Martın 16-da AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binasında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Ümumi yığıncağı keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının Humanitar siyasət, diaspor, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyeva, Elm və Təhsil naziri Emin Əmrullayev, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının sədri Famil Mustafayev, Dövlət İmtahan Mərkəzinin Direktorlar Şurasının sədri Məleykə Abbaszadə, Azərbaycan Ağsaqqallar Şurasının sədri Eldar Quliyev, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin üzvləri, dövlət və hökumət rəsmiləri, millət vəkilləri, vətəndaş cəmiyyətinin nümayəndələri, Akademiyanın həqiqi və müxbir üzvləri, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının baş və icraçı direktorları, ali təhsil müəssisələrinin rektorları iştirak ediblər.
Əvvəlcə Ulu Öndər Heydər Əliyevin AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binasında yerləşən büstü önünə tər güllər düzülüb.
Sonra elmi nailiyyətlər sərgisinə baxış olub.
İclası AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq Ümumi yığıncağın gündəliyindəki məsələləri diqqətə çatdırıb. AMEA rəhbəri ötən bir il ərzində Akademiyanın həqiqi üzvlərindən Eldar Salayev və Musa Rüstəmov, müxbir üzvlərdən Tofiq Məmmədov, Akif Musayev və Abbasqulu Quliyevin dünyalarını dəyişdiyini diqqətə çatdırıb və iclasda görkəmli alimlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Akademik giriş nitqində qeyd edib ki, bu gün Milli Elmlər Akademiyası Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin elan etdiyi “Heydər Əliyev İli”ndə ölkəmizin ictimaiyyəti qarşısında hesabat verir. Akademiyanın bugünkü həqiqi və müxbir üzvlərinin mütləq əksəriyyətinin Heydər Əliyev epoxasında böyük elmi mühitə vəsiqə almış elm adamlarından ibarət olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, 1945-ci ildə yaradılmış Milli Elmlər Akademiyası da Ümummilli Liderimiz Heydər Əliyevin Azərbaycana rəhbərlik etdiyi tarixi mərhələlərdə özünün həqiqi inkişafına nail ola bilmişdir. Müstəqillik dövründə görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyev Azərbaycan elmini cəmiyyətdə baş vermiş böhrandan xilas etmiş və bu elm ocağına Milli Elmlər Akademiyası statusu vermişdir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin elmimizin və o cümlədən Akademiyanın inkişaf etdirilməsi üçün mühüm qərarlar qəbul etdiyini, əhəmiyyətli addımlar atdığını bildirən akademik qeyd edib ki, cənab Prezidentimizin Akademiyanın yubileylərində iştirak etməsi və dərin məzmunlu nitqlə çıxış etməsi elm məbədimizin tarixinin unudulmaz səhifələrinə çevrilmişdir.
“Hazırda cənab Prezidentin 28 iyul 2022-ci il tarixli Fərmanına əsasən Milli Elmlər Akademiyası yeni yaradılmış Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən elmi tədqiqat institutları və ölkəmizin digər elmi qurumları ilə qarşılıqlı əlaqə və birgə əməkdaşlıq şəraitində öz işini davam etdirməkdədir”, - deyə AMEA rəhbəri bildirib.
Diqqətə çatdırıb ki, Elmlər Akademiyasında həm elm sahəsində, həm də struktur islahatları və kadr dəyişikliyi istiqamətlərində islahatların aparılması davam etdirilir.
AMEA-nın tabeliyində olan institutlarda və Rəyasət Heyətində struktur islahatlarının davam etdirildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli Ədəbiyyat, Folklor, Memarlıq və İncəsənət, Tarix, eləcə də Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya institutlarındakı oxşar qurumların ləğv edildiyini, cəmiyyətin inkişafından doğan yeni şöbələrin yaradıldığını vurğulayıb. AMEA rəhbəri qeyd edib ki, ölkə başçısının Qərbi Azərbaycan icması ilə görüşü zamanı səsləndirdiyi çağırışları həyata keçirmək məqsədilə Tarix, Folklor və Dilçilik institutlarında müvafiq elmi tədqiqat şöbələri yaradılmış, Rəyasət Heyəti səviyyəsində əlaqələndirmə şurası təsis edilmiş və şuranın ilk iclası keçirilmişdir. Həmçinin Akademiyanın Rəyasət Heyətinin aparatında yaradılmış “Elektron Akademiya” şöbəsinin təsis olunmuş yeni idarəetmə qurumlarından olduğunu bildirib və struktur islahatları istiqamətində müzakirələrin davam etdirildiyini ictimaiyyətin diqqətinə çatdırıb.
