Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyinin Mikrobiologiya İnstitutunun Elmi şurasının 2022-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunları ilə əlaqədar hesabat iclası keçirilib.
Yığıncaqda AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Elmi Şurasının üzvləri akademik Məhərrəm Babayev, AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Cəfərov və AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq elmi əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, b.ü.f.d., dosent Esmira Əlirzayeva da iştirak ediblər.
Tədbiri akademik İradə Hüseynova açaraq Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında elm və təhsil sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı bəzi tədbirlər haqqında” 28 iyul 2022-ci il tarixli Fərmanı ilə AMEA-nın tabeliyində olan bir sıra elmi müəssisə və təşkilatların, o cümlədən də Mikrobiologiya İnstitutunun Elm və Təhsil Nazirliyinə verilməsi ilə bağlı məsələyə toxunub, institutun yeni dövrdə fəaliyyətlərini uğurla davam etdirəcəyinə ümid etdiyini bildirib.
Sonra akademik İradə Hüseynova Mikrobiologiya İnstitutunun 2022-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunlarına dair hesabatın təqdimatı üçün sözü müəssisənin baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradova verib.
Pənah Muradov Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Fərman və sərəncamlarının, Dövlət Proqramlarının icrası ilə əlaqədar görülən işlər barədə məlumat verib. O, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 27 iyul 2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair 2020-2022-ci illər üçün Tədbirlər Planı”nın 2-4-cü bəndinə müvafiq olaraq institutun “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadəyə dair Milli Strategiya”nın hazırlanmasında fəal iştirak etdiyini və bu işlərin hesabat ilində də davam etdirildiyini bildirib. Diqqətə çatdırılıb ki, 2022-ci ilin mövzu planına uyğun olaraq institutda 2 problem və 7 mövzu üzrə 7 iş 14 mərhələdə yerinə yetirilib. Natiq qeyd edib ki, hesabat dövründə yerinə yetirilən mövzular üzrə tədqiqatlar Azərbaycan Respublikasının müxtəlif, o cümlədən işğaldan azad olunmuş ərazilərindəki su, torpaq və meşə ekosistemlərinin mikro və mikobiotasının müxtəlif aspektlərdə qiymətləndirilməsinə həsr edilib.
Sonra Pənah Muradov tətbiq edilmiş və təsərrüfat müqavilələri əsasında görülmüş işlər haqqında məlumat verib. O qeyd edib ki, təsərrüfat hesablı müqavilə əsasında AR Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Tərəvəzçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutu ilə “Pomidor və xiyar sortlarının istixana üçün yüksək məhsuldar, əsas xəstəliklərə davamlı nümunələrinin seçilməsi və onların becərilməsi üçün innovativ metodların işlənib hazırlanması” mövzusunda iş 2022-ci ildə başa çatdırılıb və sifarişçi tərəfindən qəbul edilib.
Hesabat ilində institut əməkdaşlarının 72 elmi əsəri, o cümlədən 4 kitab və monoqrafiya (1-i xaricdə), 18 məqalə (16-ı xaricdə), 46 tezis (8-i xaricdə) dərc edilib. Məqalələrin 4-ü “Web of Science” bazasına daxil olan jurnallarda dərc edilib. Əməkdaşların elmi işlərinə 79 istinad edilib. Hesabat dövründə institutun beynəlxalq əlaqələri inkişaf edib, Qazaxıstan Respublikasının Çimkənd Universiteti və Özbəkistan EA-nın Mikrobiologiya İnstitutu ilə elmi əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalanıb.
Bundan başqa, Xəzər Universiteti, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu ilə də əməkdaşlıq haqqında müqavilələr bağlanıb.
Sonra institutun illik hesabatı ətrafında çıxışlar edilib, kadr hazırlığı, gənclərin elmə cəlb edilməsi, tədqiqatların keyfiyyətinin yüksəldilməsi, multidissiplinarlığın təmin olunması və digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq elmi əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva çıxış edərək müəssisənin beynəlxalq əlaqələri, xarici fondlara layihələrin təqdim edilməsi, kadr hazırlığında xarici mərkəzlərlə əməkdaşlıq məsələlərinə toxunub.
