MBBİ-DƏ “İNSANIN GENETIK IDENTIFIKASIYASI VƏ PASPORTLAŞDIRMA PROBLEMLƏRI” MÖVZUSUNDA TƏCRÜBƏ KURSUNA START VERİLİB + Foto Okt 26, 2022 | 15:33 / Mühüm hadisələr
26 oktyabr 2022-ci il tarixində AR ETN  Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda tələbələr üçün “İnsanın genetik identıfıkasiyası və pasportlaşdırma problemləri” mövzusunda təcrübə kursuna başlanılmışdır. Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun baş direktoru akademik İradə Hüseynova iştirakçıları salamlayaraq bu sahədə aparılan tədqiqat işlərinin elmi və tətbiqi əhəmiyyətindən söhbət açmışdır.  Alim belə kursların təşkilinin gənclərin elmə cəlb olunmasında, elm-təhsil əlaqələrinin genişlənməsində mühüm əhəmiyyət daşıyacağını qeyd etmişdir. Üç gün müddətində davam edəcək təcrübə kursunda gənclərə həm nəzəri məlumatlar veriləcək, həm də təcrübələrdə iştirak təmin olunacaqdır. Kursun ilk günündə institutun Populyasiya genomiksi laboratoriyasının müdiri b.ü.f.d., dos. Nurməmməd Mustafayev "Şəxsiyyətin identifikasiyası: yaranma tarixi, əhəmiyyəti və tətbiqi aspektləri” mövzusunda, laboratoriyanın  kiçik elmi işçisi Zərintac Rüstəmova isə "İnsan təkamülünün tədqiqində antik DNT-nin rolu”mövzusunda mühazirə oxuyublar. Praktiki hissədə tələbələr ilkin olaraq laboratoriyada  təhlükəsizlik qaydaları və cihazların iş prinsipi ilə tanış olublar, həmçinin onlara genom DNT-sinin ekstraksiyası göstərilib. Kurs növbəti günlərdə də davam edəcək.

В ИМББ НАЧАЛСЯ ПРАКТИЧЕСКИЙ КУРС «ПРОБЛЕМЫ ГЕНЕТИЧЕСКОЙ ИДЕНТИФИКАЦИИ И ПАСПОРТИРОВАНИЯ ЧЕЛОВЕКА» + Фото Окт 26, 2022 | 15:33 / Важные события
26 октября 2022 года в Институте молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР стартовал курс для студентов по теме «Проблемы генетической идентификации и паспортизации человека». Генеральный директор института академик Ирада Гусейнова открывая мероприятие вступительной речью, приветствовала участников и рассказала о научной и прикладной значимости исследований, проводимых в этой области.  Она отметила, что организация таких курсов будет иметь большое значение для привлечения молодежи в науку и расширения научно-образовательных связей. В трехдневном практическом курсе молодым людям будет предоставлена теоретическая информация, а также они будут участвовать в экспериментах. В первый день курса прочитали лекции руководитель Лаборатории популяционной геномики института, д.ф. по б. доц. Нурмамед Мустафаев по теме «Идентификация личности: история создания, значение и прикладные аспекты», младший научный сотрудник этой лаборатории Заринтадж Рустамова по теме «Роль античной ДНК в изучении эволюции человека». В практической части сначала познакомили студентов с правилами безопасности в лаборатории и принципами работы приборов, а также показали выделение геномной ДНК. Курс продолжится в ближайшие дни.