“Məlum olduğu kimi, Prezident İlham Əliyev müstəqil Azərbaycan Respublikasında bütün sahələrin milli prioritetlər əsasında inkişaf etdirilməsi strategiyasını müəyyən etmişdir. Buna uyğun olaraq Azərbaycan elminin müstəqil ölkəmizin daha da inkişaf etdirilməsinə doğru istiqamətləndirilməsi sahəsində düşünülmüş addımlar atılmışdır. Akademiyanın tarixində ilk dəfə olaraq Nizamnaməyə elmi fəaliyyətin Prezident İlham Əliyevin müəyyən etdiyi ölkəmizin milli prioritetlərinə və inkişaf strategiyasına uyğun şəkildə qurulmasına dair ayrıca maddə daxil edilmişdir. Bu, sovet hakimiyyəti illərində SSRİ-nin hərbi sənaye kompleksinin inkişaf etdirilməsinə və sovet ideologiyasının təbliğ olunmasına doğru istiqamətləndirilmiş elmimizin xalqımızın milli maraqlarına və müstəqil dövlətçilik mənafeyinə uyğun şəkildə inkişaf etdirilməsinə hüquqi təminat verəcəkdir”, - AMEA-nın prezidenti giriş nitqində bildirib.
Azərbaycan elminin dünya elminin ümumi üzvi tərkib hissəsi olduğunu və buna görə də beynəlxalq elmi təşkilatlarla əlaqələr yaratmaq istiqamətində təşəbbüslərin göstərildiyini, yeni elmi nəslin formalaşdırılması üçün tədbirlərin həyata keçirildiyini deyib.
Azərbaycanda yüksək impakt faktorlu elmi jurnalların çap edilməsinin əhəmiyyətli hadisə olduğunu bildirib və ölkəmizdə yüksək indeksli jurnalların çap edilməsi şəbəkəsinin genişləndirilməsinə diqqətin artırılmasının önəmini vurğulayıb.
“İstinad göstəricilərinə görə də Azərbaycan elminin nüfuzu artmışdır. Lakin bu sahəyə də diqqətin artırılması vacibdir. Xüsusən, humanitar və ictimai elmlər sahəsində istinad göstəricilərinin müəyyən edilməsi sahəsində sistemli iş aparılmasına ciddi ehtiyac vardır. Eyni zamanda mühüm elmi nəticə hesab etdiyimiz ciddi elmi əsərlərin xarici dillərdə və nüfuzlu dünya nəşriyyatlarında çap olunması elmimizin beynəlxalq nüfuzunu artıra bilər. Azərbaycan elmi ölkəmizin sosial iqtisadi inkişafı proseslərində daha çox və daha yaxından iştirak etməlidir. Qarabağa və Qərbi Azərbaycana Böyük Qayıdış hərəkatlarına elmimiz daha çox töhfələr verməyə səfərbər olmalıdır. Elmimiz dünya elminə daha çox inteqrasiya etməli, bəşəri problemlərin araşdırılıb tədqiq olunmasına daha fəal şəkildə qoşulmalıdır. Beynəlxalq qrantlar və patentlər sahəsində də dönüşə nail olmalıyıq. Biz Azərbaycan alimləri Nobel mükafatına gedən yolun dərslərini təhlil və müzakirə etməklə Azərbaycan elminin diqqətini dünya elminin prioritetlərinə doğru daha geniş şəkildə istiqamətləndirməyi planlaşdırırıq”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli bildirib.
Akademik çıxışının sonunda qeyd edib ki, AMEA-nın Ümumi yığıncağı ilk növbədə Azərbaycan elminin aktual problemlərini müzakirə edərək nəticələr çıxaracaq, elm sahəsində yaxın və uzaq gələcəyin vəzifələrini müəyyən edəcəkdir.
