Aprelin 1-də AMEA-nın Əsas binasında Akademiyanın Mikrobiologiya İnstitutunun yaradılmasının 50 illiyinə və bu elmi müəssisənin inkişafında əhəmiyyətli xidmətləri olan akademik Məmməd Salmanovun anadan olmasının 90 illiyinə həsr edilmiş yubiley tədbiri və “Yeni tendensiyalar və innovasiyalar: Azərbaycanda mikrobiologiya elminin inkişaf perspektivləri” mövzusunda respublika konfransı keçirilib.
Əvvəlcə konfrans iştirakçıları Fəxri xiyabanda Ulu Öndər Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edib, məzarı önünə əklil və gül dəstələri qoyublar.
Görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyeva, tanınmış dövlət xadimi Əziz Əliyev və görkəmli alim, akademik Cəlal Əliyevin məzarları da ziyarət olunub, məzarları önünə gül dəstələri düzülüb.
Konfransdan öncə institutda 50 ildə əldə olunan elmi nailiyyətlərə həsr edilmiş sərgiyə baxış keçirilib.
Konfransı giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov müasir dövrdə mikrobiologiya elminin əhəmiyyətinə toxunub. O, Mikrobiologiya İnstitutunda 50 il müddətində uğurlu kadr potensialının formalaşdırılması ilə yanaşı, elm sahəsində də mühüm işlərin görüldüyünü bildirib. Akademik Arif Həşimov mikrobiologiya elminin müasir inkişaf səviyyəsinə çatdırılmasında görkəmli mikrobioloq alimlərimizin böyük xidmətləri olduğunu qeyd edərək, akademik Məmməd Salmanovun bu alimlər arasında elmimizə verdiyi töhfələri ilə seçildiyini, o cümlədən institutun yaradılmasında yaxından iştirak etdiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, akademik Məmməd Salmanovun elmi yaradıcılığı sıx şəkildə bu institutla bağlı olmuş, o, təşkilatın yaradılışının ilk günündən burada çalışmış, uzun illər bu müəssisəyə rəhbərlik etmişdir.
“Aparılan uğurlu dövlət siyasətinin nəticəsidir ki, Azərbaycan dünyada baş verən çaxnaşmalar, müharibələr dövründə belə öz stabilliyini qoruyub saxlayır”, - deyə bildirən akademik Arif Həşimov bu stabilliyin saxlanılması, ölkənin gələcək inkişafının təmin olunmasında elm adamlarının üzərinə də böyük məsuliyyət düşdüyünü diqqətə çatdırıb.
Onun sözlərinə görə, əhalisi getdikcə artan və qlobal problemlərlə üzləşən dünyamızda ərzaq və qida təhlükəsizliyinin, həmçinin bioloji təhlükəsizliyin təmin edilməsi həyati əhəmiyyət daşıyır. Bunun üçün isə müxtəlif istiqamətli fundamental və tətbiqi mikrobioloji tədqiqatların aparılması vacibdir.
Akademik Arif Həşimov çıxışının sonunda Mikrobiologiya İnstitutunun kollektivini müəssisənin 50 illiyi münasibətilə təbrik edib, onlara mikrobiologiya elminin inkişafında yeni nailiyyətlər, yaradıcılıq uğurları arzulayıb. Alim institutun əldə etdiyi təcrübəyə və mövcud kadr potensialına, eləcə də AMEA-nın dəstəyinə arxalanaraq bundan sonra da öz işini effektiv quracağına, qarşıya qoyulmuş vəzifələrin öhdəsindən gəlmək üçün bütün gücünü səfərbər edəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Daha sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova “Azərbaycanda mikrobiologiya elminin inkişafı və müasir dövrün çağırışları” mövzusunda məruzə ilə çıxış edərək, bugünkü konfransın iki əlamətdar hadisəyə – Mikrobiologiya İnstitutunun yaradılmasının 50, akademik Məmməd Salmanovun anadan olmasının 90 illiyinə həsr olunduğunu bildirib.
