Bitki Biotexnologiyasi laboratoriyasının əməkdaşı TUBA-nın təşkil etdiyi Beynəlxalq Yay Məktəbində iştirak edib + Foto Okt 07, 2022 | 11:00 / Ezamiyyətlər
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitunun Bitki Biotexnologiyasi laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Aygun Sadiqova 26.09.2022-01.10.2022 tarixlərində Türkiyənin İstanbul şəhərində ezamiyyətdə olub. A. Sadıqova  TUBA-nın təşkil etdiyi Beynəlxalq Yay Məktəbində  iştirak edib. “Əsas elmlər və akademik həyatın tələbləri” mövzusunda keçirilən yay məktəbində Azərbaycan, Albaniya, Əlcəzair, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Monqolustan, Moldova, Özbəkistan, Pakistan və başqa ölkələrdən tədqiqatçılar iştirak edib. İştirakçılar yaradıcı nəşrlər, tədqiqat texnikaları, elmdə şübhə, tənqidi yanaşmalar, akademik dürüstlük kimi mövzularda mühazirələr dinləyiblər. Elm və akademiya dünyasının mühüm mövzularından olan etika mövzusunda Türkiyədən 24 nufuzlu  alim iştirak edib. Aygün Sadıqova TUBA prezdenti Müzəffər Şəkərə İnstitumuzun 5 illiyinə həsr olunmus Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Elmi Əsərləri Toplusunu və görkəmli şəxsiyyət, ictimai-siyasi xadim, böyük alim-pedaqoq, akademik Cəlal Əliyevin həyat və yaradıcılığını əks etdirən “Life Horizons: Fundamental Science and Prominent Practical Achievements” kitabını təqdim edərək institumuzda görülən işlər barədə məlumat verib. Müzəffər Şəkər və digər Türkiyəli alimlər Azərbaycanda aparılan elmi-tədqiqat işlərinə böyük maraq göstəriblər. Müzəffər Şəkərci qarşılıqlı möhkəm əlaqələrin təmsili olaraq İnstitumuzun  baş direktoru akademik İradə xanım Hüseynovaya TUBA-nın yeni nəşr edilmiş “İslamic Astranomy and Copernicus” kitabını çatdırmağı xahiş edib. Yay məktəbinin iştirakçıları üçün Tubitak Marmara Araşdırma Mərkəzinin müxtəlif inovativ labotoriyalarına ekuskursiyalar təşkil olunub. A.Sadiqova həmin labotoriyalarda aparılan tədqiqatlarla yaxından tanış olub. Digər ölkələrdən qatılan iştirakçılarla fundamental elmin yenilikləri və birgə yaradıcılıq haqqında geniş müzakirələr aparılıb. Yay Məktəbi Sənaye və Texnologiya Naziri Mehmet Fatih Kacır tərəfindən iştirakçılara sertifikatların təqdim edilməsi  ilə başa çatıb.

Сотрудник лаборатории биотехнологии растений принял участие в Международной летней школе, организованной TUBA + Фото Окт 07, 2022 | 11:00 / Командировки
Младший научный сотрудник лаборатории биотехнологии растений Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР Айгюн Садыгова с 26.09.2022 по 01.10.2022 находилась в командировке в г. Стамбул, Турция. А. Садыгова приняла участие в Международной летней школе, организованной TUBA. В летней школе на тему «Фундаментальные науки и требования академической жизни» приняли участие исследователи из Азербайджана, Албании, Алжира, Казахстана, Кыргызстана, Монголии, Молдовы, Узбекистана, Пакистана и других стран. Участники прослушали лекции на такие темы, как творческие публикации, методы исследования, научный скептицизм, критические подходы и академическая честность. 24 выдающихся ученых из Турции приняли участие в дискуссионной панели на тему «Этика», которая в настоящее время является важной темой в мире науки и академических кругов. Айгюн Садыгова представила президенту TUBA Музаффару Шекар специальный выпуск научных трудов Института молекулярной биологии и биотехнологий, посвященный 5-летию нашего института и буклет под названием «Life Horizons: Fundamental Science and Prominent Practical Achievements», отражающие жизнь и творчество выдающейся личности, общественного и политического деятеля, крупного ученого-педагога академика Джалала Алиева и проинформировал о работе, проделанной в учреждении. Музаффар Шекар и другие турецкие ученые проявили большой интерес к научным исследованиям, проводимым в Азербайджане. Музаффар Шекарчи попросил передать генеральному директору института академику Ираде Гусейновой недавно изданную книгу TUBA «İslamic Astronomy and Copernicus» в знак прочных взаимоотношений. Для участников летней школы были организованы экскурсии в различные инновационные лаборатории Исследовательского центра Tubitak Marmara. А. Садыгова ознакомилась с исследованиями, проводимыми в этих лабораториях. С участниками из других стран состоялись широкие дискуссии о новшествах фундаментальной науки и совместного творчества. Летняя школа завершилась вручением сертификатов участникам министром промышленности и технологий Мехметом Фатихом Качиром.