Sonra AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e., akademik-katib, akademik Arif Həşimovun “AMEA-nın 2022-ci ilə dair elmi fəaliyyətinin əsas yekunları və qarşıda duran vəzifələr” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Akademik bildirib ki, hesabat ili kimi qeyd etdiyimiz 2022-ci il UNESCO-nun Baş Konfransı tərəfindən “Fundamental Elmlər İli” elan edilmişdir. Akademik Arif Həşimov vurğulayıb ki, bu baxımdan AMEA-nın 2022-ci ildə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında təqdim olunan hesabata “İnnovativ iqtisadiyyat və elmin təşkili sistemində islahatlar: klassik layihələrdən sistem layihələrinə keçid” kimi baxmaq məqsədəuyğun olardı: “Müasir dünyanın reallıqları şəraitində baş vermiş strateji problemlərin həlli sosial tədqiqatların rolunun əhəmiyyətli dərəcədə artırılmasını tələb edir”.
O qeyd edib ki, hər il olduğu kimi, 2022-ci il də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkənin inkişafı baxımından uğurlarla xarakterizə olunmuşdur. Akademik-katib diqqətə çatdırıb ki, AMEA ölkə başçısı tərəfindən imzalanmış Fərman, Sərəncam və digər tapşırıqları öz fəaliyyətində rəhbər tutur, onları daim diqqət mərkəzində saxlayır.
AMEA-nın əməkdaşları tərəfindən 2022-ci ildə “Şuşa İli” ilə əlaqədar 63 kitabın çap edildiyini, 45-dən artıq tədbirin keçirildiyini deyən A.Həşimov bunlardan 11-nin beynəlxalq, 30-nun respublika elmi konfransı olduğunu söyləyib.
“Akademik Zərifə Əliyeva” gəmi-bərəsinin, “Akademik Xoşbəxt Yusifzadə” tankerinin istifadəyə verilməsinin, AMEA-nın Asiya Elmlər Akademiyaları və Cəmiyyətləri Assosiasiyasının (AASSA) üzvlüyünə qəbul edilməsinin, akademik Şahin Mustafayevin Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti, akademik Vaqif Fərzəliyevin isə Gürcüstan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü seçilməsinin, eləcə də “Elm” nəşriyyatının Avropa Elmi Redaktorlar Assosiasiyasının üzvlüyünə qəbulunun hesabat dövrünün əlamətdar hadisələri olduğunu deyib.
Məruzəçi bildirib ki, 2022-ci ildə Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi üzrə alınmış 45, Kimya Elmləri Bölməsi üzrə 45, Yer Elmləri Bölməsi üzrə 8, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi üzrə 46, Humanitar Elmlər Bölməsi üzrə 29, İctimai Elmlər Bölməsi üzrə isə 41 mühüm elmi nəticə hesabata daxil edilib.
Akademik-katib, həmçinin AMEA-nın Naxçıvan və Gəncə bölmələrinin, Şəki və Lənkəran Regional Elmi Mərkəzlərinin, “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin mühüm elmi nəticələrini, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının fəaliyyətini və digər nəticələri diqqətə çatdırıb.
Daha sonra AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsinin müdiri, tex.e.ü.f.d., dosent, Hüseyn Hüseynov “AMEA-da elmi kadrların hazırlanması: mövcud vəziyyət və vəzifələr” və AMEA Rəyasət Heyəti aparatının “Elektron Akademiya” şöbəsinin müdiri, r.ü.f.d., dosent Fariz İmranov “AMEA-da elektron elmin inkişafı problemləri. Gələcəyə baxış” mövzusunda məruzəyə əlavələrlə çıxış ediblər.
Ümumi yığıncaqda çıxış edən Elm və Təhsil naziri Emin Əmrullayev hazırda 150-dən artıq ali təhsil və elmi müəssisənin “Web of Science” və “Scopus” bazalarına giriş imkanlarının təmin edilməsi ilə bağlı bir sıra addımların atıldığını deyib. Nəticələrə görə maliyyələşdirmə prinsipinin elmə gətirilməsinin vacibliyini vurğulayan E.Əmrullayev ali təhsil müəssisələri ilə elmi müəssisələr arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsində maraqlı olduqlarını söyləyib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının sədri Famil Mustafayev isə çıxışında 2020-ci ildən bu günə qədər elmi dərəcə və elmi adların verilməsi statistikasını, elmi jurnallar qarşısında qoyulan tələblər, elmi müəssisələrin akkreditasiyası prosesi, elm sahəsi və ixtisaslarının nomenklaturasının təkmilləşdirilməsi haqqında danışıb.
İclasda akademiklər Əhliman Əmiraslanov, Nailə Vəlixanlı, Asəf Hacıyev və AMEA-nın müxbir üzvü Kamil Ayda-zadə AMEA-nın 2022-ci ildəki elmi fəaliyyətinə dair çıxış edib, mövcud problemləri və təkliflərini səsləndiriblər.
