“Qırmızı kitab”ın III nəşrinin hazırlanması ilə bağlı növbəti toplantı keçirilib + Foto Okt 23, 2022 | 10:57 / Konfranslar, iclaslar
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin (ETN) Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun akt zalında Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı kitab”ının III nəşrinin hazırlanması üzrə işçi qruplarının növbəti toplantısı keçirilib.
Hibrid formada təşkil edilən iclasa AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova sədrlik edib. İclasda ETN-nin Botanika və Zoologiya institutlarının, Naxçıvan Bölməsi Biotesurslar İnstitutunun, Bakı Dövlət Universitetinin, Gəncə Dövlət Universitetinin, Ümumdünya Təbiəti Mühafizə Fondunun (WWF) Azərbaycan nümayəndəliyinin, Azərbaycan Ornitoloji Cəmiyyətinin və s. təşkilatların botanik və zooloq alimləri, həmçinin Beynəlxalq Təbiətin və Təbii Sərvətlərin Mühafizəsi Birliyinin (IUCN) komissiya üzvü Dr. Andrew Rodrigues iştirak ediblər.
Toplantını giriş sözü ilə açan akademik İradə Hüseynova yeni nəşrlə bağlı işlərin sürətləndirilməsinin vacibliyinə diqqət çəkib, AMEA rəhbərliyinin bu istiqamətdə təşkilatlara və alimlərə hər cür dəstək göstərdiyini və bundan sonra da göstərməyə hazır olduğunu bildirib, ötən dövrdə III nəşrin AMEA üzrə Redaksiya heyəti, işçi qrupları, alim və mütəxəssisələr tərəfindən görülmüş müvafiq işlər, elmi və elmi-təşkilati tədbirlər haqqında iştirakçıları məlumatlandırıb. Akademik İradə Hüseynova “Qırmızı kitab”ın III nəşrinin “Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin  29 sentyabr 2022-ci il tarixli Sərəncamının icrası ilə bağlı AMEA-nın Tədbirlər planına salındığını bildirib və kitabın “Heydər Əliyev İli”nə mühüm töhfə olması üçün çox iş görülməli olduğunu vurğulayıb.
Sonra ETN Botanika İnstitutunun baş direktoru, biologiya elmləri doktoru, professor Səyyarə İbadullayeva və şöbə müdiri biologiya elmləri doktoru Aydın Əsgərov, ETN Zoologiya İnstitutunun direktoru v.i.e., aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Ələddin Eyvazov, həmin institutun icraçı direktoru, biologiya elmləri doktoru, dosent Elşad Əhmədov “Qırmızı kitab”ın III nəşri üzrə ayrı-ayrı işçi qruplar tərəfindən görülmüş işlərin hesabatını veriblər, oçerklərin əhəmiyyətli bir hissəsinin artıq hazır olduğunu, yeni nəşrə salınması planlaşdırılan növlərin ümumi hazırlanmış siyahılarını nümayiş etdiriblər, eyni zamanda razılaşdırılmalı məsələlərin də qaldığını bildiriblər və qiymətləndirmələrdə istifadə olunan meyarlardan danışıblar. Həmçinin bildirilib ki, 17-19 oktyabr 2022-ci il tarixlərində WWF-in Azərbaycan nümayəndəliyi və Zoologiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Respublikası “Qırmızı kitabı”nın III nəşrinə salınacaq növlərin IUCN-in Qırmızı siyahısının kateqoriya və kriterilərinə görə qiymətləndirməsi üçün təlimlər keçirilib. Təlim IUCN-nin komissiya üzvü, ekoloq Dr. Andrew Rodrigues tərəfindən aparılıb. Təlimdə “Qırmızı kitab”ın III nəşrinin hazırlanmasında iştirak edən müxtəlif təşkilatların (Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Zoologiya və Botanika İnstitutları və s.) işçi qruplarının üzvləri iştirak ediblər.
Sonra aparılan müzakirələrdə Azərbaycan Ornitoloji Cəmiyyətinin sədri biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elçin Sultanov, BP şirkətinin ətraf mühitin mühafizəsi və sosial məsələlər üzrə baş məsləhətçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nicat Həsənov, WWF-in Azərbaycan nümayəndəliyinin rəhbəri Elşad Əsgərov, Zoologiya İnstitutunun laboratoriya müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Təvəkkül İskəndərov və aparıcı elmi işçi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Hafiz Muxtarov, Bakı Dövlət Universitetinin kafedra müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əbülfəz Tağıyev, ETN Botanika İnstitutunun şöbə müdiri, biologiya elmləri doktoru, dosent Dilzarə Ağayeva, laboratoriya müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Rəşad Səlimov, Zoom proqramı üzərindən onlayn formada isə Naxçıvan Bölməsi Bioresurslar İnstitutunun baş elmi işçisi, akademik Tariyel Talıbov, Gəncə Dövlət Universitetinin kafedra müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Vaqif Novruzov və başqaları iştirak ediblər.
Müzakirələrdə gələcək fəaliyyət istiqamətləri dəqiqləşdirilib, perspektivlərdən və problemlərdən danışılıb, onların həlli ilə bağlı çoxsaylı təkliflər verilib. Çıxışların əsas mövzuları növlər üzrə yazılan oçerklərin və bu oçerklərdə istifadə ediləcək yayılma xəritələrinin ümumi formatı, ədəbiyyat siyahıları, onlara istinadlar və digər bu kimi məsələlər olub.
