MBBİ-də Biokimya ixtisası üzrə dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib + Foto Okt 19, 2022 | 15:02 / Mühüm hadisələr
Oktyabrın 19-da Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən ED1.25 Dissertasiya şurasında Nahidə Əliyevanın 2406.02- Biokimya ixtisasında dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib. Biologiya elmləri doktoru, professor Səftər Süleymanovun rəhbərliyi altında aparılan elmi işin mövzusu “Qarğıdalı bitkisinin (Zea mays L.) mezofil və örtüktopa xloroplastlarının normal və duz stresi şəraitində biokimyəvi və ultrastruktur xüsusiyyətləri” dir.
Dissertasiya Şurasının sədri, AMEA-nın vitse prezidenti, akademik İradə Hüseynova 18 şura üzvündən 16-nın iclasda iştirak etdiyini qeyd edib. Dissertasiya Şurasının elmi katibi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ulduza Qurbanova iddiaçının şəxsi işində olan məlumatlarla şura üzvlərini tanış etdikdən sonra söz iddiaçıya verilib.
İddiaçı mövzunun aktuallığı, dissertasiya işində qarşıya qolulan məqsəd, işin elmi yeniliyi, əldə edilən nəticələr haqqında ətraflı məlumat verib. O qeyd edib ki, fotosintezin C4 metabolizminə aid qarğıdalı bitkisinə duz stresinin təsiri zamanı mezofil və örtüktopa xloroplastlarının tilakoid membranlarının funksional komponentlərinin və ultrastrukturunun tədqiqi mühüm elmi-nəzəri və praktiki əhəmiyyət kəsb edir. İlk dəfə olaraq, C4 bitkisi olan qarğıdalının mezofil və örtüktopa hüceyrələrinin xloroplastları normal şəraitdə və duz stresinin təsiri altında kompleks şəkildə tədqiq edilib. Duz stresi zamanı bitkilərin morfofizioloji əlamətlərində, biokimyəvi xüsusiyyətlərində və ultrastrukturunda baş verən dəyişikliklərin öyrənilməsi stresə adaptasiya mexanizmlərinin aydınlaşdırılması üçün əhəmiyyətlidir və duzadavamlı qarğıdalı sortlarının yaradılmasında istifadə oluna bilər.
Disssertasiya işinin rəsmi opponentləri biologiya elmləri doktoru, professor Ziyəddin Məmmədov, biologiya elmləri doktoru, professor Elimxan Cəfərov və biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Vüsal Orucov irad və tövsiyələrinini iddiaçıya bildirərək tədqiqat işinin  tamamlanmış və elmi yeniliyə malik olduğunu qeyd ediblər. Opponentlər dissertasiya işinin AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının (AAK) fəlsəfə doktoru dissertasiyalarına qoyulan tələblərə tam cavab verdiyini, iddiaçının “Biokimya” ixtisasında biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsini almağa layiq olduğunu bildiriblər.
Müzakirələrdə iştirak edən AMEA-nın müxbir üzvləri İbrahim Əzizov, Novruz Quliyev, biologiya üzrə elmlər doktorları Əhəd Nəbiyev, Vilayət Abdiyev,  Şahniyar Bayramov  dissertasiya işi haqqında təklif və tövsiyələrini diqqətə çatdırıblar. Çıxış edənlər təqdim edilən dissertasiyanın aktuallığı, elmi-praktiki əhəmiyyəti və elmi yeniliyə malik olduğunu bildiriblər.
Daha sonra dissertasiya ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb, təklif və tövsiyələr səsləndirilib. İddiaçı şura üzvlərinin suallarını cavablandırıb, opponentlərin tövsiyə və iradlarına öz münasibətini bildirib.
İddiaçının yekun sözləri dinlənildikdən sonra gizli elektron səsvermə keçirilib. Səsvermənin nəticələrinə əsasən, Nahidə Əliyevaya biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinin verilməsi ilə əlaqədar AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qarşısında vəsatət qaldırılması barədə qərar qəbul edilib.

В ИМББ прошла защита диссертации Нахиды Алиевой по специальности «Биохимия» + Фото Окт 19, 2022 | 15:02 / Важные события
19 октября в диссертационном совете EД1.25, действующем при Институте молекулярной биологии и биотехнологий Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, состоялась защита диссертации Нахиды Алиевой по специальности 2406.02 – «Биохимия». Тема научной работы, проводимой под руководством доктора биологических наук, профессора Сафтара Сулейманова «Биохимические и ультраструктурные свойства мезофилла и хлоропластов растения кукурузы (Zea mays L.) в условиях нормального и солевого стресса».
Председатель диссертационного совета, вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова отметила, что в заседании приняли участие 16 из 18 членов совета. Ученый секретарь диссертационного совета, кандидат биологических наук, доцент Улдуза Гурбанова ознакомила членов совета со сведениями, содержащимися в личном деле соискателя, после чего слово было предоставлено соискателю.
Соискатель предоставила подробную информацию об актуальности темы, цели диссертационной работы, научной новизне работы и полученных результатах. Она отметила, что изучение функциональных компонентов и ультраструктуры тилакоидных мембран мезофилла и хлоропластов при действии на растения кукурузы солевого стресса, связанного с С4-метаболизмом фотосинтеза, имеет большое теоретическое и практическое значение. Впервые комплексно изучены хлоропласты мезофильных клеток и клеток обкладки С4 растения кукурузы в нормальных условиях и под влиянием солевого стресса. Изучение изменений морфофизиологических признаков, биохимических характеристик и ультраструктуры растений при солевом стрессе имеет важное значение для выяснения механизмов адаптации к стрессу и может быть использовано для создания солеустойчивых сортов кукурузы.
Официальные оппоненты диссертационной работы, доктор биологических наук, профессор Зияддин Мамедов, доктор биологических наук, профессор Элимхан Джафаров и доктор философии по биологии, доцент Вусал Оруджев представили свои комментарии и рекомендации соискателю и отметили, что исследовательская работа является полноценной и имеет научные инновации. Оппоненты заявили, что диссертационная работа полностью соответствует требованиям, предъявляемым к докторским диссертациям Высшей аттестационной комиссией при Президенте Азербайджанской Республики, и что соискатель достоин получения степени доктора философии по биологическим наукам по специальности «Биохимия».
Члены-корреспонденты НАНА Ибрагим Азизов, Новруз Гулиев, Ахад Набиев, Вилаят Абдиев, Шахнияр Байрамов, кандидаты биологических наук, принявшие участие в обсуждениях, озвучили свои предложения и рекомендации по диссертационной работе. Выступавшие отметили, что представленная диссертационная работа является актуальной, научно-практической, имеет научную новизну.
Далее состоялся широкий обмен мнениями о диссертации, были озвучены предложения и рекомендации. Соискатель ответила на вопросы членов совета и выразила свое отношение к рекомендациям и замечаниям оппонентов.
После заслушания заключительных слов соискателя было проведено тайное электронное голосование. По результатам голосования было принято о ходатайстве в Высшую аттестационную комиссию при Президенте Азербайджанской Республики о присвоении Нахиде Алиевой ученой степени доктора философии по биологическим наукам.