Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda “Biologiya” ixtisası üzrə təhsil alan magistrantların birgə mühazirələri keçirilir + Foto Sen 21, 2022 | 16:06 / Dərslər
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda “Biologiya” ixtisası üzrə təhsil alan birinci kurs magistrantlarının “Biologiyanın tarixi və metodologiyası” və “Biologiyanın müasir problemləri” ixtisaslaşma fənləri üzrə birgə mühazirələrinə başlanılmışdır. Mühazirələrdə Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutundan 12, Genetik Ehtiyatlar İnstitutundan 3, Mikrobiologiya İnstitutundan 3, Botanika İnstitutundan 3, Zoologiya İnstitutundan 3 tələbə olmaqla, cəmi 24 magistrant iştirak edir. Qeyd etmək lazımdır ki, ümumi ixtisas fənlərin birgə tədris olunması keçən ildən başlayaraq həyata keçirilir.  “Biologiyanın tarixi və metodologiyası” kursu AMEA-nın müxbir üzvü, b.e.d., professor İbrahim Əzizov tərəfindən tədris olunur. “Biologiyanın müasir problemləri” fənni üzrə isə biologiya sahəsində müxtəlif institutlarından olan aparıcı alimlər, o cümlədən Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutundan AMEA-nın müxbir üzvü İlham Şahmuradov, professor Qərib Mürşüdov, b.ü.f.d., dosent Nurməmməd Mustafayev, b.ü.f.d., dosent Ələmdar Məmmədov, b.ü.f.d., dosent Samirə Rüstəmova, Mikrobiologiya İnstitutundan AMEA-nın müx. üzvü Pənah Muradov, Genetik Ehtiyatlar İnstitutundan b.e.d., dosent Mehrac Abbasov tərəfindən biologiyanın ən son nailiyyətləri və həll olunmamış aktual problemlərinə toxunan mövzularda mühazirələrin oxunması nəzərdə tutulub.

Joint lectures of Master’s students studying "Biology" are held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies + Photo Sep 21, 2022 | 16:06 / Lessons
Joint lectures of the first-year Master’s students studying "Biology" on the specialization subjects "History and Methodology of Biology" and "Modern Problems of Biology" have started at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. A total of 24 students, including 12 from the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, 3 from the Institute of Genetic Resources, 3 from the Institute of Microbiology, 3 from the Institute of Botany, and 3 from the Institute of Zoology, participate in the lectures. It should be noted that joint teaching of general specialty subjects has been carried out since last year. The "History and Methodology of Biology" course is taught by Professor Ibrahim Azizov, correspondent member of ANAS. Leading scientists from various institutes in the field of biology, including Ilham Shahmuradov, correspondent member of ANAS from the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, Professor Garib Murshudov, PhD, associate Professor Nurmammad Mustafayev, PhD, associate professor Alamdar Mammadov, PhD, associate professor Samira Rustamova, from the Institute of Microbiology correspondent member of ANAS Panah Muradov, from the Institute of Genetic Resources, doctor in biological sciences, associate professor Mehraj Abbasov will deliver lectures on the latest achievements of biology and currently unsolved problems.