Bitki Biotexnologiyasi laboratoriyasının əməkdaşı TUBA-nın təşkil etdiyi Beynəlxalq Yay Məktəbində iştirak edib + Foto Okt 07, 2022 | 11:00 / Ezamiyyətlər
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitunun Bitki Biotexnologiyasi laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Aygun Sadiqova 26.09.2022-01.10.2022 tarixlərində Türkiyənin İstanbul şəhərində ezamiyyətdə olub. A. Sadıqova  TUBA-nın təşkil etdiyi Beynəlxalq Yay Məktəbində  iştirak edib. “Əsas elmlər və akademik həyatın tələbləri” mövzusunda keçirilən yay məktəbində Azərbaycan, Albaniya, Əlcəzair, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Monqolustan, Moldova, Özbəkistan, Pakistan və başqa ölkələrdən tədqiqatçılar iştirak edib. İştirakçılar yaradıcı nəşrlər, tədqiqat texnikaları, elmdə şübhə, tənqidi yanaşmalar, akademik dürüstlük kimi mövzularda mühazirələr dinləyiblər. Elm və akademiya dünyasının mühüm mövzularından olan etika mövzusunda Türkiyədən 24 nufuzlu  alim iştirak edib. Aygün Sadıqova TUBA prezdenti Müzəffər Şəkərə İnstitumuzun 5 illiyinə həsr olunmus Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Elmi Əsərləri Toplusunu və görkəmli şəxsiyyət, ictimai-siyasi xadim, böyük alim-pedaqoq, akademik Cəlal Əliyevin həyat və yaradıcılığını əks etdirən “Life Horizons: Fundamental Science and Prominent Practical Achievements” kitabını təqdim edərək institumuzda görülən işlər barədə məlumat verib. Müzəffər Şəkər və digər Türkiyəli alimlər Azərbaycanda aparılan elmi-tədqiqat işlərinə böyük maraq göstəriblər. Müzəffər Şəkərci qarşılıqlı möhkəm əlaqələrin təmsili olaraq İnstitumuzun  baş direktoru akademik İradə xanım Hüseynovaya TUBA-nın yeni nəşr edilmiş “İslamic Astranomy and Copernicus” kitabını çatdırmağı xahiş edib. Yay məktəbinin iştirakçıları üçün Tubitak Marmara Araşdırma Mərkəzinin müxtəlif inovativ labotoriyalarına ekuskursiyalar təşkil olunub. A.Sadiqova həmin labotoriyalarda aparılan tədqiqatlarla yaxından tanış olub. Digər ölkələrdən qatılan iştirakçılarla fundamental elmin yenilikləri və birgə yaradıcılıq haqqında geniş müzakirələr aparılıb. Yay Məktəbi Sənaye və Texnologiya Naziri Mehmet Fatih Kacır tərəfindən iştirakçılara sertifikatların təqdim edilməsi  ilə başa çatıb.

An employee of the Plant Biotechnology laboratory participated in the International Summer School organized by TUBA + Photo Oct 07, 2022 | 11:00 / Scientific mission
Aygun Sadigova, a junior researcher at the Laboratory of Plant Biotechnology of the AR ESM Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, was on a scientific trip to Istanbul, Turkey on 26.09.2022-01.10.2022. Sadigova participated in the International Summer School organized by TUBA. Researchers from Azerbaijan, Albania, Algeria, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Mongolia, Moldova, Uzbekistan, Pakistan, and other countries took part in the summer school on "Basic sciences and requirements of academic life". Participants listened to lectures on topics such as creative publishing, research techniques, scientific skepticism, critical approaches, and academic integrity. Aygün Sadygova presented the Transactions of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, dedicated to the 5th anniversary of the Institute, and a book "Life Horizons: Fundamental Science and Prominent Practical Achievements ", which reflects the life and scientific activity of an outstanding personality, social and political figure, great scientist-pedagogue, academician Jalal Aliyev, to TUBA president Muzaffar Shekar and informed him about the work done in the institute. Muzaffar Shekar and other Turkish scientists were very interested in the scientific-research work conducted in Azerbaijan. Muzaffar Shekarci asked to deliver TUBA's newly published book "Islamic Astronomy and Copernicus" to Academician Irada Huseynova, Director General of IMBB, as a representation of strong mutual relations. Excursions to various innovative laboratories of the Tubitak Marmara Research Center were organized for the participants of the summer school. A. Sadigova became familiar with the research conducted in those laboratories. Extensive discussions were held with the participants from other countries about the innovations of fundamental science and joint activities.  The Summer School ended with the presentation of certificates to the participants by the Minister of Industry and Technology, Mehmet Fatih Kajir.