Sonra AMEA-nın Nizamnaməsi haqqında məsələ müzakirəyə çıxarılıb. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, AMEA-nın yeni Nizamnaməsi Azərbaycanın elminin gələcək inkişafının təmin edilməsi məqsədilə bir çox yenilikləri özündə ehtiva edir və təkmilləşdirilmiş variant müasir dövrün reallıqlarına və dünya elminin çağırışlarına uyğunlaşdırılıb.
AMEA rəhbəri yeni Nizamnamədə müəssisələrin baş və icraçı direktoru vəzifəsinin bundan sonra direktor kimi əksini tapdığını, elmi bölmələrin yaradılması mexanizmi, Akademiyanın əhatə etdiyi müəssisələrə elmi-metodiki köməklik göstərilməsi, tarix, mədəniyyət abidələrinin qorunması və s. maddələrin yer aldığını söyləyib.
AMEA-nın yeni Nizamnaməsi səsverməyə qoyularaq qəbul edilib və təsdiq edilməsi üçün ölkə Prezidentinə təqdim olunması qərara alınıb.
Həmçinin Ümumi yığıncaqda AMEA Nizamnamə Komissiyasının sədri və yeni tərkibi də seçilib. AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov Nizamnamə Komissiyasının sədri, akademiklər Telman Əliyev, İsmayıl Hacıyev, Nazim Məmmədov, müxbir üzv Bəxtiyar Məmmədov, h.e.d. Habil Qurbanov, b.e.d. Ulduz Haşımova, h.e.d. Nazim Cəfərli, tex.ü.f.d. Hüseyn Hüseynov, Kamal Əliyev və f.ü.f.d. Ağahüseyn Şükürov üzvü seçiliblər.
Çıxışlardan sonra akademik İradə Hüseynova AMEA-nın Ümumi yığıncağının qərar layihəsini səsləndirib.

Состоялось Общее собрание НАНА + Фото Мар 17, 2023 | 09:36 / Конференции, встречи
16-го марта в здании Президиума НАНА состоялось Общее собрание Национальной академии наук Азербайджана.
На мероприятии приняли участие заведующая Отделом по гуманитарной политике, вопросам диаспоры, мультикультурализма и религии Администрации Президента Азербайджанской Республики Фарах Алиева, министр науки и образования Эмин Амруллаев, председатель Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики Фамиль Мустафаев, председатель Совета директоров Государственного экзаменационного центра Малейка Аббасзаде, председатель Совета старейшин Азербайджана Эльдар Гулиев, члены Президиума НАНА, официальные лица государства и правительства, депутаты Милли Меджлиса, представители гражданского общества, действительные члены и члены-корреспонденты Академии наук, генеральные и исполнительные директора научных учреждений и организаций НАНА, ректора высших учебных заведений.
Вначале были возложены свежие цветы к бюсту общенационального лидера Гейдара Алиева в здании Президиума НАНА.
Затем присутствующие ознакомились с выставкой научных достижений.
Открыв заседание, президент НАНА, академик Иса Габиббейли ознакомил всех с вопросами, стоящими на повестке дня Общего собрания. Руководитель НАНА сообщил, что в прошлом году скончались действительные члены Академии наук Эльдар Салаев и Муса Рустамов, члены-корреспонденты Тофик Мамедов, Акиф Мусаев и Аббасгулу Гулиев. На заседании минутой молчания была почтена память этих выдающихся ученых.
В своей вступительной речи академик сообщил, что Национальная академия наук представляет общественности страны свой отчет в объявленный Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым «Год Гейдара Алиева». В действительности, абсолютное большинство сегодняшних действительных членов и членов-корреспондентов Академии наук являются учеными, которые получили пропуск в большую науку в эпоху Гейдара Алиева. Национальная академия наук, созданная в 1945 году, также достигла своего наивысшего расцвета в исторические годы руководства общенационального лидера. В период независимости выдающийся государственный деятель Гейдар Алиев спас отечественную науку от нависшей угрозы, а впоследствии храму науки был присвоен статус Национальной академии наук.
Академик отметил, что Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принимает важные решения и реализовывает значимые мероприятия, направленные на развитие отечественной науки в целом и Академии наук в частности. Руководитель НАНА подчеркнул, что участие Президента на юбилеях Академии наук и его выступления с содержательными речами стали незабываемыми страницами в истории храма науки.
