AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Gənclər Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib + Foto Fev 02, 2022 | 20:00 / Konfranslar, iclaslar
Fevralın 2-də AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Gənclər Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib. İlk öncə İnstitutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının üzvləri Fəxri Xiyabanda Ulu Öndər Heydər Əliyevin məzarını ziyarət ediblər. Daha sonra İnstitutun akt zalında toplantı keçirilib. Tədbiri giriş sözü ilə İnstitutun baş direktoru, AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova açaraq Bayram münasibətilə gəncləri təbrik edib, onların millətin inkişafının təməl daşı, müstəqilliyimizin qorunub-saxlanılmasının və ümumən, gələcəyimizin qarantı olduğunu vurğulayıb. Natiq qeyd edib ki, əsası Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan və bu gün ölkə başçısı İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla inkişaf etdirilən dövlət gənclər siyasəti gəncliyin gələcəyə ümidlə baxmasına, daha səylə çalışmasına, müasir Azərbaycanın inkişafına öz töhfələrini verməsinə geniş imkanlar yaradır.
Akademik 44 günlük Vətən müharibəsində Ali Baş Komandanımızın rəhbərliyi ilə torpaqlarımızı işğaldan azad edilməsində qəhrəman övladlarımızın şücaətini xüsusi vurğulayaraq işğaldan azad edilən torpaqlarda görüləcək quruculuq-abadlıq işlərində gənclərimizin də iştirakının mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyin bildirib.
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə dövlətimizin gənclərə göstərdiyi diqqət və qayğı nəticəsində bu gün Azərbaycanda intellektual, milli düşüncəyə sahib gənclər formalaşır və onlar ölkənin ictimai-siyasi həyatında böyük rol oynayırlar. O, ölkədə gənclərin elmə cəlb olunması istiqamətində görülən tədbirlərdən, gənclərin xarici ölkələrdə təhsil alması üçün qəbul edilən dövlət proqramlarından bəhs edib. Akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, hazırda institutun 5 nəfər gənc mütəxəssisi “Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”, AMEA və Fransanın Monpelye Universiteti arasında imzalanmış əməkdaşlıq sazişi əsasında elan edilən müştərək doktorantura proqramı, İslam İnkişaf Bankının PhD üzrə təqaüd proqramı çərçivələrində dünyanın aparıcı universitetlərində - Böyük Britaniyanın Oksford Universitetində, Fransanın Monpelye Universitetində, Belçika Krallığının Gent Universitetində, Fransa Respublikasının Grenoble Politexnik İnstitutunda, Türkiyə Respublikasının Bilecik Şeyh Edebali Üniversitetində doktorantura təhsili alırlar. Cari ildə institutun daha 5 nəfər gənc əməkdaşı xaricdə təhsil almaq hüququ əldə edib.
Akademik İradə Hüseynova 2022-ci il Gənclər üçün Prezident mükafatçıları sırasında institutun doktorantı, Populyasiya genomiksi laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Lalə Axundovanın da adının olduğunu qürur hissi ilə vurğulayıb. Laboratoriyanın digər gənc əməkdaşı Gülmirə Əlibəyova isə Gənclər günü münasibətilə AMEA Rəyasət Heyətinin Fəxri diplomu ilə təltif olunub. Akademik İradə Hüseynova hər iki gənci təbrik edərək onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzu edib.
Sonra İnstitutun Veteranlar şurasının sədri, AMEA-nın müxbir üzvu İbrahim Əzizov çıxış edərək Ümummilli Lider Heydər Əliyevin gənc kadrların yetişdirilməsinə hər zaman böyük əhəmiyyət verdiyini, XX əsrin 70-ci illərindən etibarən Ulu Öndərin dəstəyi ilə bu istiqamətdə zəruri maddi-texniki bazanın formalaşdırıldığını, yüzlərlə gəncin SSRİ-nin aparıcı ali təhsil müəssisələrinə təhsil almağa göndərildiyini və oradan yüksəkixtisaslı mütəxəssislər kimi qayıdaraq ölkəmizin inkişafına öz töhfələrini verdiklərini diqqətə çatdırıb.
İnstitutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Nərgiz Bayramova Gənclər Gününün yaranma tarixi, dövlətin gənclər siyasəti, ölkəmizin və cəmiyyətin müasir həyatında gənclərin rolu haqqında məlumat verib. Bildirib ki, Azərbaycan gəncliyi ölkə və Akademiya rəhbərliyinin diqqət və qayğısını yüksək dəyərləndirməklə yanaşı, öz məsuliyyətini də dərk edir və Prezident İlham Əliyevin müəyyənləşdirdiyi strateji vəzifələrin uğurla həyata keçirilməsinə, respublikamızın dinamik inkişaf edən qüdrətli dövlətə çevrilməsi prosesinə öz töhfəsini verməyə çalışır.
