REA Bitki Fiziologiyası İnstitutunun direktoru Dmitriy Los AMEA-nın vitse-prezidenti İradə Hüseynovaya təbrik məktubu ünvanlayıb + Foto Apr 15, 2022 | 09:00 / Mühüm hadisələr
Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putinin 21 mart 2022-ci il tarixli sərəncamı ilə biologiya sahəsində tanınmış azərbaycanlı alim, Rusiya Elmlər Akademiyasının Bitki Fiziologiyası İnstitutunun laboratoriya rəhbəri, Biologiyanın Fundamental Problemləri İnstitutunun baş elmi işçisi, Moskva Dövlət Universitetinin professoru, AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bionanotexnologiya beynəlxalq laboratoriyasının rəhbəri, biologiya elmləri doktoru Süleyman Allahverdiyev elmin inkişafında böyük xidmətlərinə və çoxillik səmərəli fəaliyyətinə görə Rusiya Federasiyasının Əməkdar elm xadimi adına layiq görülüb. Bu münasibətlə REA Bitki Fiziologiyası İnstitutunun direktoru Dmitriy Los AMEA-nın vitse-prezidenti İradə Hüseynovaya təbrik məktubu ünvanlayıb. Məktubun mətnini diqqətinizə çatdırırıq:
Çox hörmətli İradə xanım!
Rusiya Elmlər Akdemiyası Bitki Fiziologiyası İnstitutunun kollektivi və şəxsən öz adımdan sizi Süleyman Allahverdiyevin “Rusiya Federasiyasının Əməkdar Elm Xadimi” fəxri adına layiq görülməsi münasibətilə təbrik edirəm.
Biz əminik ki, Süleymanın bu yüksək ada layiq görülməsi həm də Azərbaycan Respublikasının xidmətidir. Bizim həmkarımız, onun görkəmli şəxsiyyət kimi yetişməsində həlledici rol oynayan böyük, müdrik və çiçəklənən ölkənizdə doğulub, tərbiyə alıb və yaradıcılığına akademik Cəlal Əliyevin rəhbərliyi altında başlayıb.  Elmi tədqiqatlar yolunda ona Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası da əvəzsiz yardım və dəstək verib.
Süleyman Allahverdiyevin yüksək peşəkar əməyi Azərbaycan və Rusiya arasında məhsuldar əməkdaşlığın parlaq nümunəsidir. Sizə əməkdaşlığınıza görə təşəkkür edir və ümid edirik ki, qarşılıqlı cəhdlərimiz bizi daha böyük elmi qələbələrə doğru aparacaq.

Директор Института физиологии растений РАН Дмитрий Лось направил поздравительное письмо вице-президенту НАНА Ираде Гусейновой + Фото Апр 15, 2022 | 09:00 / Важные события
Распоряжением Президента Российской Федерации Владимира Путина от 21 марта 2022 года известному азербайджанскому ученому в области биологии, заведующему лабораторией Института физиологии растений РАН, старшему научному сотруднику Института фундаментальных проблем биологии, профессору МГУ, заведующему Международной лабораторией бионанотехнологий Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА, доктору биологических наук Сулейману Аллахвердиеву присвоено звание Заслуженного деятеля науки Российской Федерации за большой вклад в развитие науки и многолетнюю плодотворную работу.
В связи с этим директор Института физиологии растений РАН Дмитрий Лось направил поздравительное письмо вице-президенту НАНА Ираде Гусейновой. Предлагаем вашему вниманию текст письма:
Глубокоуважаемая Ирада Мамед кызы!
От имени коллектива ИФР РАН и от себя лично благодарю Вас за поздравление по случаю присвоения Сулейману Аллахвердиеву почетного звания «Заслуженный деятель науки Российской Федерации».
Мы убеждены, что высокое звание Сулеймана – это в том числе и заслуга Республики Азербайджан. Наш коллега рожден и воспитан в Вашей великой, мудрой и процветающей стране, которая сыграла решающую роль в становлении этой выдающейся личности, начинавшей свой творческий путь под руководством академика Джалала Алиева. Национальная академия наук Азербайджана также оказала ему неоценимую помощь и поддержку на пути научных изысканий.
Высокопрофессиональный труд Сулеймана Ифхан оглы является ярким примером плодотворного сотрудничества между Азербайджаном и Россией. Благодарим Вас за совместную работу и надеемся, что двусторонние усилия приведут нас ещё к множеству закономерных научных побед.