AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Gənclər Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib + Foto Fev 02, 2022 | 20:00 / Konfranslar, iclaslar
Fevralın 2-də AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Gənclər Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib. İlk öncə İnstitutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının üzvləri Fəxri Xiyabanda Ulu Öndər Heydər Əliyevin məzarını ziyarət ediblər. Daha sonra İnstitutun akt zalında toplantı keçirilib. Tədbiri giriş sözü ilə İnstitutun baş direktoru, AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova açaraq Bayram münasibətilə gəncləri təbrik edib, onların millətin inkişafının təməl daşı, müstəqilliyimizin qorunub-saxlanılmasının və ümumən, gələcəyimizin qarantı olduğunu vurğulayıb. Natiq qeyd edib ki, əsası Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan və bu gün ölkə başçısı İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla inkişaf etdirilən dövlət gənclər siyasəti gəncliyin gələcəyə ümidlə baxmasına, daha səylə çalışmasına, müasir Azərbaycanın inkişafına öz töhfələrini verməsinə geniş imkanlar yaradır.
Akademik 44 günlük Vətən müharibəsində Ali Baş Komandanımızın rəhbərliyi ilə torpaqlarımızı işğaldan azad edilməsində qəhrəman övladlarımızın şücaətini xüsusi vurğulayaraq işğaldan azad edilən torpaqlarda görüləcək quruculuq-abadlıq işlərində gənclərimizin də iştirakının mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyin bildirib.
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə dövlətimizin gənclərə göstərdiyi diqqət və qayğı nəticəsində bu gün Azərbaycanda intellektual, milli düşüncəyə sahib gənclər formalaşır və onlar ölkənin ictimai-siyasi həyatında böyük rol oynayırlar. O, ölkədə gənclərin elmə cəlb olunması istiqamətində görülən tədbirlərdən, gənclərin xarici ölkələrdə təhsil alması üçün qəbul edilən dövlət proqramlarından bəhs edib. Akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, hazırda institutun 5 nəfər gənc mütəxəssisi “Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”, AMEA və Fransanın Monpelye Universiteti arasında imzalanmış əməkdaşlıq sazişi əsasında elan edilən müştərək doktorantura proqramı, İslam İnkişaf Bankının PhD üzrə təqaüd proqramı çərçivələrində dünyanın aparıcı universitetlərində - Böyük Britaniyanın Oksford Universitetində, Fransanın Monpelye Universitetində, Belçika Krallığının Gent Universitetində, Fransa Respublikasının Grenoble Politexnik İnstitutunda, Türkiyə Respublikasının Bilecik Şeyh Edebali Üniversitetində doktorantura təhsili alırlar. Cari ildə institutun daha 5 nəfər gənc əməkdaşı xaricdə təhsil almaq hüququ əldə edib.
Akademik İradə Hüseynova 2022-ci il Gənclər üçün Prezident mükafatçıları sırasında institutun doktorantı, Populyasiya genomiksi laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Lalə Axundovanın da adının olduğunu qürur hissi ilə vurğulayıb. Laboratoriyanın digər gənc əməkdaşı Gülmirə Əlibəyova isə Gənclər günü münasibətilə AMEA Rəyasət Heyətinin Fəxri diplomu ilə təltif olunub. Akademik İradə Hüseynova hər iki gənci təbrik edərək onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzu edib.
Sonra İnstitutun Veteranlar şurasının sədri, AMEA-nın müxbir üzvu İbrahim Əzizov çıxış edərək Ümummilli Lider Heydər Əliyevin gənc kadrların yetişdirilməsinə hər zaman böyük əhəmiyyət verdiyini, XX əsrin 70-ci illərindən etibarən Ulu Öndərin dəstəyi ilə bu istiqamətdə zəruri maddi-texniki bazanın formalaşdırıldığını, yüzlərlə gəncin SSRİ-nin aparıcı ali təhsil müəssisələrinə təhsil almağa göndərildiyini və oradan yüksəkixtisaslı mütəxəssislər kimi qayıdaraq ölkəmizin inkişafına öz töhfələrini verdiklərini diqqətə çatdırıb.
İnstitutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Nərgiz Bayramova Gənclər Gününün yaranma tarixi, dövlətin gənclər siyasəti, ölkəmizin və cəmiyyətin müasir həyatında gənclərin rolu haqqında məlumat verib. Bildirib ki, Azərbaycan gəncliyi ölkə və Akademiya rəhbərliyinin diqqət və qayğısını yüksək dəyərləndirməklə yanaşı, öz məsuliyyətini də dərk edir və Prezident İlham Əliyevin müəyyənləşdirdiyi strateji vəzifələrin uğurla həyata keçirilməsinə, respublikamızın dinamik inkişaf edən qüdrətli dövlətə çevrilməsi prosesinə öz töhfəsini verməyə çalışır.
