Proteomiks beynəlxalq laboratoriyasının əməkdaşları Hacettepe Universitetində keçirilən seminar-treninqdə iştirak ediblər + Foto May 25, 2022 | 16:40 / Ezamiyyətlər
AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Proteomiks beynəlxalq laboratoriyasının müdiri b.ü.f.d. İsmayıl Zülfüqarov və elmi işçi Aynurə Paşayeva 16.05.2022-20.05.2022-ci il tarixlərində Hacettepe Universitetinin Bioetik Təlim və Təqdiqat Mərkəzində keçirilən seminar-treninqdə iştirak ediblər. Bioetika Təlim və Tədqiqat Mərkəzinin rəhbəri, professor Nüket Örnek Büken, dosent Müge Demir, dosent Önder İlgili və mərkəzin bu istiqamət üzrə digər aparıcı mütəxəssisləri ilə keçirilən görüşdə ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb. Treninq zamanı insanlar və heyvanlar üzərində eksperimentləri, həkim və pasientin qarşılıqlı münasibətlərini, süni intellekt, tibbi genetika kimi sahələri əhatə edən tədqiqatlarda biotibbi hüququn qorunması baxımından bioetika protokollarına və konvensiyalarına riayət edilməsi, düzgün tərtib edilməsinin əhəmiyyəti qeyd edilib. İnstitutun əməkdaşları Bioetika sahəsini əhatə edən mövzularda bir neçə məruzə dinləyib, dəyirmi masa arxasında müzakirələr aparıblar. Eyni zamanda Bioetika sahəsini daha da dərindən mənimsəmək, inkişaf etdirmək və bu istiqamətdə kadr hazırlığını həyata keçirmək məqsədi ilə Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun bir neçə əməkdaşının Hacettepe Universitetinin HÜBAM mərkəzinə uzunmüddətli təlim kurslarına göndərilməsi, habelə konfransların keçirilməsi və onlayn seminarlarda iştirak edilməsi barəsində də razılıq əldə edilib. Səfər çərçivəsində institutun əməkdaşları Hacettepe Universitetinin tibbi-genetika laboratoriyasının müdiri Prof. Dr. Nurten Ayşe Akarsu, Metabolizma laboratoriyasının müdiri dosent Basri Gülbakan, Biologiya departamenti və həmçinin Hacettepe Üniversitesi İleri Teknolojiler Uygulama ve Araştırma mərkəzləri və adı çəkilən şöbələrin aparıcı mütəxəssisləri ilə yaxından tanış olmuş və gələcək əməkdaşlıq istiqamətlərini müzakirə etmişlər.

Employees of the Proteomics international laboratory participated in a seminar-training held at Hacettepe University + Photo May 25, 2022 | 16:40 / Scientific mission
Head of Proteomics international laboratory of IMBB, Ph.D. Ismayil Zulfugarov and researcher Aynura Pashayeva participated in the seminar-training held at the Bioethics Education, Research and Application Center of Hacettepe University on 16.05.2022-20.05.2022. A detailed exchange of views was held at the meeting with the head of the Bioethics Training and Research Center, Professor Nuket Ornek Buken, Associate Professor Muge Demir, Associate Professor Onder Ilgili, and other leading specialists of the center in this area. During the training, the importance of compliance with bioethics protocols and conventions to protect biomedical rights and the importance of proper design in research covering areas such as experiments on humans and animals, doctor-patient relationships, artificial intelligence, and medical genetics were noted. Employees of the institute listened to several reports on topics in the field of bioethics and held roundtable discussions. It was also agreed to send several employees of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies to Hacettepe University's Bioethics Education, Research and Application Center for long-term training courses and hold conferences and participate in online seminars in order to master further and develop the field of bioethics.
During their visit, our researchers got acquainted with Prof. Dr. Nurten Ayshe Akarsu, head of the Medical-Genetics Laboratory of Hacettepe University, Associate Professor Basri Gulbakan, head of Metabolism Laboratory, and leading researchers of Hacettepe University Advanced Technology Application and Research Centers, and above-mentioned departments and they discussed future cooperation.