Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun alimləri Beynəlxalq Konfransda iştirak ediblər + Foto Avg 30, 2022 | 12:09 / Konfranslar, iclaslar
24-25 avqust tarixlərində Tacikistan Respublikasının Düşənbə şəhərində keçirilən akademik Yusuf Saidoviç Nasırovun 90 illik yubileyinə həsr olunmuş "Tacikistanda eksperimental biologiyanın formalaşması və inkişafı" adlı beynəlxalq konfrans keçirilib. Konfransda Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Karbonun fotosintetik assimilyasiyasının enzimologiyası laboratoriyasının əməkdaşları - baş elmi işçi, b.e.d. Şahniyar Bayramov və aparıcı elmi işçi, b.ü.f.d. Ulduzə Qurbanova, Proteomiks Beynəlxalq laboratoriyasının elmi işçisi Aynurə Paşayeva iştirak ediblər.
Konfransda müasir çağırışlara cavab verən, mühüm nəzəri və praktiki əhəmiyyət kəsb edən bir sıra problemlər, o cümlədən bitkilərdə fotosintez və məhsuldarlıq, biomüxtəlifliyin qorunması, bitki genofondu, seleksiya və kənd təsərrüfatında toxumçuluq, bitki mühafizəsi və s. kimi sahələri əhatə edən tədqiqatlar haqqında geniş məruzələr edilib və fikir mübadiləsi aparılıb. Dünyanın müxtəlif ölkələrindən 200-dən çox alim və mütəxəssisin iştirak etdiyi beynəlxalq elmi konfransda institutun əməkdaşları “Fotosintez və bitki məhsuldarlığının artırılması” seksiyasında maraqlı məruzələrlə çıxış ediblər.  Məruzəçilər konfrans iştirakçılarının çoxsaylı suallarını cavablandırıb və institutlararası beynəlxalq əlaqələrin inkişaf etdirilməsində maraqlı olduqlarını bildiriblər. Azərbaycanlı alimlərin araşdırmaları və əldə etdikləri nəticələr konfrans iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb. Avqustun 25-də Tacikistan Milli Elmlər Akademiyasının Botanika, Bitki Fiziologiyası və Genetikası İnstitutunun binasında akademik Y.S. Nasırovun şərəfinə xatirə lövhəsinin açılışı olub. Səfər çərçivəsində İnstitutun əməkdaşları Tacikistan MEA Botanika, Fiziologiya və Bitki Genetikası İnstitutunun rəhbərliyi və aparıcı alimləri ilə görüşüb, gələcəkdə birgə elmi əməkdaşlıq və kadr hazırlığı istiqamətində görüləcək işlər ətrafında geniş müzakirələr aparıblar. Konfransın sonunda eksperimental biologiyanın müxtəlif sahələrində elmin inkişafı və müxtəlif ölkələrin alimlərinin əməkdaşlığının daha da gücləndirilməsinə dair qətnamə qəbul edilib.

Scientists of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies participated in the International Conference + Photo Aug 30, 2022 | 12:09 / Conferences, assemblies
On August 24-25, the international conference "Formation and development of experimental biology in Tajikistan" dedicated to the 90th anniversary of Academician Yusuf Saidovich Nasirov was held in Dushanbe, the Republic of Tajikistan. At the conference, employees of the laboratory of the enzymology of carbon photosynthetic assimilation of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies - senior researcher, doctor of biological sciences Shahniyar Bayramov and leading researcher, Ph.D. in biology Ulduze Gurbanova, Aynura Pashayeva, researcher of Proteomics International Laboratory participated.
At the conference, a number of problems of essential theoretical and practical importance, including photosynthesis and productivity in plants, protection of biodiversity, plant gene pool, selection and seed production in agriculture, plant protection, etc., were discussed and opinions were exchanged about research covering such fields. At the international scientific conference attended by more than 200 scientists and specialists from different countries of the world, the employees of the institute gave interesting lectures in the " Increasing photosynthesis and plant productivity" section. The speakers answered numerous questions of the participants and expressed their interest in the development of inter-institutional international relations. The research of Azerbaijani scientists and their results were met with great interest by the conference participants. On August 25, a memorial plaque was opened in honor of academician Y.S.Nasyrov in the building of the Institute of Botany, Plant Physiology and Genetics of the Academy of Sciences of the Republic of Tajikistan (ASRT). Within the framework of the visit, employees of the Institute met with the management and leading scientists of the Institute of Botany, Physiology, and Plant Genetics of ASRT, and held extensive discussions on the future work to be done in the direction of joint scientific cooperation and personnel training. At the end of the conference, a resolution was adopted on the development of science in various fields of experimental biology and further strengthening of cooperation between scientists of different countries.