Aprelin 1-də AMEA-nın Əsas binasında Akademiyanın Mikrobiologiya İnstitutunun yaradılmasının 50 illiyinə və bu elmi müəssisənin inkişafında əhəmiyyətli xidmətləri olan akademik Məmməd Salmanovun anadan olmasının 90 illiyinə həsr edilmiş yubiley tədbiri və “Yeni tendensiyalar və innovasiyalar: Azərbaycanda mikrobiologiya elminin inkişaf perspektivləri” mövzusunda respublika konfransı keçirilib.
Əvvəlcə konfrans iştirakçıları Fəxri xiyabanda Ulu Öndər Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edib, məzarı önünə əklil və gül dəstələri qoyublar.
Görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyeva, tanınmış dövlət xadimi Əziz Əliyev və görkəmli alim, akademik Cəlal Əliyevin məzarları da ziyarət olunub, məzarları önünə gül dəstələri düzülüb.
Konfransdan öncə institutda 50 ildə əldə olunan elmi nailiyyətlərə həsr edilmiş sərgiyə baxış keçirilib.
Konfransı giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov müasir dövrdə mikrobiologiya elminin əhəmiyyətinə toxunub. O, Mikrobiologiya İnstitutunda 50 il müddətində uğurlu kadr potensialının formalaşdırılması ilə yanaşı, elm sahəsində də mühüm işlərin görüldüyünü bildirib. Akademik Arif Həşimov mikrobiologiya elminin müasir inkişaf səviyyəsinə çatdırılmasında görkəmli mikrobioloq alimlərimizin böyük xidmətləri olduğunu qeyd edərək, akademik Məmməd Salmanovun bu alimlər arasında elmimizə verdiyi töhfələri ilə seçildiyini, o cümlədən institutun yaradılmasında yaxından iştirak etdiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, akademik Məmməd Salmanovun elmi yaradıcılığı sıx şəkildə bu institutla bağlı olmuş, o, təşkilatın yaradılışının ilk günündən burada çalışmış, uzun illər bu müəssisəyə rəhbərlik etmişdir.
“Aparılan uğurlu dövlət siyasətinin nəticəsidir ki, Azərbaycan dünyada baş verən çaxnaşmalar, müharibələr dövründə belə öz stabilliyini qoruyub saxlayır”, - deyə bildirən akademik Arif Həşimov bu stabilliyin saxlanılması, ölkənin gələcək inkişafının təmin olunmasında elm adamlarının üzərinə də böyük məsuliyyət düşdüyünü diqqətə çatdırıb.
Onun sözlərinə görə, əhalisi getdikcə artan və qlobal problemlərlə üzləşən dünyamızda ərzaq və qida təhlükəsizliyinin, həmçinin bioloji təhlükəsizliyin təmin edilməsi həyati əhəmiyyət daşıyır. Bunun üçün isə müxtəlif istiqamətli fundamental və tətbiqi mikrobioloji tədqiqatların aparılması vacibdir.
Akademik Arif Həşimov çıxışının sonunda Mikrobiologiya İnstitutunun kollektivini müəssisənin 50 illiyi münasibətilə təbrik edib, onlara mikrobiologiya elminin inkişafında yeni nailiyyətlər, yaradıcılıq uğurları arzulayıb. Alim institutun əldə etdiyi təcrübəyə və mövcud kadr potensialına, eləcə də AMEA-nın dəstəyinə arxalanaraq bundan sonra da öz işini effektiv quracağına, qarşıya qoyulmuş vəzifələrin öhdəsindən gəlmək üçün bütün gücünü səfərbər edəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Daha sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova “Azərbaycanda mikrobiologiya elminin inkişafı və müasir dövrün çağırışları” mövzusunda məruzə ilə çıxış edərək, bugünkü konfransın iki əlamətdar hadisəyə – Mikrobiologiya İnstitutunun yaradılmasının 50, akademik Məmməd Salmanovun anadan olmasının 90 illiyinə həsr olunduğunu bildirib.
