İnstitutun aparıcı elmi işçisi Almaniyanın Bonn Universitetində elmi ezamiyyətdə olub + Foto Mart 04, 2022 | 14:59 / Ezamiyyətlər
AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bioadaptasiya laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d., dosent Samirə Rüstəmova 15.02.2022-28.02.2022 tarixlərində Almaniyanın Bonn Universitetinin Bitkiçilik Elmi və Resurslarının Mühafizəsi İnstitutunda (INRES) Bitki Genetikası və Biotexnologiyası Departamentində elmi ezamiyyətdə olub.  Ezamiyyənin əsas məqsədi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun 2020-ci ilin əsas qrant müsabiqəsinin  qalibi olmuş "Buğdada quraqlığa davamlılığa cavabdeh açar genlərin ekspressiyası ilə metabolom arasında qarşılıqlı əlaqənin müəyyən edilməsi  əsasında stresə davamlılıq mexanizminin konseptual modelinin işlənib hazırlanması" layihəsi çərçivəsində buğda genotiplərində DREB geninin sekvens edilərək in silico analizlərinin aparılması olmuşdur. S. Rüstəmova buğdanın 3D xromosomunda yerləşən DREB geni üçün spesifik SNP-ləri aşkar edərək onlar əsasında genom spesifik praymerlər dizayn etmişdir. Müvafiq ölçülərdə amplikonlar geldən təmizlənərək sekvens edilmişdir. Sekvens məlumatları DNASTAR Lasergene bioinformatik proqram təminatının SeqMan Pro və SeqBuilder Pro proqramları ilə analiz edilmişdir. Yerli genotiplərdə DREB transkripsiya faktoru geni üçün genetik xəritənin yaradılması nəzərdə tutulmuşdur.

The leading researcher of the institute was on a scientific trip to the University of Bonn, Germany + Photo Mar 04, 2022 | 14:59 / Scientific mission
The leading researcher of the Bioadaptation Laboratory of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of ANAS, PhD in biology, Associate Professor Samira Rustamova visited the Department of Plant Genetics and Biotechnology of the Institute for Crop Science and Resource Conservation of Bonn, Germany on 15.02.2022-28.02.2022. The main purpose of the trip was to conduct Silico analysis by sequencing the DREB gene in wheat genotypes within the framework of the project “Development of a conceptual model of the mechanism of stress tolerance based on the identification of the interaction between the expression of key genes responsible for drought tolerance in wheat and the metabolome”, the winner of the main grant competition of the Science Development Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan in 2020. S.Rustamova discovered specific SNPs for the DREB gene located on the 3D chromosome of wheat and designed genome-specific primers based on them. Amplicons of appropriate size were cleaned from the gel and sequenced. Sequence data were analyzed with DNASTAR Lasergene bioinformatics software SeqMan Pro and SeqBuilder Pro. It is planned to create a genetic map for the DREB transcription factor gene in local genotypes.