Alim 100-dən çox yaşı olan mikrobiologiya elminin yaranması və inkişaf tarixi haqqında danışıb. Vitse-prezident 1902-ci ildə Gəncədə taun əleyhinə stansiyanın fəaliyyətə başladığını qeyd edərək, burada ilk dəfə olaraq insanlarda və heyvanlarda xəstəlik törədən patogen mikroorqanizmlərlə bağlı tədqiqatların aparıldığını bildirib. O, 1935-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetində (indiki Bakı Dövlət Universiteti) Mikrobiologiya kafedrasının yaradıldığını, mikrobiologiya elminin əsaslı inkişafının isə AMEA ilə bağlı olduğunu qeyd edib. Akademikin sözlərinə görə, Azərbaycanda ümumi mikrobiologiyanın bir çox sahələri ilə bağlı tədqiqatlar 20 ilə yaxın bir müddətdə AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya, Zoologiya institutlarında kiçik bölmələrdə aparılmışdır.
İradə Hüseynova diqqətə çatdırıb ki, 1972-ci ilin fevralında Azərbaycan SSR EA-nın Rəyasət Heyətinin qərarına əsasən, Mikrobiologiya sektoru yaradılmış və 1994-cü ilə kimi həmin adla fəaliyyət göstərmişdir. Həmin illərdə bu sektora görkəmli alim, ictimai-siyasi xadim, Azərbaycan elminin müasir istiqamətlərinin yaradıcısı, akademik Cəlal Əliyev rəhbərlik etmişdir. Alim əlavə edib ki, 1994-cü ildə Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə Mikrobiologiya bölməsinə institut statusu verilmiş və Azərbaycan Respublikası Ədliyyə Nazirliyi tərəfindən elmin mikrobiologiya və biotexnologiya sahələrinə aid fundamental elmi-tədqiqat işləri aparan dövlət müəssisəsi kimi dövlət qeydiyyatına alınmışdır.
“Hazırda Mikrobiologiya İnstitutu AMEA-nın struktur vahidi kimi AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin tərkibində fəaliyyətini davam etdirir, institutda mikrobiologiya və biotexnologiya sahəsində fundamental və praktiki tədqiqatlar aparılır”, - deyə vitse-prezident bildirib.
O, pandemiya dövrünün mikrobiologiya elminin inkişaf etdirilməsi zəruriliyini ortaya qoyduğunu, dünyanın ən zəngin ölkələrinin belə koronavirus qarşısında acizlik göstərdiyini bildirib. Bu baxımdan mikrobiologiya elminin maddi-texniki bazasının yaradılmasının, onun inkişafına daima diqqət göstərilməsinin mühüm məsələlərdən olduğunu vurğulayıb.
“Bu gün Mikrobiologiya İnstitutunda aparılan tədqiqat işləri bir çox sahələr üçün əhəmiyyətlidir və ölkəmiz üçün vacib xarakter daşıyır”, - deyən akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, topraqlarımızın öyrənilməsi, suların mikrobioloji təhlükəsizliyinin təmin olunması kimi problemlər akademik elmin innovativ xarakterli tədqiqatlarına önəm verən Mikrobiologiya İnstitutunda geniş tədqiq olunur.
Vitse-prezidentin sözlərinə görə, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 44 günlük Vətən müharibəsi Zəfərlə başa çatdıqdan sonra Qarabağa böyük qayıdışda Azərbaycan alimləri də fəal iştirak edirlər: “Qarabağın su və torpaq resurslarında mikrobioloji tədqiqatların aparılması, burada bioloji təhlükəsizlik problemlərinin araşdırılması dövlət əhəmiyyəti daşıyır və alimlərimizin üzərinə mühüm vəzifələr qoyur. Mikrobiologiya İnstitutunun əməkdaşları tərəfindən artıq Qubadlı və Zəngilan rayonlarının, Şuşa və ətraf ərazilərin su ehtiyatlarının mikrobioloji tədqiqinə başlanılıb və onların əhatə dairəsi getdikcə genişlənir”.
