İranlı alimlər Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunu ziyarət ediblər + Foto Mart 19, 2022 | 20:00 / Görüşlər
Təbriz Tibb Elmləri Universitetinin professorları Südabə Davaran və Əziz İftixari AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda (MBBİ) baş tutmuş elmi seminardan sonra bu təşkilatla yaxından tanış olublar.
İranlı alimlərə institutun yaranma tarixi, elmi potensialı, maddi-texniki bazası, tədqiqat istiqamətləri, ötən illər ərzində alınmış mühüm nəticələr haqqında məlumat verilib.
Qonaqlar görkəmli alim və ictimai-siyasi xadim akademik Cəlal Əliyevin institutda yerləşən kitabxanasında olublar. İnstitutun əməkdaşları akademik Cəlal Əliyevin biologiya elminin inkişafına verdiyi töhfələrdən, kənd təsərrüfatı bitkilərinin, əsasən buğdanın fotosintetik məhsuldarlığının nəzəri əsaslarının öyrənilməsində, fotosintez və fototənəffüs proseslərinin kompleks şəkildə tədqiq edilməsində göstərdiyi xidmətlərdən bəhs ediblər.
Həmçinin Təbriz Tibb Elmləri Universitetinin professorları MBBİ-nin biologiya elminin ən müasir istiqamətləri üzrə tədqiqatların aparıldığı laboratoriyaları ilə də tanış olublar.

Iranian scientists have visited the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies + Photo Mar 19, 2022 | 20:00 / Meetings
Professors of Tabriz University of Medical Sciences Sudaba Davaran and Aziz Iftikhari got acquainted with this organization after the scientific seminar held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of ANAS.
Iranian scientists were informed about the history of the institute, its scientific potential, material and technical base, research directions, and important results obtained over the past years.
The guests visited the library of prominent scientist and socio-political figure, academician Jalal Aliyev at the institute. Employees of the institute spoke about the contribution of academician Jalal Aliyev to the development of biological science, his services in studying the theoretical foundations of photosynthetic productivity of agricultural crops, especially wheat, in a comprehensive study of photosynthesis and photosynthesis.
Professors of Tabriz University of Medical Sciences also got acquainted with the laboratories of IMBB, where research in the most modern areas of biological sciences is being conducted.