-siyasi xadim, Azərbaycanda biologiya elminin müasir istiqamətlərinin və çoxsaylı yüksək məhsuldar sortların yaradılmasında əvəzolunmaz xidmətləri olan akademik Cəlal Əliyevin vəfatından altı il ötür.
Bu münasibətlə AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun kollektivləri, Cəlal Əliyev elmi məktəbinin nümayəndələri onun Fəxri xiyabandakı məzarını ziyarət edərək məzarı önünə əklil və tər çiçəklər düzüb, müəllimləri haqqında xoş xatirələrini bölüşüblər.
AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova akademik Cəlal Əliyevin həyat yolundan, elmi yaradıcılığından, Azərbaycan və dünya elminə verdiyi töhfələrdən söz açaraq, onun fotosintezlə bağlı əldə etdiyi elmi nəticələrin dünyanın bir çox ölkələrində uğurla tətbiq olunduğunu vurğulayıb. O qeyd edib ki, biologiyanın müasir istiqamətlərindən olan molekulyar biologiya, molekulyar genetika, riyazi biologiya, bioinformatika, gen və hüceyrə biotexnologiyası, gen mühəndisliyi sahələri Azərbaycan elmində ilk dəfə olaraq məhz Cəlal Əliyevin uzaqgörənliyi və məqsədyönlü fəaliyyətləri sayəsində inkişaf etdirilib, onun rəhbərliyi ilə bu elmlərin güclü kadr bazası formalaşdırılıb. Məhz onun təşəbbüskarlığı nəticəsində respublikamızda ilk dəfə biologiya və kənd təsərrüfatının bir çox nəzəri və praktiki məsələlərinin həlli riyazi metodlardan, informasiya və kompüter texnologiyalarından istifadə etməklə mümkün olub. Azərbaycan elminin dünyada tanınmasında, təbliğində və beynəlxalq elmi təşkilatlarla əlaqələr qurulmasında misilsiz xidmətləri olan akademik Cəlal Əliyev eyni zamanda xalqın və dövlətçiliyin naminə söz deməyi bacaran cəsarətli bir şəxsiyyət olub.
Sonra çıxış edən Rizvan Vahabov isə alimin mübarizələrlə zəngin, hamıya örnək ola biləcək fərqli bir ömür yaşadığını vurğulayıb, onun təkcə alim kimi deyil, həm də bir insan, bir dost olaraq insanlığın zirvəsində dayandığını qeyd edib. Onun sözlərinə görə, Cəlal Əliyevin böyük alim kimi yüksək nüfuzu və nümunəvi vətəndaş mövqeyi ölkəmizin ictimai-siyasi həyatındakı coşqun fəaliyyəti ilə həmişə qırılmaz vəhdət təşkil edib.
Sonra akademik Qərib Məmmədov, AMEA-nın müxbir üzvləri İbrahim Əzizov, Novruz Quliyev, biologiya elmləri doktorları Səyyarə İbadullayeva, Tofiq Allahverdiyev, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Cavanşir Təlai, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktorları Faiq Xudayev, Sevda Hacıyeva və digərləri çıxış edərək akademik Cəlal Əliyevin Azərbaycan elminin inkişafında çoxillik zəngin və məhsuldar fəaliyyətindən, ölkəmizdə yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasında böyük xidmətlərindən, alimin əməyinin xalqımız və dövlətimiz tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyindən bəhs edərək, elmə dəyərli töhfələr vermiş böyük alimin əziz xatirəsinin ürəklərdə daim yaşayacağını vurğulayıblar.

Почтили память академика Джалала Алиева + Фото Фев 01, 2022 | 21:00 / Важные события
Прошло шесть лет со дня смерти академика Джалала Алиева - великого ученого и общественно-политического деятеля, который внес неоценимый вклад в развитие современных направлений биологической науки в Азербайджане. Благодаря деятельностии академика Дж. Алиева в республике было создано большое количества высокоурожайных сортов пшеницы.
По случаю годовщины смерти, сотрудники Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА, Научно-исследовательского института Земледелия Министерства сельского хозяйства Азербайджана и другие представители научной школы Джалала Алиева посетили его могилу на Аллее почетного захоронения. На могилу были возложены венки и цветы. Благодарные ученики поделились теплыми воспоминаниями о своём учителе.
Вице-президент НАНА, генеральный директор Института молекулярной биологии и биотехнологий, академик Ирада Гусейнова рассказала о жизни, научной деятельности и вкладе академика Джалала Алиева в азербайджанскую и мировую науку. Она отметила, что впервые в азербайджанской науке, благодаря дальновидности и целеустремленной деятельности покойного академика, сформирована кадровая база. В результате его инициатив впервые в нашей стране были решены многие теоретические и практические проблемы биологии и сельского хозяйства с использованием математических методов, информационных и компьютерных технологий. Академик Джалал Алиев, не только внес неоценимый вклад в признание и популяризацию азербайджанской науки мировым сообществом, в установление связей с международными научными организациями, он также был смелым человеком и гражданином своей страны, умевшим говорить от имени народа и государства.
После академика И. Гусейновой выступил Ризван Вахабов, подчеркнувший, что покойный Дж. Алиев прожил жизнь не только самоотверженного ученого, но и прекрасного друга. Ризван Вахабов отметил, что такая жизнь может стать примером для многих. По его словам, высокая репутация Джалала Алиева, как крупного ученого, его образцовая гражданская позиция всегда были неотделимы от активной общественно-политической жизни страны.
Затем выступили академик Гариб Мамедов, члены-корреспонденты НАНА Ибрагим Азизов, Новруз Гулиев, доктора биологических наук Сайяра Ибадуллаева, Тофик Аллахвердиев, доктора философии по биологии Джаваншир Талаи, Фаиг Худаев, Севда Гаджиева и др. Они рассказали о насыщенной и плодотворной деятельности Дж. Алиева в развитии азербайджанской науки, его большом вкладе в подготовку высококвалифицированных кадров, отметили, что наш народ и государство высоко оценивают труд ученого, и подчеркнули, что память об академике Джалале Алиеве всегда будет жить в наших сердцах.