Azərbaycan Turizm və Menecment Universitetinin tələbələri Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda olublar + Foto Okt 25, 2022 | 10:58 / Mühüm hadisələr
Oktyabrın 24-də Azərbaycan Turizm va Menecment Universitetinin Sosial menecment fakültəsinin “Qida mühəndisliyi” ixtisası üzrə bakalavr təhsili alan 3-cü kurs tələbələri müəllimləri b.ü.f.d., dos. Məmmədli Gülnar, baş müəllim Məmmədova Həlilə ilə birlikdə AR ETN-nin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda olublar. Tələbələr institutun müasir avadanlıqlarla təchiz olunmuş laboratoriyaları ilə tanış olub, aparılan elmi tədqiqat işləri haqqında məlumat alıblar. İnstitutun icraçı direktoru b.ü.f.d. Ələmdar Məmmədov tələbələrə təhsil zamanı aldıqları biliklərin praktiki tətbiqinin zəruriliyindən və gələcək elmi fəaliyyətləri üçün əhəmiyyətindən bəhs edib.  Tələbələr Genomun quruluşu və ekspressiyası, Karbonun fotosintetik assimilyasiyasının enzimologiyası, Bitki biotexnologiyası, Xloroplastların fotokimyası, Bioinformatika, Bioadaptasiya, Fotobioenergetika laboratoriyaları ilə tanış olublar. AMEA-nın müxbir üzvü İlham Şahmuradov, biologiya üzrə elmlər doktoru Yaşar Feyziyev, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Mahirə Məmmədova, Zərifə Süleymanova, Mayaxanım Xanışova, Taliyə Orucova, Səmra Mirzəyeva və başqaları laboratoriyalarda aparılan elmi-tədqiqat işləri, alınan nəticələr və nailiyyətlərdən bəhs ediblər.

Students of the Azerbaijan University of Tourism and Management visited the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies + Photo Oct 25, 2022 | 10:58 / Important events
On October 24, the 3rd year students of the Social Management Faculty of the Azerbaijan Tourism and Management University majoring in "Food Engineering" with their teachers PhD, Associate Professor Mammadli Gülnar and head teacher Mammadova Halila visited the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, Ministry of Science and Education. The students received information on the modern equipment of the laboratories and conducted scientific research. Executive director of the institute PhD Alamdar Mammadov told the students about the necessity of practical application of the knowledge acquired during education and its importance for their future scientific activities. Students got acquainted with Genome structure and expression, Enzymology of photosynthetic carbon assimilation, Plant biotechnology, Photochemistry of chloroplasts, Bioinformatics, Bioadaptation, and Photobioenergetics laboratories. Correspondent member of ANAS Ilham Shahmuradov, Doctor of Sciences in Biology Yashar Feyziyev, Doctors of Philosophy in Biology Mahira Mammadova, Zarifa Suleymanova, Mayakhanim Khanishova, Taliya Orujova, Samra Mirzayeva, and others talked about the research conducted in the laboratories, the results, and achievements.