Sinqapurda çalışan azərbaycanlı alim Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun elmi fəaliyyəti ilə tanış olub + Foto Sen 16, 2022 | 19:00 / Görüşlər
Sinqapur Elm, Texnologiya və Tədqiqat Agentliyinin Molekulyar və Hüceyrə Biologiyası İnstitutunun tədqiqatçı alimi, doktor Nailə Omar Xəyyam Əliyeva AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunu ziyarət edib, İnstitutun laboratoriyaları və burada aparılan elmi tədqiqat işləri ilə tanış olub.
İnstitutun baş direktoru, AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova  müəssisənin tarixi, əsas fəaliyyət istiqamətləri və burada aparılan elmi tədqiqat işləri, əldə edilən mühüm nəticələr barədə məlumat verərək bildirib ki, müəssisənin maddi-texniki bazasının təşkilində, tədqiqat istiqamətlərinin müəyyənləşməsində və kadr potensialının zənginləşməsində akademik Cəlal Əliyevin mühüm xidmətləri olub. Müəssisə əməkdaşlarının əsas hissəsinin gənclərdən ibarət olduğunu bildirən alim hazırda MBBİ-də magistrant və doktorantların hazırlanması, Fransa, Böyük Britaniya, Belçika, İtaliya, Almaniya, Cənubi Koreya, Türkiyə və digər aparıcı ölkələrin elm mərkəzlərində təcrübəyə cəlb edilməsi istiqamətində sistemli addımların atıldığını söyləyib. O vurğulayıb ki, tanınmış xarici elm mərkəzlərində çalışan azərbaycanlı alimlərlə, o cümlədən Nailə xanım Əliyeva ilə əməkdaşlıq Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyası yolunda əhəmiyyətli nailiyyətlər qazanmağa imkan yaradır.
İnstitutda yerinə yetirilən tədqiqat işlərindən məmnun qalan Nailə Əliyeva dəvətə görə minnətdarlığını bildirib. O qeyd edib ki, Azərbaycan diasporunun bütün nümayəndələri kimi, o da vətənində baş verən mühüm hadisələrlə, elmin inkişafı, təhsilin səviyyəsi ilə dərindən maraqlanır, təhsilə və elmə gənclərin, xüsusən də qızların cəlb edilməsi məsələsini dəstəkləyir.
Qeyd edək ki, Nailə Əliyeva 1992-ci ildə Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetini bitirib, 1999-cu ildə N.N.Bloxin adına Xərçəng Elmi Tədqiqat Mərkəzində biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsini alıb. Elmi tədqiqatlarını Moskva Dövlət Universitetində, ABŞ-ın Florida və Texas universitetlərində davam etdirib. Hazırda alim Sinqapur Elm, Texnologiya və Tədqiqat Agentliyinin Molekulyar və Hüceyrə Biologiyası İnstitutunda regenerasiya və funksional bərpa proseslərinin öyrənilməsi istiqamətində tədqiqatlar aparır.

Azerbaijani scientist working in Singapore got acquainted with the scientific activities of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies + Photo Sep 16, 2022 | 19:00 / Meetings
A researcher at the Institute of Molecular and Cellular Biology of the Agency for Science, Technology and Research of Singapore, Dr. Nailya Omar Khayyam Aliyeva visited the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Education and Science of the Republic of Azerbaijan and got acquainted with the laboratories of the Institute and the research conducted there. The Director General of the Institute, Vice-President of ANAS Academician Irada Huseynova spoke about the history of the establishment of the Institute, the main activities, ongoing scientific research, and important results obtained. I. Huseynova especially noted that academician Jalal Aliyev played an important role in the material-technical organization of the institute, determining the research directions and recruiting personnel. The director emphasized that at present the majority of the Institute's staff is young people, and the management is taking systematic steps to prepare undergraduates and doctoral students, and attract them to study and work in scientific centers in France, Great Britain, Belgium, Italy, Germany, South Korea, Turkey and other leading countries of the world. Irada Huseynova assured that cooperation with Azerbaijani scientists working in well-known foreign scientific centers, including with Nailya khanym Aliyeva, makes it possible to achieve significant success on the path of integrating Azerbaijani science into the world. Highly appreciating the level of research work carried out at the institute, Nailya Aliyeva expressed her gratitude to the director of the institute for the invitation. She noted that, like all representatives of the Azerbaijani diaspora, she is deeply interested in important events taking place in her homeland, the development of science, the level of education, and especially supporting activities to attract young people, and mostly girls, to education and science. It should be noted that Nailya Aliyeva graduated from Moscow State University named after M.V. Lomonosov, in 1999 she received the degree of candidate of biological sciences at the Oncological Research Center named after N.N. Blokhin. She continued her scientific research at Moscow State University, Florida and Texas Universities in the USA. Currently, Naila Omar Khayyam Aliyeva is conducting research in the direction of studying the processes of regeneration and functional recovery at the Institute of Molecular and Cellular Biology of the Agency for Science, Technology and Research of Singapore.