İradə Hüseynova, həmçinin akademik Məmməd Salmanovun institutun formalaşmasında gördüyü əhəmiyyətli işlər barədə məlumat verib, alimin elmi fəaliyyətinin 20 ilinin bu institutla bağlı olduğunu diqqətə çatdırıb, eləcə də apardığı tədqiqatların böyük bir qisminin ölkəmizin sularının öyrənilməsinə həsr olunduğunu bildirib. O, görkəmli alimi 90 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib, Məmməd Salmanova bundan sonra da uzun illər elmimizə dəyərli töhfələr verməyi arzu edib.
Yubiley tədbirində Mikrobiologiya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradov “AMEA Mikrobiologiya İnstitutu – 50” mövzusunda məruzə ilə çıxış edərək müəssisənin 50 il ərzində keçdiyi yola nəzər salıb. Baş direktor akademiklər Məmmədtağı Qəniyev, Məhərrəm Məmmədyarov, prof. Nisəxanım Mehdiyeva kimi mərhum alimlərimizin institutun inkişafında göstərdiyi xidmətlərdən bəhs edib.
İnstitutda аpаrılаn еlmi-tədqiqat işlərinin əsаs istiqаmətlərini diqqətə çatdıran məruzəçi ölkəmizin su, meşə və torpaq ekosistemlərində məskunlaşan mikrооrqаnizmlərin yayılması qanunauyğunluqlarının fiziоlоji-biоkimyəvi, еkоlоji və biоtехnоlоji əsaslarının öyrənilməsi, onlardan praktiki məqsədlər üçün istifadənin elmi əsaslarının hazırlanması, eləcə də su, torpaq və meşələrin müasir ekoloji vəziyyətinin mikrobioloji və mikoloji cəhətdən qiymətləndirilməsi istiqamətində müəssisədə əhəmiyyətli elmi nailiyyətlərin əldə olunduğunu vurğulayıb.
Pənah Muradov, həmçinin su mikrоbiоlоgiyаsı, mikrobioloji biotexnologiya və nеftlə çirklənmiş tоrpаqlаrdа gеdən mikrоbiоlоji prоsеslərin öyrənilməsi və nеftin pаrçаlаnmаsındа iştirаk еdən mikrооrqаnizmlərin fəаliyyətlərinin intеnsivləşdirilməsi üçün Аzərbаycаndа nеft mikrоbiоlоgiyаsının inkişаfına institut tərəfindən verilən elmi dəstəyin əhəmiyyətindən danışıb.
Yubiley tədbirində institutun laboratoriya müdiri, professor Nəriman İsmayılov “Akademik Məmməd Salmanovun elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti” mövzusunda məruzəsini təqdim edib. Bildirib ki, akademik Məmməd Salmanovun su mikrobiologiyası sahəsində son 60 ildə Xəzər dənizində apardığı tədqiqatlarda əldə etdiyi nailiyyətlər yerli və xarici mütəxəssislər tərəfindən fundamental tədqiqatlar kimi qiymətləndirilib.
Məruzəçi Məmməd Salmanovun indiyə kimi dünyanın müxtəlif ölkələrində 600-ə yaxın elmi əsər, monoqrafiya, kitab, məqalə-oçerk və s. xarakterli yazılarının dərc edildiyini, alimin rəhbərliyi altında onlarla fəlsəfə doktorunun yetişdirildiyini diqqətə çatdırıb.
Professor Nəriman İsmayılov qeyd edib ki, akademik Məmməd Salmanovun xidmətləri dövlətimiz tərəfindən yüksək qiymətləndirilib, alim “Şöhrət” ordeni və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fəxri dipomu ilə təltif olunub. Görkəmli alim elmin populyarlaşdırılması, xüsusilə ekologiyanın təbliğində, tədris-tərbiyə məqsədli dərslik vəsaitlərinin çap olunmasına görə müxtəlif medal və mükafatlara layiq görülüb.
