REA Bitki Fiziologiyası İnstitutunun direktoru Dmitriy Los AMEA-nın vitse-prezidenti İradə Hüseynovaya təbrik məktubu ünvanlayıb + Foto Apr 15, 2022 | 09:00 / Mühüm hadisələr
Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putinin 21 mart 2022-ci il tarixli sərəncamı ilə biologiya sahəsində tanınmış azərbaycanlı alim, Rusiya Elmlər Akademiyasının Bitki Fiziologiyası İnstitutunun laboratoriya rəhbəri, Biologiyanın Fundamental Problemləri İnstitutunun baş elmi işçisi, Moskva Dövlət Universitetinin professoru, AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bionanotexnologiya beynəlxalq laboratoriyasının rəhbəri, biologiya elmləri doktoru Süleyman Allahverdiyev elmin inkişafında böyük xidmətlərinə və çoxillik səmərəli fəaliyyətinə görə Rusiya Federasiyasının Əməkdar elm xadimi adına layiq görülüb. Bu münasibətlə REA Bitki Fiziologiyası İnstitutunun direktoru Dmitriy Los AMEA-nın vitse-prezidenti İradə Hüseynovaya təbrik məktubu ünvanlayıb. Məktubun mətnini diqqətinizə çatdırırıq:
Çox hörmətli İradə xanım!
Rusiya Elmlər Akdemiyası Bitki Fiziologiyası İnstitutunun kollektivi və şəxsən öz adımdan sizi Süleyman Allahverdiyevin “Rusiya Federasiyasının Əməkdar Elm Xadimi” fəxri adına layiq görülməsi münasibətilə təbrik edirəm.
Biz əminik ki, Süleymanın bu yüksək ada layiq görülməsi həm də Azərbaycan Respublikasının xidmətidir. Bizim həmkarımız, onun görkəmli şəxsiyyət kimi yetişməsində həlledici rol oynayan böyük, müdrik və çiçəklənən ölkənizdə doğulub, tərbiyə alıb və yaradıcılığına akademik Cəlal Əliyevin rəhbərliyi altında başlayıb.  Elmi tədqiqatlar yolunda ona Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası da əvəzsiz yardım və dəstək verib.
Süleyman Allahverdiyevin yüksək peşəkar əməyi Azərbaycan və Rusiya arasında məhsuldar əməkdaşlığın parlaq nümunəsidir. Sizə əməkdaşlığınıza görə təşəkkür edir və ümid edirik ki, qarşılıqlı cəhdlərimiz bizi daha böyük elmi qələbələrə doğru aparacaq.

Director of the Institute of Plant Physiology of the Russian Academy of Sciences Dmitry Los sent a congratulatory letter to the Vice-President of ANAS Irada Huseynova + Photo Apr 15, 2022 | 09:00 / Important events
By the order of the President of the Russian Federation Vladimir Putin dated March 21, 2022, a well-known Azerbaijani scientist in the field of biology, head of the laboratory of the Institute of Plant Physiology of the Russian Academy of Sciences, senior researcher of the Institute of Fundamental Problems of Biology, professor of Moscow State University, head of the International Laboratory of Bionanotechnology of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of ANAS, Doctor of Biological Sciences Suleyman Allahverdiyev was awarded the title of Honored Scientist of the Russian Federation for his great contribution to the development of science and many years of fruitful work.
In this regard, the director of the Institute of Plant Physiology of the Russian Academy of Sciences Dmitry Los sent a congratulatory letter to the vice-president of ANAS Irada Huseynova. Here is the text of the letter:
Dear Irada khanym!
On behalf of the staff of the Institute of Plant Physiology of the Russian Academy of Sciences and myself, I congratulate you on the awarding of Suleyman Allahverdiyev with the honorary title of "Honored Scientist of the Russian Federation."
We are convinced that the high title of Suleyman is also a merit of the Republic of Azerbaijan. Our colleague was born and raised in your great, wise, and prosperous country, which played a decisive role in the formation of this outstanding personality, who began his career under the leadership of Academician Jalal Aliyev. The National Academy of Sciences of Azerbaijan also provided him with invaluable assistance and support on the path of scientific research.
The highly professional work of Suleyman Allahverdiyev is a vivid example of fruitful cooperation between Azerbaijan and Russia. We thank you for your joint work and hope that bilateral efforts will lead us to many more legitimate scientific victories.