Azərbaycanlı alim Rusiya Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilib İyn 03, 2022 | 10:30 / Mühüm hadisələr
Biologiya sahəsində tanınmış azərbaycanlı alim, Rusiya Elmlər Akademiyasının Bitki Fiziologiyası İnstitutunun laboratoriya rəhbəri, Biologiyanın Fundamental Problemləri İnstitutunun baş elmi işçisi, Moskva Dövlət Universitetinin professoru, AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bionanotexnologiya beynəlxalq laboratoriyasınin rəhbəri, biologiya elmləri doktoru Süleyman Allahverdiyev elmin inkişafında və elmi kadrların hazırlığındakı böyük xidmətlərinə və çoxillik səmərəli fəaliyyətinə görə, “Fiziki-kimyəvi biologiya” ixtisasında Rusiya Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilib.
Xatırladaq ki, tanınmış alim Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putinin 21 mart 2022-ci il tarixli sərəncamı ilə Rusiya Federasiyasının Əməkdar elm xadimi adına layiq görülmüşdü. O, daha əvvəl 2021-ci il üçün Qlobal Enerji Assosiasiyasının enerji sənayesi sahəsində ən nüfuzlu beynəlxalq “Qlobal Enerji” mükafatının laureatları arasında olub.
Rusiya EA-nın müxbir üzvü Süleyman Allahverdiyev son illərdə əsərlərinə edilən istinadların sayına görə, Rusiyanın ən reytinqli alimləri siyahısında, bir qayda olaraq, ön sıralarda gedir.
Süleyman Allahverdiyevi Rusiya EA-nın müxbir üzvü seçilməsi münasibətilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının rəhbərliyi adından təbrik edir, ona elmi fəaliyyətlərində daha böyük uğurlar arzulayırıq. İnanırıq ki, Süleyman Allahverdiyev Azərbaycan elminin inkişafına verdiyi töhfələri bundan sonra da davam etdirəcək.

The Azerbaijani scientist was elected a correspondent member of the Russian Academy of Sciences Jun 03, 2022 | 10:30 / Important events
The prominent Azerbaijani scientist in the field of Biology, head of the laboratory of the Institute of Plant Physiology of the Russian Academy of Sciences, senior research fellow of the Institute of Fundamental Problems of Biology, professor of the Moscow State University, head of Biotechnology international laboratory of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, doctor of biological sciences Suleyman Allahverdiyev was elected a correspondent member of the Russian Academy of Sciences in the specialty "Physical and Chemical Biology" for his great contribution to the development of science and training of scientific personnel and many years of fruitful activity.
It should be noted that the well-known scientist was awarded the title of Honored Scientist of the Russian Federation by the order of the President of the Russian Federation Vladimir Putin dated March 21, 2022. He was previously one of the winners of the Global Energy Association's most prestigious international Global Energy Award for 2021.
Correspondent member of the Russian Academy of Sciences Suleyman Allahverdiyev tops the list of Russia's top-ranked scientists in terms of the number of references to his works in recent years.
On behalf of the leadership of the Azerbaijan National Academy of Sciences, we congratulate Suleyman Allahverdiyev on his election as a correspondent member of the Russian Academy of Sciences, and wish him greater success in his scientific activities. We believe that Suleyman Allahverdiyev will continue his contribution to the development of Azerbaijani science.