Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının iclası keçirilib + Foto Fev 25, 2022 | 14:00 / Konfranslar, iclaslar
AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) Elmi şurasının iclası keçirilib.
İclası giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, bölmənin Elmi şurasının sədri, akademik İradə Hüseynova iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib. Akademik iştirakçılara AMEA-nın Rəyasət Heyətinin “Azərbaycan Respublikasında 2022-ci ilin “Şuşa İli” elan edilməsinə dair AMEA-nın Tədbirlər planı haqqında” 2 fevral 2022-ci il tarixli qərarı haqqında danışıb. Akademik İradə Hüseynova bu qərarın icrası ilə əlaqədar Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin üzərinə düşən vəzifələrə diqqət çəkib və ilk növbədə cari ilin iyun-iyul aylarında “Şuşa şəhəri və ətraf ərazilərin biomüxtəlifliyi, torpaq və su ehtiyatları: gələcəyə baxış” mövzusunda beynəlxalq konfransın yüksək səviyyədə keçirilməsi üçün bütün qüvvələrin səfərbər edilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Qərarda nəzərdə tutulan digər tədbirlər arasında “Şuşa rayonu və ətraf ərazilərin nadir və itmək təhlükəsində olan və Azərbaycanın “Qırmızı kitab”ına düşmüş bitki müxtəlifliyi ilə bağlı sərgi və seminarın təşkili” məsələsinin də olduğunu deyən natiq daha sonra “Qırmızı kitab”ın III nəşrinin hazırlanması ilə bağlı görülən işlər, aparılan elmi tədqiqatlar, müvafiq işçi qruplarının son günlərdə baş tutmuş toplantıları barədə iştirakçıları məlumatlandırıb. Akademik İradə Hüseynova Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin rəhbərliyi, əməkdaşları və mütəxəssisləri ilə “Qırmızı kitab”ın III nəşri ilə bağlı intensiv məsləhətləşdirmələrin aparıldığına da diqqət çəkib.
İclasda daha sonra AMEA-nın Botanika və Dendrologiya institutlarının Elmi şuralarının yeni tərkibləri müzakirə edilib və onların təsdiqi ilə bağlı AMEA-nın Rəyasət Heyəti qarşısında məsələ qaldırılması haqqında qərar qəbul olunub.
Eyni zamanda Botanika İnstitutunun 2021-ci il üçün elmi-tədqiqat planında redaktə xarakterli dəyişikliklər edilməsi ilə bağlı da müvafiq qərar qəbul edilib.
İclasda AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Hüceyrənin membran sistemləri laboratoriyasının müdiri, biologiya elmləri doktoru, professor Səftər Süleymanov 70, Botanika İnstitutunun baş direktoru, biologiya elmləri doktoru, professor Səyyarə İbadullayeva isə 65 illik yubileyləri ilə əlaqədar BTEB-in Fəxri fərmanları ilə təltif ediliblər.
Sonda Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin fəaliyyəti ilə bağlı bir sıra digər məsələlərə baxılaraq müvafiq qərarlar qəbul olunub.

Состоялось заседание Ученого совета Отделения биологических и медицинских наук НАНА + Фото Фев 25, 2022 | 14:00 / Конференции, встречи
Состоялось заседание Ученого совета Отделения биологических и медицинских наук (ОБМН) НАНА.
Открывая заседание, вице-президент НАНА, председатель Ученого совета отделения, академик Ирада Гусейнова ознакомила участников с текущими вопросами. Академик рассказала о решении Президиума НАНА от 2 февраля 2022 года «О Плане действий НАНА по провозглашению 2022 года «Годом Шуши» в Азербайджанской Республике». Академик Ирада Гусейнова обратила внимание на обязанности Отделения биологических и медицинских наук в связи с реализацией этого решения, подчеркнула важность мобилизации всех сил.
Среди других мер, предусмотренных в решении, была организация выставки и семинара по разнообразию растений Шушинского района и прилегающих территорий, которые являются редкими и исчезающими видами и занесены в «Красную книгу» Азербайджана. Затем спикер проинформировал участников о проделанной работе, научных исследованиях, заседаниях соответствующих рабочих групп, состоявшихся в последние дни по подготовке третьего издания Красной книги. Академик Ирада Гусейнова также отметила, что были проведены интенсивные консультации с руководством, сотрудниками и специалистами Министерства экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики по III изданию Красной книги.
На собрании были обсуждены новые составы Ученых советов Институтов ботаники и дендрологии НАНА и принято решение поставить вопрос перед Президиумом НАНА в связи с их утверждением.
В то же время принято решение о внесении изменений в план исследований Института ботаники на 2022 год.
Почетными грамотами ОБМН награждены заведующий лабораторией клеточных мембранных систем Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА, д.б.н., профессор Сафтар Сулейманов в связи с 70-летием и генеральный директор Института ботаники, д.б.н., профессор Сайяра Ибадуллаева в связи с 65-летием.
В завершение был рассмотрен ряд других вопросов, связанных с деятельностью Отделения биологических и медицинских наук, и приняты соответствующие решения.