İnstitutun elmi işçisi Rəfiqə Məsməliyevanın Kembricdəki elmi ezamiyyəti haqqında hesabat məruzəsi dinlənilmişdir. + Foto Yan 09, 2019 | 16:16 / Seminarlar
Bu gün Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda 2019-cu ilin elmi seminarlarına start verilmişdir. İlin ilk seminarında "Hesablama struktur biologiyası" laboratoriyasının elmi işçisi Rəfiqə Məsməliyevanın Kembric şəhərinin Tibbi araşdırmalar mərkəzinin Molekulyar biologiya İnstitutunda apardığı tədqiqat işi haqqında məruzə etmişdir. Seminarda Zülal quruluşlarının yoxlanılmasının tarixi icmalı, makromolekulyar quruluşların validasiya kriteriyalar, mövcud yoxlama proqramları - PROCHECK, Coot, MolProbity proqram təminatları haqqında məlumat verilmişdir. Eləcə də seminarda Zülal Verilənlər Bazasına hər quruluş üçün yerləşdirilən yoxlama hesabatına daxil olan statistika müzakirə olunmuşdur. Məruzəçinin dissertasiya işinin mövzusu yeni yoxlama metodunun hazırlanmasından ibarətdir. Məruzəçi Hesablama struktur biologiyası laboratoriyasının zülal quruluşlarının yoxlanılması üçün yeni metodun hazırlanması istiqamətində aldıqları nəticələrdən və gələcək prespektivlərdən danışmışdır.  Görülən tədqiqat işi böyük maraqla qarşılanmış və məruzəçi verilən sualları əhatəli cavablandırmışdır.

Научный сотрудник Рафига Масмалиева выступила с отчетным докладом о научной командировке в Кембридж + Фото Янв 09, 2019 | 16:16 / Семинары
Сегодня в Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий дан старт научным семинарам 2019 года. На первом в этом году семинаре с докладом о проведенной исследовательской работе в Институте Молекулярной Биологии Центра Медицинских Исследований Кембриджа выступила научный сотрудник лаборатории «Биология вычислительных структур» Рафига Масмалиева. На семинаре был проведен исторический обзор определения строения белков, дана информация о критериях валидации макромолекулярного строения, о существующих программах проверки - программном обеспечении PROCHECK, Coot, MolProbity. Также на семинаре была обсуждена статистика, включающая отчеты проверки для каждого соединения, помещенного в Базу Данных Белков. Тема диссертационной работы докладчика – подготовка нового метода проверки. Докладчик поведал о полученных в лаборатории «Биология вычислительных структур» результатах исследований в направлении подготовки нового метода для проверки строения белков и будущих перспективах. Проведенная исследовательская работа была встречена с большим интересом и на заданные докладчику вопросы были даны подробные ответы