Tədbirdə çıxış edən Proteomiks beynəlxalq laboratoriyasının elmi işçisi Aynurə Paşayeva, Molekulyar biotexnologiya beynəlxalq laboratoriyasının böyük elmi işçisi Aytən Ağayeva, Populyasiya genomiksi laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Gülmirə Əlibəyova, Proteomiks beynəlxalq laboratoriyasının kiçik elmi içşisi Lalə Qurbanova elmdə qazandıqları uğurlardan bəhs edərək, gənclərə yaradılan şəraitə görə ölkə başçısına və AMEA rəhbərliyinə minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Tədbirin sonunda akademik İradə Hüseynova İnstitutun elmi və  ictimai həyatında fəal iştirak edən bir qrup gəncə fəxri diplomlar təqdim edib.

Состоялось мероприятие, посвященное Дню молодежи в Институте молекулярной биологии и биотехнологий НАНА + Фото Фев 02, 2022 | 20:00 / Конференции, встречи
2 февраля в Институте молекулярной биологии и биотехнологий НАНА состоялось мероприятие, посвященное Дню молодежи.  Сначала члены Совета молодых ученых и специалистов института посетили могилу общенационального лидера Гейдара Алиева в Аллее почетного захоронения.  Затем состоялось собрание в актовом зале института.  Открывая мероприятие, генеральный директор института, вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова поздравила молодежь с праздником и подчеркнула, что они являются краеугольным камнем развития нации, сохранения нашей независимости и нашего будущего в целом.  Она отметила, что государственная молодежная политика, заложенная Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым и успешно развиваемая сегодня под руководством Президента Ильхама Алиева, создает широкие возможности для молодых людей с надеждой смотреть в будущее, усерднее работать и вносить свой вклад в развитие современного Азербайджана.
Подчеркнув героизм наших героических сыновей при освобождении наших земель под руководством нашего Верховного Главнокомандующего во времена 44-дневной Отечественной войны, академик подчеркнула важность участия нашей молодежи в строительных работах в освобожденных землях.
В результате внимания и заботы государства о молодежи под руководством Президента Ильхама Алиева сегодня в Азербайджане формируется интеллигентная, национально мыслящая молодежь, играющая большую роль в общественно-политической жизни страны.  Она рассказала о принимаемых в стране мерах по привлечению молодежи в науку, принятых государственных программах для обучения молодежи за рубежом.  Академик Ирада Гусейнова отметила, что в настоящее время 5 молодых специалистов института обучаются на основе Государственной программы повышения международной конкурентоспособности системы высшего образования в Азербайджанской Республике, совместной докторской программы, объявленной НАНА и Университетом Монпелье во Франции, стипендиальной программы Исламского банка развития PhD, обучаются в ведущих университетах мира – Оксфордском университете в Великобритании, Университете Монпелье во Франции, Университете Гента в Королевстве Бельгия, Гренобльском политехническом институте во Французской Республике, и Университет шейха Эдебали в Биледжике, Турция.  В этом году право на обучение за границей получили еще 5 молодых сотрудников института.
Академик Ирада Гусейнова с гордостью отметила, что Лала Ахундова, докторант института, младший научный сотрудник лаборатории популяционной геномики, вошла в число лауреатов Президентской премии для молодежи за 2022 год.  Еще одна молодая сотрудница института Гульмира Алибекова была награждена Почетной грамотой Президиума НАНА по случаю Дня молодежи.  Академик Ирада Гусейнова поздравила молодежь и пожелала им успехов в дальнейшей работе.
Затем председатель Совета ветеранов института, член-корреспондент НАНА Ибрагим Азизов отметил, что общенациональный лидер Гейдар Алиев всегда придавал большое значение подготовке молодежи, отметив, что их направляли на обучение в ведущие вузы СССР и возвращались оттуда высококвалифицированными специалистами, внося свой вклад в развитие нашей страны.
Председатель Совета молодых ученых и специалистов института Наргиз Байрамова рассказала об истории Дня молодежи, государственной молодежной политике, роли молодежи в современной жизни нашей страны и общества.  Она отметила, что азербайджанская молодежь ценит внимание и заботу страны и руководства Академии, а также понимает свою ответственность и стремится внести свой вклад в успешную реализацию стратегических задач, поставленных Президентом Ильхамом Алиевым, превращение страны в динамично развивающееся мощное государство.
Выступившие на мероприятии Айнура Пашаева, научный сотрудник Международной лаборатории протеомики, Айтен Агаева, старший научный сотрудник Международной лаборатории молекулярной биотехнологии, Гульмира Алибекова, младший научный сотрудник лаборатории популяционной геномики, Лала Гурбанова, младший научный сотрудник Международной лаборатории протеомики рассказали о своих достижениях в науке и поблагодарили руководство НАНА.
В завершение мероприятия академик Ирада Гусейнова вручила почетные дипломы группе молодых, активно участвующих в научной и общественной жизни института.