MBBİ-də Biokimya ixtisası üzrə dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib + Foto Okt 19, 2022 | 15:02 / Mühüm hadisələr
Oktyabrın 19-da Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən ED1.25 Dissertasiya şurasında Nahidə Əliyevanın 2406.02- Biokimya ixtisasında dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib. Biologiya elmləri doktoru, professor Səftər Süleymanovun rəhbərliyi altında aparılan elmi işin mövzusu “Qarğıdalı bitkisinin (Zea mays L.) mezofil və örtüktopa xloroplastlarının normal və duz stresi şəraitində biokimyəvi və ultrastruktur xüsusiyyətləri” dir.
Dissertasiya Şurasının sədri, AMEA-nın vitse prezidenti, akademik İradə Hüseynova 18 şura üzvündən 16-nın iclasda iştirak etdiyini qeyd edib. Dissertasiya Şurasının elmi katibi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ulduza Qurbanova iddiaçının şəxsi işində olan məlumatlarla şura üzvlərini tanış etdikdən sonra söz iddiaçıya verilib.
İddiaçı mövzunun aktuallığı, dissertasiya işində qarşıya qolulan məqsəd, işin elmi yeniliyi, əldə edilən nəticələr haqqında ətraflı məlumat verib. O qeyd edib ki, fotosintezin C4 metabolizminə aid qarğıdalı bitkisinə duz stresinin təsiri zamanı mezofil və örtüktopa xloroplastlarının tilakoid membranlarının funksional komponentlərinin və ultrastrukturunun tədqiqi mühüm elmi-nəzəri və praktiki əhəmiyyət kəsb edir. İlk dəfə olaraq, C4 bitkisi olan qarğıdalının mezofil və örtüktopa hüceyrələrinin xloroplastları normal şəraitdə və duz stresinin təsiri altında kompleks şəkildə tədqiq edilib. Duz stresi zamanı bitkilərin morfofizioloji əlamətlərində, biokimyəvi xüsusiyyətlərində və ultrastrukturunda baş verən dəyişikliklərin öyrənilməsi stresə adaptasiya mexanizmlərinin aydınlaşdırılması üçün əhəmiyyətlidir və duzadavamlı qarğıdalı sortlarının yaradılmasında istifadə oluna bilər.
Disssertasiya işinin rəsmi opponentləri biologiya elmləri doktoru, professor Ziyəddin Məmmədov, biologiya elmləri doktoru, professor Elimxan Cəfərov və biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Vüsal Orucov irad və tövsiyələrinini iddiaçıya bildirərək tədqiqat işinin  tamamlanmış və elmi yeniliyə malik olduğunu qeyd ediblər. Opponentlər dissertasiya işinin AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının (AAK) fəlsəfə doktoru dissertasiyalarına qoyulan tələblərə tam cavab verdiyini, iddiaçının “Biokimya” ixtisasında biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsini almağa layiq olduğunu bildiriblər.
Müzakirələrdə iştirak edən AMEA-nın müxbir üzvləri İbrahim Əzizov, Novruz Quliyev, biologiya üzrə elmlər doktorları Əhəd Nəbiyev, Vilayət Abdiyev,  Şahniyar Bayramov  dissertasiya işi haqqında təklif və tövsiyələrini diqqətə çatdırıblar. Çıxış edənlər təqdim edilən dissertasiyanın aktuallığı, elmi-praktiki əhəmiyyəti və elmi yeniliyə malik olduğunu bildiriblər.
Daha sonra dissertasiya ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb, təklif və tövsiyələr səsləndirilib. İddiaçı şura üzvlərinin suallarını cavablandırıb, opponentlərin tövsiyə və iradlarına öz münasibətini bildirib.
İddiaçının yekun sözləri dinlənildikdən sonra gizli elektron səsvermə keçirilib. Səsvermənin nəticələrinə əsasən, Nahidə Əliyevaya biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinin verilməsi ilə əlaqədar AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qarşısında vəsatət qaldırılması barədə qərar qəbul edilib.

The defense of the dissertation on Biochemistry was held at IMBB + Photo Oct 19, 2022 | 15:02 / Important events
On October 19, the defense of Nahida Aliyeva's dissertation in the specialty 2406.02- Biochemistry was held at the ED1.25 Dissertation Council operating under the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. The topic of the scientific work conducted under the supervisor of Doctor of Biological Sciences, Professor Saftar Suleymanov is "Biochemical and ultrastructural properties of mesophyll and bundle sheath chloroplasts of the maize plant (Zea mays L.) under normal and salt stress conditions."
Chairman of the Dissertation Council, vice president of ANAS, academician Irada Huseynova noted that 16 out of 18 council members participated in the meeting. The scientific secretary of the Dissertation Council, Ph.D. in biology, associate professor Ulduza Gurbanova informed the members of the council about the applicant’s personal file, and then the floor was given to N.Aliyeva.
The applicant gave detailed information about the relevance of the topic, the goal of the dissertation work, the scientific novelty of the work, and the results obtained. She noted that the study of the functional components and ultrastructure of thylakoid membranes of mesophyll and bundle sheath chloroplasts under the effect of salt stress on the maize plant related to the C4 metabolism of photosynthesis is of great theoretical and practical importance. For the first time, the mesophyll and bundle sheath chloroplasts of maize, a C4 plant, were comprehensively studied under normal and salt stress conditions. Studying the changes in the morphophysiological traits, biochemical characteristics, and ultrastructure of plants under salt stress is important for clarifying the mechanisms of adaptation to stress and can be used to create salt-tolerant maize varieties.
The official opponents of the dissertation work, Doctor of Biological Sciences, Professor Ziyeddin Mammadov, Doctor of Biological Sciences, Professor Elimkhan Jafarov and Doctor of Philosophy in Biology, Associate Professor Vusal Orujov gave their comments and recommendations to the applicant and noted that the research work was complete and had scientific innovation. Opponents said that the dissertation fully met the requirements set for doctoral dissertations of the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan and that the applicant deserved the doctoral degree in biology in the specialty "Biochemistry".
The correspondent members of ANAS, Ibrahim Azizov, Novruz Guliyev, doctors of biological sciences Ahad Nabiyev, Vilayat Abdiyev, Shahniyar Bayramov who participated in the discussions, brought to attention their suggestions and recommendations about the dissertation work.
According to the results of the secret voting, it was decided to apply to the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan to award the degree of Doctor of Philosophy in Biology to Nahida Aliyeva.