MBBİ-nin əməkdaşları Türkiyə Cümhuriyyəti İstanbul Universiteti-Cərrahpaşa, Məhkəmə Tibbi və Məhkəmə Elmləri İnstitutunda elmi ezamiyyətdə olublar + Foto Fev 23, 2022 | 12:19 / Ezamiyyətlər
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Populyasiya Genomiksi laboratoriyasının müdiri, b.ü.f.d., dosent Nurməmməd Mustafayev və həmin laboratoriyanın kiçik elmi işçisi Zərintac Rüstəmova 01.02.2022-10.02.2022 tarixlərində Türkiyənin İstanbul şəhərində Türkiyə Cümhuriyyəti İstanbul Universiteti-Cərrahpaşa, Məhkəmə Tibbi və Məhkəmə Elmləri İnstitutunda elmi ezamiyyətdə olublar. Populyasiya genomiksi laboratoriyasının tədqiqat istiqamətlərindən biri arxeoloji qazıntılardan əldə edilən insana məxsus qalıqların – antropoloji materialların molekulyar-genetik tədqiqidir. Bu istiqamətdə tədqiqatların aparılması bioloji materiallardan antik DNT-nin ayrılması metodikalarının mənimsənilməsini tələb edir. Ezamiyyət “Azərbaycanda gen mühəndisliyinin yeni istiqamətlərinin inkişafı üzrə infrastrukturun yaradılması, genom redaktəsi metodlarının biotibbi tədqiqatlarda və genom seleksiyasında tətbiqi” adlı proqram layihənin çərçivəsində baş tutub.
Ezamiyyə müddətində MBBİ-nin əməkdaşları bir sıra tədqiqat metodları ilə, o cümlədən, sümük nümunələrindən DNT-nin (həmçinin antik DNT-nin) ayrılması (QIAGEN və Promega korporasiyalarının istehsal etdikləri kitlər əsasında adi və avtomatlaşdırılmış ekspress metodlar), ağız suyu və yaxmalardan DNT-nin ayrılması, In/Del tip mutasiyalı ikialleli gen variantlarından istifadə etməklə müxtəlif xromosomlarda yerləşən 43 lokusdan ibarət əlavə identifikasiya panelinin hazırlanması, naməlum şəxsin üz quruluşunun (xarici görünüşünün) bərpasını tamamlamaq üçün dərinin, gözlərin və saçların rənginin müəyyən olunması, Nanopore sekvens metodu, kimlikləndirmə məsələlərində kimyəvi-toksikoloji və xromato-mass-spektrometrik metodlarla tanış olmuşlar.
Ezamiyyə dövründə Hüquq Tibbi və Məhkəmə Elmləri İnstitutunun rektoru Prof. Dr. Erdinç Öztürkün, Elm şöbəsinin müdiri Prof. Dr. Emel Hülya Yüksəkoğlunun və institutun digər səlahiyyətli şəxslərinin iştirakı ilə görüş keçirilib. MBBİ-nin əməkdaşları həmçinin Türkiyə Cümhuriyyəti Adli Tibb Qurumu Başqanlığının Adli Tibb Bioloji İxtisas Dairəsinin bütün laboratoriyaları ilə tanış olublar. Prof. Dr. Emel Hülya Yüksəkoğlunun və dairə başqanı Prof. Dr. Bestami Çolağın iştirakı ilə aparılan birgə müzakirələrdə Azərbaycan və Türkiyə ərazisindən arxeoloji qazıntılardan əldə edilən sümük nümunələrinin birgə layihə çərçivəsində tədqiqi, həmçinin bu üç qurum arasında əlaqələrin daha da genişləndirilməsi planlaşdırılıb.

Employees of IMBB were on a scientific trip in Istanbul University-Cerrahpasha, Institute of Forensic Sciences and Legal Medicine + Photo Feb 23, 2022 | 12:19 / Scientific mission
Head of the laboratory of Population Genomics of IMBB, Ph.D. in biology, Associate professor Nurmammad Mustafayev, and junior researcher of the same laboratory Zarintaj Rustamova were on a scientific trip in Istanbul University-Cerrahpasha, Institute of Forensic Sciences and Legal Medicine on 01.02.2022-10.02.2022. One of the research directions of the laboratory of Population genomics is the molecular genetic study of human remains- anthropological materials obtained from archeological excavations. Doing research in this direction requires the mastery of methods for the separation of ancient DNA from biological materials. The trip took place within the program project in the title "Creation of infrastructure for the development of new areas of genetic engineering in Azerbaijan, the application of genome editing methods in biomedical research and genome selection."
During the trip, got acquainted with a number of research methods, including the separation of DNA (as well as ancient DNA) from bone samples (conventional and automated express methods based on kits produced by QIAGEN and Promega corporations), DNA from mouthwash, and smears, development of an additional identification panel consisting of 43 loci located on different chromosomes using In / Del type mutated biallelic gene variants, determination of skin, eye and hair color to complete the restoration of an unknown person's facial structure (appearance), Nanopore sequencing method, chemical-toxicological and chromato-mass-spectrometric methods in identification issues.
During the trip, a meeting was held with the participation of the rector of the Institute of Forensic Sciences and Legal Medicine, Prof. Dr. Erdinch Ozturk, Director of the Department of Science prof. dr Emel Hulya Yuksakoglu, and other officials of the institute. The employees of IMBB also got acquainted with all laboratories of the Forensic Medicine Biology Specialization Department of the Presidency of the Forensic Medicine Institute. Joint talks of Prof. Dr. Emel Hulya Yuksakoglu and the head of the district Prof. Dr. Bestami Cholak plan to examine bone samples from archaeological excavations in Azerbaijan and Turkey as part of a joint project, and also to further expand ties between the three organizations.