Академик продолжил: «В настоящее время Национальная академия наук продолжает осуществлять свою деятельность в условиях взаимного сотрудничества с научно-исследовательскими институтами, перешедшими по Указу господина Президента от 28 июля 2022 года под ведомство Министерства науки и образования, и другими научными структурами республики».
Академик Иса Габиббейли сообщил, что в НАНА продолжают осуществляться реформы, нацеленные как на развитие науки в целом, так и на совершенствование структуры организации и осуществление кадровых изменений.
Руководитель НАНА отметил, что в рамках проводимых в институтах и Президиуме НАНА структурных реформ в институтах литературы, фольклора, архитектуры и искусства, истории, а также археологии, этнографии и антропологии были ликвидированы схожие отделы, а также созданы новые структуры, отвечающие требованиям современности. Академик сообщил, что для реализации мероприятий, связанных с вызовами, озвученными главой государства во время его встречи с общиной Западного Азербайджана, в институтах истории, фольклора и языкознания были созданы соответствующие научно-исследовательские отделы, на уровне Президиума был учрежден координационный совет, и уже прошло первое заседание этого совета. В аппарате Президиума НАНА, продолжил академик, был учрежден отдел «Электронная Академия», обсуждение вопросов в сфере структурных реформ продолжается.
В своей вступительной речи президент НАНА сообщил: «Как известно, Президент Ильхам Алиев определил стратегию развития всех сфер деятельности в Азербайджанской Республике на основе национальных приоритетов. В соответствии с этим были предприняты обдуманные шаги, направленные на еще большее развитие азербайджанской науки во имя дальнейшего процветания нашего независимого государства. Впервые в истории Академии в Устав была внесена отдельная статья об организации научной деятельности в соответствии с установленными Президентом Ильхамом Алиевым национальными приоритетами и стратегией развития. Это обеспечит правовое подспорье в развитии отечественной науки, которая в советские годы была направлена, в основном, на развитие военно-промышленного комплекса СССР и пропаганду советской идеологии, в соответствии с национальными приоритетами и интересами нашего народа и государства».
Подчеркнув, что азербайджанская наука является органичной составляющей мировой науки, в связи с чем предпринимаются инициативы по налаживанию связей с международными научными организациями, академик Иса Габиббейли также рассказал о мероприятиях, нацеленных на формирование нового научного поколения.
Подчеркнув, что нужно повысить внимание к вопросу издания в Азербайджане научных журналов с высоким импакт-фактором, руководитель НАНА высоко оценил издание подобных журналов в Бакинском государственном университете и Институте математики и механики Министерства науки и образования, а также в университете «Хазар» в области гуманитарных наук.
Академик сообщил, что в последние годы научные журналы, которые издаются в институтах рукописей, литературы, фольклора, архитектуры и искусства, получили индекс «Copernicus», и подчеркнул необходимость в расширении сети журналов с высоким индексом.
Академик Иса Габиббейли продолжил: «Авторитет азербайджанской науки возрос и по показателям цитирования. Однако необходимо усилить внимание и к данной сфере. Особенно есть серьезная необходимость в проведении системной работы по определению показателей цитирования в области гуманитарных и общественных наук. В то же время, публикация серьезных научных трудов, освещающих важные научные результаты, на иностранных языках и в авторитетных изданиях мира также повысит международный авторитет нашей науки. Азербайджанская наука должна принимать более активное участие в процессах социально-экономического развития нашей страны. Наука должна мобилизовать все свои силы для внесения как можно большего вклада в движения Великого возвращения в Карабах и Западный Азербайджан. Наша наука должна еще больше интегрировать в мировую науку, принимать более активное участие в изучении общечеловеческих проблем. Также мы должны добиться скачка в сфере получения международных грантов и патентов. Мы, ученые Азербайджана, планируем проанализировать и обсудить уроки, полученные на пути к Нобелевской премии, и направить внимание азербайджанской науки в сторону приоритетов мировой науки».
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли отметил, что Общее собрание НАНА вначале обсудит актуальные проблемы азербайджанской науки, сделает выводы, а затем определит задачи в сфере развития науки на ближайшее и далекое будущее.
Далее и.о. первого вице-президента НАНА, академик-секретарь, академик Ариф Гашимов выступил с докладом «Основные итоги научной деятельности НАНА в 2022 году и предстоящие задачи».
