Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının iclası keçirilib + Foto Fev 25, 2022 | 14:00 / Konfranslar, iclaslar
AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) Elmi şurasının iclası keçirilib.
İclası giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, bölmənin Elmi şurasının sədri, akademik İradə Hüseynova iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib. Akademik iştirakçılara AMEA-nın Rəyasət Heyətinin “Azərbaycan Respublikasında 2022-ci ilin “Şuşa İli” elan edilməsinə dair AMEA-nın Tədbirlər planı haqqında” 2 fevral 2022-ci il tarixli qərarı haqqında danışıb. Akademik İradə Hüseynova bu qərarın icrası ilə əlaqədar Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin üzərinə düşən vəzifələrə diqqət çəkib və ilk növbədə cari ilin iyun-iyul aylarında “Şuşa şəhəri və ətraf ərazilərin biomüxtəlifliyi, torpaq və su ehtiyatları: gələcəyə baxış” mövzusunda beynəlxalq konfransın yüksək səviyyədə keçirilməsi üçün bütün qüvvələrin səfərbər edilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Qərarda nəzərdə tutulan digər tədbirlər arasında “Şuşa rayonu və ətraf ərazilərin nadir və itmək təhlükəsində olan və Azərbaycanın “Qırmızı kitab”ına düşmüş bitki müxtəlifliyi ilə bağlı sərgi və seminarın təşkili” məsələsinin də olduğunu deyən natiq daha sonra “Qırmızı kitab”ın III nəşrinin hazırlanması ilə bağlı görülən işlər, aparılan elmi tədqiqatlar, müvafiq işçi qruplarının son günlərdə baş tutmuş toplantıları barədə iştirakçıları məlumatlandırıb. Akademik İradə Hüseynova Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin rəhbərliyi, əməkdaşları və mütəxəssisləri ilə “Qırmızı kitab”ın III nəşri ilə bağlı intensiv məsləhətləşdirmələrin aparıldığına da diqqət çəkib.
İclasda daha sonra AMEA-nın Botanika və Dendrologiya institutlarının Elmi şuralarının yeni tərkibləri müzakirə edilib və onların təsdiqi ilə bağlı AMEA-nın Rəyasət Heyəti qarşısında məsələ qaldırılması haqqında qərar qəbul olunub.
Eyni zamanda Botanika İnstitutunun 2021-ci il üçün elmi-tədqiqat planında redaktə xarakterli dəyişikliklər edilməsi ilə bağlı da müvafiq qərar qəbul edilib.
İclasda AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Hüceyrənin membran sistemləri laboratoriyasının müdiri, biologiya elmləri doktoru, professor Səftər Süleymanov 70, Botanika İnstitutunun baş direktoru, biologiya elmləri doktoru, professor Səyyarə İbadullayeva isə 65 illik yubileyləri ilə əlaqədar BTEB-in Fəxri fərmanları ilə təltif ediliblər.
Sonda Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin fəaliyyəti ilə bağlı bir sıra digər məsələlərə baxılaraq müvafiq qərarlar qəbul olunub.

The meeting of the Scientific Council of the Division of Biological and Medical Sciences (DBMS) of ANAS was held + Photo Feb 25, 2022 | 14:00 / Conferences, assemblies
A meeting of the Academic Council of the Department of Biological and Medical Sciences (BMS) of ANAS was held.
Opening the meeting, the vice-President of ANAS, Chairman of the Academic Council of the Department, Academician Irada Huseynova introduced the participants to the current issues. The academician spoke about the decision of the Presidium of ANAS dated February 2, 2022 "On the Action Plan of ANAS to declare 2022 "Year of Shusha" in the Republic of Azerbaijan". Academician Irada Huseynova drew attention to the responsibilities of the Division of Biological and Medical Sciences in connection with the implementation of this decision, stressed the importance of mobilizing all forces.
Among other measures envisaged in the decision was the organization of an exhibition and seminar on plant diversity of the Shusha region and surrounding areas, which are rare and endangered species and included in the "Red Book" of Azerbaijan.
Then the speaker informed the participants about the work done, scientific research, meetings of relevant working groups held in recent days on the preparation of the third edition of the Red Book. Academician Irada Huseynova also noted that intensive consultations were held with the leadership, employees and specialists of the Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan on the 3rd edition of the Red Book.
At the meeting, the new members of the Scientific Councils of the Institutes of Botany and Dendrology of ANAS were discussed and a decision was made to raise the issue before the Presidium of ANAS for their approval.
At the same time, a decision was made to make changes to the research plan of the Institute of Botany for 2022.
The head of the Laboratory of Cell Membrane Systems of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of ANAS, Doctor of Biological Sciences, Professor Saftar Suleymanov (in connection with his 70th anniversary) and the Director General of the Institute of Botany, Doctor of Biological Sciences, Professor Sayyara Ibadullayeva (in connection with her 65th anniversary) were awarded They were awarded with Honorary Decrees of DBMS.
In conclusion, a number of other issues related to the activities of the Division of Biological and Medical Sciences were considered and appropriate decisions were made.