Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Müdafiə şurasında Könül Həsənovanın b.ü.f.d. dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib + Foto Sen 09, 2022 | 18:00 / Mühüm hadisələr
Sentyabrın 9-da Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən ED 1.25 Dissertasiya şurasında  Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetinin dissertantı Könül Zaur qızı Həsənovanın 2411.02 – “Bitki fiziologiyası” ixtisasında biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi “İşığın intensivliyinin və spektr tərkibinin tomat genotiplərinin morfofiziolojı xüsusiyyətlərinə və məhsuldarlığına təsiri” mövzusunda dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib. Dissertasiya işi AMEA-nın müxbir üzvü, prof. İbrahim Əzizovun və biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dos. Arif Qaziyevin rəhbərliyi altında yerinə yetirilib. İşin rəsmi opponentləri AMEA-nın müxbir üzvü, prof. Maqsud Qurbanov, biologiya elmləri doktoru, prof. Vilayət Abdiyev və biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dos. Cavanşir Təlaidir.
Dissertasiya şurasının elmi katibi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ulduzə Qurbanova  Könül Həsənovanın şəxsi işində olan sənədlərlə şura üzvlərini tanış etdikdən sonra söz iddiaçıya verilib.
İddiaçı mövzunun aktuallığı, tədqiqat işinin məqsədi, qarşıya qoyulmuş vəzifələr və onların həlli yolları haqqında ətraflı məlumat verib, dissertasiya işinin əsas müddəalarını şərh edib. Tədqiqat işində bir sıra maraqlı nəticələr əldə olunub. İlk dəfə olaraq hüceyrədə yaşıl işıq reseptorlarının fəaliyyəti,  onların metabolizm proseslərində iştirakı tədqiq edilib. Qırmızı işığın tomat bitkisində şəkərlərin, göy işığın isə zülalların sintezini induksiya etməsi müəyyən olunub. Göstərilib ki, yaşıl və qırmızı işıq şüalarının birgə təsiri tomat meyvələrinin dadının şirinləşməsinə və rənginin tündləşməsinə səbəb olur.
Sonra dissertasiya ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, iddiaçı şura üzvlərinin suallarını cavablandırıb, opponentlərin tövsiyə və iradlarına münasibətini bildirib.
Gizli səsvermənin nəticələrinə əsasən, Könül Həsənovaya biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinin verilməsi ilə əlaqədar AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qarşısında vəsatət qaldırılması barədə qərar qəbul edilib.

Состоялась защита диссертации на соискание степени доктора философии по биологии Конуль Гасановой на Диссертационном совете ЭД 1.25 Института молекулярной биологии и биотехнологий + Фото Сен 09, 2022 | 18:00 / Важные события
9 сентября на Диссертационном совете ЭД 1.25, действующем при Институте молекулярной биологии и биотехнологий, диссертант Азербайджанского государственного аграрного университета Конюль Заур кызы Гасанова представила на защиту диссертацию на соискание ученой степени доктора философии по биологии на тему «Влияние интенсивности света и состава спектра на морфофизиологические характеристики и урожайность генотипов томата. Диссертационная работа выполнена под руководством члена-корреспондента НАНА, д.б.н., проф. Ибрагима Азизова и доктора философии по биологии Арифа Газиева. Официальными оппонентами работы являлись член-корреспондент НАНА, проф. Магсуд Гурбанов, д.б.н., проф. Вилаят Абдиев и к.б.н., доц. Джаваншир Талаидир. После ознакомления ученого секретаря Диссертационного совета, доктора философии по биологиии, доцента Улдузы Гурбановой членов совета с документами личной работы Конуль Гасановой, слово было предоставлено соискателю. Соискатель представил подробную информацию об актуальности темы, цели исследовательской работы, поставленных задачах и их решениях, а также прокомментировал основные положения диссертационной работы. В ходе исследовательской работы получен ряд интересных результатов. Впервые изучена активность рецепторов зеленого света в клетках и их участие в метаболических процессах. Было установлено, что красный свет индуцирует синтез сахаров, а синий свет индуцирует синтез белков в растениях томата. Показано, что совместное воздействие зеленых и красных световых лучей приводит к подслащиванию вкуса и потемнению окраски плодов томата. После доклада вокруг диссертации состоялись широкие обсуждения, соискатель ответил на вопросы членов совета и выразил свое отношение к рекомендациям и замечаниям оппонентов. По результатам тайного голосования было принято решение обратиться в Высшую аттестационную комиссию при Президенте Азербайджанской Республики о присвоении Конуль Гасановой ученой степени доктора философии по биологии.