İnstitutun aparıcı elmi işçisi Almaniyanın Bonn Universitetində elmi ezamiyyətdə olub + Foto Mart 04, 2022 | 14:59 / Ezamiyyətlər
AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bioadaptasiya laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d., dosent Samirə Rüstəmova 15.02.2022-28.02.2022 tarixlərində Almaniyanın Bonn Universitetinin Bitkiçilik Elmi və Resurslarının Mühafizəsi İnstitutunda (INRES) Bitki Genetikası və Biotexnologiyası Departamentində elmi ezamiyyətdə olub.  Ezamiyyənin əsas məqsədi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun 2020-ci ilin əsas qrant müsabiqəsinin  qalibi olmuş "Buğdada quraqlığa davamlılığa cavabdeh açar genlərin ekspressiyası ilə metabolom arasında qarşılıqlı əlaqənin müəyyən edilməsi  əsasında stresə davamlılıq mexanizminin konseptual modelinin işlənib hazırlanması" layihəsi çərçivəsində buğda genotiplərində DREB geninin sekvens edilərək in silico analizlərinin aparılması olmuşdur. S. Rüstəmova buğdanın 3D xromosomunda yerləşən DREB geni üçün spesifik SNP-ləri aşkar edərək onlar əsasında genom spesifik praymerlər dizayn etmişdir. Müvafiq ölçülərdə amplikonlar geldən təmizlənərək sekvens edilmişdir. Sekvens məlumatları DNASTAR Lasergene bioinformatik proqram təminatının SeqMan Pro və SeqBuilder Pro proqramları ilə analiz edilmişdir. Yerli genotiplərdə DREB transkripsiya faktoru geni üçün genetik xəritənin yaradılması nəzərdə tutulmuşdur.

Ведущий научный сотрудник института находился в научной поездке в Боннском университете Германии + Фото Мар 04, 2022 | 14:59 / Командировки
Ведущий научный сотрудник лаборатории биоадаптации Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА, к.б.н. Самира Рустамова с 15- по 28 февраля 2022 г. была командирована в Департамент генетики растений и биотехнологии Института растениеведения и охраны ресурсов Университета Бонн, Германия. Основной целью поездки было проведение анализа in silico для разработки концептуальной модели механизма стрессоустойчивости на основе определения взаимодействия между экспрессией ключевых генов, ответственных за засухоустойчивость, и метаболомом у пшеницы в рамках грантового проекта, финансированного Фондом развития науки при Президенте Азербайджанской Республики. С.Рустамовой определены специфические SNP мутации для DREB гена, расположенные на 3D-хромосоме пшеницы, и разработаны на их основе геном-специфичные праймеры. Ампликоны соответствующие размерам гена очищены от геля и секвенированы. Биониформатический анализ данных о последовательности гена осуществлялся с помощью программного обеспечения DNASTAR Lasergene SeqMan Pro и SeqBuilder Pro. Планируется создание генетической карты гена фактора транскрипции DREB в местных генотипах.