26 iyun Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələri günüdür İyn 26, 2022 | 09:00 / Mühüm hadisələr
1917-1918-ci illərdə erməni təcavüzünün güclənməsi Azərbaycan türklərini fiziki cəhətdən məhv olmaq təhlükəsi ilə üz-üzə qoymuşdu. Belə bir vəziyyət təcili olaraq ordu quruculuğuna başlamağı tələb edirdi. 1918-ci il 26 iyun tarixli fərmanla Azərbaycan Milli Ordusunun yaradılmasına başlanıldı. Avqustun 1-də AXC-nin Hərbi Nazirliyi təsis edildi. Istedadlı general Səməd bəy Mehmandarov dekabrın 25-də hərbi nazir, general-leytenant Əlağa Şıxlinski nazir müavini təyin edildilər. Azərbaycan ordusunun Hüseynxan Naxçıvanski, İbrahim ağa Usubov, Həmid Qaytabaşı, Kazım Qacar, Cavad bəy Şıxlinski, Həbibbəy Səlimov kimi istedadlı generalları var idi. AXC süqut etdikdən sonra bolşevik hökuməti Milli Ordunu ləğv etdi.
Yalnız Heydər Əliyevin 1993-cü ildə hakimiyyətə gəlməsi və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçilməsi respublikamızda ordu quruculuğu sahəsində mühüm tədbirlərin həyata keçirilməsinə güclü təkan verdi. Heydər Əliyevin bütün sahələrdə siyasətini uğurla davam etdirən Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyev ordu quruculuğunun inkişafına böyük töhfə verib. Bu gün Azərbaycan Ordusunun hərbi hissələri müasir standartlara uyğun qurulub, şəxsi heyətin həyat və məişət şəraitinin yaxşılaşdırılıb, ordumuzun müasir silahlarla təminatı istiqamətində görülən mühüm işlər sayəsində Azərbaycan Silahlı Qüvvələri dünyanın ən güclü orduları ilə bir cərgədə öz layiqli yerini tutub. İlham Əliyevin Ali Baş Komandan kimi Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrində formalaşdırdığı yüksək döyüş əzmi, vətən sevgisi, fədakarlıq keyfiyyəti özünü 44 günlük Vətən müharibəsində bütün aydınlığı ilə büruzə verdi. Artıq iki ildir ki, Azərbaycan xalqı Ordu Gününü qürurla qeyd edir. İndi torpaqlarımızın müdafiəsi etibarlı əllərdədir.

June 26 is the Day of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan Jun 26, 2022 | 09:00 / Important events
The intensification of the Armenian aggression in 1917-1918 put the Azerbaijani Turks in danger of physical destruction. Such a situation necessitated the immediate start of army building. By the decree dated June 26, 1918, the establishment of the Azerbaijan National Army began. On August 1, the Military Ministry of the ADR was established. On December 25, talented General Samad bey Mehmandarov was appointed Military Minister, Lieutenant General Alaga Shikhlinsky was appointed deputy minister. The Azerbaijani army had such talented generals as Huseynkhan Nakhchivanski, Ibrahim agha Usubov, Hamid Gaitabashi, Kazim Gajar, Javad bey Shikhlinsky, Habibbey Salimov. After the collapse of the ADR, the Bolshevik government abolished the National Army
Only the coming to power of Heydar Aliyev in 1993 and his election as President of the Republic of Azerbaijan gave a strong impetus to the implementation of essential measures in the field of army building in our republic. President, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, who successfully continues Heydar Aliyev's policy in all spheres, has made a great contribution to the development of army building. Today, the military units of the Azerbaijani Army have been built in accordance with modern standards, the living conditions of personnel have been improved, and thanks to the important work done to provide our army with modern weapons, the Azerbaijani Armed Forces have taken their rightful place among the strongest armies in the world. The high fighting spirit, patriotism, and self-sacrifice formed by Ilham Aliyev in the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan as the Supreme Commander-in-Chief manifested itself in all clarity in the 44-day Patriotic War. For two years now, the people of Azerbaijan have been proudly celebrating Army Day. Now the defense of our lands is in safe hands.