Akademik Arif Həşimov: “İşğaldan azad olunmuş ərazilər üzrə bərpa-quruculuq işlərinin həyata keçirilməsində Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin müəssisələrinin üzərinə xüsusi vəzifələr düşür” + Foto Mart 02, 2022 | 09:32 / Konfranslar, iclaslar
Martın 1-də AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov Akademiyanın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) elmi müəssisələrinin baş direktorları, icraçı direktorları və elmi katibləri ilə görüşüb.
Tədbiri giriş sözü ilə açan akademik Arif Həşimov bildirib ki, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi istər elmi istiqamətlərin prioritetliyinə, istər elmi müəssisələrin sayına, istər həyata keçirilən elmi tədqiqatların kəmiyyət və keyfiyyət göstəricilərinə, istərsə də kadr potensialına görə Akademiyanın ən mühüm bölmələrindən biridir. Akademikin sözlərinə görə, hazırda dünyada qlobal miqyasda baş verən bir sıra sosial, iqtisadi, demoqrafik, ekoloji və antropogen proseslərlə əlaqədar bu gün biologiya və tibb elmləri ən prioritet elm sahələrinə çevrilib.
O, həmçinin koronavirus pandemiyasının bir sıra yeni sosial-iqtisadi, geosiyasi, mənəvi-psixoloji reallıqlar yaratdığını və bütün səviyyələrdə biologiya və tibb elmlərini bir daha aktuallaşdırdığını söyləyib: “Pandemiyanın elm üçün aktuallaşdırdığı peyvənd üzrə tədqiqatlar yeni səviyyədə elm-etika, elm-humanizm, elm-ədalətlilik anlayışlarını yenidən gündəmə gətirir. Bu da dünya miqyasında təbiət  elmləri ilə humanitar və ictimai elmlərin yeni səviyyədə qarşılıqlı multidissiplinar əlaqəsini aktuallaşdırır”.
Akademik Arif Həşimov Azərbaycanda biologiya, tibb və kənd təsərrüfatı elm sahələrinin inkişafının müasir problemləri üzrə molekulyar biologiya, molekulyar genetika, bioinformatika, sistemli biologiya və digər texnologiyaların həyat proseslərinə kompleks tətbiqi məsələlərindən bəhs edərək Azərbaycanda da bu istiqamətdə tədqiqatların aparıldığını diqqətə çatdırıb. O cümlədən qlobal iqlim dəyişiklikləri, onunla əlaqədar olaraq ərzaq təhlükəsizliyi problemi, bu problemin aradan qaldırılması üçün kənd təsərrüfatı ilə bağlı elm sahələrinin inkişafı məsələlərindən də danışıb.
Natiq qeyd edib ki, hazırda işğaldan azad olunmuş ərazilərdə bərpa-quruculuq işlərinin həyata keçirilməsi dövlət siyasətinin əsas prioritetlərindən biridir və bu baxımdan Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin elmi müəssisə və təşkilatlarının üzərinə də xüsusi məsuliyyət düşür: “Erməni işğalçıları tərəfindən işğaldan azad olunmuş ərazilərdə törədilmiş ekoloji fəlakətin miqyasının qiymətləndirilməsi, regionun bio-geoekoloji vəziyyətinin monitorinqi, işğaldan azad olunmuş ərazilərin biosenozlarının və bioloji müxtəlifliyinin işğaldan əvvəlki vəziyyətlə müqayisəli kompleks tədqiqi, Qarabağ ərazisi üzrə xarakterik, o cümlədən nadir və itmək təhlükəsində olan bitkilərin introduksiya və reintroduksiyası ilə bağlı tədqiqatların aparılması, genofondun bərpası məqsədilə bitkilərin biotexnoloji üsullarla çoxaldılması, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə kənd təsərrüfatının bərpasının elmi əsaslarının işlənilməsi, müvafiq torpaq-iqlim şəraitlərinə uyğun və daha məhsuldar bitki sortları və heyvan cinslərinin yaradılması və tətbiqi istiqamətində kompleks tədqiqatlar həyata keçirilməlidir”.
Akademik A.Həşimov çıxışının sonunda dünyanın çağırışları və ölkənin sosial-iqtisadi tələbatları baxımından bölmənin müəssisələrinin qarşısında duran vəzifələrin icrasında əməkdaşlara uğurlar arzulayıb.