Müzakirələrə yekun vuran akademik İradə Hüseynova tədbirin və bundan sonra III nəşrin AMEA üzrə Redaksiya heyəti, müvafiq işçi qrupları, AR Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin mütəxəssisləri ilə birgə atılacaq addımların əhəmiyyətini vurğulayıb. O, “Qırmızı kitab”la bağlı yekun işlərin oprimallaşdırılması üçün işçi qruplarının birgə toplantıların daha sıx-sıx keçirilməsi kimi ümumi razılıqla qarşılanmış təkliflərlə çıxış edib. Akademik İradə Hüseynova Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin mütəxəssisləri ilə məsləhətləşmələrin davam etdiriləcəyini diqqətə çatdırıb, mövcud planların icrasının intensivləşdirilməsi istiqamətində tövsiyə və tapşırıqlarını verib.

Состоялось очередное совещание по вопросам подготовки III издания «Красной книги» + Фото Окт 23, 2022 | 10:57 / Конференции, встречи
Очередное заседание рабочих групп по подготовке третьего издания «Красной книги» Азербайджанской Республики состоялось в актовом зале Института молекулярной биологии и биотехнологий Министерства науки и образования Азербайджанской Республики.
Встреча, организованная в гибридном формате, прошла под председательством вице-президента НАНА, академика Ирады Гусейновой. Во встрече приняли участие представители Института ботаники и зоологии МНО АР, Института биоресурсов Нахчыванского отделения, Бакинского государственного университета, Гянджинского государственного университета, азербайджанского представительства Всемирного фонда дикой природы (WWF), Азербайджанского орнитологического общества и др. ботанических и зоологических организаций, а также член комиссии Международного союза охраны природы и природных ресурсов (МСОП) Эндрю Родригес.
Академик Ирада Гусейнова, открывшая встречу вступительной речью, обратила внимание на важность ускорения работы над новым изданием, сказала, что руководство НАНА оказывает всемерную поддержку организациям и ученым в этом направлении и готово продолжать делать это и в дальнейшем, и проинформировала участников о соответствующих работах, научных и научно-организационных мероприятиях, проведенных специалистами. Академик Ирада Гусейнова сообщила, что III издание «Красной книги» включено в План мероприятий НАНА в связи с выполнением Указа Президента Азербайджанской Республики от 29 сентября 2022 года «Об объявлении 2023 года «Годом Гейдара Алиева» в Азербайджанской Республике», и подчеркнула, что необходимо проделать большую работу, чтобы книга стала важным вкладом в «Год Гейдара Алиева».
Затем генеральный директор Института ботаники МНО АР, доктор биологических наук, профессор Сайяра Ибадуллаева и заведующий отделом Айдын Аскеров, доктор биологических наук, исполняющий обязанности директора Института зоологии МНО АР, доктор философии сельскохозяйственных наук Аладдин Эйвазов, исполнительный директор этого института, доктор биологических наук, доцент Эльшад Ахмедов выступили с отчетом о проделанной отдельными рабочими группами работе над III изданием «Красной книги», подчеркнули, что значительная часть очерков уже готова, показали общий подготовленный список видов, планируемых к публикации в новом издание, в то же время они сообщили, что есть еще вопросы, которые необходимо согласовать, и рассказали об используемых в оценках критериях.
Также сообщалось, что 17-19 октября 2022 года при организации Азербайджанского представительства WWF и Института зоологии проведены тренинги по оценке вида для включения в III издание «Красной книги» Азербайджанской Республики по категориям и критериям Красного списка МСОП. Тренинг проводил член комиссии МСОП, эколог доктор Дирижёр Эндрю Родригес. В тренинге приняли участие члены рабочих групп различных организаций (Институты зоологии и ботаники Министерства экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики и др.).
В последовавших дискуссиях приняли участие председатель Азербайджанского орнитологического общества, доктор философии по биологии, доцент Эльчин Султанов, главный советник компании BP по охране окружающей среды и социальным вопросам, доктор философии по биологии Ниджат Гасанов, глава азербайджанского представительства WWF Эльшад Аскеров, заведующий лабораторией Института зоологии, доктор философии по биологии, доцент Таваккул Искандеров и ведущий научный сотрудник, доктор философии по биологии Хафиз Мухтаров, заведующий кафедрой Бакинского государственного университета, доктор философии по биологии, доцент Абульфаз Тагиев, заведующая отделом Института ботаники МНО АР, доктор биологических наук, доцент Дилзара Агаева, заведующий лабораторией, доктор философии по биологии Рашад Салимов, также в онлайн-форме через программу Zoom выступили старший научный сотрудник Института биоресурсов Нахчыванского отделения, академик Тариел Талыбов, заведующий кафедрой Гянджинского государственного университета, член-корреспондент НАНА Вагиф Новрузов и другие.
В ходе обсуждений были уточнены направления дальнейших действий, обсуждены перспективы и проблемы, а также внесены многочисленные предложения по их решению. Основными темами выступлений были общий формат очерков о видах и карты распространения, которые будут использоваться в этих очерках, списки литературы, их ссылки и другие подобные вопросы.
Завершая обсуждение, академик Ирада Гусейнова подчеркнула важность мероприятия и шаги, которые необходимо предпринять совместно с Редакцией НАНА III издания, соответствующими рабочими группами, экспертами Министерства экологии и природных ресурсов АР.
Она сделала предложения, которые были встречены с общим согласием, такие как проведение более частых совместных заседаний рабочих групп с целью оптимизации итоговых работ, связанных с «Красной книгой». Академик Ирада Гусейнова отметила, что консультации со специалистами Министерства экологии и природных ресурсов будут продолжены, и дала рекомендации и задачи в направлении активизации реализации имеющихся планов.