Akademik Arif Həşimov AMEA-nın gənc alimləri ilə görüşüb + Foto Apr 11, 2022 | 16:33 / Görüşlər
Aprelin 8-də AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının Gənc Alim və Mütəxəssislər şuralarının sədrləri ilə görüşüb.
Tədbiri akademik Arif Həşimov açaraq bundan öncə AMEA-nın elmi bölmələrinin nümayəndələri ilə Azərbaycan elminin dayanıqlı inkişafının təmin edilməsi üçün qarşıda duran vəzifələrin müzakirəsi məqsədilə görüşlərin keçirildiyini, səsləndirilmiş təkliflər əsasında Rəyasət Heyəti tərəfindən müvafiq qərarın qəbul edildiyini və artıq bu istiqamətdə müəyyən işlərin həyata keçirilməyə başlanıldığını söyləyib.
Akademik Arif Həşimov qeyd edib ki, Azərbaycanda elmi biliklərin qədim və zəngin ənənələri vardır. Ölkəmiz  keçmiş SSRİ dövründə neft, qaz, kimya və digər sahələrdə aparılan tədqiqatların əsas elmi mərkəzlərindən biri olub və Azərbaycan elmində əldə olunan nailiyyətlər daim bütün dövlərdə yüksək qiymətləndirilib. Akademikin sözlərinə görə, ötən müddət ərzində alimlərimiz tərəfindən Azərbaycanda bir çox elmi məktəblər yaradılıb və cəmiyyətimizin inkişafına töhfə verən kadrlar yetişdirilib. Hazırda da AMEA-nın güclü kadr potensialının olduğunu diqqətə çatdıran akademik Arif Həşimov perspektivli müasir gənclərin hesabına elmi məktəblərimizi, kadr potensialımızı qoruyub saxlamağın və inkişaf etdirməyin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Bu gün cəmiyyət tərəfindən Akademiyada tətbiqi xarakterli işlərin genişləndirilməsinə tələbatın olduğunu deyən AMEA rəhbəri gələcəkdə aparılacaq tədqiqatların sənayenin, kənd təsərrüfatının, iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrinə tətbiqinin zəruriliyini bildirib.
Akademik gəncləri bu istiqamətdə təşəbbüskarlığı ələ almağa, AMEA-da tətbiq işlərinin həyata keçirilməsində aktiv olmağa çağırıb.
Sonra çıxış edən AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Elmir Babayev gənclərin elmi, elmi-təşkilati fəaliyyətində mövcud problemlərini əks etdirən bir sıra məsələlərə toxunub. O, gənclərin elmə həvəsinin artırılması məqsədilə il ərzində elmi, elmi-təşkilati fəaliyyətində fərqlənən gənclərin stimullaşdırılması üçün AMEA-nın mükafatının təsis edilməsini təklif edib. Qrant layihələrində iştirak kimi məsələlərin şuranın prioritet istiqamətlərindən biri olduğunu deyən E.Babayev bu gün AMEA-nın gənc alimlərinin Elmin İnkişafı Fondu, SOCAR-ın Elm Fondu və Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondunun qrant proqramlarında geniş iştirak etdiyini, lakin beynəlxalq qrantlarda işin qənaətbəxş səviyyədə olmamasını  söyləyib. Onun sözlərinə görə, bu istiqamətdə problemlərin həlli üçün AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Elmi-təşkilat idarəsinin və Beynəlxalq elmi əməkdaşlıq şöbəsinin dəstəyi və təşkilatçılığı ilə gənclər üçün maarifləndirici seminarlar keçirilib.
O, həmçinin elmi konfranslar, simpoziumlar, təcrübə proqramları hesabına gənclərin beynəlxalq əlaqələrinin genişləndirilməsi, potensiallı gənclərin erkən dövrdə aşkar edilməsi, onların elmi, elmi-təşkilati qabiliyyətlərinin inkişaf etdirilməsi və məsul postlar üçün hazırlanması, sosial mühitin balanslaşdırılması üçün regionlarda elmin inkişafı və s. təkliflərini səsləndirib.
