“Şuşa və ətraf ərazilərin biomüxtəlifliyi, torpaq və su ehtiyatları: gələcəyə baxış” mövzusunda beynəlxalq konfransın bağlanış mərasimi Şuşada keçirilib + Foto Sen 24, 2022 | 21:00 / Mühüm hadisələr
Bakı, 24 sentyabr, AZƏRTAC
AMEA-da keçirilən “Şuşa və ətraf ərazilərin biomüxtəlifliyi, torpaq və su ehtiyatları: gələcəyə baxış” mövzusunda beynəlxalq konfransın bağlanış mərasimi bu gün Şuşada, Cıdır düzündə baş tutub.
Bağlanış mərasimində Biologiya və Tibb, Yer, eləcə də Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri bölmələrinə daxil olan institut və təşkilatların nümayəndələri iştirak ediblər.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib. Daha sonra Vətən yolunda canlarından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Bağlanış mərasimində çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova Qarabağın azad olunması, eləcə də bu ərazilərin yenidən tədqiqi üçün imkanların yaradılmasına görə Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevə, əzəmətli Ordumuza konfrans iştirakçıları adından təşəkkürünü bildirib. Əlavə edib ki, Qarabağda aparılan tədqiqatlara həsr olunmuş ötənilki və builki konfransın keçirilməsi məhz ölkə Prezidentinin qətiyyəti və ordumuzun qüdrəti sayəsində mümkün olub.
Akademik İradə Hüseynovanın sözlərinə görə, torpaqlarımızın işğaldan azad olunmasından sonra bu ərazilərimizə soydaşlarımızın Böyük Qayıdışı ilə yanaşı, elmin də “Böyük qayıdış”ı başlamışdır.
Vitse-prezident hazırda alimlərimizin əsas vəzifələrindən birinin bu torpaqların biomüxtəlifliyini dərindən öyrənmək, burada aparılan yenidənqurma işlərinə elmi dəstək vermək olduğunu diqqətə çatdırıb. O, bu məqsədlə elmdə canlanma yaradılmasının zəruriliyindən danışıb.
Bu gün dünyada elmi, təhsili güclü olan ölkələrin nüfuz sahibi olduğunu vurğulayan akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, elmi tədqiqatların daha müasir səviyyədə aparılması, elmimizin gücləndirilməsi zəruri məsələlərdəndir: “Biz – Azərbaycan alimləri də çalışmalıyıq ki, elmimizin və təhsilimizin nüfuzunu yüksəldək, ölkəmizin digər istiqamətlərlə yanaşı, elm sahəsində də beynəlxalq aləmdə söz sahibi olmasına dəstəyimizi göstərək”.
Çıxışının sonunda akademik İradə Hüseynova gələn il Şuşa şəhərində ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş möhtəşəm konfransın keçirilməsini arzu edib, tədbir iştirakçılarına gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Sonra Neft-Qaz İnstitutunun baş direktoru, akademik Fəxrəddin Qədirov çıxış edərək Azərbaycan alimlərinin Qarabağın biomüxtəlifliyi, torpaq və su ehtiyatları ilə bağlı apardıqları tədqiqatları daha da gücləndirməsinin vacibliyindən danışıb. O, azad olunmuş ərazilərimizdə çoxlu sayda bioloji, ekoloji, geoloji tədqiqatların aparılmasına böyük ehtiyac duyulduğunu bildirərək, bu istiqamətdə işlərin sürətləndirilməsinin zəruriliyinə toxunub.
Akademik Fəxrəddin Qədirov Şuşa və ətraf ərazilərin biomüxtəlifliyi, torpaq və su ehtiyatları ilə bağlı aparılan tədqiqatlara həsr olunmuş konfransın gedişatı haqqında məlumat verib, tədbirin yüksək səviyyədə təşkilinə görə AMEA-ya, xüsusilə Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinə minnətdarlığını bildirib.
Geologiya və Geofizika İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Çingiz Əliyev tədbirin Qarabağın təbii ehtiyatları ilə bağlı elmi fikirlərin mübadiləsi baxımından əhəmiyyətli olduğunu bildirib. İşğaldan azad olunmuş ərazilərin radioekoloji monitorinqinin aparılmasında AMEA mütəxəssislərinin yaxından iştirak etdiyini deyən alim bu ərazilərin ekoloji vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üçün xəritələrin çəkilməsi istiqamətində işlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb.
