MBBİ-DƏ “İNSANIN GENETIK IDENTIFIKASIYASI VƏ PASPORTLAŞDIRMA PROBLEMLƏRI” MÖVZUSUNDA TƏCRÜBƏ KURSUNA START VERİLİB + Foto Okt 26, 2022 | 15:33 / Mühüm hadisələr
26 oktyabr 2022-ci il tarixində AR ETN  Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda tələbələr üçün “İnsanın genetik identıfıkasiyası və pasportlaşdırma problemləri” mövzusunda təcrübə kursuna başlanılmışdır. Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun baş direktoru akademik İradə Hüseynova iştirakçıları salamlayaraq bu sahədə aparılan tədqiqat işlərinin elmi və tətbiqi əhəmiyyətindən söhbət açmışdır.  Alim belə kursların təşkilinin gənclərin elmə cəlb olunmasında, elm-təhsil əlaqələrinin genişlənməsində mühüm əhəmiyyət daşıyacağını qeyd etmişdir. Üç gün müddətində davam edəcək təcrübə kursunda gənclərə həm nəzəri məlumatlar veriləcək, həm də təcrübələrdə iştirak təmin olunacaqdır. Kursun ilk günündə institutun Populyasiya genomiksi laboratoriyasının müdiri b.ü.f.d., dos. Nurməmməd Mustafayev "Şəxsiyyətin identifikasiyası: yaranma tarixi, əhəmiyyəti və tətbiqi aspektləri” mövzusunda, laboratoriyanın  kiçik elmi işçisi Zərintac Rüstəmova isə "İnsan təkamülünün tədqiqində antik DNT-nin rolu”mövzusunda mühazirə oxuyublar. Praktiki hissədə tələbələr ilkin olaraq laboratoriyada  təhlükəsizlik qaydaları və cihazların iş prinsipi ilə tanış olublar, həmçinin onlara genom DNT-sinin ekstraksiyası göstərilib. Kurs növbəti günlərdə də davam edəcək.

The practice course on "Human genetic identification and passportization problems" was started at IMBB + Photo Oct 26, 2022 | 15:33 / Important events
On October 26, 2022, a practice course on "Human genetic identification and passportization problems" was started for students at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of RA MSE. Academician Irada Huseynova, the general director of the institute, opened the event, welcomed the participants, and talked about the scientific and applied importance of research conducted in this field. The scientist noted that the organization of such courses will be of great importance in attracting young people to science and expanding science-education relations. In the three-day practice course, the students will be given both theoretical information and participation in experiments. On the first day of the course, the director of the Institute's Population Genomics Laboratory, Ph.D., Assoc. Nurmammad Mustafayev gave a lecture on "Personality identification: the history of creation, importance and application aspects", while Zarintaj Rustamova, a junior researcher of the laboratory, gave a lecture on "The role of ancient DNA in the study of human evolution". In the practical part, students were first introduced to the safety rules in the laboratory and the working principle of the devices, and they were also shown the extraction of genomic DNA. The course will continue in the following days.