Tədbirdə, həmçinin Dendrologiya İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Sona Quluzadə, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Aysən Fərəcova, Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Dilbər Hüseynova, Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Afaq Ağazadə, Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, mexanika üzrə fəlsəfə doktoru Pərviz Müseyibli, Fizika İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Behbud İbrahimov, Şərqşünaslıq İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Elnur Mustafayev və Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının elmi katibi Jalə Nəsibova çıxış edərək təkliflərini və problemlərini səsləndiriblər.
Təkliflərdə müasir avadanlıqlardan istifadə etməklə özünümaliyyələşdirmə imkanlarının genişləndirilməsi, məktəblərdə, liseylərdə görüşlər keçirərək istedadlı kadrların elmə yönləndirilməsi, region məktəblərində seysmoloji maarifləndirmə işlərinin həyata keçirilməsi, yerli qrant verən təşkilatların sayının artırılması, doktoranturadan xarici dil imtahanına hazırlaşmaq üçün Akademiyanın dəstəyi ilə ingilisdilli müəllimlərin cəlb edilməsi, AMEA əməkdaşlarına Dövlət İmtahan Mərkəzinin doktorantura imtahanları üçün ödənişlərə köməyin göstərilməsi, ərəb və fars dillərinin doktorantura və dissertantura üzrə minimum imtahanlarına daxil edilməsi, gənclərin təcrübə keçmək üçün xaricə göndərilməsi, epiqrafiya sahəsində kadrların yetişdirilməsi və s. qeyd olunub.
Qeyd olunan təkliflərə münasibətini bildirən AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq elmi əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva qeyd edib ki, gənclərin xaricdə təcrübə keçmələri üçün bir çox proqramlar mövcuddur və hər ay onlar barədə məlumatlar AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarına göndərilir. Esmira Əlirzayeva hazırda mövcud proqramlar sırasında İslam İnkişaf Bankının (İİB) geniş imkanlar açdığını və AMEA-nın bir neçə gənc əməkdaşının İİB-nin maliyyə dəstəyi əsasında doktorantura, post-doktorantura təhsili aldığını söyləyib. O, həmçinin müvafiq dövlət orqanlarının rəyi əsasında xaricdə doktorantura təhsili almağa gedən gənclərin iş yerlərinin və əməkhaqlarının saxlanılacağını diqqətə çatdırıb.
Bundan əlavə, Avropa Komissiyasının Tədqiqat və İnnovasiya Proqramı olan “Horizon Avropa” barədə məlumat verən Esmira Əlirzayeva Azərbaycan alimlərinin tədqiqatlarına xaricdə geniş marağın olduğunu, beynəlxalq konsorsiuma daxil olmaqla alimlərimizin xarici həmkarları ilə birgə “Horizon Avropa” Proqramı çərçivəsində neft-qaz, yer elmləri, folklorşünaslıq, şərqşünaslıq və digər sahələrdə araşdırmalar apara biləcəklərini vurğulayıb, gəncləri rəhbərlik etdiyi şöbə ilə sıx əməkdaşlığa çağırıb.
Daha sonra çıxış edən AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Elmi-təşkilat idarəsinin rəisi, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rüstəm Rüstəmov qeyd olunan təkliflərin həyata keçirilməsi, avadanlıqlardan birgə istifadə və gənclərin müştərək tədqiqatlar aparması üçün AMEA-da Gənclərin İnnovativ Mərkəzinin və yaxud Gənclərin Mükəmməllik Mərkəzinin yaradılmasını təklif edib.
Sonda çıxış edən akademik Arif Həşimov səsləndirilən təkliflərin ümumiləşdirilərək AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim olunmasını tövsiyə edib, gənclərlə görüşlərin mütəmadi olaraq davam etdiriləcəyini söyləyərək onlara fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.

Academician Arif Hashimov met with young scientists of ANAS + Photo Apr 11, 2022 | 16:33 / Meetings
On April 8, Acting President of ANAS, academician Arif Hashimov met with the chairmen of the councils of young scientists and specialists of scientific institutions and organizations of the Academy.
Opening the event, academician Arif Hashimov said that earlier, meetings were held with representatives of scientific departments of ANAS to discuss the upcoming tasks for the sustainable development of Azerbaijani science, based on the proposals made by the Presidium of ANAS, the relevant decision has been adopted and certain works have already been started in this direction.
