AMEA-da vaksinlərin hazırlanması ilə məşğul olan tanınmış azərbaycanlı alimin məruzəsi dinlənilib + Foto Apr 08, 2022 | 07:21 / Seminarlar
Aprelin 7-də Türkiyənin Akdeniz Universitetinin professoru, AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Molekulyar biomühəndislik beynəlxalq laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Tərlan Məmmədovun “Bitkidə sintez edilən COVID-19 peyvəndlərinin və terapevtik zülalların istehsalı və preklinik qiymətləndirilməsi” mövzusuna həsr olunmuş onlayn seminarı keçirilib.
Seminarda AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmlər Bölməsinə daxil olan elmi tədqiqat institutlarının, Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin, eləcə də Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyinin (TƏBİB) elmi müəssisələrinin əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova bugünkü seminarın koronavirusla mübarizə kimi bütün dünya üçün əhəmiyyətli bir problemin həllində mühüm rola malik olan və böyük aktuallıq kəsb edən vaksinlərin hazırlanması məsələlərinə həsr olunduğunu bildirib.
O, AMEA-nın müxbir üzvü Tərlan Məmmədovun Azərbaycanda “Molekulyar biologiya” ixtisası üzrə ilk doktorluq dissertasiyası müdafiə edən alimlərimizdən olduğunu və dünyanın bir çox aparıcı universitetlərində, elmi mərkəzlərində bu sahədə böyük təcrübə keçdiyini diqqətə çatdırıb.
Vitse-prezident professor Tərlan Məmmədovun ABŞ-da vaksinlərin hazırlanması işlərində yaxından iştirak etdiyini, çoxsaylı patentlərin və məqalələrin müəllifi olduğunu vurğulayıb. Əlavə edib ki, azərbaycanlı alim, həmçinin Türkiyədə TÜBİTAK tərəfindən maliyyələşən yüksəkrəqabətli qrant layihələrinin reallaşdırılmasında ekspert kimi iştirak edir, bu fonddan alının bir çox layihələrin rəhbəridir. Alim vaksinlərin hazırlanması üzərində geniş tədqiqatlar aparır. Akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, Tərlan Məmmədovun hazırladığı vaksin Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının prekliniki mərhələdə olan vaksinlər siyahısına daxil edilib və bu istiqamətdə alınmış nəticələr 2021-ci ildə 3 nüfuzlu jurnalda dərc olunub.
AMEA-nın vitse-prezidenti Azərbaycanın koronavirusla mübarizədə öndə gedən ölkələrdən biri olduğunu bildirib. O, bu istiqamətdə dövlət başçısı tərəfindən həyata keçirilən məqsədyönlü siyasət, vətəndaşların sağlamlığının qorunmasına göstərilən diqqət nəticəsində bir çox ölkələrdən fərqli olaraq Azərbaycanda əhalinin vaksinasiya təminatı ilə bağlı problemlərin olmadığını diqqətə çatdırıb. Akademik İradə Hüseynova Azərbaycanda yerli vaksinlərin hazırlanması məsələsinin zəruriliyinə toxunub, bu istiqamətdə ölkə alimlərinin böyük potensiala malik olduğunu qeyd edib.
Daha sonra AMEA-nın müxbir üzvü, professor Tərlan Məmmədovun “Bitkidə sintez edilmiş COVID-19 peyvəndlərinin və terapevtik zülalların istehsalı və preklinik qiymətləndirilməsi” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Alim İkinci Dünya müharibəsindən sonra bəşəriyyətin ən böyük böhranı kimi qiymətləndirilən koronavirus pandemiyasına səbəb olan SARS-CoV-2 virusu ilə yeganə mübarizə üsulunun vaksinasiya olduğuna diqqət çəkib.
O, hazırda dünyada koronavirus əleyhinə yaradılmış vaksinlərin hazırlanma texnologiyası haqqında məlumat verib, müvafiq işlərə 20 nəfərdən ibarət komandası ilə pandemiyanın ilk günlərindən etibarən başladığını deyib.
Professor Tərlan Məmmədov yeni növ koronavirusun RNT genomlu olduğu üçün onun mutasiyaya uğrayacağının öncədən gözlənilən olduğunu və bu səbəbdən vaksin hazırlanmasında bu mutasiyaların neqativ effektini nəzərə alaraq dizayn etdiyini vurgulayıb.
Məruzəçi SARS-CoV-2-nin xüsusiyyətləri barədə danışaraq qeyd edib ki, yeni Omikron variantı Vuhan ştammı ilə müqayisədə 60-dan çox mutasiya daşıyır və bu mutasiyaların 36-sı Spike (S) zülalının ardıcıllığında aşkar edilib: “Lakin Nukleokapsid (N) zülalının ardıcıllığı daha çox qorunub saxlanılır. Bu səbəbdən mutasiyaların mənfi təsirlərini nəzərə alaraq dünyada ilk dəfə bizim tərəfimizdən N və S proteininin RBD (receseptor binding domen) qarışığından ibarət antigen kokteyl (N+RBD) peyvəndinin hazırlanması həyata keçirilib”.
