AMEA-da “Heydər Əliyev və müstəqil Azərbaycan” mövzusunda elmi konfrans keçirilib + Foto Dek 08, 2022 | 09:00 / Konfranslar, iclaslar
Dekabrın 7-də AMEA-nın Rəyasət Heyətində Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anım gününə həsr olunan “Heydər Əliyev və müstəqil Azərbaycan” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, AMEA-nın müşavirləri, YAP ərazi partiya təşkilatlarının nümayəndələri, həmçinin elmi müəssisə və təşkilatların baş direktorları iştirak ediblər.
Konfransdan öncə Ulu Öndər Heydər Əliyevin AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binasında yerləşən büstü önünə tər güllər düzülüb.
Elmi konfransda AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli “Müstəqillik yollarında: Heydər Əliyevdən - İlham Əliyevə” mövzusunda giriş nitqi ilə çıxış edib. Akademik qeyd edib ki, adı və xidmətləri Azərbaycanın yarım əsrlik tarixi ilə üzvi surətdə bağlı olan Ulu Öndər Heydər Əliyev bütün həyatı boyu daim dövlətini, xalqını düşünüb, ölkəmizin çiçəklənməsi və dünyanın aparıcı dövlətlərindən birinə çevrilməsi istiqamətində tarixi addımlar atıb. Akademik İsa Həbibbəyli diqqətə çatdırıb ki, Ümummilli Lider hələ 1967-ci ildə kommunist ideologiyasının sərt dövrlərində, Azərbaycan SSR Nazirlər Soveti yanında Dövlət Təhlükəsizliyi Komitəsinin sədri vəzifəsində çalışarkən milli təfəkkürlü, Azərbaycançılıq ideologiyasına sahib kadrları qoruyub saxlayıb və xalqımızı gələcək dövlət müstəqilliyinə hazırlayıb. Onun sözlərinə görə, Ulu Öndər Heydər Əliyev 1982-ci ildə Sovet İttifaqı Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin Siyasi Bürosunun üzvü seçilməsi ilə Azərbaycan xalqının zəngin dövlətçilik və idarəetmə qabiliyyətinə malik olduğunu bütün dünyaya göstərmiş oldu.
Ümummilli Liderin Azərbaycan SSR-ə rəhbərlik edərkən onu İttifaq Respublikalarının ən son sıralarından SSRİ-nin inkişaf etmiş respublikası səviyyəsinə qaldırdığını deyən akademik İsa Həbibbəyli görkəmli dövlət xadiminin müstəqil Azərbaycanı isə parçalanmaq təhlükəsindən xilas etdiyini, ölkəmizin müstəqilliyini möhkəmləndirdiyini və respublikada siyasi sabitliyi təmin etdiyini bildirib. Vurğulayıb ki, zəngin idarəetmə təcrübəsinə sahib olan Ulu Öndər qısa müddətdə müstəqil Azərbaycanın inkişafı naminə əməli addımlar atıb, tarixi əhəmiyyətə malik “Əsrin müqaviləsi” imzalanıb, hərbi, iqtisadi, siyasi, elmi, ədəbi, mədəni sahələrdə bir çox layihələr həyata keçirilib.
AMEA rəhbəri qeyd edib ki, Ümummilli Liderin əsasını qoyduğu ideya və strategiyalar, layihələr, Dövlət proqramları onun layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyev tərəfindən müasir dövrün tələbləri və çağırışlarından irəli gələrək zənginləşdirilib və həyata keçirilib. Bildirib ki, məhz İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycan dünyanın nüfuzlu və inkişaf etmiş dövlətlərindən birinə çevrilib, beynəlxalq təşkilatlarda dövlətimizin və onun Liderinin sözünə önəm verilir, Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatına sədrlik edir və Azərbaycanın iştirakı və icazəsi olmadan regionda heç bir layihə həyata keçirilmir.
Diqqətə çatdırıb ki, ölkəmizdə İlham Əliyevin rəhbərliyi altında həyata keçirilən inkişaf layihələrində Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyeva da yaxından iştirak edir və öz zəngin təcrübəsi ilə bu inkişafa öz əməli töhfələrini verir.
Elmi konfransda, o cümlədən AMEA-nın müşavirləri, akademiklər Yaqub Mahmudov “Heydər Əliyevin Azərbaycançılıq konsepsiyası və müasir dövr”, Möhsün Nağısoylu “Heydər Əliyev və Azərbaycan dili”, Adil Qəribov “Heydər Əliyev və Azərbaycan elmi” və Qərib Məmmədov “Heydər Əliyev və Azərbaycanda aqrar islahatlar” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər. Çıxışlarda Ümummilli Liderin Azərbaycançılıq ideologiyasının birləşdirici gücündən, dahi liderin Azərbaycanın tarixi şəxsiyyətlərinin irsinin, eləcə də milli kadrların yetişdirilməsi və qorunması sahəsindəki xidmətlərindən, Azərbaycan dilinin dövlət dilinə çevrilməsi, zənginləşməsi və qorunması istiqamətindəki Fərman və sərəncamlarından, Azərbaycan elminə və ziyalısına göstərdiyi diqqət və qayğıdan, eləcə də ölkəmizdə aqrar sahənin inkişafında həyata keçirdiyi addımlardan danışıblar.