Tədbirdə çıxış edən Proteomiks beynəlxalq laboratoriyasının elmi işçisi Aynurə Paşayeva, Molekulyar biotexnologiya beynəlxalq laboratoriyasının böyük elmi işçisi Aytən Ağayeva, Populyasiya genomiksi laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Gülmirə Əlibəyova, Proteomiks beynəlxalq laboratoriyasının kiçik elmi içşisi Lalə Qurbanova elmdə qazandıqları uğurlardan bəhs edərək, gənclərə yaradılan şəraitə görə ölkə başçısına və AMEA rəhbərliyinə minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Tədbirin sonunda akademik İradə Hüseynova İnstitutun elmi və  ictimai həyatında fəal iştirak edən bir qrup gəncə fəxri diplomlar təqdim edib.

The event dedicated to the Youth Day was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies + Photo Feb 02, 2022 | 20:00 / Conferences, assemblies
On February 2, the event dedicated to Youth Day was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies. Firstly, the members of the Council of Young Scientists and Specialists visited the grave of National Leader Haydar Aliyev in the Alley of Honor. Then the event was held at the assembly hall. Opening the event, the general director of the institute, vice-president of ANAS academician Irada Huseynova congratulated the youth on the holiday, stressed that they are the cornerstone of the nation's development, the preservation of our independence, and, in general, the guarantor of our future.
The speaker noted that the state youth policy, founded by National Leader Heydar Aliyev and successfully developed today under the leadership of President Ilham Aliyev, creates ample opportunities for young people to look to the future with hope, work harder and contribute to the development of modern Azerbaijan.
Emphasizing the heroism of our heroic sons in the liberation of our lands under the leadership of our Supreme Commander-in-Chief in the 44-day war, the academician stressed the importance of the participation of our youth in the construction work in the liberated lands.
As a result of the state's attention and care for young people under the leadership of President Ilham Aliyev, intelligent, national-minded young people are being formed in Azerbaijan today and they play a major role in the country's socio-political life. She spoke about the measures taken in the country to attract young people to science, the state programs adopted for young people to study abroad. Academician Irada Huseynova noted that currently, 5 young specialists of the institute are studying for doctorates at the world's leading universities - Oxford University, Great Britain, Montpellier University, France, Ghent University, Belgium, Grenoble Polytechnic Institute, France, Bilecik Sheikh Edebali University, Turkey on the basis of the State Program on Increasing the International Competitiveness of the Higher Education System in the Republic of Azerbaijan, the joint doctoral program announced by ANAS and the University of Montpellier in France, the Islamic Development Bank's Ph.D. scholarship program. This year, 5 more young employees of the institute have the right to study abroad.
Academician Irada Huseynova noted with pride that Lala Akhundova, a doctoral student of the institute and a junior researcher at the Population Genomics Laboratory, was among the 2022 Presidential Award winners for youth. Another young employee of the laboratory Gulmira Alibeyova was awarded the Honorary Diploma of the Presidium of ANAS on the occasion of Youth Day. Academician Irada Huseynova congratulated both young people and wished them success in their future endeavors.
Then the chairman of the Veterans Council of the Institute, correspondent member of ANAS Ibrahim Azizov said that National Leader Heydar Aliyev always attached great importance to the training of young people. He noted that they were sent to study at the leading universities of the USSR and returned from there as highly qualified specialists, contributing to the development of our country.
Chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute Nargiz Bayramova informed about the history of Youth Day, the state's youth policy, the role of youth in the modern life of our country and society. She said that the Azerbaijani youth not only appreciates the attention and care of the country and the leadership of the Academy but also understands its responsibility and seeks to contribute to the successful implementation of strategic tasks set by President Ilham Aliyev, the country's transformation into a dynamically developing powerful state.
Aynura Pashayeva, researcher of the international laboratory of Proteomics, Ayten Agayeva, senior researcher of the international laboratory of Molecular Biotechnology, Gulmira Alibeyova, junior researcher of the Population Genomics Laboratory, Lala Gurbanova, junior researcher of the international laboratory of Proteomics spoke about their achievements in science and thanked the leadership of ANAS.
At the end of the event, academician Irada Huseynova presented honorary diplomas to a group of young people who are actively involved in the scientific and social life of the Institute.