Alim 100-dən çox yaşı olan mikrobiologiya elminin yaranması və inkişaf tarixi haqqında danışıb. Vitse-prezident 1902-ci ildə Gəncədə taun əleyhinə stansiyanın fəaliyyətə başladığını qeyd edərək, burada ilk dəfə olaraq insanlarda və heyvanlarda xəstəlik törədən patogen mikroorqanizmlərlə bağlı tədqiqatların aparıldığını bildirib. O, 1935-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetində (indiki Bakı Dövlət Universiteti) Mikrobiologiya kafedrasının yaradıldığını, mikrobiologiya elminin əsaslı inkişafının isə AMEA ilə bağlı olduğunu qeyd edib. Akademikin sözlərinə görə, Azərbaycanda ümumi mikrobiologiyanın bir çox sahələri ilə bağlı tədqiqatlar 20 ilə yaxın bir müddətdə AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya, Zoologiya institutlarında kiçik bölmələrdə aparılmışdır.
İradə Hüseynova diqqətə çatdırıb ki, 1972-ci ilin fevralında Azərbaycan SSR EA-nın Rəyasət Heyətinin qərarına əsasən, Mikrobiologiya sektoru yaradılmış və 1994-cü ilə kimi həmin adla fəaliyyət göstərmişdir. Həmin illərdə bu sektora görkəmli alim, ictimai-siyasi xadim, Azərbaycan elminin müasir istiqamətlərinin yaradıcısı, akademik Cəlal Əliyev rəhbərlik etmişdir. Alim əlavə edib ki, 1994-cü ildə Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə Mikrobiologiya bölməsinə institut statusu verilmiş və Azərbaycan Respublikası Ədliyyə Nazirliyi tərəfindən elmin mikrobiologiya və biotexnologiya sahələrinə aid fundamental elmi-tədqiqat işləri aparan dövlət müəssisəsi kimi dövlət qeydiyyatına alınmışdır.
“Hazırda Mikrobiologiya İnstitutu AMEA-nın struktur vahidi kimi AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin tərkibində fəaliyyətini davam etdirir, institutda mikrobiologiya və biotexnologiya sahəsində fundamental və praktiki tədqiqatlar aparılır”, - deyə vitse-prezident bildirib.
O, pandemiya dövrünün mikrobiologiya elminin inkişaf etdirilməsi zəruriliyini ortaya qoyduğunu, dünyanın ən zəngin ölkələrinin belə koronavirus qarşısında acizlik göstərdiyini bildirib. Bu baxımdan mikrobiologiya elminin maddi-texniki bazasının yaradılmasının, onun inkişafına daima diqqət göstərilməsinin mühüm məsələlərdən olduğunu vurğulayıb.
“Bu gün Mikrobiologiya İnstitutunda aparılan tədqiqat işləri bir çox sahələr üçün əhəmiyyətlidir və ölkəmiz üçün vacib xarakter daşıyır”, - deyən akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, topraqlarımızın öyrənilməsi, suların mikrobioloji təhlükəsizliyinin təmin olunması kimi problemlər akademik elmin innovativ xarakterli tədqiqatlarına önəm verən Mikrobiologiya İnstitutunda geniş tədqiq olunur.
Vitse-prezidentin sözlərinə görə, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 44 günlük Vətən müharibəsi Zəfərlə başa çatdıqdan sonra Qarabağa böyük qayıdışda Azərbaycan alimləri də fəal iştirak edirlər: “Qarabağın su və torpaq resurslarında mikrobioloji tədqiqatların aparılması, burada bioloji təhlükəsizlik problemlərinin araşdırılması dövlət əhəmiyyəti daşıyır və alimlərimizin üzərinə mühüm vəzifələr qoyur. Mikrobiologiya İnstitutunun əməkdaşları tərəfindən artıq Qubadlı və Zəngilan rayonlarının, Şuşa və ətraf ərazilərin su ehtiyatlarının mikrobioloji tədqiqinə başlanılıb və onların əhatə dairəsi getdikcə genişlənir”.
İradə Hüseynova, həmçinin akademik Məmməd Salmanovun institutun formalaşmasında gördüyü əhəmiyyətli işlər barədə məlumat verib, alimin elmi fəaliyyətinin 20 ilinin bu institutla bağlı olduğunu diqqətə çatdırıb, eləcə də apardığı tədqiqatların böyük bir qisminin ölkəmizin sularının öyrənilməsinə həsr olunduğunu bildirib. O, görkəmli alimi 90 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib, Məmməd Salmanova bundan sonra da uzun illər elmimizə dəyərli töhfələr verməyi arzu edib.
