AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Elmi şurasının 2023-cü ildə ilk iclası keçirilib. Əvvəlcə şura üzvləri fevralın 6-da Türkiyədə baş verən təbii fəlakət nəticəsində həlak olanların xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər. İclası giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, İnstitutun baş direktoru akademik İradə Hüseynova şura üzvlərini gündəlikdəki məsələlər barədə məlumatlandırıb. İclasda AMEA Rəyasət Heyətinin 1 oktyabr 2021-ci il tarixli 17/1 nömrəli qərarı ilə təsdiq olunmuş 2021-2025-ci illər AMEA-da aparılacaq elmi tədqiqat işlərinin mövzu planına uyğun olaraq 2023-cü ildə institutda yerinə yetiriləcək elmi tədqiqat işlərinin əhatəli planının geniş müzakirəsi aparılıb və yekdilliklə qəbul olunub.
Daha sonra akademik İradə Hüseynova Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “2023-cü ilin “Heydər Əliyev ili” elan edilməsi haqqında 29 sentyabr 2022-ci il tarixli sərəncamı haqqında şura üzvlərinə məlumatlandıraraq, bu münasibətlə institutda silsilə tədbirlərin keçirilməsi ilə əlaqədar tapşırıq verib. Daha sonra “AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Əsərləri” junalının 2023-ci ildə VII cildinin I nömrəsinə məqalə qəbulu və digər məsələlər müzakirə  olunub. Bununla da Elmi şuranın 01 saylı iclası öz işini yekunlaşdırıb.

Состоялось первое заседание Ученого совета ИМББ в 2023 г. + Фото Фев 08, 2023 | 15:21 / Конференции, встречи
В 2023 году состоялось первое заседание Ученого совета Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР. Сначала члены совета почтили минутой молчания память погибших в результате стихийного бедствия, произошедшего в Турции 6 февраля. Вице-президент НАНА, генеральный директор института, академик Ирада Гусейнова, открывшая собрание вступительной речью, проинформировала членов совета о вопросах повестки дня. На заседании состоялось всестороннее обсуждение и единогласное принятие комплексного плана научно-исследовательских работ, которые должны быть выполнены в институте в 2023 году в соответствии с тематическим планом научно-исследовательских работ, которые будут проведены в НАНА на 2021-2025 годы, утвержденным решением Президиум НАНА № 17/1 от 1 октября 2021 года.
Затем академик Ирада Гусейнова проинформировала членов совета об указе Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 29 сентября 2022 года об объявлении 2023 года «Годом Гейдара Алиева» и дала распоряжение о проведении ряда мероприятий. в институте по этому поводу. Позже обсуждался вопрос о принятии статьи для издания за 2023 год журнала «Труды Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР» и другие вопросы.