MBBİ-nin əməkdaşları Türkiyə Cümhuriyyəti İstanbul Universiteti-Cərrahpaşa, Məhkəmə Tibbi və Məhkəmə Elmləri İnstitutunda elmi ezamiyyətdə olublar + Foto Fev 23, 2022 | 12:19 / Ezamiyyətlər
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Populyasiya Genomiksi laboratoriyasının müdiri, b.ü.f.d., dosent Nurməmməd Mustafayev və həmin laboratoriyanın kiçik elmi işçisi Zərintac Rüstəmova 01.02.2022-10.02.2022 tarixlərində Türkiyənin İstanbul şəhərində Türkiyə Cümhuriyyəti İstanbul Universiteti-Cərrahpaşa, Məhkəmə Tibbi və Məhkəmə Elmləri İnstitutunda elmi ezamiyyətdə olublar. Populyasiya genomiksi laboratoriyasının tədqiqat istiqamətlərindən biri arxeoloji qazıntılardan əldə edilən insana məxsus qalıqların – antropoloji materialların molekulyar-genetik tədqiqidir. Bu istiqamətdə tədqiqatların aparılması bioloji materiallardan antik DNT-nin ayrılması metodikalarının mənimsənilməsini tələb edir. Ezamiyyət “Azərbaycanda gen mühəndisliyinin yeni istiqamətlərinin inkişafı üzrə infrastrukturun yaradılması, genom redaktəsi metodlarının biotibbi tədqiqatlarda və genom seleksiyasında tətbiqi” adlı proqram layihənin çərçivəsində baş tutub.
Ezamiyyə müddətində MBBİ-nin əməkdaşları bir sıra tədqiqat metodları ilə, o cümlədən, sümük nümunələrindən DNT-nin (həmçinin antik DNT-nin) ayrılması (QIAGEN və Promega korporasiyalarının istehsal etdikləri kitlər əsasında adi və avtomatlaşdırılmış ekspress metodlar), ağız suyu və yaxmalardan DNT-nin ayrılması, In/Del tip mutasiyalı ikialleli gen variantlarından istifadə etməklə müxtəlif xromosomlarda yerləşən 43 lokusdan ibarət əlavə identifikasiya panelinin hazırlanması, naməlum şəxsin üz quruluşunun (xarici görünüşünün) bərpasını tamamlamaq üçün dərinin, gözlərin və saçların rənginin müəyyən olunması, Nanopore sekvens metodu, kimlikləndirmə məsələlərində kimyəvi-toksikoloji və xromato-mass-spektrometrik metodlarla tanış olmuşlar.
Ezamiyyə dövründə Hüquq Tibbi və Məhkəmə Elmləri İnstitutunun rektoru Prof. Dr. Erdinç Öztürkün, Elm şöbəsinin müdiri Prof. Dr. Emel Hülya Yüksəkoğlunun və institutun digər səlahiyyətli şəxslərinin iştirakı ilə görüş keçirilib. MBBİ-nin əməkdaşları həmçinin Türkiyə Cümhuriyyəti Adli Tibb Qurumu Başqanlığının Adli Tibb Bioloji İxtisas Dairəsinin bütün laboratoriyaları ilə tanış olublar. Prof. Dr. Emel Hülya Yüksəkoğlunun və dairə başqanı Prof. Dr. Bestami Çolağın iştirakı ilə aparılan birgə müzakirələrdə Azərbaycan və Türkiyə ərazisindən arxeoloji qazıntılardan əldə edilən sümük nümunələrinin birgə layihə çərçivəsində tədqiqi, həmçinin bu üç qurum arasında əlaqələrin daha da genişləndirilməsi planlaşdırılıb.

Сотрудники Института молекулярной биологии и биотехнологий посетили Институт судебной медицины Стамбульского университета Черрахпаша в Турции + Фото Фев 23, 2022 | 12:19 / Командировки
Заведующий лабораторией популяционной геномики Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА доктор философии по биологии, доцент Нурмамед Мустафаев и младший научный сотрудник этой лаборатории Заринтадж Рустамова побывали 01.02.2022-10.02.2022 в Стамбуле и посетили Институт криминалистики. Одним из научных направлений Лаборатории популяционной геномики является молекулярно-генетическое изучение человеческих останков - антропологических материалов, полученных при археологических раскопках. Исследования в этой области требуют овладения методами выделения античной ДНК из биологических материалов. Поездка состоялась в рамках программного проекта «Создание инфраструктуры для развития в Азербайджане новых направлений генной инженерии, применение методов редактирования генома в биомедицинских исследованиях и геномной селекции». В ходе поездки сотрудники ИМББ ознакомились методами исследования, в том числе выделение ДНК (а также античной ДНК) из образцов костей (обычные и автоматизированные экспресс-методы на основе наборов производства корпораций QIAGEN и Promega), ДНК из жидкостей для полоскания рта и мазей, разработка дополнительной идентификационной панели, состоящей из 43 локусов, расположенных на разных хромосомах, с использованием мутантных двойных вариантов генов типа In/Del, определение цвета кожи, глаз и волос для полного восстановления структуры лица (внешности) неизвестного человека, метод секвенирования Nanopore, а также  с химико-токсикологическими и хромато-масс-спектрометрическими методами. Состоялось встреча с ректором Института судебной медицины проф. Др. Эрдинч Озтюрк, директором Департамента науки Др. Хмеля Хуля Юксакоглу и других должностных лиц института. Сотрудники ИМББ также ознакомились со всеми лабораториями Департамента судебной медицины и биологии Агентства судебной медицины Турецкой Республики. Планируются совместные обсуждения с профессором Эмаль Хуля Юксекоглы и руководителем округа профессором Бестами Чолаг для изучения образцов костей из археологических раскопок в Азербайджане и Турции в рамках совместного проекта, а также для дальнейшего расширения связей между тремя организациями.