Yubiley tədbirində Mikrobiologiya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradov “AMEA Mikrobiologiya İnstitutu – 50” mövzusunda məruzə ilə çıxış edərək müəssisənin 50 il ərzində keçdiyi yola nəzər salıb. Baş direktor akademiklər Məmmədtağı Qəniyev, Məhərrəm Məmmədyarov, prof. Nisəxanım Mehdiyeva kimi mərhum alimlərimizin institutun inkişafında göstərdiyi xidmətlərdən bəhs edib.
İnstitutda аpаrılаn еlmi-tədqiqat işlərinin əsаs istiqаmətlərini diqqətə çatdıran məruzəçi ölkəmizin su, meşə və torpaq ekosistemlərində məskunlaşan mikrооrqаnizmlərin yayılması qanunauyğunluqlarının fiziоlоji-biоkimyəvi, еkоlоji və biоtехnоlоji əsaslarının öyrənilməsi, onlardan praktiki məqsədlər üçün istifadənin elmi əsaslarının hazırlanması, eləcə də su, torpaq və meşələrin müasir ekoloji vəziyyətinin mikrobioloji və mikoloji cəhətdən qiymətləndirilməsi istiqamətində müəssisədə əhəmiyyətli elmi nailiyyətlərin əldə olunduğunu vurğulayıb.
Pənah Muradov, həmçinin su mikrоbiоlоgiyаsı, mikrobioloji biotexnologiya və nеftlə çirklənmiş tоrpаqlаrdа gеdən mikrоbiоlоji prоsеslərin öyrənilməsi və nеftin pаrçаlаnmаsındа iştirаk еdən mikrооrqаnizmlərin fəаliyyətlərinin intеnsivləşdirilməsi üçün Аzərbаycаndа nеft mikrоbiоlоgiyаsının inkişаfına institut tərəfindən verilən elmi dəstəyin əhəmiyyətindən danışıb.
Yubiley tədbirində institutun laboratoriya müdiri, professor Nəriman İsmayılov “Akademik Məmməd Salmanovun elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti” mövzusunda məruzəsini təqdim edib. Bildirib ki, akademik Məmməd Salmanovun su mikrobiologiyası sahəsində son 60 ildə Xəzər dənizində apardığı tədqiqatlarda əldə etdiyi nailiyyətlər yerli və xarici mütəxəssislər tərəfindən fundamental tədqiqatlar kimi qiymətləndirilib.
Məruzəçi Məmməd Salmanovun indiyə kimi dünyanın müxtəlif ölkələrində 600-ə yaxın elmi əsər, monoqrafiya, kitab, məqalə-oçerk və s. xarakterli yazılarının dərc edildiyini, alimin rəhbərliyi altında onlarla fəlsəfə doktorunun yetişdirildiyini diqqətə çatdırıb.
Professor Nəriman İsmayılov qeyd edib ki, akademik Məmməd Salmanovun xidmətləri dövlətimiz tərəfindən yüksək qiymətləndirilib, alim “Şöhrət” ordeni və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fəxri dipomu ilə təltif olunub. Görkəmli alim elmin populyarlaşdırılması, xüsusilə ekologiyanın təbliğində, tədris-tərbiyə məqsədli dərslik vəsaitlərinin çap olunmasına görə müxtəlif medal və mükafatlara layiq görülüb.
Qeyd olunub ki, 2002-2020-ci illərdə Mikrobiologiya İnstitutunun direktoru kimi çalışmış Məmməd Salmanov hazırda həmin institutda baş elmi işçisi kimi elmi tədqiqatlarını, pedaqoji fəaliyyətini və ictimai işlərini davam etdirir.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev çıxış edərək akademik Məmməd Salmanovla uzun illər davam edən dostluq münasibətlərindən danışıb, alimlə bağlı xatirələrini bölüşüb və yubilyarı təbrik edib.