Tərlan Məmmədov COVID-19-a qarşı iki RBD əsaslı və bir kokteyl əsaslı peyvənd hazırladıqlarını qeyd edib. Alim bu peyvəndlərin Delta və Omikron (60-dən çox mutasiyası olan) variantlarına qarşı çox effektiv olduğunu və ümumiyyətlə, gələcəkdə ortaya çıxacaq bütün mutasiyalara qarşı dayanıqlı ola biləcəyini vurğulayıb.
“1 kq Nicotiana benthamiana bitkisindən 25 milliqrama kimi, başqa sözlə, 5 min insana kifayət edəcək qədər kokteyl peyvənd hazırlanması mümkündür. Bu vaksin üzərində işlər başa çatdıqda onu “Qarabağ” adlandırmağı düşünürük”, - deyə professor Tərlan Məmmədov əlavə edib. Onun sözlərinə görə, rəhbərlik etdiyi komanda bu vaksinlərin hazırlanmasında özlərinin təkmilləşdirdikləri texnologiyanı tətbiq edib və hazırda bununla bağlı bir neçə patentə müəlliflik edir.
Alim rəhbərlik etdiyi komanda ilə birgə COVID-19-a qarşı hazırladığı universal terapevtik protein – SARS-CoV-2 reseptoru olan rekombinant ACE2 əsaslı dərman barədə də məlumat verərək, onun virusla mübarizədə, xüsusilə yüksək təzyiqi olan insanların COVID-19-a qarşı müalicəsində effektiv olduğunu diqqətə çatdırıb. Məruzəçi qeyd edib ki, bu dərman inyeksiya və ya burun spreyi kimi istifadə edilə bilər. O, bildirib ki, bu istiqamətdə əldə olunmuş nəticələr molekulyar biotexnologiya sahəsində “Nature” jurnalından sonra ən tanınmış jurnal olan “Frontiers in plant science”də (impakt faktor - 5.753) dərc olunub.
Professor Tərlan Məmmədov çıxışının sonunda, həmçinin Akdeniz Universitetində quduzluq və malyariya əleyhinə vaksinlər hazırladıqlarını və bu vaksinlərin insanlar üzərində sınaq mərhələsində olduğunu bildirib.
Seminarda məruzə ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, AMEA-nın müxbir üzvü Tərlan Məmmədov iştirakçıların çoxsaylı suallarını cavablandırıb.
Müzakirələrdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova, Elmi-Tədqiqat Ağciyər Xəstəlikləri İnstitutunun laboratoriya müdiri Nuriyyə Səlimova, AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun icraçı direktoru, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ələmdar Məmmədov, həmin müəssisənin laboratoriya müdirləri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nurməmməd Mustafayev, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru İsmayıl Zülfüqarov, AMEA-nın A.İ.Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun laboratoriya müdiri, biologiya elmləri doktoru Arif Mehdiyev və b. iştirak ediblər.
Seminara yekun vuran akademik İradə Hüseynova Azərbaycanda bu sahədə infrastruktur və kadr hazırlığının həyata keçirilməsinin vacibliyini qeyd edib, Tərlan Məmmədovun Azərbaycanda və Türkiyədə təhsil alan tələbələrimizə bu istiqamətdə böyük dəstək olduğunu vurğulayıb.

В НАНА заслушан доклад известного азербайджанского ученого, занимающегося разработкой вакцин + Фото Апр 08, 2022 | 07:21 / Семинары
7 апреля проведен онлайн-семинар профессора Университета Акдениз Турции, заведующего Международной лабораторией молекулярной биоинженерии Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА, член-корреспондента НАНА, профессора Тарлана Мамедова на тему «Производство и доклиническая оценка вакцин против COVID-19 и терапевтических белков, синтезированных в растениях».
В семинаре приняли участие сотрудники научно-исследовательских институтов, входящих в состав Отделения биологических и медицинских наук НАНА, Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики, а также научных учреждений Медицинского территориального управления (ТАБИБ).
Открывая мероприятие, вице-президент НАНА, генеральный директор Института молекулярной биологии и биотехнологий, академик Ирада Гусейнова сказала, что сегодняшний семинар был посвящен разработке вакцин, играющих важную роль в решении такой глобальной проблемы, как борьба с коронавирусом.
Она отметила, что член-корреспондент НАНА Тарлан Мамедов был одним из наших ученых, защитившим первую докторскую диссертацию по «Молекулярной биологии» в Азербайджане и имевшим большой опыт работы в этой области во многих ведущих университетах и исследовательских центрах мира.
