Sinqapurda çalışan azərbaycanlı alim Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun elmi fəaliyyəti ilə tanış olub + Foto Sen 16, 2022 | 19:00 / Görüşlər
Sinqapur Elm, Texnologiya və Tədqiqat Agentliyinin Molekulyar və Hüceyrə Biologiyası İnstitutunun tədqiqatçı alimi, doktor Nailə Omar Xəyyam Əliyeva AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunu ziyarət edib, İnstitutun laboratoriyaları və burada aparılan elmi tədqiqat işləri ilə tanış olub.
İnstitutun baş direktoru, AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova  müəssisənin tarixi, əsas fəaliyyət istiqamətləri və burada aparılan elmi tədqiqat işləri, əldə edilən mühüm nəticələr barədə məlumat verərək bildirib ki, müəssisənin maddi-texniki bazasının təşkilində, tədqiqat istiqamətlərinin müəyyənləşməsində və kadr potensialının zənginləşməsində akademik Cəlal Əliyevin mühüm xidmətləri olub. Müəssisə əməkdaşlarının əsas hissəsinin gənclərdən ibarət olduğunu bildirən alim hazırda MBBİ-də magistrant və doktorantların hazırlanması, Fransa, Böyük Britaniya, Belçika, İtaliya, Almaniya, Cənubi Koreya, Türkiyə və digər aparıcı ölkələrin elm mərkəzlərində təcrübəyə cəlb edilməsi istiqamətində sistemli addımların atıldığını söyləyib. O vurğulayıb ki, tanınmış xarici elm mərkəzlərində çalışan azərbaycanlı alimlərlə, o cümlədən Nailə xanım Əliyeva ilə əməkdaşlıq Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyası yolunda əhəmiyyətli nailiyyətlər qazanmağa imkan yaradır.
İnstitutda yerinə yetirilən tədqiqat işlərindən məmnun qalan Nailə Əliyeva dəvətə görə minnətdarlığını bildirib. O qeyd edib ki, Azərbaycan diasporunun bütün nümayəndələri kimi, o da vətənində baş verən mühüm hadisələrlə, elmin inkişafı, təhsilin səviyyəsi ilə dərindən maraqlanır, təhsilə və elmə gənclərin, xüsusən də qızların cəlb edilməsi məsələsini dəstəkləyir.
Qeyd edək ki, Nailə Əliyeva 1992-ci ildə Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetini bitirib, 1999-cu ildə N.N.Bloxin adına Xərçəng Elmi Tədqiqat Mərkəzində biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsini alıb. Elmi tədqiqatlarını Moskva Dövlət Universitetində, ABŞ-ın Florida və Texas universitetlərində davam etdirib. Hazırda alim Sinqapur Elm, Texnologiya və Tədqiqat Agentliyinin Molekulyar və Hüceyrə Biologiyası İnstitutunda regenerasiya və funksional bərpa proseslərinin öyrənilməsi istiqamətində tədqiqatlar aparır.

Азербайджанский ученый, работающий в Сингапуре, ознакомилась с научной деятельностью Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР + Фото Сен 16, 2022 | 19:00 / Встречи
Научный сотрудник Института молекулярной и клеточной биологии Агентства по науке, технологиям и исследованиям Сингапура доктор Наиля Омар Хайям Алиева посетила Институт молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР и ознакомилась с лабораториями института и проводимыми научными там исследованиями. Генеральный директор института, вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова рассказала об истории создания института, основных направлениях деятельности, проводимых научных исследованиях, полученных важных результатах. И. Гусейнова особенно отметила, что в материально-технической организации института, определении направлений исследований и подборе кадров важную роль сыграл академик Джалал Алиев.  Директор подчеркнула, что в настоящее время большинство сотрудников института составляет молодежь, и руководством предпринимаются планомерные шаги по подготовке магистрантов и докторантов, привлечению их к обучению и работе в научных центрах Франции, Великобритании, Бельгии, Италии, Германии, Южной Кореи, Турции и других ведущих стран мира. Ирада Гусейнова заверила, что сотрудничество с азербайджанскими учеными, работающими в известных зарубежных научных центрах, в том числе с Наиля нанум Алиевой, позволяет добиться значительных успехов на пути интеграции азербайджанской науки в мировую. Высоко оценив уровень проводимой в институте научно-исследовательской работы, Наиля Алиева выразила признательность директору института за приглашение. Она отметила, что, как и все представители азербайджанской диаспоры, глубоко интересуется важными событиями, происходящими на родине, развитием науки, уровнем образования, особенно поддерживает деятельность по привлечению молодежи, и особенно девушек, к образованию и науке. Следует отметить, что Наиля Алиева в 1992 году окончила Московский государственный университет имени М.В. Ломоносова, в 1999 году получила степень кандидата биологических наук в Онкологическом научно-исследовательском центре имени Н.Н. Блохина. Продолжила свои научные исследования в МГУ, Флоридском и Техасском университетах США. В настоящее время Наиля Омар Хайям Алиева ведет исследования в направлении изучения процессов регенерации и функционального восстановления в Институте молекулярной и клеточной биологии Агентства по науке, технологиям и исследованиям Сингапура.