Bakı Dövlət Universitetinin tələbələri Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda olublar  + Foto Mart 30, 2023 | 16:27 / Mühüm hadisələr
Martın 30-da Bakı Dövlət Universitetinin SABAH qrupunun “Biologiya müəllimliyi” ixtisası üzrə bakalavr təhsili alan 3-cü kurs tələbələri, müəllimləri b.e.d. Asif Manafov ilə birlikdə AR ETN-nin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda olublar. Tələbələr institutun müasir avadanlıqlarla təchiz olunmuş laboratoriyaları ilə tanış olub, aparılan elmi tədqiqat işləri haqqında məlumat alıblar. İnstitutun baş direktoru akademik İradə Hüseynova tələbələrə təhsil zamanı aldıqları biliklərin praktiki tətbiqinin zəruriliyindən və gələcək elmi fəaliyyətləri üçün əhəmiyyətindən bəhs edib.  Tələbələr Genomun quruluşu və ekspressiyası, Bioadaptasiya, Karbonun fotosintetik assimilyasiyasının enzimologiyası, Bitki biotexnologiyası, Xloroplastların fotokimyası, Populyasiya genomiksi, Proteomiks laboratoriyaları ilə tanış olublar. AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, biologiya elmləri doktorları Şahniyar Bayramov, Səftər Süleymanov, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Nərgiz Sultanova, Zərifə Süleymanova, Səadət Xudaverdiyeva, Taliyə Orucova, Mayaxanım Xanışova, Aynurə Paşayeva və başqaları laboratoriyalarda aparılan elmi-tədqiqat işləri, alınan nəticələr və nailiyyətlərdən bəhs ediblər.

Студенты Бакинского государственного университета посетили Институт молекулярной биологии и биотехнологий + Фото Мар 30, 2023 | 16:27 / Важные события
30 марта студенты и преподаватели 3-го курса группы SABAH Бакинского государственного университета, получившие степень бакалавра по специальности «Педагогическая биология», вместе с педагогом Асифом Манафовым посетили Институт молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР. Студенты ознакомились с лабораториями института, оснащенными современными оборудованиями и получили информацию о проводимых научных исследованиях. Генеральный директор института, академик Ирада Гусейнова рассказала студентам о необходимости практического применения полученных ими во время учебы знаний и их важности для их будущей научной деятельности. Студенты познакомились с лабораториями Структуры и экспрессии генома, биоадаптации, энзимологии фотосинтетической ассимиляции углерода, биотехнологии растений, фотохимии хлоропластов, популяционной геномики и протеомики. Член-корреспондент НАНА Ибрагим Азизов, доктора биологических наук Шахнияр Байрамов, Сафтар Сулейманов, доктора философии по биологии Наргиз Султанова, Зарифа Сулейманова, Саадат Худавердиева, Талия Оруджева, Маяханум Ханишова, Айнура Пашаева и другие представили научно-исследовательские работы, проводимые в лабораториях, полученные результаты, и проинформировали о своих достижениях.