“Mikrobiologiya İnstitutunun AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsinə daxil olan institutlarla sıx əməkdaşlıq əlaqələri mövcuddur”, - deyən akademik Dilqəm Tağıyev bu əlaqələrin daha da genişləndirilməsinin zəruriliyinə toxunub.
AMEA-nın vitse-prezidenti 2022-ci ilin UNESCO tərəfindən “Fundamental Elm İli” elan edildiyinə diqqət çəkərək bu gün keçirilən konfransın da məhz belə bir əlamətdar tarixə təsadüf etdiyini bildirib.
Akademik Dilqəm Tağıyev institut kollektivini müəssisənin yaradılmasının 50 illiyi münasibətilə təbrik edib, onlara yeni elmi nailiyyətlər arzulayıb.
Konfransda, həmçinin Radiasiya Problemləri İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü İslam Mustafayev, Fiziologiya İnstitutunun baş direktoru, professor Ulduz Həşimova, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev, Botanika İnstitutunun icraçı direktoru, b.e.d. Şakir Qasımov, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun icraçı direktoru, b.ü.f.d. Ələmdar Məmmədov, Azərbaycan Tibb Universitetinin əməkdaşı, b.ü.f.d. Aynur Ənsərova və digərləri çıxış edərək AMEA-nın Mikrobiologiya İnstitutunun fəaliyyət göstərdiyi müddətdə Azərbaycan elminə verdiyi dəyərli töhfələrdən danışıb, akademik Məmməd Salmanovla bağlı xatirələrini bölüşüblər. Çıxış edənlər akademik Məmməd Salmanovun Azərbaycan elminin inkişafında çoxillik zəngin və məhsuldar fəaliyyətindən, alimin zəngin elmi irsindən, yüksək mənəvi və insani keyfiyyətlərindən bəhs ediblər.
Daha sonra Mikrobiologiya İnstitutuna və akademik Məmməd Salmanova həsr edilmiş filmin nümayişi olub.
Konfrans işini onlayn formatda “Mikrobiologiyanın müasir problemləri”, “Leyşmanioza qarşı mübarizənin müasir aspektləri”, “Göbələklər vasitəsilə gümüş nanohissəciklərin alınması” və digər aktual mövzulara həsr olunmuş plenar məruzələr, eləcə də “Torpaq mikrobiologiyasının dünəni, bugünü və gələcək perspektivləri: nəzəriyyədən təcrübəyə”, “Azərbaycanın müxtəlif biotoplarına aid mikromisetlərin eko-fizioloji xüsusiyyətləri”, “Yem bitkilərinin becərildiyi torpaqların tərkibindəki qida elementlərinə tələbatı”, “Antropogen təsirə məruz qalmış meşələrdə patogen mikobiotanın formalaşması” və s. mövzularda seksiya çıxışları ilə davam etdirib.

50-летие Института микробиологии НАНА и 90-летие академика Мамеда Салманова были отмечены + Фото Апр 01, 2022 | 22:00 / Конференции, встречи
1 апреля в Главном корпусе НАНА состоялось юбилейное мероприятие, посвященное 50-летию Института микробиологии, и 90-летию академика Мамеда Салманова, внесшего значительный вклад в развитие этого научного учреждения, и республиканская конференция на тему «Новые тенденции и инновации: перспективы развития микробиологии в Азербайджане».
Сначала участники конференции посетили могилу общенационального лидера Гейдара Алиева в Аллее почетного захоронения и возложили к его могиле цветы.
Были также посещены могилы видного ученого-офтальмолога, академика Зарифы Алиевой, известного государственного деятеля Азиза Алиева и видного ученого, академика Джалала Алиева, к их могилам были возложены цветы.
Конференции предшествовала выставка, посвященная научным достижениям института за 50 лет.
Мероприятие началось со звучания Государственного Гимна Азербайджанской Республики.
Открывая конференцию, исполняющий обязанности президента НАНА, академик Ариф Гашимов коснулся важности микробиологии в наше время. Он сообщил, что наряду с формированием успешного кадрового потенциала в Институте микробиологии за 50 лет была проделана важная работа в области науки. Академик Ариф Гашимов отметил большой вклад наших выдающихся микробиологов в вывод науки микробиологии на современный уровень развития, отметив, что среди этих ученых выделялся академик Мамед Салманов за вклад в нашу науку, а также его непосредственное участие в создании Института. Он сообщил, что с этим институтом тесно связана научная деятельность академика Мамеда Салманова, он работал здесь с первого дня создания организации и долгие годы возглавлял ее.