Академик сообщил, что 2022-й год, итоги которого обсуждаются сегодня, был объявлен на Генеральной конференции ЮНЕСКО «Годом фундаментальных наук». В связи с этим, подчеркнул и.о. первого вице-президента НАНА, было бы целесообразным рассматривать отчет о научной и научно-организационной деятельности Национальной академии наук Азербайджана в 2022 году в таком качестве: «Инновационная экономика и реформы в системе организации науки: переход от классических проектов к системным проектам»: «Решение стратегических проблем, происходящих в реалиях современного мира, требует значительного повышения роли социальных исследований».
Академик сообщил, что 2022-й год так же, как и предыдущие годы, характеризуется успехами в развитии страны под руководством Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева. Академик-секретарь отметил, что в своей деятельности НАНА руководствуется подписанными главой государства указами и распоряжениями, а также данными им поручениями, и всегда держит их в центре внимания.
Сказав, что в связи с «Годом города Шуша» в отчетном году сотрудниками НАНА были изданы 63 книги, академик Ариф Гашимов добавил, что также в связи с этим прошли более 45-ти мероприятий, из них 11 – международных и 30 – республиканских конференций.
И.о. первого вице-президента НАНА сообщил, что знаменательными событиями прошлого года являются сдача в эксплуатацию паромов «Академик Зарифа Алиева» и «Зарифа Алиева», танкера «Академик Хошбяхт Юсифзаде», принятие НАНА в членство Ассоциации академий наук и научных сообществ Азии (AASSA), избрание академика Шахина Мустафаева президентом Международной тюркской академии, а академика Вагифа Фарзалиева действительным членом Национальной академии наук Грузии,  а также принятие издательства «Элм» («Наука») в членство Европейской ассоциации научных редакторов.
Докладчик отметил, что в 2022 году в итоговый отчет были включены 45 важных научных результатов по Отделению физико-математических и технических наук, 45 – по Отделению химических наук, 8 – по Отделению наук о Земле, 46 – по Отделению биологических и медицинских наук, 29 – по Отделению гуманитарных наук и 41 – по Отделению общественных наук.
Академик-секретарь также рассказал о деятельности и важных результатах Нахчыванского и Гянджинского отделений, Шекинского и Лянкяранского региональных научных центров, а также Научного центра «Азербайджанская национальная энциклопедия», Совета молодых ученых и специалистов и т.д.
Далее были прослушаны дополнения к основному докладу. Заведующий Отделом науки и образования аппарата Президиума НАНА, доктор философии по техническим наукам, доцент Гусейн Гусейнов выступил на тему «Подготовка научных кадров в НАНА: нынешнее состояние и задачи», а заведующий отделом «Электронная Академия» аппарата Президиума НАНА, доктор философии по математике, доцент Фариз Имранов – на тему «Проблемы развития электронной науки в НАНА: взгляд в будущее».
На Общем собрании также выступили министр науки и образования Эмин Амруллаев, председатель Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики Фамиль Мустафаев, академики Ахлиман Амирасланов, Наиля Велиханлы, Асаф Гаджиев и член-корреспондент НАНА Камиль Айда-заде, которые говорили о научной деятельности Академии наук в 2022 году, достижениях и существующих проблемах, а также озвучили свои предложения.
Затем был рассмотрен вопрос об Уставе НАНА. Академик Иса Габиббейли сообщил, что новый Устав НАНА содержит в себе много новшеств, нацеленных на обеспечение дальнейшего развития азербайджанской науки, усовершенствованный вариант документа приведен в соответствие с реалиями современности и вызовами мировой науки.
В результате голосования новый Устав НАНА был принят. Было постановлено представить документ Президенту страны на утверждение.
На обсуждение Общего собрания также был вынесен вопрос об избрании председателя и нового состава Уставной комиссии. Председателем Уставной комиссии Академии наук был избран и.о. первого вице-президента НАНА, академик Ариф Гашимов, членами комиссии – академики Тельман Алиев, Исмаил Гаджиев, Назим Мамедов, член-корреспондент НАНА Бахтияр Мамедов, доктор юридических наук Габиль Гурбанов, доктор биологических наук Улдуз Гашимова, доктор юридических наук Назим Джафарли, доктор философии по техническим наукам Гусейн Гусейнов, Камал Алиев и доктор философии по филологии Агагусейн Шукюров.