Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Anım günü ilə əlaqədar tədbir keçirilib + Foto Sen 27, 2022 | 19:00 / Mühüm hadisələr
Sentyabrın 27-də Azərbaycan Respublikası ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Anım Günü münasibətilə şəhid və qazilərin ailə üzvlərinin iştirakı ilə geniş tədbir keçirilib.
Öncə tədbir iştirakçıları Vətən müharibəsi şəhidlərinin əziz xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər. İclası giriş sözü ilə açan institutun direktoru, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova Azərbaycan Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə şanlı Ordumuzun qüdrəti sayəsində 44 günlük Vətən müharibəsində qazandığımız Böyük Zəfərin əhəmiyyətindən danışıb. O bildirib ki, ölkəmizin ərazi bütövlüyü yolunda canlarını fəda etmiş əsgər və zabitlərimizə, bütün şəhidlərimizə dərin ehtiram əlaməti olaraq, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2020-ci il 2 dekabr tarixli Sərəncamı ilə hər il sentyabr ayının 27-si Azərbaycan Respublikasında Anım Günü kimi qeyd edilir. Akademik İradə Hüseynova Azərbaycanın bu gün mövcud olan qüdrətli ordusunun bünövrəsinin ümummili lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu qeyd edib. Akademik 22-23 sentyabr 2022-ci il tarixlərində AMEA-da keçirilən “Şuşa və ətraf ərazilərin biomüxtəlifliyi, torpaq və su ehtiyatları: gələcəyə baxış” mövzusunda beynəlxalq konfransın bağlanış mərasiminin Şuşada, Cıdır düzündə keçirilməsinin tarixi əhəmiyyət daşımasından söz açaraq, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müzəffər Azərbaycan Ordusunun şücaəti və şəhidlərimizin qanı hesabına düşmən tapdağından azad olunmuş müqəddəs Şuşa torpağını, M.P.Vaqifin məqbərəsini ziyarət edərkən keçirdiyi təəssüratları tədbir iştirakçıları ilə bölüşüb. Sonra AMEA əməkdaşlarının  iştirakı ilə Şuşa şəhərində baş tutan beynəlxalq konfransın bağlanış mərasimini əks etdirən videoçarx nümayiş etdirilib.
Tədbirdə çıxış edən qazi anaları – M.Xanışova, N.Abdullayeva onların övladlarına dövlət tərəfindən daima qayğı göstərildiyini vurğulayaraq, müharibənin çətin günlərində onlara dəstək olduqlarına, diqqət və qayğı göstərdiklərinə görə institutun rəhbərliyinə və əməkdaşlarına dərin təşəkkürlərini bildiriblər.
İnstitutun əməkdaşlarından M.Paşayev yaxınlarının müharibədə iştirak etdiyi günləri xatırlayaraq Azərbaycan xalqının cənab Prezidentin ətrafında bir yumruq kimi birləşib bu sınaqdan şərəflə, qalib xalq kimi çıxdığını qeyd edib.
Birinci Qarabağ müharibəsinin iştirakçıları N.Mustafayev, Ş.Məmmədov və B.Daşdəmirov, şəhid qardaşı F.Məmmədov, institutun Veteranlar şurasının sədri, AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, AMEA-nın müzbir üzvü Novruz Quliyev, biologiya elmləri doktoru Səftər Süleymanov və başqaları çıxış edərək Azərbaycan xalqının bu tarixi qələbəsinin məhz xalqın istəyi, ordunun gücü və rəhbərin iradəsinin üst-üstə düşməsi hesabına qazanıldığını vurğulayıblar.

В Институте молекулярной биологии и биотехнологий состоялось мероприятие в связи с Днем памяти + Фото Сен 27, 2022 | 19:00 / Важные события
27 сентября в Институте молекулярной биологии и биотехнологий МНО Азербайджанской Республики состоялось мероприятие по случаю Дня памяти с участием членов семей шехидов и ветеранов. Сначала участники мероприятия минутой молчания почтили светлую память шехидов Отечественной войны. Директор института, вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова, открывшая встречу вступительной речью, рассказала о значении Великой Победы, одержанной нами в 44-дневной Отечественной войне благодаря мощи нашей славной Армии. под руководством Верховного главнокомандующего, Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева. Она отметила, что в знак глубокого уважения к нашим солдатам и офицерам, отдавшим свою жизнь за территориальную целостность нашей страны, и всем нашим шехидам Указом Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 2 декабря 2020 года, 27 сентября в Азербайджанской Республике отмечается День памяти. Академик Ирада Гусейнова подчеркнула, что основу сегодняшней мощной армии Азербайджана заложил общенациональный лидер Гейдар Алиев. Говоря об историческом значении проведения церемонии закрытия международной конференции «Биоразнообразие, земельные и водные ресурсы Шуши и прилегающих территорий: взгляд в будущее», состоявшейся в НАНА 22-23 сентября 2022 г. в городе Шуше, на равнине Джыдыр-Дюзю, а также поделилась с участниками мероприятия своими впечатлениями о посещении освобожденной от врага отвагой Азербайджанской Армии во главе с главнокомандующим Ильхамом Алиевым и кровью наших шехидов святой земли Шуша, и мавзолея М. П. Вагифа. Затем был показан видеоролик, на котором запечатлена церемония закрытия международной конференции, прошедшей в Шуше с участием сотрудников НАНА. Выступившие на мероприятии матери ветеранов - Ханишова М., Абдуллаева Н. подчеркнули, что об их детях всегда заботится государство, и выразили огромную благодарность руководству и сотрудникам института за поддержку, внимание и заботу в трудные дни войны. Сотрудник института М.Пашаев, вспоминая дни, когда его родственники участвовали в войне, отметил, что азербайджанский народ сплотился в кулак вокруг господина Президента и вышел из этого испытания с честью и как народ-победитель. Участники Первой карабахской войны Н.Мустафаев, Ш.Мамедов и Б.Дашдамиров, брат- шехида Ф.Мамедов, председатель Совета ветеранов института, член-корреспондент НАНА Ибрагим Азизов, член-корреспондент НАНА Новруз Гулиев, доктор биологических наук Сафтар Сулейманов и другие, выступая, подчеркивали, что эта историческая победа азербайджанского народа была одержана благодаря совпадению воли народа, силы армии и воли вождя.