«В результате успешной государственной политики Азербайджан сохраняет свою стабильность даже во время потрясений и войн в мире», - сказал академик Ариф Гашимов, отметив, что на ученых лежит большая ответственность за сохранение этой стабильности и обеспечение будущего развития страны.
По его словам, в мире с растущим населением и перед глобальными вызовами обеспечение продовольственной и пищевой безопасности, а также биологической безопасности имеет жизненно важное значение. Для этого важно проводить фундаментальные и прикладные микробиологические исследования в различных областях.
В завершение своего выступления академик Ариф Гашимов поздравил сотрудников Института микробиологии с 50-летием учреждения и пожелал им новых достижений и творческих успехов в развитии микробиологии. Опираясь на накопленный институтом опыт и имеющийся кадровый потенциал, а также на поддержку НАНА, ученый выразил уверенность, что и дальше будет эффективно строить свою работу и мобилизует все свои усилия для решения поставленных задач.
Затем вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова выступила с докладом «Развитие микробиологической науки в Азербайджане и вызовы современности», отметив, что сегодняшняя конференция посвящена двум знаменательным событиям – 50-летию Института микробиологии. и 90-летию академика Мамеда Салманова.
Ученый рассказала об истории возникновения и развития микробиологии, которой более 100 лет. Отметив, что в 1902 году в Гяндже была открыта противочумная станция, вице-президент сказала, что здесь впервые проводились исследования патогенных микроорганизмов, вызывающих заболевания у людей и животных. Она отметила, что кафедра микробиологии была создана в Азербайджанском государственном университете (ныне Бакинский государственный университет) в 1935 году, и фундаментальное развитие микробиологии было связано с НАНА. По словам академика, около 20 лет исследования по многим направлениям общей микробиологии в Азербайджане проводились в небольших отделах Института почвоведения, агрохимии и зоологии НАНА.
Ирада Гусейнова отметила, что Сектор микробиологии был создан в феврале 1972 года решением Президиума Академии наук Азербайджанской ССР и действовал под тем же названием до 1994 года. В те годы этот сектор возглавлял видный ученый, общественно-политический деятель, создатель современных направлений азербайджанской науки, академик Джалал Алиев. Она добавила, что в 1994 году решением Кабинета Министров Азербайджанской Республики отделению микробиологии был присвоен статус института и она была зарегистрирована Министерством юстиции Азербайджанской Республики как государственное учреждение, проводящее фундаментальные исследования в области микробиологии и биотехнологии.
"В настоящее время Институт микробиологии как структурное подразделение НАНА продолжает функционировать в составе Отделения биологических и медицинских наук НАНА, институт проводит фундаментальные и практические исследования в области микробиологии и биотехнологии", - сказала она.
Она сказала, что период пандемии подчеркнул необходимость развития науки микробиологии, и что самые богатые страны мира уязвимы для коронавируса. В связи с этим она подчеркнула важность создания материально-технической базы микробиологической науки, постоянного внимания к ее развитию.
«Сегодняшние исследования в Институте микробиологии важны для многих областей и важны для нашей страны», - сказала академик Ирада Гусейнова, отметив, что в Институте микробиологиишироко изучаются такие проблемы, как изучение наших почв, обеспечение микробиологической безопасности воды, что подчеркивает инновационный характер академической науки.
По словам вице-президента, азербайджанские ученые активно участвуют в великом возвращении в Карабах после победы в 44-дневной Отечественной войне под руководством Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева. Сотрудники Института микробиологии уже приступили к микробиологическим исследованиям водных ресурсов Губадлинского и Зангиланского районов, Шуши и прилегающих территорий, и их масштабы расширяются.
Ирада Гусейнова также проинформировала о важной работе, проделанной академиком Мамедом Салмановым в становлении института, отметив, что с этим институтом связана 20-летняя научная деятельность ученого, а также большая часть его исследований посвящена изучению воды. Она поздравила выдающегося ученого с 90-летием и пожелала Мамеду Салманову еще долгие годы вносить ценный вклад в нашу науку.