Professor Ç.Əliyev konfransın keçirilməsinin önəmindən bəhs edərək qeyd edib ki, bu tədbir Azərbaycan alimləri qarşısında ciddi məsələlər ortaya qoyub, bu əraziləri bərpa etmək üçün tədqiqatlar aparılmasının əhəmiyyətini aşkara çıxarıb.
Bakı Dövlət Universitetin kafedra müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Elşad Qurbanov Şuşa yaxınlığında yerləşən, zəngin meşə ehtiyatları, xüsusilə palıd meşələri ilə seçilən bu ərazilərin hər zaman ermənilərin diqqət mərkəzində olduğunu deyib. O, Topxana meşəsinin 1988-ci ildə dağıdılmasının Qarabağın siyasi gələcəyi ilə bağlı gərginliyə səbəb olan başlıca amillərdən olduğunu qeyd edib. Elşad Qurbanov meşələrlə yanaşı, yay otlaqları ilə zəngin olması ilə seçilən bu ərazilərə vaxtilə respublikamızın digər rayonlarından olan vətəndaşlarımızın heyvanlarını gətirdiklərini bildirib, bu sahələrin bitki tərkibinin, otlaq sahələrinin tutumunun öyrənilməsinin əhəmiyyətinə toxunub. Alim bu baxımdan Azərbaycan alimləri qarşısında mühüm vəzifələrin dayandığını söyləyib.
Professor Elşad Qurbanov bu kimi mötəbər konfransın bağlanış mərasiminin məhz Şuşa şəhərində keçirilməsini təşkil etdiklərinə görə tədbirin təşkilatçılarına minnətdarlığını bildirib.
Tədbirdə, həmçinin Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov, Zoologiya İnstitutunun baş elmi işçisi, biologiya elmləri doktoru Asif Manaflı, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Torpaq ekologiyasının beynəlxalq laboratoriyasının müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zaman Məmmədov, Yaxın Şərq Universitetinin professoru, Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin Ətraf Mühit Mərkəzinin direktoru, professor Salih Gücel, Təbriz Tibb Universitetinin professoru Əziz İftixari və digərləri çıxış edərək konfransın fəaliyyətini yüksək qiymətləndiriblər. Qeyd olunub ki, tədbirdə səsləndirilən fikir və təkliflər Qarabağla bağlı aparılan tədqiqatlara öz əhəmiyyətli töhfəsini verəcək.
Bağlanış mərasiminin sonunda konfrans iştirakçıları adından ölkə Prezidenti İlham Əliyevə Azərbaycan alimlərinin azad edilmiş ərazilərdə elmi tədqiqatların bərpasına baxışlarını əks etdirən müraciətin ünvanlanması qərara alınıb.
Tədbirdən sonra konfrans iştirakçıları Şuşa şəhərində Azərbaycan poeziyasının görkəmli nümayəndəsi Molla Pənah Vaqifin məqbərəsinə, şəhərin tarixi mərkəzini əhatə edən qala divarları - Şuşa qalasına, eləcə də Üzeyir Hacıbəylinin, Bülbülün və Natəvanın heykəllərinə baxış keçiriblər.

В Шуше состоялась церемония закрытия международной конференции «Биоразнообразие, земельные и водные ресурсы Шуши и прилегающих территорий: взгляд в будущее» + Фото Сен 24, 2022 | 21:00 / Важные события
Церемония закрытия международной конференции «Биоразнообразие, почвенные и водные ресурсы Шуши и ее окрестностей: взгляд в будущее», состоявшейся в НАНА 22-23 сентября 2022 года, состоялась сегодня в Шуше, на Джыдыр Дюзю.
В церемонии закрытия приняли участие представители институтов и организаций, входящих в состав отделений биологических и медицинских, наук о Земле, а также физико-математических и технических наук.
Сначала прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики. Позже минутой молчания почтили память наших шехидов, погибших на пути к Родине.