Qeyd olunub ki, 2002-2020-ci illərdə Mikrobiologiya İnstitutunun direktoru kimi çalışmış Məmməd Salmanov hazırda həmin institutda baş elmi işçisi kimi elmi tədqiqatlarını, pedaqoji fəaliyyətini və ictimai işlərini davam etdirir.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev çıxış edərək akademik Məmməd Salmanovla uzun illər davam edən dostluq münasibətlərindən danışıb, alimlə bağlı xatirələrini bölüşüb və yubilyarı təbrik edib.
“Mikrobiologiya İnstitutunun AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsinə daxil olan institutlarla sıx əməkdaşlıq əlaqələri mövcuddur”, - deyən akademik Dilqəm Tağıyev bu əlaqələrin daha da genişləndirilməsinin zəruriliyinə toxunub.
AMEA-nın vitse-prezidenti 2022-ci ilin UNESCO tərəfindən “Fundamental Elm İli” elan edildiyinə diqqət çəkərək bu gün keçirilən konfransın da məhz belə bir əlamətdar tarixə təsadüf etdiyini bildirib.
Akademik Dilqəm Tağıyev institut kollektivini müəssisənin yaradılmasının 50 illiyi münasibətilə təbrik edib, onlara yeni elmi nailiyyətlər arzulayıb.
Konfransda, həmçinin Radiasiya Problemləri İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü İslam Mustafayev, Fiziologiya İnstitutunun baş direktoru, professor Ulduz Həşimova, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev, Botanika İnstitutunun icraçı direktoru, b.e.d. Şakir Qasımov, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun icraçı direktoru, b.ü.f.d. Ələmdar Məmmədov, Azərbaycan Tibb Universitetinin əməkdaşı, b.ü.f.d. Aynur Ənsərova və digərləri çıxış edərək AMEA-nın Mikrobiologiya İnstitutunun fəaliyyət göstərdiyi müddətdə Azərbaycan elminə verdiyi dəyərli töhfələrdən danışıb, akademik Məmməd Salmanovla bağlı xatirələrini bölüşüblər. Çıxış edənlər akademik Məmməd Salmanovun Azərbaycan elminin inkişafında çoxillik zəngin və məhsuldar fəaliyyətindən, alimin zəngin elmi irsindən, yüksək mənəvi və insani keyfiyyətlərindən bəhs ediblər.
Daha sonra Mikrobiologiya İnstitutuna və akademik Məmməd Salmanova həsr edilmiş filmin nümayişi olub.
Konfrans işini onlayn formatda “Mikrobiologiyanın müasir problemləri”, “Leyşmanioza qarşı mübarizənin müasir aspektləri”, “Göbələklər vasitəsilə gümüş nanohissəciklərin alınması” və digər aktual mövzulara həsr olunmuş plenar məruzələr, eləcə də “Torpaq mikrobiologiyasının dünəni, bugünü və gələcək perspektivləri: nəzəriyyədən təcrübəyə”, “Azərbaycanın müxtəlif biotoplarına aid mikromisetlərin eko-fizioloji xüsusiyyətləri”, “Yem bitkilərinin becərildiyi torpaqların tərkibindəki qida elementlərinə tələbatı”, “Antropogen təsirə məruz qalmış meşələrdə patogen mikobiotanın formalaşması” və s. mövzularda seksiya çıxışları ilə davam etdirib.

The 50th anniversary of the Institute of Microbiology of ANAS and the 90th anniversary of academician Mammad Salmanov were celebrated + Photo Apr 01, 2022 | 22:00 / Conferences, assemblies
On April 1, a jubilee event dedicated to the 50th anniversary of the Institute of Microbiology and the 90th anniversary of academician Mammad Salmanov, who made significant contributions to the development of this scientific institution, and a republican conference on "New trends and innovations: prospects for the development of microbiology in Azerbaijan" were held at the Main Building of ANAS.
First, the conference participants visited the grave of National Leader Heydar Aliyev in the Alley of Honors and laid wreaths and flowers at his grave.
The graves of prominent ophthalmologist-scientist, academician Zarifa Aliyeva, well-known statesman Aziz Aliyev and prominent scientist, academician Jalal Aliyev were also visited, and flowers were laid at their graves.
