AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümü ilə əlaqədar tədbir keçirilib + Foto May 10, 2022 | 12:42 / Tədbirlər
Bu gün AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbirdə MBBİ-nun əməkdaşları ilə yanaşı Mərkəzi Nəbatət Bağının əməkdaşları da iştirak edib. Tədbir iştirakçıları öncə Ümummilli liderin əziz xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər. Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova müstəsna xidmətləri ilə əbədilik qazanan Ümummilli Lider Heydər Əliyevin mənalı həyat yolu, tükənməz ibrət məktəbi olan zəngin və çoxşaxəli irsindən bəhs edib. Akademik qeyd edib ki, ötən illərə nəzər salarkən Azərbaycan xalqının öz müdrik liderinin rəhbərliyi ilə qazanmış olduğu mühüm tarixi nailiyyətlərin bir daha şahidi oluruq. Milli şüurun oyanışı Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəlişi ilə başlamış, müstəqilliyimiz məhz onun sayəsində əbədi və dönməz xarakter almışdır. Ölkəmiz dünyada layiq olduğu mərtəbəyə Ulu Öndərin uzaqgörənliyi, müdrikliyi, qətiyyəti, dəmir iradəsi, zəngin dövlətçilik təcrübəsi sayəsində yüksələ bilmişdir. Vətəni, xalqı qarşısında misilsiz xidmətlərinə görədir ki, bu gün ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 99 illik yubileyi ölkəmizin hər yerində və onun hüdudlarından kənarda hər bir azərbaycanlının yüksək ehtiramı və dərin minnətdarlıq hissi ilə geniş qeyd olunur. Heydər Əliyev öz xalqına, vətəninə sonsuz sədaqəti, məhəbbəti, uzaqgörənliyi, xeyirxahlığı, düşünülmüş və gərgin fəaliyyəti ilə Azərbaycanın iyirminci əsr ictimai siyasi, iqtisadi, mədəni, mənəvi həyatında yeni bir tarix yaratmışdır. Ulu öndər Heydər Əliyev müstəqil Azərbaycanı daha xoşbəxt, insanları daha firavan görmək istəyirdi.  Bu gün müstəqil Azərbaycanın prezidenti Heydər Əliyev yolunun layiqli davamçısı İlham Əliyevdir. Azərbaycan xalqının iradəsini ifadə edən İlham Əliyev sayəsində Heydər Əliyev siyasəti Azərbaycanda yaşayır və qalib gəlir. Prezident İlham Əliyevin qətiyyətli və məqsədyönlü fəaliyyəti nəticəsində Azərbaycanın Müzəffər Ordusu 30 illik işğala son qoydu. Ermənistan ordusu 44 gün ərzində darmadağın edildi və “Dəmir yumruq” əməliyyatı Azərbaycanın Şanlı Qələbəsi ilə başa çatdı. Məhz Ümummilli Lider Heydər Əliyevin siyasətini dövrün tələblərinə uyğun davam etdirən Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi tədbirlər Azərbaycanın milli gücünün artmasını, strateji hədəflərə və qələbəyə doğru əmin addımlarla irəliləməsini təmin etmişdir.
Daha sonra, Mərkəzi Nəbatət Bağının baş direktoru Natiq Allahverdiyev,  AMEA-nın müxbir üzvləri İbrahim Əzizov, Novruz Quliyev, biologiya elmləri doktorları Səftər Süleymanov, Elman İsgəndər, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Sadıq Qarayev, YAP Səbail rayonu Sünbül ərazi partiya təşkilatının gənclərlə iş üzrə sədr müavini Natiq Məmmədov, MBBİ-nun GAMŞ-ın sədri Nərgiz Bayramova Ümummilli lider Heydər Əliyevin müxtəlif sahələrdə göstərdiyi əvəzsiz xidmətlərdən bəhs ediblər.
Tədbirin sonunda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətinə həsr edilmiş film nümayiş etdirilib.

An event dedicated to the 99th anniversary of National Leader Heydar Aliyev was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of ANAS + Photo May 10, 2022 | 12:42 / Events
Today an event dedicated to the 99th anniversary of National Leader Heydar Aliyev was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of ANAS.  Along with the employees of IMBB, employees of the Central Botanical Garden also participated in the event. Participants of the event first commemorated the national leader with a minute of silence. Opening the event, Vice-President of ANAS, Director General of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, Academician Irada Huseynova spoke about the rich and multifaceted heritage of National Leader Heydar Aliyev, who gained immortality with his exceptional services. The academician noted that looking back over the past years, we are once again witnessing the important historical achievements of the Azerbaijani people under the leadership of their wise leader. The awakening of national consciousness began with the coming to power of Heydar Aliyev, and thanks to him, our independence became eternal and irreversible. Our country has risen to the level it deserves in the world thanks to the foresight, wisdom, determination, iron will, and rich experience of statehood of the Great Leader. Thanks to his unparalleled services to his homeland and people, today the 99th anniversary of the birth of national leader Heydar Aliyev is widely celebrated throughout the country and abroad with high respect and deep gratitude of every Azerbaijani. Heydar Aliyev created a new history in Azerbaijan's social, political, economic, cultural, and spiritual life in the twentieth century with his endless devotion, love, foresight, kindness, and thoughtful and hard work to his people and homeland. Great leader Heydar Aliyev wanted to see independent Azerbaijan happier and people more prosperous. Today, Ilham Aliyev is a worthy successor of the path of the President of independent Azerbaijan Heydar Aliyev. Thanks to Ilham Aliyev, who expressed the will of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev's policy lives and wins in Azerbaijan. As a result of the decisive and purposeful activity of President Ilham Aliyev, the Victorious Army of Azerbaijan ended its 30-year occupation. The Armenian army was routed for 44 days and Operation “Iron Fist” ended with Azerbaijan's Glorious Victory. It is the measures taken by President Ilham Aliyev, who continued the policy of National Leader Heydar Aliyev in accordance with the requirements of the time, that ensured the growth of Azerbaijan's national strength and confident steps towards strategic goals and victory.
Then, Director General of the Central Botanical Garden Natig Allahverdiyev, correspondent members of ANAS Ibrahim Azizov, Novruz Guliyev, doctors of biological sciences Saftar Suleymanov, Elman Iskander, doctor of philosophy in Biology Sadig Garayev, Deputy Chairman for Youth Affairs of NAP Sabail District Sunbul Territorial Party Organization Natig Mammadov and chairman of the Council of Young scientists and specialists of the institute Nargiz Bayramova spoke about the invaluable services rendered by national leader Heydar Aliyev in various fields.
At the end of the event, a film dedicated to the life and work of National Leader Heydar Aliyev was demonstrated.