Proteomiks beynəlxalq laboratoriyasının əməkdaşları Hacettepe Universitetində keçirilən seminar-treninqdə iştirak ediblər + Foto May 25, 2022 | 16:40 / Ezamiyyətlər
AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Proteomiks beynəlxalq laboratoriyasının müdiri b.ü.f.d. İsmayıl Zülfüqarov və elmi işçi Aynurə Paşayeva 16.05.2022-20.05.2022-ci il tarixlərində Hacettepe Universitetinin Bioetik Təlim və Təqdiqat Mərkəzində keçirilən seminar-treninqdə iştirak ediblər. Bioetika Təlim və Tədqiqat Mərkəzinin rəhbəri, professor Nüket Örnek Büken, dosent Müge Demir, dosent Önder İlgili və mərkəzin bu istiqamət üzrə digər aparıcı mütəxəssisləri ilə keçirilən görüşdə ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb. Treninq zamanı insanlar və heyvanlar üzərində eksperimentləri, həkim və pasientin qarşılıqlı münasibətlərini, süni intellekt, tibbi genetika kimi sahələri əhatə edən tədqiqatlarda biotibbi hüququn qorunması baxımından bioetika protokollarına və konvensiyalarına riayət edilməsi, düzgün tərtib edilməsinin əhəmiyyəti qeyd edilib. İnstitutun əməkdaşları Bioetika sahəsini əhatə edən mövzularda bir neçə məruzə dinləyib, dəyirmi masa arxasında müzakirələr aparıblar. Eyni zamanda Bioetika sahəsini daha da dərindən mənimsəmək, inkişaf etdirmək və bu istiqamətdə kadr hazırlığını həyata keçirmək məqsədi ilə Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun bir neçə əməkdaşının Hacettepe Universitetinin HÜBAM mərkəzinə uzunmüddətli təlim kurslarına göndərilməsi, habelə konfransların keçirilməsi və onlayn seminarlarda iştirak edilməsi barəsində də razılıq əldə edilib. Səfər çərçivəsində institutun əməkdaşları Hacettepe Universitetinin tibbi-genetika laboratoriyasının müdiri Prof. Dr. Nurten Ayşe Akarsu, Metabolizma laboratoriyasının müdiri dosent Basri Gülbakan, Biologiya departamenti və həmçinin Hacettepe Üniversitesi İleri Teknolojiler Uygulama ve Araştırma mərkəzləri və adı çəkilən şöbələrin aparıcı mütəxəssisləri ilə yaxından tanış olmuş və gələcək əməkdaşlıq istiqamətlərini müzakirə etmişlər.

Сотрудники Международной лаборатории протеомики приняли участие в семинаре-тренинге, проведенном в Университете Хаджеттепе + Фото Мая 25, 2022 | 16:40 / Командировки
Заведующий Международной лабораторией протеомики Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА, д.ф. по биологии Исмаил Зульфугаров и научный сотрудник Айнура Пашаева приняли участие в семинаре-тренинге, проходившем в Учебно-исследовательском центре биоэтики Университета по 16.05.2022-20.05.2022. На встрече с руководителем Учебно-исследовательского центра биоэтики профессором Нукетом Орнеком Букеном, доцентом Муге Демиром, доцентом Ондером Илгили и другими ведущими специалистами центра в этой области состоялся подробный обмен мнениями. В ходе тренинга была подчеркнута важность соблюдения биоэтических протоколов и конвенций с точки зрения защиты биомедицинских прав в исследованиях, охватывающих такие области, как эксперименты на людях и животных, взаимоотношение врач-пациент, искусственный интеллект, медицинская генетика. Сотрудники института заслушали несколько докладов на темы в области биоэтики и провели обсуждения за круглым столом. Также достигнута договоренность о направлении нескольких сотрудников Института молекулярной биологии и биотехнологий в центр HÜBAM Университета Хаджеттепе для прохождения долгосрочных курсов повышения квалификации, а также для проведения конференций и участия в онлайн-семинарах с целью дальнейшего освоения и развития области биоэтики. В ходе визита сотрудники института познакомились c директором медико-генетической лаборатории Университета Хаджеттепе, проф. Др. Нуртен Айше Акарсу, заведующим лабораторией метаболизма кафедры биологии доцентом Басри Гюльбакан, а также с ведущими специалистами Центра применения и исследований передовых технологий Университета Хаджеттепе и вышеупомянутых кафедр, и обсудили дальнейшее сотрудничество.