31 Dekabr Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günüdür Dek 30, 2022 | 11:22 / Mühüm hadisələr
31 dekabr Azərbaycan xalqının tarixində ən yadda qalan, ən şərəfli günlərdən biri olan Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günüdür! Xalqımız, eləcə də dünyanın müxtəlif ölkələrində məskunlaşmış soydaşlarımız, hər il dekabrın 31-ni, Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Gününü qeyd edir. Bu bayram dünyanın 70-dən çox ölkəsində yaşayan 50 milyondan artıq azərbaycanlılarla əlaqələr qurmaq, onlar arasında birlik və həmrəylik yaratmaq işində mühüm rol oynayır. Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik gününün qeyd edilməsi bütün dünya azərbaycanlıları tərəfindən artıq bir zərurətə çevrilmişdir. Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında Azərbaycan diasporunun rolu əvəzolunmazdır.
Dünya azərbaycanlılarının həmrəyliyi Ümummilli Liderimiz, dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin uzaqgörənliyini, xalqı öz ətrafında birləşdirməyə qadir olduğunu nümayiş etdirdi. 1991-ci ilin 16 dekabrında Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri Heydər Əliyev dünya Azərbaycanlılarının birliyini yaratmağın əhəmiyyətini nəzərə alaraq dekabrın 31-ni Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü elan etdi.
"Hər bir insan üçün onun milli mənsubiyyəti onun qürur mənbəyidir. Mən həmişə fəxr etmişəm, bu gün də fəxr edirəm ki, mən azərbaycanlıyam!" - müdrik rəhbərin bu kəlamları hər bir həmvətənimiz üçün milli qürur rəmzinə çevrilmişdir. Prezident İlham Əliyev yorulmaz fəaliyyəti ilə Azərbaycan xalqının dahi oğlu Heydər Əliyevin bu sahədəki xidmətlərini də uğurla davam etdirir.

December 31 is the Day of Solidarity of Azerbaijanis of the World Dec 30, 2022 | 11:22 / Important events
December 31 is the Day of Solidarity of Azerbaijanis of the World, which is one of the most memorable and glorious days in the history of the Azerbaijani people! Our people, as well as our compatriots settled in different countries of the world, annually celebrate December 31, the Day of Solidarity of World Azerbaijanis. This holiday plays an important role in establishing relations with more than 50 million Azerbaijanis living in more than 70 countries of the world, creating unity and solidarity among them. Celebrating the Day of Solidarity of Azerbaijanis of the World has already become a necessity for all Azerbaijanis of the world. The role of the Azerbaijani diaspora in conveying the truths of Azerbaijan to the world community is irreplaceable.
The solidarity of the Azerbaijanis of the world demonstrated the foresight of our National Leader, the genius Heydar Aliyev, and his ability to unite the people around him. On December 16, 1991, Chairman of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic, Heydar Aliyev, taking into account the importance of creating the unity of world Azerbaijanis, declared December 31 as the Day of Solidarity of World Azerbaijanis.
"For every person, his nationality is a source of his pride. I have always been proud, and I am still proud today, that I am an Azerbaijani!" - these words of the wise leader have become a symbol of national pride for each of our compatriots. President Ilham Aliyev is successfully continuing the services of Heydar Aliyev, the genius son of the Azerbaijani people, in this field with his tireless activity.