Daha sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının sədri, akademik İradə Hüseynova bu gün bölmənin müəssisələrində akademik Cəlal Əliyev məktəbinin yetirmələrinin çalışdığını və BTEB-in əməkdaşlarının zəngin elmi potensiala malik olduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, XXI əsr biologiya, həyat elmləri, biotexnologiyalar əsridir və bu da BTEB-in elmi müəssisələri və alimləri qarşısında ciddi məsuliyyət qoyur. Akademik İradə Hüseynova bu gün elmimizə ölkə rəhbərliyi tərəfindən böyük diqqətin olduğunu deyib və cənab Prezident İlham Əliyevin alimlər qarşısında qoyduğu vəzifələrin həyata keçirilməsi üçün səylə çalışmağın zəruriliyini vurğulayıb.
Bölmənin müəssisələrində bir sıra islahatların həyata keçirildiyini və gənclərin hazırlığına xüsusi diqqət göstərildiyini bildirən akademik AMEA-nın xaricdə təhsil alan 25 doktorantından 15-nin BTEB-in payına düşdüyünü, bu gün bölmənin gənc doktorantlarının Oksford, Birminhem, Monpelye və s. universitetlərdə peşəkar mütəxəssislər kimi yetişdiklərini söyləyib.
Qarabağın işğaldan azad edilmiş ərazilərində elmi tədqiqatların aparılması istiqamətində görülən işlərə toxunan bölmə sədri Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun Qarabağ Elmi-Tədqiqat Bazasının infrastrukturunun bərpası istiqamətində proqramın hazırlandığını, 2021-ci ildə BTEB-in təşkilatçılığı ilə Tərtər rayonunun Şıxarx qəsəbəsində tarla seminarının, eləcə də AMEA-da “Qarabağın biomüxtəlifliyi, torpaq və su ehtiyatları: keçmişi, bugünü və gələcəyi” mövzusunda beynəlxalq konfransın keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Həmçinin bildirib ki, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev son aylarda Şuşa və Ağdam şəhərlərinin içməli su ilə təchizatına dair yaradılmış müvafiq komissiyanın iclaslarında iştirak edib. Bölmə sədri, eyni zamanda “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair 2020-2022-ci illər üçün Tədbirlər Planı” çərçivəsində və Kür çayında suyun səviyyəsinin aşağı düşməsi problemləri istiqamətində BTEB-in alimlərinin mühüm tədqiqatlar apardıqlarını deyib.
“Qırmızı kitab”ın III nəşrinin çapa hazırlanması işləri barədə məlumat verən akademik İradə Hüseynova bildirib ki, AMEA-nın Botanika, Dendrologiya, Zoologiya institutları, Mərkəzi Nəbatat Bağı, Naxçıvan və Gəncə bölmələri Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin mütəxəssislərinin iştirakı ilə bu istiqamətdə fəaliyyətlərini davam etdirirlər.
Koronavirus pandemiyasının yaratdığı yeni reallıqlara toxunan natiq artıq dünyada yaradılmış vaksinlərin müsbət nəticəsini verdiyini, eləcə də AMEA-nın müxbir üzvü Tərlan Məmmədov tərəfindən hazırlanan vaksinin Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının siyahısına salındığını deyib. O, bununla bağlı Akademiyada AMEA, Səhiyyə Nazirliyi, TƏBİB və Azərbaycan Tibb Universitetinin mütəxəssislərinin iştirakı ilə elmi seminarın keçirilməsinin planlaşdırıldığını söyləyib.
Eyni zamanda bir çox xəstəliklərin qarşısını almaq üçün mühüm elmi istiqamətlərdən olan kök hüceyrələri ilə bağlı Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda tədqiqatların aparıldığını deyib. Həmçinin IV Sənaye inqilabı və onun tələblərinə dair tədqiqatlar aparmaq üçün Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda 2, Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda isə 1 beynəlxalq laboratoriyanın fəaliyyət göstərdiyini bildirib.
Bundan əlavə, o, bölmənin müəssisələrində çirklənmiş torpaqların təmizlənməsi, uzunömürlülük, sağlam qocalma, ərzaq təhlükəsizliyi, biotəhlükəsizlik, Xəzər dənizinin bioresurslarının öyrənilməsinə dair və s. sahələr üzrə aparılan mühüm araşdırmalar barədə məlumat verib.