The conference was preceded by an exhibition dedicated to the scientific achievements of the Institute for 50 years.
The event began with the sound of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan.
Opening the conference, the Acting President of ANAS, Academician Arif Hashimov touched upon the importance of microbiology in modern times. He said that along with the formation of successful human resources at the Institute of Microbiology for 50 years, important work has been done in the field of science. Academician Arif Hashimov noted the great contribution of our prominent microbiologists to bringing the science of microbiology to the modern level of development, noting that academician Mammad Salmanov was distinguished among these scientists for his contribution to our science, as well as his close participation in the establishment of the institute. He said that the scientific work of academician Mammad Salmanov was closely connected with this institute, he worked here from the first day of the organization's establishment and headed it for many years.
"As a result of the successful state policy, Azerbaijan maintains its stability even during the turmoil and wars in the world," said academician Arif Hashimov, noting that scientists have a great responsibility to maintain this stability and ensure the future development of the country.
According to him, in a world with a growing population and facing global challenges, ensuring food and nutrition security, as well as biological security, is of vital importance. For this, it is important to conduct fundamental and applied microbiological research in various areas.
At the end of his speech, Academician Arif Hashimov congratulated the staff of the Institute of Microbiology on the 50th anniversary of the institution and wished them new achievements and creative success in the development of microbiology. The scientist expressed confidence that the institute will continue to build its work effectively, mobilizing all its forces to cope with the tasks, relying on the experience gained and the existing staff potential, as well as the support of ANAS.
Then, the vice-president of ANAS, academician Irada Huseynova made a report on "Development of microbiological science in Azerbaijan and the challenges of modern times", noting that today's conference is dedicated to two significant events - the 50th anniversary of the Institute of Microbiology and the 90th anniversary of academician Mammad Salmanov.
The scientist spoke about the history of the origin and development of microbiology, which is more than 100 years old. Noting that the anti-plague station was launched in Ganja in 1902, the vice-president said that for the first time research was carried out on pathogenic microorganisms that cause diseases in humans and animals. She noted that the Department of Microbiology was established at the Azerbaijan State University (now Baku State University) in 1935, and the fundamental development of microbiology was connected with ANAS. According to the academician, research on many areas of general microbiology in Azerbaijan has been conducted in small departments of the Institute of Soil Science, Agrochemistry and Zoology of ANAS for about 20 years.
Irada Huseynova noted that the Microbiology Sector was established in February 1972 by the decision of the Presidium of the Academy of Sciences of the Azerbaijan SSR and operated under the same name until 1994. In those years, this sector was headed by a prominent scientist, socio-political figure, creator of modern trends in Azerbaijani science, academician Jalal Aliyev. She added that in 1994, by the decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, the Department of Microbiology was given the status of an institute and registered by the Ministry of Justice of the Republic of Azerbaijan as a state institution conducting fundamental research in microbiology and biotechnology.
"Currently, the Institute of Microbiology as a structural unit of ANAS continues to operate within the Division of Biological and Medical Sciences of ANAS, the institute conducts fundamental and practical research in the field of microbiology and biotechnology," she said.
She said that the pandemic period highlighted the need to develop the science of microbiology and that the richest countries in the world are vulnerable to such coronavirus. In this regard, she stressed the importance of creating the material and technical base of microbiological science, with constant attention to its development.
"Today's research at the Institute of Microbiology is important for many areas and is important for our country," said academician Irada Huseynova, noting that the problems such as the study of our soils, ensuring the microbiological safety of water are widely studied at the Institute of Microbiology, which emphasizes the innovative nature of academic science.
According to the vice president, Azerbaijani scientists are actively involved in the great return to Karabakh after the victory of the 44-day Patriotic War under the leadership of Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev. Employees of the Institute of Microbiology have already begun microbiological research of water resources of Gubadli and Zangilan districts, Shusha and surrounding areas, and their scope is expanding.
