Bakı Dövlət Universitetinin tələbələri Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda olublar  + Foto Mart 30, 2023 | 16:27 / Mühüm hadisələr
Martın 30-da Bakı Dövlət Universitetinin SABAH qrupunun “Biologiya müəllimliyi” ixtisası üzrə bakalavr təhsili alan 3-cü kurs tələbələri, müəllimləri b.e.d. Asif Manafov ilə birlikdə AR ETN-nin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda olublar. Tələbələr institutun müasir avadanlıqlarla təchiz olunmuş laboratoriyaları ilə tanış olub, aparılan elmi tədqiqat işləri haqqında məlumat alıblar. İnstitutun baş direktoru akademik İradə Hüseynova tələbələrə təhsil zamanı aldıqları biliklərin praktiki tətbiqinin zəruriliyindən və gələcək elmi fəaliyyətləri üçün əhəmiyyətindən bəhs edib.  Tələbələr Genomun quruluşu və ekspressiyası, Bioadaptasiya, Karbonun fotosintetik assimilyasiyasının enzimologiyası, Bitki biotexnologiyası, Xloroplastların fotokimyası, Populyasiya genomiksi, Proteomiks laboratoriyaları ilə tanış olublar. AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, biologiya elmləri doktorları Şahniyar Bayramov, Səftər Süleymanov, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Nərgiz Sultanova, Zərifə Süleymanova, Səadət Xudaverdiyeva, Taliyə Orucova, Mayaxanım Xanışova, Aynurə Paşayeva və başqaları laboratoriyalarda aparılan elmi-tədqiqat işləri, alınan nəticələr və nailiyyətlərdən bəhs ediblər.

Students of Baku State University visited the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies + Photo Mar 30, 2023 | 16:27 / Important events
On March 30, the 3rd-year bachelor's degree students of the SABAH group majoring in “ Biology teaching” at Baku State University visited the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of RA MSE with their teacher doctor of biological sciences Asif Manafov. The students got acquainted with the institute's laboratories equipped with modern equipment and received information about the conducted scientific research. The general director of the institute, Academician Irada Huseynova, told the students about the necessity of practical application of the knowledge acquired during education and its importance for their future scientific activities. The students visited the laboratories of Genome structure and expression, Bioadaptation, Enzymology of photosynthetic carbon assimilation, Plant biotechnology, Photochemistry of chloroplasts, Population genomics, and Proteomics. Correspondent member of ANAS Ibrahim Azizov, doctors of biological sciences Shahniyar Bayramov, Saftar Suleymanov, doctors of philosophy in biology Nargiz Sultanova, Zarifa Suleymanova, Mayakhanim Khanishova, Taliya Orujova, Seadet Khudaverdiyeva, Aynura Pashayevaand others talked about the research conducted in the laboratories, the results, and achievements.