Oktyabrın 10-da AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Molekulyar Biomühəndislik beynəlxalq laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Zəkiyeva Günayın "Yüksək İşıq Stressinin Chlamydomonas Reinhardtii Yaşıl yosununda Hüceyrələrin Böyüməsinə və Lipid istehsalına təsiri" mövzusunda elmi seminarı keçirilib.  Məruzəçi autofagiya ilə əlaqəli lipid metabolizminin mutant stamlarında öyrənilməsi haqqında məlumat verib. O, hüceyrələrin autofagiyaya məruz alması səbəbləri və reaktiv oksigen növlərinin bu prosesə təsirindən, artan işıq intensivliyinin oksigenin fəal formalarını induksiya etməsi və bunun da son nərticədə autofagiyaya gətirib çıxarmasından bəhs edib.
Daha sonra G.Zəkiyeva Türkiyədə elmi ezamiyyətdə olarkən Akdeniz Universitetinin Ziraat Bolümünün Biotexnologiya laboratoriyasında, “Fosfoglikolat fosfotaza fermentinin Chlamydomonas reinhardtii yaşıl yosunundan ayrılması, ekspressiyası və xarakteristikasının verilməsi” mövzusunda apardığı tədqiqat işinin nəticələrini seminar iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. G. Zəkiyeva qeyd edib ki, Akdeniz universitetinin professoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tərlan Məmmədovun rəhbərliyi altında aparılan tədqiqatlar zamanı Fosfoglikolat fosfotaza fermentinin üç izogeninin (fgf1, fgf2, fgf3) C.reinharditii yaşıl yosunundan ayrılması, klonlaşdırılması və gen ekspressiya analizləri həyata keçirilib və bu istiqamətdə tədqiqatlar davam edir.  Sonda məruzəçi verilən sualları cavablandırıb.

Scientific seminars continue at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies + Photo Oct 11, 2022 | 10:00 / Seminars
On October 10, a scientific seminar on "Effect of high light stress on cell growth and lipid production in the Green Alga Chlamydomonas Reinhardtii” of the junior researcher of the Bioengineering international laboratory of IMBB Gunay Zekiyeva. The speaker spoke on the study of lipid metabolism related to autophagy in mutant strains. She spoke about the reasons why cells undergo autophagy and the effect of reactive oxygen species on this process, the fact that increasing light intensity induces active forms of oxygen, which ultimately leads to autophagy. Then G.Zakiyeva brought to the attention of the seminar participants the results of her research work on "Isolation of phosphoglycolate phosphotase enzyme from the green algae Chlamydomonas reinhardtii, its expression and characterization " in the Biotechnology laboratory of the Agriculture Department of Akdeniz University, Turkey. G. Zakiyeva noted that during the research conducted under the leadership of Tarlan Mammadov, professor of Akdeniz University, corresponding member of ANAS, isolation of three isogenes of phosphoglycolate phosphotase enzyme (fgf1, fgf2, fgf3) from green algae C.reinharditii, its cloning and gene expression analysis were carried out and research in this direction continues. In the end, the speaker answered the questions.