Görüşdə, həmçinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev, Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov, Dendrologiya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədov, Mikrobiologiya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradov, Botanika İnstitutunun baş direktoru, professor Səyyarə İbadullayeva, Fiziologiya İnstitutunun baş direktoru, professor Ulduz Həşimova, Zoologiya İnstitutunun baş direktoru v.i.e., aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ələddin Eyvazov və Mərkəzi Nəbatat Bağının baş direktoru Natiq Allahverdiyev çıxış edərək yeraltı sulardan səmərəli istifadə, subartezian quyularının qazılması zamanı balansın qorunması, respublikanın ərzaq təhlükəsizliyi, yeni buğda sortlarının yaradılması, Azərbaycan florasının ana dilində nəşrə hazırlanması, dərman bitkilərindən səmərəli istifadə, iqlim dəyişmələrinin biomüxtəlifliyə təsiri, qocalmanın problemlərinin öyrənilməsi, biotəhlükəsizlik, tullantı sularından təkrar istifadə, ilan və əqrəb zəhərlərindən səmərəli istifadə və s. istiqamətlərdə təkliflərini səsləndiriblər.
Sonda çıxış edən akademik Arif Həşimov bölmənin müəssisələrindəki elmi potensialın qorunmasının vacibliyini bildirib, tədbirdə səsləndirilən təkliflərdən bir qisminin yeni hazırlanan “Azərbaycan elminin inkişaf Strategiyası”nın layihəsinə salınacağını deyərək BTEB-in əməkdaşlarına uğurlar arzulayıb.

Академик Ариф Гашимов: «На учреждения Отделения биологических и медицинских наук возложены особые обязанности по проведению восстановительных работ на освобожденных территориях» + Фото Мар 02, 2022 | 09:32 / Конференции, встречи
1 марта в Институте молекулярной биологии и биотехнологий исполняющий обязанности президента НАНА, академик Ариф Гашимов встретился с генеральными директорами, исполнительными директорами и учеными секретарями научных учреждений Отделения биологических и медицинских наук (ОБМН) Академии.
Открывая мероприятие, академик Ариф Гашимов сказал, что Отделение биологических и медицинских наук является одним из важнейших подразделений Академии по приоритетности научных направлений, количеству научных учреждений, количественным и качественным показателям научных исследований и кадрового потенциала. По словам академика, в связи с рядом социально-экономических, демографических, экологических и антропогенных процессов, происходящих сегодня в глобальном масштабе в мире, наиболее приоритетными направлениями науки стали биологические и медицинские науки.
Он также сообщил, что пандемия коронавируса создала ряд новых социально-экономических, геополитических, духовно-психологических реалий и актуализировала биологические и медицинские науки на всех уровнях, воссоздавая концепцию справедливости. Это актуализирует междисциплинарное взаимодействие естественных и гуманитарных и социальных наук на новом уровне в мировом масштабе.
Академик Ариф Гашимов рассказал о текущих проблемах развития биологии, медицины и сельскохозяйственных наук в Азербайджане, комплексном применении молекулярной биологии, молекулярной генетики, биоинформатики, системной биологии и других технологий к процессам жизнедеятельности. Он также рассказал о глобальном изменении климата, проблеме продовольственной безопасности и развитии сельскохозяйственных наук для решения этой проблемы.
Выступающий отметил, что выполнение восстановительных работ на освобожденных территориях является одним из основных приоритетов государственной политики, и в связи с этим на научные учреждения и организации Отделения биологических и медицинских наук возлагается особая ответственность: "Оценка масштабов экологической катастрофы, учиненной армянскими оккупантами на освобожденных территориях, мониторинг биогеоэкологической ситуации в регионе, комплексное изучение биоценозов и биоразнообразия освобожденных территорий по сравнению с до оккупационной обстановкой, проведение исследований по интродукции и реинтродукции редких и исчезающих растений на территории Карабаха, в том числе размножение растений биотехнологическими методами с целью восстановления генофонда, разработка научных основ восстановления земледелия на освобожденных территориях, создание и применение более продуктивных сортов растений и видов животных в соответствии с соответствующими почвенно-климатическими условиями».
В завершение своего выступления академик А. Гашимов пожелал сотрудникам успехов в выполнении задач, стоящих перед предприятиями Отделения в условиях вызовов мира и социально-экономических потребностей страны.
