Xocalı faciəsindən 30 il keçir + Foto Fev 25, 2022 | 15:42 / Tədbirlər
Bu gün AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Xocalı faciəsinin 30-cu ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Öncə faciə qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti,  institutun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova bildirib ki, Xocalı soyqırımı XX əsrin ən dəhşətli faciələrindən biridir. Tarixdə analoqu olmayan bu faciənin dəhşətli səhnələri hər bir azərbaycanlının yaddaşında əbədi qalacaq. 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən bütün beynəlxalq hüquq normaları pozularaq, 366-cı motoatıcı alayın köməkliyi ilə Xocalı şəhərinin dinc əhalisinin üzərinə ağır hərbi texnika yeridilməsi nəticəsində 63-ü uşaq, 106-sı qadın, 70-i qoca olmaqla, 613 nəfər dinc azərbaycanlı qətlə yetirilib. Xocalı soyqırımı  erməni millətçilərinin iki yüz ildən artıq xalqımıza qarşı tətbiq etdikləri deportasiya və soyqırımı siyasətinin  ən faciəli səhifəsidir. Milli Məclisin 1994-cü il 24 fevral tarixli qərarına əsasən 26 fevral Xocalı Soyqırımı Günü elan edilib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin göstərişi ilə hər il Xocalı soyqırımı geniş miqyaslı tədbirlərlə qeyd edilir. Akademik qeyd edib ki, Vətən müharibəsində Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin qətiyyətli siyasəti, şanlı Azərbaycan Ordusunun rəşadəti sayəsində işğal altında olan torpaqlarımız azadlığa qovuşub, Xocalıda soyqırıma məruz qalanların qisası döyüş meydanında alınıb.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, biologiya elmləri doktorları Səftər Süleymanov, Şahniyar Bayramov, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Nurməmməd Mustafayev, Ələmdar Məmmədov, Gülnarə Balakişiyeva və başqaları bu faciənin Azərbaycan xalqı tərəfindən heç zaman unudulmayacağına və şəhidlərimizin əziz xatirəsinin daima uca tutulacağına öz inamlarını ifadə edərək Xocalı faciəsi haqqında gerçəklərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması və günahkarların cəzalandırılması istiqamətində fəaliyyətin gücləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.

Со дня трагедии Ходжалы прошло 30 лет + Фото Фев 25, 2022 | 15:42 / Мероприятия
В Институте молекулярной биологии и биотехнологий НАНА состоялось мероприятие, посвященное 30-летию Ходжалинской трагедии. Память жертв трагедии была почтена минутой молчания. Открывая мероприятие, вице-президент НАНА, генеральный Ходжалинский директор института, академик Ирада Гусейнова сказала, что Ходжалинский геноцид является одной из самых жестоких, не имеющих аналогов в истории трагедий ХХ века. Страшные сцены этой трагедии, навсегда останутся в памяти каждого азербайджанца. В ночь с 25 на 26 февраля 1992 года, в нарушение всех норм международного права, вооруженными силами Армении при поддержке 366-го мотострелкового полка с его тяжелой боевой техникой захватили город Ходжалы. Захват сопровождался массовыми убийствами, и изгнанием местных жителей, имущество которых было разграблено, а дома сожжены. В результате Ходжалинской трагедии было убито 613 мирных азербайджанцев, из них 63 ребенка и 70 стариков. Ходжалинский геноцид – самая трагическая страница политики депортации и геноцида, проводимой армянскими националистами против нашего народа на протяжении более двухсот лет. По решению Милли Меджлиса от 24 февраля 1994 года 26 февраля объявлено Днем Ходжалинского геноцида. Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева Ходжалинский геноцид ежегодно отмечается масштабными мероприятиями. Академик отметила, что, благодаря решительной политике Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева, и мужеству славной Азербайджанской армии наши оккупированные земли были освобождены, а жертвы Ходжалинского геноцида отмщены убедительной победой на поле боя.
Выступившие на мероприятии член-корреспондент НАНА Ибрагим Азизов, доктора биологических наук Сафтар Сулейманов, Шахнияр Байрамов, доктора философии по биологии Нурмамед Мустафаев, Аламдар Мамедов, Гульнара Балакишиева и другие отметили, что эта трагедия никогда не будет забыта азербайджанским народом, который всегда будет хранить в своих сердцах память о наших шехидах. Выразив уверенность, они подчеркнули важность активизации усилий по доведению до мировой общественности правды о Ходжалинской трагедии и наказанию виновных.