Ümummilli lider Heydər Əliyevin anım gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib + Foto Dek 12, 2022 | 15:20 / Tədbirlər
12 dekabr 2022-cİ il tarixində AR ETN  Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Azərbaycan xalqının ümummilli lideri, müdrik rəhbər və dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin  anım günü ilə əlaqədar tədbir keçirilib. Əvvəlcə Ulu Öndərin əziz xatirəsi 1 dəqiqəlik sükütla yad edilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun baş direktoru AMEA-nın vitse prezidenti, akademik İradə Hüseynova  bildirib ki, tarixdə adı dövlətçiliyin simvoluna çevrilən və onunla birgə çəkilən çox az sayda siyasi liderlərə rast gəlmək olar. XX əsr tarixində fenomen şəxsiyyət Heydər Əliyevin yaratdığı milli dövlətçilik, tarixin bizə bəxş etdiyi milli sərvətdir və onun dəyəri illər keçdikcə daha dərindən dərk olunur.  Azərbaycanın müstəqil dövlət quruculuğuna aparan yolu 1969-cu ildən – məhz Onun birinci dəfə hakimiyyətə gəlişindən sonra başlayıb. XX əsrin sonu Azərbaycan xalqının həyatında taleyüklü bir dövr kimi xarakterizə olunur. Həmin dövrdə baş verən hadisələr Ulu Öndər Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışını şərtləndirdi. 1993-cü ildə onun yenidən hakimiyyətə qayıdışı nəticəsində Azərbaycan sabitlik məkanına çevrildi. Heydər Əliyev Azərbaycan xalqının yaddaşında qurucu və xilaskar dövlət xadimi, milli lider və xalq məhəbbətini qazanan öndər kimi qalıb. Xalqımızın tarixi taleyində, mənəvi, siyasi və ictimai həyatında, dövlət quruculuğunda onun qədər misilsiz xidmətlər göstərən ikinci dövlət adamı tapmaq mümkün deyildir. Dövlətimiz üçün ən çətin anlarda Heydər Əliyev yenilməz siyasi iradə nümayiş etdirib, milli dövlətçiliyin, milli mənafelərin ifadəçisi kimi antiazərbaycan, antimilli qüvvələrin qarşısında sipərə çevrilib. Müstəqilliyi təhlükə altında olan ölkənin yeganə çıxış yolunun iqtisadiyyatı dirçəltmək olduğunu yaxşı bilən Heydər Əliyev müxtəlif xarici təzyiqlərə baxmayaraq böyük qətiyyət və əzmkarlıq göstərib hamıya əfsanə kimi görünən “Əsrin müqaviləsi”nin imzalanmasına nail olub. Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft, Bakı-Tbilisi-Ərzurum qaz kəmərlərinin çəkilişi məhz onun qətiyyətli mövqeyinin, uzaqgörənliyinin nəticəsində reallaşıb. Bu gün Ulu öndərin varisi, Prezident İlham Əliyev onun siyasi kursunu uğula davam etdirir, Heydər Əliyevin düşünülmüş və məqsədyönlü siyasətinin bu günümüz üçün möhkəm təməl yaratdığını əsaslı şəkildə diqqətə çatdırır. 44 günlük Vətən müharibəsinin başlanması və tarixi Zəfərlə yekunlaşması hər şeydən əvvəl Azərbaycan Respublikasının siyasi rəhbərliyinin və Azərbaycan xalqının tükənməz Vətən sevgisi və sıx birliyiilə əlaqədardır.
Daha sonra institutun əməkdaşları – YAP Səbail Sünbül Ərazi Gənclər Təşkilatının sədri Natiq Məmmədov, biologiya elmləri doktoru Yaşar Feyziyev, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nurməmməd Mustafayev, Gənclər üçün Prezident  təqaüdçüləri Səmra Mirzəyeva, Lalə Axundova, qazi anası Nəsibə Abdullayeva, mühasib Raisa İsmayılova və başqaları qeyri-adi şəxsiyyəti, zəngin dövlətçilik təcrübəsi, fenomenal siyasi bacarığı, böyük istedadı ilə fərqlənən Heydər Əliyevin elm adamlarına, gənclərə, digər millətlərdən olan insanlara göstərdiyi diqqət və qayğıdan söz açaraq onun hələ sağlığında canlı əfsanəyə çevrildiyini və öz şah əsəri olan müstəqil Azərbaycanı bütün dünyada şərəf və ləyaqətlə təmsil etdiyini qeyd etdilər.

An event dedicated to the memorial day of Great Leader Heydar Aliyev was held + Photo Dec 12, 2022 | 15:20 / Events
On December 12, 2022, the event dedicated to the memorial day of National Leader of Azerbaijani people, wise leader, and genius person Heydar Aliyev was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies. Opening the event academician Irada Huseynova said that in history, very few political leaders, whose name had become a symbol of statehood. National statehood established by phenomenon person Heydar Aliyev in the 20th century is a national treasure that history gave us and its value is getting deeper as the years go by. This genius person was one of the rare characters who created history and wrote it, could direct it. The way to Azerbaijan's independent statehood began in 1969, after coming to power in 1969. The end of the 20th century is characterized by a fateful period in the life of the Azerbaijani people. The events of that time caused the return of the great leader Heydar Aliyev to power. After his return to power in 1993, Azerbaijan became a place of stability. Heydar Aliyev remains in the memory of the people of Azerbaijan as a founder and savior statesman, national leader. The construction of the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline and the Baku-Tbilisi-Erzurum gas pipeline has become a reality as a result of the man's decisive position and foresight. President Ilham Aliyev, who has been successfully carrying out the political course of Heydar Aliyev in all areas since the death of the great leader in the past 16 years, emphasizes that the well-thought-out and purposeful policy of Heydar Aliyev has laid a solid foundation for today. Today, the successor of the great leader, President Ilham Aliyev, is continuing his political course successfully, and he fundamentally points out that Heydar Aliyev's thoughtful and purposeful policy has created a solid foundation for today. The beginning of the 44-day Patriotic War and its conclusion with a historic Victory is primarily related to the inexhaustible love of the Motherland and close unity of the political leadership of the Republic of Azerbaijan and the people of Azerbaijan.
Then the employees of the institute - Natig Mammadov, chairman of YAP Sabail Sunbul Territorial Youth Organization, doctor of biological sciences Yashar Feyziyev, doctor of philosophy in biology Nurmammad Mustafayev, presidential scholarship holders for youth Samra Mirzayeva, Lala Akhundova, veteran's mother Nasiba Abdullayeva, accountant Raisa Ismayilova and others noted that Heydar Aliyev, whose outstanding personality, rich state experience, phenomenal political skills, and great talent had yet to become a living legend in his life and represented independent Azerbaijan with his honor and dignity all over the world.