Academician Arif Hashimov noted that there are ancient and rich traditions of scientific knowledge in Azerbaijan. Our country was one of the main scientific centers of research in oil, gas, chemistry and other fields of the former USSR and achievements in Azerbaijani science have always been highly appreciated in all periods. According to the academician, over the past period, our scientists have created many scientific schools in Azerbaijan and trained personnel contributing to the development of our society. Noting the strong human resources of ANAS, academician Arif Hashimov stressed the importance of preserving and developing our scientific schools and human resources at the expense of promising modern youth.
Noting the demand for the expansion of applied works in the Academy by the society today, the head of ANAS stressed the necessity of the application of the research to be carried out in the future in various fields of industry, agriculture and economy.
He called on youth to take initiative in this direction and be active in the implementation of applied works in ANAS.
Chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of ANAS, PhD in chemistry Elmir Babayev touched on a number of issues reflecting the current problems of younth in scientific and scientific-organizational activities. He proposed the establishment of the award of ANAS to stimulate youth distinguished in scientific and scientific-organizational activities during the year in order to increase the interest of youth in science. Noting that issues such as participation in grant projects are one of the priority areas of the council, E.Babayev said that today young scientists of ANAS take part in the grant programs of the Science Development Fund, SOCAR Science Fund and the Youth Foundation of the Republic of Azerbaijan, but the work on international grants is not satisfactory. According to him, in order to solve problems in this direction, educational seminars were held for young people with the support and organization of the Scientific Organization office of the Presidium of ANAS and the Division of International Scientific Cooperation.
It is also aimed at expanding the international relations of youth at the expense of scientific conferences, symposia, practice programs, early detection of potential youth, development of their scientific, scientific-organizational abilities and preparation for responsible posts, development of science in the regions for balancing the social environment, etc. and he made his suggestions.
Chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute of Dendrology Sona Guluzadeh, chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute of Information Technology Aysan Farajova, chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of the National Museum of Azerbaijan Literature Dilbar Huseynova, chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of the Republican Seismic Survey, chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute of Physics, PhD in physics Behbud Ibrahimov, chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute of Oriental Studies, PhD in philosophy Elnur Mustafayev and scientific secretary of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute of Genetic Resources Jala Nasibova making a speech at the event, they voiced their proposals and problems.
The proposals include expanding self-financing opportunities using modern equipment, directing talented staff to science by holding meetings in schools and lyceums, carrying out seismological enlightenment works in regional schools, increasing the number of local grant organizations, attracting english-language teachers with the support of the Academy to prepare for doctoral foreign language exams, helping employees of ANAS to pay for doctoral exams of the State Examination Center, inclusion of arabic and persian languages in the minimum exams for doctoral and dissertation, sending youth abroad for internship, training of personnel in the field of epigraphy, etc. it was noted.
Expressing his attitude to the mentioned proposals, head of the Division of International Scientific Cooperation of the Presidium of ANAS, PhD in biology Esmira Alirzayeva noted that there are many programs for youth to practice abroad and every month information about them is sent to scientific institutions and organizations of ANAS. Esmira Alirzayeva said that the Islamic Development Bank (IDB) opened wide opportunities among the existing programs and that several young employees of ANAS received doctoral and post-doctoral studies based on the financial support of the IDB. She also brought to the attention that on the basis of the opinion of the relevant state bodies, jobs and salaries of youth going to study doctoral studies abroad will be maintained.
In addition, informing about the European Commission's research and Innovation program “Horizon Europe”, Esmira Alirzayeva emphasized that there is a great interest in the research of Azerbaijani scientists abroad, our scientists, including the international consortium, together with their foreign colleagues, will be able to conduct research in oil and gas, earth sciences, folklore studies, oriental studies and other areas within the framework of the “Horizon Europe”.
Later, the head of the Scientific Organization Office of the Presidium of ANAS, PhD in physics, Associate Professor Rustam Rustamov proposed the creation of the Youth Innovative Center or Youth Excellence Center in ANAS for the implementation of the above-mentioned proposals, joint use of equipment and conducting joint research by youth.
In the end, academician Arif Hashimov recommended that the proposals be summarized and submitted to the Presidium of ANAS, saying that meetings with youth will be continued on a regular basis and wished them success in their activities.