Выступая на церемонии закрытия, вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова от имени участников конференции выразила благодарность Главнокомандующему Ильхаму Алиеву и нашей славной армии за освобождение Карабаха и создание возможностей для повторного исследования этих территорий. Она добавила, что прошлогодняя и нынешняя конференция, посвященные исследованиям, проводимым в Карабахе, стала возможной благодаря решимости президента страны и мощи нашей армии.
По словам академика Ирады Гусейновой, после освобождения наших земель от оккупации также началось Великое Возвращение наших соотечественников и «Великое Возвращение» науки.
Вице-президент отметила, что одной из основных задач наших ученых является глубокое изучение биоразнообразия этих земель и научное сопровождение проводимых здесь восстановительных работ.
Академик Ирада Гусейнова, подчеркнув, что сегодня в мире влиятельны страны с сильной наукой и образованием, отметила, что проведение научных исследований на более современном уровне и укрепление нашей науки является одним из необходимых вопросов: «Мы, ученые Азербайджана, также должны работать над повышением авторитета нашей науки и образования, демонстрировать нашу поддержку тому, чтобы наша страна имела голос в международном мире как в области науки, так и в других направлениях».
В завершение своего выступления академик Ирада Гусейнова пожелала провести в следующем году в Шуше грандиозную конференцию, посвященную 100-летию со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева, и пожелала участникам мероприятия успехов в их будущей деятельности.
Затем выступил генеральный директор Института нефти и газа, академик Фахраддин Гадиров, который рассказал о важности усиления азербайджанскими учеными исследований биоразнообразия, почвенных и водных ресурсов Карабаха. Он заявил о необходимости проведения большого количества биологических, экологических и геологических исследований на наших освобожденных территориях и коснулся необходимости активизации работ в этом направлении.
Академик Фахраддин Гадиров проинформировал о ходе конференции и выразил благодарность НАНА, особенно Отделению биологических и медицинских наук, за организацию мероприятия на высоком уровне.
Заведующий отделом Института геологии и геофизики, член-корреспондент НАНА Чингиз Алиев сказал, что мероприятие имеет важное значение с точки зрения обмена научными представлениями о природных богатствах Карабаха. Ученый сообщил, что специалисты НАНА активно занимаются радиоэкологическим мониторингом территорий, освобожденных от оккупации, и указал, что ведется работа в направлении составления карт для улучшения экологического состояния этих территорий.
Говоря о важности проведения конференции, профессор Чингиз Алиев отметил, что это мероприятие подняло серьезные вопросы перед азербайджанскими учеными и выявило важность проведения исследований по восстановлению этих территорий.
Заведующий кафедрой Бакинского государственного университета, член-корреспондент НАНА Эльшад Гурбанов сообщил, что наши граждане из других регионов нашей республики привозили животных в эти районы, богатые лесами и летними пастбищами. Ученый сказал, что перед азербайджанскими учеными стоят важные задачи в этом плане.
Профессор Эльшад Гурбанов выразил благодарность организаторам мероприятия за организацию церемонии закрытия столь престижной конференции в городе Шуша.
Генеральный директор Института генетических ресурсов, член-корреспондент НАНА Зейнал Акпаров, старший научный сотрудник Института зоологии, доктор биологических наук Асиф Манафли, заведующий лабораторией Института почвоведения и агрохимии, доктор философии в области биологии, доцент Заман Мамедов, профессор Ближневосточного университета, директор Экологического центра Турецкой Республики Северного Кипра Салих Гюджел, профессор Тебризского медицинского университета Азиз Ифтихари и другие высоко оценили деятельность конференции. Было отмечено, что озвученные на мероприятии идеи и предложения внесут весомый вклад в исследования, проводимые по Карабаху.
По окончании церемонии закрытия было принято решение обратиться к Президенту страны Ильхаму Алиеву от имени участников конференции с обращением, отражающим взгляды азербайджанских ученых на восстановление научных исследований на освобожденных территориях.
После мероприятия участники конференции посетили мавзолей Моллы Панаха Вагифа, видного представителя азербайджанской поэзии в городе Шуша, крепостные стены, окружающие исторический центр города – Шушинскую крепость, а также статуи Узеира Гаджибейли, Бюльбюля и Натаван, которые называются «Расстрелянные статуи» и находятся в Доме-музее Бюльбюля.