AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşı beynəlxalq vebinarda çıxış edib + Foto Mart 29, 2022 | 22:00 / Konfranslar, iclaslar
8 mart 2022-ci il tarixində Beynəlxalq Elm Proqramının təşkilatçılığı və Dəkkə Universitetinin Kimya Departamentinin BAN:04 Tədqiqat Qrupununu dəstəyi ilə Beynəlxalq Qadınlar Gününə həsr olunan vebinar keçirilib. Onlayn formatda keçirilən vebinarın mövzusu “Dayanıqlı sabah üçün bu gün gender bərabərliyi” olub. Tədbirdə Azərbaycan, İsveç, Banqladeş və digər ölkələrin tanınmış alimləri ilə yanaşı gənc tədqiqatçılar da iştirak ediblər. Vebinarda çıxış edən AMEA Molekulyar  Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bioadaptasiya laboratoriyasının elmi işçisi Turanə İsgəndərova qeyd edib ki, qadınlar  tarixin bütün dönəmlərində azad düşüncəli və nikbin ruhlu olmuş, cəmiyyətin inkişafına önəmli töhfələr vermişlər.  Elmin zirvələrinə özünün gərgin əməyi, fitri istedadı ilə ucalan qadınların elm tarixində xüsusi yeri olub. T. İsgəndərova qadın alimlərin bütün bilik və bacarıqlarını elmin inkişafı yolunda yorulmadan sərf edəcəklərinə, gənc qızlarımızın, xanımlarımızın elmin və təhsilin inkişafında əzmlə iştirak edəcəklərinə inamını ifadə edib.

Сотрудник Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА выступила на международном вебинаре + Фото Мар 29, 2022 | 22:00 / Конференции, встречи
Вебинар, посвященный Международному женскому дню, был организован Международной научной программой при поддержке исследовательской группы BAN: 04 Департамента химии Университета Дакки.  Темой онлайн-вебинара было «Гендерное равенство сегодня – это устойчивое будущее завтра».  В мероприятии приняли участие известные ученые из Азербайджана, Швеции, Бангладеш и других стран, а также молодые исследователи.  Выступая на вебинаре, научный сотрудник Лаборатории биоадаптации Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА Турана Искендерова отметила, что во все периоды истории женщины были свободомыслящими и оптимистичными и вносили значительный вклад в развитие общества.  Женщины, поднявшиеся на вершину науки своим трудолюбием и талантом, занимают особое место в истории науки.  Т. Искендарова выразила уверенность, что наши девушки и женщины под мудрым руководством ученых будут неустанно использовать все свои знания и умения в деле развития науки и образования.