Həmçinin tədbirdə Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov Ulu Öndərlə bağlı xatirələrini bölüşüb.
Konfransa yekun vuran akademik İsa Həbibbəyli Ümummilli Liderlə keçirdiyi görüşlərdən danışıb, bu gün cənab Prezident İlham Əliyevin Ulu Öndər Heydər Əliyevin ideyalarını, Azərbaycanın dövlətçilik ənənələrini yaşatdığını, zənginləşdirdiyini bildirib və qeyd edib ki, ölkəmizdə siyasi varisliyin təmin olunması Azərbaycanın gələcəyinin əmin əllərdə olmasının göstəricisidir və xalqımız, alimlərimiz dövlət başçısının həyata keçirdiyi bütün layihələri dəstəkləyir, bu işdə canla-başla iştirak edirlər.

В НАНА состоялась научная конференция на тему «Гейдар Алиев и независимый Азербайджан" + Фото Дек 08, 2022 | 09:00 / Конференции, встречи
7 декабря в президиуме НАНА состоялась научная конференция «Гейдар Алиев и независимый Азербайджан», посвященная Дню памяти общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева.
В мероприятии приняли участие президент НАНА, академик Иса Габиббейли, члены Президиума, советники НАНА, представители территориальных партийных организаций «Ени Азербайджан», а также генеральные директора научных учреждений и организаций.
До начала конференции были возложены цветы к бюсту великого лидера Гейдара Алиева, расположенному в здании Президиума НАНА.
Президент НАНА, академик Иса Габиббейли выступил с вступительной речью на тему «На пути к независимости: от Гейдара Алиева к Ильхаму Алиеву». Он отметил, что великий лидер Гейдар Алиев, имя и заслуги которого связаны с полувековой историей Азербайджана, на протяжении всей своей жизни всегда думал о своем государстве и народе, предпринимал исторические шаги в направлении процветания нашей страны и превращения ее в одно из ведущих государств мира. Академик обратил внимание на то, что Общенациональный лидер еще в 1967 году, в суровые времена коммунистической идеологии, работая председателем Комитета государственной безопасности при Совете Министров Азербайджанской ССР, сохранил кадры с национальным мышлением, идеологией азербайджанства и подготовил наш народ к будущей государственной независимости. По его словам, великий лидер Гейдар Алиев в 1982 году, будучи избран членом Политбюро Центрального Комитета Коммунистической партии Советского Союза, показал всему миру, что азербайджанский народ обладает богатыми государственными и управленческими способностями.
Академик подчеркнул, что великий лидер, обладающий богатым управленческим опытом, в короткие сроки предпринял практические шаги во имя развития независимого Азербайджана, был подписан “Контракт века”, имеющий историческое значение, были реализованы многие проекты в военной, экономической, политической, научной, литературной, культурной сферах.
Глава НАНА также отметил, что идеи и стратегии, проекты, государственные программы, заложенные Общенациональным лидером, были обогащены и реализованы его достойным преемником Президентом Ильхамом Алиевым, исходя из требований и вызовов современности. Академик отметил, что в проектах развития, реализуемых в нашей стране под руководством Ильхама Алиева, принимает активное участие и первый вице-президент Азербайджана Мехрибан Алиева, которая своим богатым опытом вносит свой практический вклад в это развитие.
На научной конференции со своими докладами также выступили советники НАНА, академики Ягуб Махмудов, Мохсун Нагисойлу, Адиль Гарибов и Гариб Мамедов. В своих выступлениях ученые рассказали об объединяющей силе идеологии азербайджанства общенационального лидера, о его заслугах в области просвещения и защиты наследия исторических деятелей Азербайджана, об Указах и распоряжениях в направлении преобразования, обогащения и защиты азербайджанского языка, о внимании и заботе, проявленных к науке и интеллигенции Азербайджана, а также о предпринимаемых шагах в развитии аграрного сектора в нашей стране.
Также на мероприятии своими воспоминаниями о великом лидере поделился директор Института математики и механики, член-корреспондент НАНА Мисир Марданов.
Подводя итоги конференции, академик Иса Габиббейли рассказал о проведенных встречах с общенациональным лидером и отметил, что сегодня господин Президент Ильхам Алиев сохраняет и обогащает идеи великого лидера Гейдара Алиева, а также традиции государственности Азербайджана.