Выступая позже, вице-президент НАНА, председатель Ученого совета Отделения биологических и медицинских наук, академик Ирада Гусейнова сказала, что сегодня в учреждениях отделения работают студенты школы академика Джалала Алиева, а сотрудники ОБМН обладают богатым научным потенциалом. Она отметила, что XXI век – это век биологии, наук о жизни, биотехнологии, что налагает серьезную ответственность на научные учреждения и ученых ОБМН. Академик Ирада Гусейнова сказала, что сегодня руководство страны уделяет большое внимание нашей науке, и подчеркнула необходимость много работать для реализации задач, поставленных Президентом Ильхамом Алиевым перед учеными.
Отметив, что в учреждениях Отделения реализован ряд реформ и особое внимание уделяется подготовке молодежи, академик сообщила, что 15 из 25 докторантов НАНА, обучающихся за рубежом, являются сотрудниками ОБМН.
Касаясь проделанной работы по проведению научных исследований на освобожденных территориях Карабаха, председатель Ученого совета сообщилa, что разработана программа восстановления инфраструктуры Карабахской научно-исследовательской базы Института генетических ресурсов, проведена международная конференция на тему «Биоразнообразие, земельные и водные ресурсы Карабаха: прошлое, настоящее и будущее». Она также сообщила, что член-корреспондент НАНА Аловсат Гулиев в последние месяцы принимал участие в заседаниях профильной комиссии по питьевому водоснабжению городов Шуша и Агдам. Председатель Ученого совета Отделения также сообщила, что ученые ОБМН провели важные исследования в рамках «Плана мероприятий на 2020-2022 годы по обеспечению эффективного использования водных ресурсов» и по проблеме падения уровня воды в реке Кура.
Сообщая о подготовке третьего издания «Красной книги» к изданию, академик Ирада Гусейнова сказала, что Институты ботаники, дендрологии, зоологии, Центральный ботанический сад, Нахчыванское и Гянджинское отделения НАНА продолжают свою деятельность с участием специалистов Министерства экологии и природных ресурсов.
Касаясь новых реалий, созданных пандемией коронавируса, спикер сказала, что созданные в мире вакцины уже дали положительные результаты, а вакцина, разработанная членом-корреспондентом НАНА Тарланом Мамедовым, включена в список Всемирной Организации Здравоохранения. Она сообщила, что, в связи с этим в Академии планируется проведение научного семинара с участием специалистов НАНА, Министерства Здравоохранения, ТАБИБ и Азербайджанского медицинского университета.
Она также сообщила, что в Институте генетических ресурсов ведутся исследования стволовых клеток, которые являются одним из важных научных направлений для профилактики многих заболеваний. Она также сообщила, что есть две международные лаборатории в Институте молекулярной биологии и биотехнологий и одна международная лаборатория в Институте генетических ресурсов для проведения исследований IV промышленной революции и ее требований.
Кроме того, онa рассказалa об очистке загрязненных почв, долголетии, здоровом старении, продовольственной безопасности, биобезопасности, изучении биоресурсов Каспийского моря и др., сообщилa о важных исследованиях в этой области.
На встрече также выступили и озвучили свои предложения генеральный директор Института почвоведения и агрохимии, член-корреспондент НАНА Аловсат Гулиев, генеральный директор Института генетических ресурсов, член-корреспондент НАНА Зейнал Акперов, генеральный директор Института дендрологии, член-корреспондент НАНА Тофик Мамедов, генеральный директор Института микробиологии, член-корреспондент НАНА Панах Мурадов, генеральный директор Института ботаники, профессор Сайяра Ибадуллаева, генеральный директор Института физиологии, профессор Улдуз Гашимова, исполняющий обязанности генерального директора Института зоологии, доктор философии в области аграрных наук, доцент Аладдин Эйвазов и генеральный директор Центрального ботанического сада Натиг Аллахвердиев по направлениям рационального использования подземных вод, охраны баланса при бурении артезианских скважин, продовольственной безопасности республики, создания новых сортов пшеницы, подготовки флоры Азербайджана для публикации на родном языке, эффективного использования лекарственных растений, влияния изменения климата на биоразнообразие, проблем старения исследования, биобезопасности, повторного использования сточных вод, эффективного использования ядов змей и скорпионов и т. д.
В завершение академик Ариф Гашимов подчеркнул важность сохранения научного потенциала Отделения, пожелав успехов коллективу ОБМН, отметив, что некоторые предложения, озвученные на мероприятии, будут включены в проект «Стратегии развития азербайджанской науки».