Türkiyə ilə Azərbaycan arasında ikitərəfli elmi tədqiqat layihəsinin hazırlanması müzakirə olunub + Foto Okt 06, 2022 | 16:00 / Ezamiyyətlər
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bioadaptasiya laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d., dos. Nərgiz Sultanova Türkiyənin İstanbul şəhərində yerləşən Tübitak MAM (Marmara Araşdırma Mərkəzi) Gen Mühəndisliyi və Biotexnologiyalar İnstitutunda elmi ezamiyyətdə olub. Ezamiyyənin məqsədi yeni metagenomiks texnologiyalarında istifadə olunan Next Generation Sequencing, qPCR  metodların öyrənilməsi və Türkiyə ilə Azərbaycan arasında ikitərəfli elmi tədqiqat layihəsinin hazırlanması olub. Müasir HTS və sRNA-seq (High-throughput sequencing və small RNA deep sequencing) kimi yüksək ötürmə qabiliyyətli sekvens texnologiyaları bitki nümunələrində həm əvvəllər aşkar edilmiş, həm də naməlum patogenlərin, virusların və ya viroidlərin, o cümlədən qeyri-patogen virusların mövcudluğunu aşkar etmək üçün unikal şərait yaradır. Bu baxımdan layihədə qarşıya qoyulan problemlərin yeni metagenomiks texnologiyaların tətbiq edilməsi ilə həlli hər iki dövlətin elmi üçün xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Səfər zamanı üzüm bitkisində Genotyping-by-sequencing (GBS) metodundan istifadə etməklə genetik müxtəlifliyin tədqiqi, viruslara həssas və davamlı sortların müəyyən edilməsi sahəsində təcrübə mübadiləsi aparılmış, MBBİ ilə Tübitak MAM GMBİ arasında əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilmişdir. N. Sultanova Gen Mühəndisliyi və Biotexnologiya İnstitutunun Başuzman Araştırmacısı, Yaşam Bilimleri Başkan Yardımcısı Assoc. Prof., Dr. Birsen CEVHER KESKİN və Həyat Elmləri bölməsinin Biotibbi Texnologiyalar laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi  Assoc. Prof., PhD. Sebnem ERCELEN CEYLAN ilə görüşmüşdür.

A leading researcher of the Bioadaptation Laboratory of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Ph.D., Associate professor Nargiz Sultanova was on a scientific mission at Tubitak MRC (Marmara Research Center) IGEB (Institute of Genetic Engineering and Biotechnologies) located in Istanbul, Turkey. The purpose of the visit was to study Next Generation Sequencing, and qPCR methods used in new metagenomics technologies and to prepare a bilateral scientific research project between Turkey and Azerbaijan. Modern High-throughput sequencing and small RNA deep sequencing technologies such as HTS and sRNA-seq are used to create unique conditions for the detection of the presence of both previously identified and unknown pathogens, viruses, or viroids, including non-pathogenic viruses in plant samples. From this point of view, solving the problems posed in the project by applying new metagenomics technologies is of special importance for the science of both countries. Using the Genotyping-by-sequencing (GBS) method in the grape plant, the experience was exchanged in the field of genetic diversity research, identification of virus-sensitive and resistant varieties, and opportunities for cooperation between IMBB and Tubitak MRC IGEB were discussed.