Irada Huseynova also informed about the important work done by academician Mammad Salmanov in the formation of the institute, noting that 20 years of his scientific activity are connected with this institute, as well as most of his research is dedicated to the study of our country's waters. She congratulated the prominent scientist on his 90th anniversary and wished Mammad Salmanov to make valuable contributions to our science for many years.
At the anniversary event, the Director General of the Institute of Microbiology, a corresponding member of ANAS Panah Muradov made a report on the "Institute of Microbiology of ANAS - 50" and looked at the path of the enterprise for 50 years.
The Director General spoke about the merits of the late scientists like academicians Mammadtagi Ganiyev, Maharram Mammadyarov, prof. Nisakhanim Mehdiyevain in the development of the Institute.
The speaker drew attention to the main directions of scientific research carried out at the Institute. He stressed that the Institute has made significant scientific achievements in the field of microbiological and mycological assessment of the situation.
Panah Muradov also spoke about the importance of aquatic microbiology, microbiological biotechnology and microbiological processes in oil-contaminated soils.
At the anniversary event, the head of the laboratory of the institute, Professor Nariman Ismayilov presented a report on "Scientific and scientific-organizational activities of Academician Mammad Salmanov". He said that the achievements of academician Mammad Salmanov in the field of aquatic microbiology in the Caspian Sea over the past 60 years have been assessed by local and foreign experts as fundamental research.
To date, the speaker Mammad Salmanov has published about 600 scientific works, monographs, books, articles and essays in various countries around the world. He noted that his writings were published and dozens of doctors of philosophy were trained under the leadership of the scientist.
Professor Nariman Ismayilov noted that the services of academician Mammad Salmanov were highly appreciated by the state, the scientist was awarded the Order of Glory and the Honorary Diploma of the President of the Republic of Azerbaijan. The prominent scientist has been awarded various medals and prizes for the popularization of science, especially in the promotion of ecology, the publication of textbooks for educational purposes.
It was noted that Mammad Salmanov, who worked as the director of the Institute of Microbiology from 2002-to 2020, now continues his research, pedagogical activities and public work as a senior researcher at the institute.
Speaking at the event, the vice-president of ANAS, academician Dilgam Tagiyev spoke about the long-standing friendly relations with academician Mammad Salmanov, shared his memories about the scientist and congratulated the jubilee.
"The Institute of Microbiology has close cooperation with the institutes included in the Department of Chemical Sciences of ANAS," said academician Dilgam Tagiyev, noting the need to further expand these relations.
Noting that 2022 has been declared the "Year of Fundamental Science" by UNESCO, the Vice President of ANAS said that today's conference coincided with such a significant date.
Academician Dilgam Tagiyev congratulated the staff of the institute on the 50th anniversary of the establishment of the enterprise and wished them new scientific achievements.
The conference was also attended by Director General of the Institute of Radiation Problems, Corresponding Member of ANAS Islam Mustafayev, Director General of the Institute of Physiology, Professor Ulduz Hashimova, Director General of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, Corresponding Member of ANAS Alovsat Guliyev, Executive Director of the Institute of Botany, Doctor of Biological Sciences Shakir Gasimov, Executive Director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, Ph.D. Alamdar Mammadov, employee of Azerbaijan Medical University, Ph.D. Aynur Ansarova and others spoke about the valuable contributions made to the science of Azerbaijan during the existence of the Institute of Microbiology of ANAS and shared their memories of academician Mammad Salmanov. Speakers spoke about the rich and productive activity of academician Mammad Salmanov in the development of Azerbaijani science, the scientist's rich scientific heritage, and high moral and human qualities.
Then a film dedicated to the Institute of Microbiology and academician Mammad Salmanov was shown.
The conference was held in an online format with plenary reports on the topics "Modern problems of microbiology", "Modern aspects of leishmaniasis", "Obtaining silver nanoparticles using fungi" and other topics, and continued with sectional presentations on the topics "Ecophysiological features of micromycetes belonging to different biotopes Azerbaijan", "The need for nutrients on the lands of growing fodder crops", "Formation of pathogenic mycobiota in anthropogenically affected forests", etc.