На юбилейном мероприятии генеральный директор Института микробиологии, член-корреспондент НАНА Панах Мурадов выступил с докладом «Институт микробиологии НАНА - 50» и посмотрел на путь предприятия за 50 лет.
Генеральный директор рассказал о заслугах покойных ученых, таких как академики Мамедтаги Ганиев, Магеррам Мамедъяров, проф. Нисаханум Мехтиева в развитии института.
Докладчик обратил внимание на основные направления научных исследований, проводимых в институте, и подчеркнул, что предприятие добилось значительных научных достижений в области микробиологической и микологической оценки ситуации.
Панах Мурадов также рассказал о важности водной микробиологии, микробиологической биотехнологии и микробиологических процессов в нефтезагрязненных почвах.
На юбилейном мероприятии заведующий лабораторией института, профессор Нариман Исмаилов представил доклад «Научная и научно-организационная деятельность академика Мамеда Салманова». Он сообщил, что достижения академика Мамеда Салманова в области водной микробиологии Каспийского моря за последние 60 лет оцениваются отечественными и зарубежными специалистами как фундаментальные исследования.
Спикер отметил, что на сегодняшний день Мамед Салманов опубликовал около 600 научных работ, монографий, книг, статей и эссе в различных странах мира. Он отметил, что под руководством ученого подготовлены десятки докторов философии.
Профессор Нариман Исмаилов отметил, что заслуги академика Мамеда Салманова высоко оценены государством, ученый награжден Орденом Славы и Почетной грамотой Президента Азербайджанской Республики.
Отмечалось, что Мамед Салманов, работавший директором Института микробиологии в 2002-2020 годах, в настоящее время продолжает свою научную, педагогическую и общественную деятельность в должности старшего научного сотрудника Института.
Выступая на мероприятии, вице-президент НАНА, академик Дильгам Тагиев рассказал о давних дружеских отношениях с академиком Мамедом Салмановым, поделился своими воспоминаниями об ученом и поздравил юбиляра.
«Институт микробиологии тесно сотрудничает с институтами, входящими в состав Отделения химических наук НАНА», - сказал академик Дильгам Тагиев, отметив необходимость дальнейшего расширения этих отношений.
Отметив, что 2022 год объявлен ЮНЕСКО «Годом фундаментальной науки», вице-президент НАНА сказал, что сегодняшняя конференция совпала с такой знаменательной датой.
Академик Дильгам Тагиев поздравил коллектив института с 50-летием создания предприятия и пожелал им новых научных достижений.
В конференции также приняли участие генеральный директор Института радиационных проблем, член-корреспондент НАНА Ислам Мустафаев, генеральный директор Института физиологии, профессор Улдуз Гашимова, генеральный директор Института почвоведения и агрохимии, член-корреспондент НАНА Аловсат Гулиев, исполнительный директор Института ботаники, д.б.н. Шакир Гасымов, исполнительный директор Института молекулярной биологии и биотехнологий, к.б.н. Аламдар Мамедов, сотрудник Азербайджанского Медицинского Университета, к.б.н. Айнур Ансарова и другие рассказали о ценном вкладе, сделанном в науку Азербайджана за время существования Института микробиологии НАНА, и поделились своими воспоминаниями об академике Мамеде Салманове. Выступившие говорили о богатой и плодотворной деятельности академика Мамеда Салманова в развитии азербайджанской науки, богатом научном наследии ученого, высоких нравственных и человеческих качествах.
Затем был показан фильм, посвященный Институту микробиологии и академику Мамеду Салманову.
Конференция прошла в онлайн-формате с пленарными докладами на темы «Современные проблемы микробиологии», «Современные аспекты лейшманиоза», «Получение наночастиц серебра с помощью грибов» и другие темы, и продолжились секционными выступлениями по темам «Экофизиологические особенности микромицетов, принадлежащих к различным биотопам Азербайджана», «Потребность в питательных веществах на землях выращивания кормовых культур», «Формирование патогенной микобиоты в антропогенно пострадавших лесах» и др.