Вице-президент отметила, что профессор Тарлан Мамедов принимал непосредственное участие в разработке вакцин в США, является автором многочисленных патентов и статей. Она добавила, что азербайджанский ученый также участвует в качестве эксперта в реализации высококонкурентных грантовых проектов, финансируемых TUBITAK в Турции, и является руководителем многих проектов этого фонда. Ученый ведет обширные исследования по разработке вакцин. Академик Ирада Гусейнова отметила, что вакцина, разработанная Тарланом Мамедовым, включена в список вакцин на доклинической стадии Всемирной организации здравоохранения, а результаты опубликованы в 2021 году в трех престижных журналах.
Вице-президент НАНА сказала, что Азербайджан является одной из ведущих стран в борьбе с коронавирусом. Она отметила, что в результате целенаправленной политики, проводимой Президентом в этом направлении, уделяемого внимания охране здоровья граждан, в отличие от многих стран, в Азербайджане нет проблем с обеспечением прививками. Академик Ирада Гусейнова коснулась необходимости разработки в Азербайджане местных вакцин, отметив, что ученые страны обладают большим потенциалом в этой области.
Затем был заслушан доклад члена-корреспондента НАНА, профессора Тарлана Мамедова на тему «Производство и доклиническая оценка вакцин против COVID-19 и терапевтических белков, синтезированных в растениях».
Он отметил, что единственным способом борьбы с вирусом SARS-CoV-2, вызвавшим пандемию коронавируса, считающуюся величайшим кризисом человечества со времен Второй мировой войны, является вакцинация.
Он рассказал о технологии, разрабатываемой в настоящее время для вакцин против коронавируса по всему миру, и сообщил, что работа с командой из 20 человек началась в первые дни пандемии.
Профессор Тарлан Мамедов подчеркнул, что новый тип коронавируса, поскольку он имеет РНК-геном, должен мутировать, и поэтому разработал вакцину с учетом негативных последствий этих мутаций.
Говоря об особенностях SARS-CoV-2, спикер отметил, что новый вариант Omicron имеет более 60 мутаций по сравнению со штаммом Wuhan, причем 36 из этих мутаций были обнаружены в последовательности белка Spike (S): "Последовательность белка нуклеокапсида (N) более консервативна. По этой причине, принимая во внимание негативное влияние мутаций, мы впервые в мире разработали антигенную коктейльную (N+RBD) вакцину, состоящую из смеси рецептор-связывающих доменов (RBD) белков N и S .
Тарлан Мамедов отметил, что ими разработаны две вакцины на основе RBD и одна на основе коктейля против COVID-19. Ученый сказал, что эти вакцины очень эффективны против вариантов Дельта и Омикрон (с более чем 60 мутациями) и в целом могут быть устойчивы ко всем будущим мутациям.
«Из 1 кг Nicotiana benthamiana можно сделать до 25 миллиграммов коктейльной вакцины которой хватит на 5000 человек. Когда работа над этой вакциной будет завершена, мы планируем назвать ее «Карабах», - добавил профессор Тарлан Мамедов. По его словам, его команда применила разработанную ими технологию при разработке этих вакцин и в настоящее время является автором нескольких патентов в этой области.
Ученый и его команда также разработали универсальный терапевтический белок против COVID-19 — рекомбинантный препарат на основе ACE2 с рецептором SARS-CoV-2, который эффективен в борьбе с вирусом, особенно при лечении людей с повышенным артериальным давлением на фоне COVID-19. Докладчик отметил, что этот препарат можно использовать в виде инъекций или назального спрея. Он сообщил, что результаты в этой области опубликованы в Frontiers in plant science (импакт-фактор — 5,753), самом популярном журнале в области молекулярной биотехнологии после журнала Nature.
В завершение своего выступления профессор Тарлан Мамедов также сообщил, что Университетом Акдениз разработаны вакцины против бешенства и малярии, и эти вакцины проходят испытания на людях.
На семинаре были проведены широкие обсуждения доклада, член-корреспондент НАНА Тарлан Мамедов ответил на многочисленные вопросы участников.
В обсуждениях приняли участие Вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова, заведующая лабораторией НИИ Легочных Болезней Нурия Салимова, исполнительный директор Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий НАНА, доктор философских наук, доцент Аламдар Мамедов, заведующие лабораториями доктор биологических наук, доцент Нурмамед Мустафаев, доктор философских наук по биологии Исмаил Зульфугаров, заведующий лабораторией Института физиологии НАНА имени А.И.Гараева, доктор биологических наук Ариф Мехтиев и другие.
Подводя итоги семинара, академик Ирада Гусейнова подчеркнула важность инфраструктуры и подготовки кадров в этой области в Азербайджане, подчеркнув, что Тарлан Мамедов поддерживал в этом направлении наших студентов, обучающихся в Азербайджане и Турции.