Oktyabrın 10-da AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Molekulyar Biomühəndislik beynəlxalq laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Zəkiyeva Günayın "Yüksək İşıq Stressinin Chlamydomonas Reinhardtii Yaşıl yosununda Hüceyrələrin Böyüməsinə və Lipid istehsalına təsiri" mövzusunda elmi seminarı keçirilib.  Məruzəçi autofagiya ilə əlaqəli lipid metabolizminin mutant stamlarında öyrənilməsi haqqında məlumat verib. O, hüceyrələrin autofagiyaya məruz alması səbəbləri və reaktiv oksigen növlərinin bu prosesə təsirindən, artan işıq intensivliyinin oksigenin fəal formalarını induksiya etməsi və bunun da son nərticədə autofagiyaya gətirib çıxarmasından bəhs edib.
Daha sonra G.Zəkiyeva Türkiyədə elmi ezamiyyətdə olarkən Akdeniz Universitetinin Ziraat Bolümünün Biotexnologiya laboratoriyasında, “Fosfoglikolat fosfotaza fermentinin Chlamydomonas reinhardtii yaşıl yosunundan ayrılması, ekspressiyası və xarakteristikasının verilməsi” mövzusunda apardığı tədqiqat işinin nəticələrini seminar iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. G. Zəkiyeva qeyd edib ki, Akdeniz universitetinin professoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tərlan Məmmədovun rəhbərliyi altında aparılan tədqiqatlar zamanı Fosfoglikolat fosfotaza fermentinin üç izogeninin (fgf1, fgf2, fgf3) C.reinharditii yaşıl yosunundan ayrılması, klonlaşdırılması və gen ekspressiya analizləri həyata keçirilib və bu istiqamətdə tədqiqatlar davam edir.  Sonda məruzəçi verilən sualları cavablandırıb.

Институт молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР продолжает научные семинары + Фото Окт 11, 2022 | 10:00 / Семинары
10 октября младший научный сотрудник Международной лаборатории молекулярной биоинженерии Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР Закиева Гюнай провела научный семинар на тему «Влияние высокого светового стресса на рост клеток и продукцию липидов у зеленых водорослей Chlamydomonas reinhardtii». Докладчик сообщила об изучении липидного обмена, связанного с аутофагией у мутантных штаммов. Она проинформировала о причинах, по которым клетки подвергаются аутофагии, и о влиянии активных форм кислорода на этот процесс, о том, что увеличение интенсивности света индуцирует активные формы кислорода, что в конечном итоге приводит к аутофагии.Затем Г. Закиева довела до сведения участников семинара результаты своей исследовательской работы «Выделение, экспрессия и характеристика фермента фосфогликолатфосфотазы из зеленых водорослей Chlamydomonas reinhardtii» находясь в командировке в Турции в лаборатории биотехнологии сельскохозяйственнного факультета Университета Акдениз. Г.Закиева отметила, что в ходе исследований, проведенных под руководством профессора Университета Акдениз, члена-корреспондента НАНА Тарлан Мамедовым были выделены, клонированы и проведен анализ экспрессии генов трех изогенов фермента фосфогликолатфосфотазы (fgf1, fgf2, fgf3) из зеленых водорослей. C.reinharditii, и исследования в этом направлении продолжаются. В конце она ответила на вопросы.