Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun alimləri Beynəlxalq Konfransda iştirak ediblər + Foto Avg 30, 2022 | 12:09 / Konfranslar, iclaslar
24-25 avqust tarixlərində Tacikistan Respublikasının Düşənbə şəhərində keçirilən akademik Yusuf Saidoviç Nasırovun 90 illik yubileyinə həsr olunmuş "Tacikistanda eksperimental biologiyanın formalaşması və inkişafı" adlı beynəlxalq konfrans keçirilib. Konfransda Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Karbonun fotosintetik assimilyasiyasının enzimologiyası laboratoriyasının əməkdaşları - baş elmi işçi, b.e.d. Şahniyar Bayramov və aparıcı elmi işçi, b.ü.f.d. Ulduzə Qurbanova, Proteomiks Beynəlxalq laboratoriyasının elmi işçisi Aynurə Paşayeva iştirak ediblər.
Konfransda müasir çağırışlara cavab verən, mühüm nəzəri və praktiki əhəmiyyət kəsb edən bir sıra problemlər, o cümlədən bitkilərdə fotosintez və məhsuldarlıq, biomüxtəlifliyin qorunması, bitki genofondu, seleksiya və kənd təsərrüfatında toxumçuluq, bitki mühafizəsi və s. kimi sahələri əhatə edən tədqiqatlar haqqında geniş məruzələr edilib və fikir mübadiləsi aparılıb. Dünyanın müxtəlif ölkələrindən 200-dən çox alim və mütəxəssisin iştirak etdiyi beynəlxalq elmi konfransda institutun əməkdaşları “Fotosintez və bitki məhsuldarlığının artırılması” seksiyasında maraqlı məruzələrlə çıxış ediblər.  Məruzəçilər konfrans iştirakçılarının çoxsaylı suallarını cavablandırıb və institutlararası beynəlxalq əlaqələrin inkişaf etdirilməsində maraqlı olduqlarını bildiriblər. Azərbaycanlı alimlərin araşdırmaları və əldə etdikləri nəticələr konfrans iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb. Avqustun 25-də Tacikistan Milli Elmlər Akademiyasının Botanika, Bitki Fiziologiyası və Genetikası İnstitutunun binasında akademik Y.S. Nasırovun şərəfinə xatirə lövhəsinin açılışı olub. Səfər çərçivəsində İnstitutun əməkdaşları Tacikistan MEA Botanika, Fiziologiya və Bitki Genetikası İnstitutunun rəhbərliyi və aparıcı alimləri ilə görüşüb, gələcəkdə birgə elmi əməkdaşlıq və kadr hazırlığı istiqamətində görüləcək işlər ətrafında geniş müzakirələr aparıblar. Konfransın sonunda eksperimental biologiyanın müxtəlif sahələrində elmin inkişafı və müxtəlif ölkələrin alimlərinin əməkdaşlığının daha da gücləndirilməsinə dair qətnamə qəbul edilib.

Ученые Института молекулярной биологии и биотехнологий приняли участие в международной конференции + Фото Авг 30, 2022 | 12:09 / Конференции, встречи
24-25 августа в г. Душанбе Республики Таджикистан прошла международная конференция «Становление и развитие экспериментальной биологии в Таджикистане», посвященная 90-летию академика Юсуфа Саидовича Насирова. На конференции приняли участие сотрудники лаборатории энзимологии фотосинтетической ассимиляции углерода Института молекулярной биологии и биотехнологий, главный научный сотрудник, доктор биологических наук Шахнияр Байрамов, ведущий научный сотрудник доктор философии по биологии Улдуза Гурбанова и научный сотрудник Международной лаборатории протеомикс Айнура Пашаева.
На конференции обсуждались ряд проблем, имеющих важное теоретическое и практическое значение, в том числе процесс фотосинтеза и продуктивность растений, охрана биоразнообразия, генофонд растений, селекция и семеноводство в сельском хозяйстве, защита растений и др. Были
заслушаны многочисленные доклады и проведен обмен мнениями по темам и актуальным вопросам исследований, охватывающих эти области. На международной научной конференции, в которой приняли участие более 200 ученых и специалистов из разных стран мира, сотрудники института выступили с интересными докладами в секции «Фотосинтез и повышение продуктивности растений». Докладчики ответили на многочисленные вопросы участников конференции и выразили заинтересованность в дальнейшем развитии международной коллаборации. Исследования азербайджанских ученых и их результаты были встречены участниками конференции с большим интересом. 25-го августа состоялось открытие мемориальной доски в честь академика Ю.С. Насырова. В рамках визита сотрудники института встретились с руководством и ведущими учеными Таджикского Аграрного университета им. Шотемур, Института ботаники, физиологии и генетики растений НАН Таджикистана, а также провели обширные обсуждения предстоящей работы в направлении совместного научного сотрудничества и обучения персонала. По итогам конференции была принята резолюция, призывающая к дальнейшему усилению роли науки и сотрудничества ученых в различных областях экспериментальной биологии.