Müzakirələrə yekun vuran akademik İradə Huseynova Araz və Kür, Oxçuçay və digər transsərhəd çayları, işğaldan azad edilmiş ərazilərlə bağlı tədqiqatların daha da genişləndirilməsinin vacibliyini bildirib, müvafiq məsələlərlə bağlı tapşırıq və tövsiyələrini verib.

Заслушан годовой отчет Института микробиологии + Фото Дек 07, 2022 | 16:00 / Конференции, встречи
Ученый совет Института микробиологии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики провел отчетное заседание по итогам научной и научно-организационной деятельности в 2022 году.
На встрече присутствовали вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова, члены Ученого совета Отделения биологических и медицинских наук, академик Магеррам Бабаев, член-корреспондент НАНА Ибрагим Джафаров, заведующая отделом международного научного сотрудничества Президиума НАНА д.ф.п.б., доцент Эсмира Алирзаева.
Открывая мероприятие, академик Ирада Гусейнова, в соответствии с Указом Президента Ильхама Алиева от 28 июля 2022 года «О некоторых мерах, связанных с совершенствованием управления в сфере науки и образования в Азербайджанской Республике», затронула вопрос передачи ряда научных учреждений и организаций НАНА, в том числе Института микробиологии, Министерству науки и образования, и выразила надежду, что институт успешно продолжит свою деятельность в новую эпоху.
Затем академик Ирада Гусейнова предоставила слово для презентации отчета о результатах научной и научно-организационной деятельности Института микробиологии в 2022 году генеральному директору учреждения, член-корреспонденту НАНА Панах Мурадову.
Панах Мурадов доложил о работе, проделанной в связи с реализацией соответствующих указов и распоряжений Президента Азербайджанской Республики, Государственных программ. Он сообщил, что согласно пунктам 2-4 «Плана мероприятий по обеспечению эффективного использования водных ресурсов на 2020-2022 годы», утвержденного Указом Президента Азербайджанской Республики от 27 июля 2020 года, институт активно участвовал в подготовке «Национальной стратегии об эффективном использовании водных ресурсов» и в отчетном году эти работы были продолжены.
Доведено до сведения, что согласно предметному плану 2022 года в институте выполнено 7 работ и 14 этапов по 2 проблемам и 7 темам. Докладчик отметил, что исследования по темам, проведенные в отчетный период, были посвящены оценке микро- и микобиоты водных, почвенных и лесных экосистем в различных, в том числе освобожденных от оккупации, районах Азербайджанской Республики.
Затем Панах Мурадов проинформировал о работах, реализованных и выполненных на основе хоздоговоров. Он отметил, что работа по «Отбору высокоурожайных сортов томатов и огурцов для теплиц, устойчивых к основным заболеваниям и разработке инновационных методов их выращивания», выполненная на основе фермерского договора с Научно-исследовательским институтом овощеводства Министерства сельского хозяйства Азербайджанской Республики, завершена в 2022 году и принята заказчиком.
В отчетном году опубликовано 72 научных работ сотрудников института, в том числе 4 книги и монография (1 за рубежом), 18 статей (16 за рубежом), 46 тезисов (8 за рубежом). 4 статьи были опубликованы в журналах, входящих в базу данных «Web of Science». На научные работы сотрудников сделано 79 ссылок. За отчетный период развивались международные связи института, был подписан меморандум о научном сотрудничестве с Чимкендским университетом Республики Казахстан и Институтом микробиологии АН Узбекистана.
Кроме того, подписаны соглашения о сотрудничестве с Хазарским университетом, Институтом почвоведения и агрохимии.
Затем прозвучали выступления вокруг годового отчета института, состоялся обмен мнениями  по подготовке кадров, привлечению молодежи в науку, повышению качества исследований, обеспечению мультидисциплинарности и другим вопросам.
Заведующая отделом международного научного сотрудничества Президиума НАНА, доктор философии по биологии, доцент Эсмира Алирзаева выступила с речью о международных связях предприятия, представлении проектов в зарубежные фонды, сотрудничестве с зарубежными центрами по подготовке кадров.
Завершая обсуждение, академик Ирада Гусейнова констатировала важность дальнейшего расширения исследований, связанных с Аразом и Курой, Охчучаем и другими трансграничными реками, территориями, освобожденными от оккупации, и дала поручения и рекомендации по соответствующим вопросам.
В итоге научная и научно-организационная деятельность Института в отчетном году оценена удовлетворительно.